Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Εγω παντως εχω μετανοιωσει που εδωσα την 7970 lighting...Θα με εβγαζε ανετα ενα 8μηνο ακομη(BF4, BF3, BFH)

Αποψη μου ειναι οτι αξιζει να δωσεις καλα λεφτα για gpu με την προυποθεση οτι δεν εχεις το μικροβιο του "πρεπει να παρω καινουργια καρτα γιατι...πρεπει"

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω μετανοιωσει που εδωσα την 7970 lighting...Θα με εβγαζε ανετα ενα 8μηνο ακομη(BF4, BF3, BFH)

Αποψη μου ειναι οτι αξιζει να δωσεις καλα λεφτα για gpu με την προυποθεση οτι δεν εχεις το μικροβιο του "πρεπει να παρω καινουργια καρτα γιατι...πρεπει"

και πολλα αλλα φιλε απλα κλεινεις το msaa και παιζεις μια χαρουλα

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω ψάξει, έχω ακούσει από πολλούς κακά σχόλια για τις 280X.

Ξαναλέω χωρίς να το έχω ψάξει.Και γενικά πωλούνται πολλές στα διάφορα fora...

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα την top έκδοση της Asus R9 280X (http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/r9-280-vs-r9-280x-aksizei-i-136168.html) ! Πιστευω να έκανα καλή επιλογή.

Περιμένουμε νέα όταν με το καλό σου έρθει η καρτούλα!

Μεγειές απο τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω μετανοιωσει που εδωσα την 7970 lighting...Θα με εβγαζε ανετα ενα 8μηνο ακομη(BF4, BF3, BFH)

Αποψη μου ειναι οτι αξιζει να δωσεις καλα λεφτα για gpu με την προυποθεση οτι δεν εχεις το μικροβιο του "πρεπει να παρω καινουργια καρτα γιατι...πρεπει"

Η αλήθεια είναι ότι μια 7950 μας έβγαζε άνετα μέχρι τα 20nm. Το πρόβλημα είναι το μικρόβιο του benching της νέας κάρτας (και τώρα πια για κάποιους από εμάς του mining....)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πρέπει να φτιάξω τίποτα στο Catalyst ή είναι όλα έτοιμα; Το λέω επειδή δεν είχα πρόσφατα άλλη κάρτα της AMD και μόλις πέρασα τους drivers είχα black borders και έπρεπε να ρυθμίσω το Scaling (searh it on catalyst) στο 0%.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε νέα όταν με το καλό σου έρθει η καρτούλα!

Μεγειές απο τώρα!

Κακα σχολια...μας ψεκαζουν...:p

Μιτσαρα με γειες ρε,enjoy :T:

Χωρίς να το έχω ψάξει, έχω ακούσει από πολλούς κακά σχόλια για τις 280X.

Ξαναλέω χωρίς να το έχω ψάξει.Και γενικά πωλούνται πολλές στα διάφορα fora...

http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/r9-280-vs-r9-280x-aksizei-i-136168.html#post1063703406 προβληματικιά παιδιά... :p

Link to comment
Share on other sites

MSI R9 290X Gaming 4GB Review--Cooling Performance

Η MSI R9 290X Gaming είναι μια κάρτα η οποία έχει στην διάθεσή της έναν από τους πιο "θερμούς" πυρήνες που κυκλοφορούν στην αγορά, με το TDP του να ανέρχεται περίπου στα 300W! Για να τα καταφέρει η συγκεκριμένη κάρτα όσον αφορά το θέμα των θερμοκρασιών, την ψύξη της έχει αναλάβει το TwinFrozr IV με τους 2x 90mm ανεμιστήρες και τα 5 χάλκινα heatpipes

Σίγουρα, οι υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού δεν βοήθησαν την κατάσταση, και ως αποτέλεσμα είχαμε μια peak θερμοκρασία που ανήλθε στους 83 βαθμούς Κελσίου, με τα PWM fans να περιστρέφονται σε καταστάσεις υψηλού φορτίου περίπου στο 80-85% της λειτουργίας τους. Κάτι τέτοιο οδηγεί ξεκάθαρα σε αυξημένο θόρυβο, αλλά οι θερμοκρασίες συγκρατούνται εντός του thermal limit της R9 290X.

Barbecue τα κουτια με ΑΤΙ custom coolers! Για CF ουτε λογος, θα λιωσει το Mobo απο την napalm!

http://www.boysonthebus.com/wp-content/uploads/2013/04/Napalm.jpg :hehe:

Κοντα ειναι ο Νοεμβριος....υπομονη!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

MSI R9 290X Gaming 4GB Review--Cooling Performance

Η MSI R9 290X Gaming είναι μια κάρτα η οποία έχει στην διάθεσή της έναν από τους πιο "θερμούς" πυρήνες που κυκλοφορούν στην αγορά, με το TDP του να ανέρχεται περίπου στα 300W! Για να τα καταφέρει η συγκεκριμένη κάρτα όσον αφορά το θέμα των θερμοκρασιών, την ψύξη της έχει αναλάβει το TwinFrozr IV με τους 2x 90mm ανεμιστήρες και τα 5 χάλκινα heatpipes

Σίγουρα, οι υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού δεν βοήθησαν την κατάσταση, και ως αποτέλεσμα είχαμε μια peak θερμοκρασία που ανήλθε στους 83 βαθμούς Κελσίου, με τα PWM fans να περιστρέφονται σε καταστάσεις υψηλού φορτίου περίπου στο 80-85% της λειτουργίας τους. Κάτι τέτοιο οδηγεί ξεκάθαρα σε αυξημένο θόρυβο, αλλά οι θερμοκρασίες συγκρατούνται εντός του thermal limit της R9 290X.

Barbecue τα κουτια με ΑΤΙ custom coolers! Για CF ουτε λογος, θα λιωσει το Mobo απο την napalm!

http://www.boysonthebus.com/wp-content/uploads/2013/04/Napalm.jpg :hehe:

Κοντα ειναι ο Νοεμβριος....υπομονη!

Για δες για δες ποιος μας θυμήθηκε.... :laughing:

Γιατί κάτι μου λέει ότι είδες το τι έρχεται Confirmed: AMD to launch Hawaii XTX GPU | VideoCardz.com

...και άρχισες την προπαγάνδα από τώρα. ;)

EDIT

Υ.Γ. πάνω από 72 σε full 24/7 x11 mining @ LTC RAbbit δεν έχω δει ακόμα (Φυσικά χωρίς A/C).

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Για δες για δες ποιος μας θυμήθηκε.... :laughing:

Γιατί κάτι μου λέει ότι είδες το τι έρχεται Confirmed: AMD to launch Hawaii XTX GPU | VideoCardz.com

...και άρχισες την προπαγάνδα από τώρα. ;) >>>>>>> γιατί το λές αυτό :haha:

EDIT

Υ.Γ. πάνω από 72 σε full 14/7 x11 mining @ LTC RAbbit δεν έχω δει ακόμα (Φυσικά χωρίς A/C).

Φίλε Blade... επειδή προσωπικά παρακολουθώ το θέμα/εξελίξεις/φήμες του Hawaii XTX Core aka Full enabled Hawaii καιρό τώρα.. να σου πώ μονάχα ένα πράγμα.. Η κάρτα είναι 100% σίγουρο οτι θα βγεί με aftermarket coolers και επίσης θα ισοπεδώνει όλο το GK110 lineup της Nvidia χωρίς "ίχνος" αμφισβήτησης. Και όλα αυτά μέχρι να βγούν οι νεές σειρές κάρτών.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Λόγος για αναβάθμιση :haha::haha:

Αστειεύομαι φυσικά! :p

μα την βαρέθηκα καθόλου κρεβατομουρμούρα δεν κάνει και όλα πάνω της είναι μια χαρά !

έναν λόγο θέλω (news from gpus) για να την στείλω σε άλλον :p

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρυση η καρτα αλλά δεν την παλευει με αερα....θελει το νερακι της...ακομη και η windforce ανεβαζει :jester: θερμοκρασιες

Της πεταξα επανω μια H75 και επεσε 20 βαθμους ~62.

Το μονο που χρειαζεται προσοχη ειναι τα vrm. Απαραιτητως φουρ-φουρι να τα φυσαει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.