Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Μα τι να την κάνεις την TITAN είναι πεταμένα λεφτά.. άμα έχεις λεφτά για πέταμα πάρε αυτοκίνητο και σου βάζω δώρο πλυντήριο..

Παίρνουμε κάρτες και για τα Games αλλά άμα φωνάζουν οι άλλοι που είναι πιο χαζοί κ'απ τα ραδίκια τους πουλάμε και τρέλα άνετα!

Προσωπικά δεν θυμάμαι καμιά στιγμή και κανένα προϊόν που να ήταν 100% μπροστά σε όλα .... Πάντα υπήρχε αντίλογος και από ένα σημείο και μετά το θέμα καταντούσε αστείο .

Θα πρέπει να χαίρεται ο SEB που για την κάρτα του το μόνο που έχεις να πεις είναι η τιμή της ... και κάποιες ιδιοτροπίες στο κλόκι ...TDP κ.λ.π.

Τέσπα , γούστα είναι αυτά, δεν εξετάζω αυτή την στιγμή το VFM αλλά την κάρτα σε θέματα απόδοσης και για αυτό λέω, κουλάρετε ....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μερικές σκέψεις !

Αν η νέα κάρτα έχει ταβάνι στην τιμή τα 600€ τότε η AMD οριοθετεί εκ νέου τις τιμές ανά κατηγορία στην αγορά . Αυτό μόνο θετικό είναι μιας και όλοι μας θέλουμε όσο το δυνατόν φτηνότερες κάρτες ... και με καλή απόδοση.

Μπαίνει πολύ δυνατά στο παιχνίδι των descrete καρτών και σίγουρα δημιουργεί πρόβλημα στην Nvidia.

1) Η AMD ποντάρει στην αρκετά χαμηλότερη τιμή για κορυφαίες επιδόσεις έναντι της ΤΙΤΑΝ.

2) Η AMD φέρνει αυξημένο DP και ολοκληρωμένη κάρτα απέναντι σε TITAN και 780 της οποίας η παρουσία στην αγορά θα αμφισβητηθεί . Η 780 έχει DP 1/24 SP ... Αυτά για όσους ενδιαφέρονται για αυτό τον τομέα , έχει μεγαλύτερο πυρήνα (=κόστος) και θα προσφέρει λιγότερα .... την στιγμή που με μεγαλύτερο κατασκευαστική κόστος δεν μπορεί να είναι τιμολογιακά ανταγωνιστική .

3) Η AMD φέρνει KAVERI με 832 SP που σημαίνει πως στις μικρές κάρτες μειώνονται δραματικά οι πωλήσεις. H HD7770 ας πούμε έχει 640 SP... Θα πιεστεί πάρα πολύ η Nvidia σε αυτή την αγορά . Γενικά προβλέπω τεράστια μείωση των πωλήσεων εδώ για τους δυο κατασκευαστές και πολύ μεγάλο κομμάτι τις πίτας στα budget gaming μηχανήματα να πηγαίνει στα Kaveri .

Ακούγεται επίσης για QUAD Channel στο FM2+ ...

riad.png

4) Αυτό που μένει να δούμε είναι το HYBRID CROSSFIRE του KAVERI με τις μικρομεσαίες RADEON . Αν το φτιάξουν να δίνει καλή απόδοση, τότε μεγάλο μερίδιο πελατών θα στραφεί σε αυτό με την ενσωματωμένη και μικρή εξωτερική , αντί να πληρώσει 200+€ για μια εξωτερική κάρτα μεσαίας κατηγορίας .

Νομίζω πως είναι η πρώτη φορά που η IGP του APU θα είναι ίδιας αρχιτεκτονικής με τις descrete RADEON .

5) Συνεχίζει με τα δωράκια = games ... που θα τραβήξουν πολλά πιτσιρίκια ...

Όλα αυτά θα φέρουν ανταγωνισμό και πιστεύω πτώση τιμών. AMDκιδες, Intelάκιδες, Nvidiάκιδες και Atακιδες ας επωφεληθούμε του ανταγωνισμού ....

Σε ένα δίμηνο θα φανεί το τι θα γίνει στην αγορά.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε καποτε ενα γατακι που μας τα ειχε πρηξει περι perf/watt.

Τσιμουδια τωρα.

Και το αστειο ;

Σε λιγες μερες θα μας δινει νουμερα απο μια μαιμου των 450watt vs ...

Η τιταν περασε ... επιασε κωλους ... και εφυγε.

Η νεα καρτα της κοκκινης θα καθησει απεναντι στην gtx780.

Θα ειναι μια δυσκολη αναμετρηση μιας και η πρασινη εχει την καρτα της 4 μηνες ηδη στην αγορα.

Το δυνατο χαρτι της κοκκινης για μενα ειναι το BF4 και τα δωρακια.

Αν εκει κανει την διαφορα τοτε θα κερδισει ολους αυτους που ηταν στην αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε καποτε ενα γατακι που μας τα ειχε πρηξει περι perf/watt.

Τσιμουδια τωρα.

Και το αστειο ;

Σε λιγες μερες θα μας δινει νουμερα απο μια μαιμου των 450watt vs ...

Η τιταν περασε ... επιασε κωλους ... και εφυγε.

Η νεα καρτα της κοκκινης θα καθησει απεναντι στην gtx780.

Θα ειναι μια δυσκολη αναμετρηση μιας και η πρασινη εχει την καρτα της 4 μηνες ηδη στην αγορα.

Το δυνατο χαρτι της κοκκινης για μενα ειναι το BF4 και τα δωρακια.

Αν εκει κανει την διαφορα τοτε θα κερδισει ολους αυτους που ηταν στην αναμονη.

Οτι να ναι απλα για να γινει το ποστ. Διαβασε τι κανει το τελευταίο bios και μετα ξανα πες τα....

Καταρχήν δεν ανεβάζω το Power ποτε πανω απο 100% όποτε τα tdp watt είναι χαμηλά (αρκετα κατω, 75%). Το 450watt που λες ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ, ειναι οταν ανεβαζεις το power 125%! Γιατι να το κανω ?

Ηθελα base clock=turbo boost= 1006mhz και 1,131v ταση χωρις να πειραξω τιποτα + γρηγορο booting. Ελληνικα στα λεω! Μην ξαναγραφω τα ιδια παλι μετα....

Δεν ξαναβαζω precision X ή afterburner γιατι υπαρχει θεμα με αυτα (που δεν εχει αναφερθει) μετα απο πολλες δοκιμες με τον [MENTION=10015]csaris[/MENTION].... αλλα αυτα που να τα δεις εσυ, κουτσε κυπουρε! Εδω έτρωγες το stuttering της ΑΤΙ και έλεγες και ευχαριστώ...

Κουτσε εχεις να πεις κατι για το perf/watt του Τιτανα ? 10% παραπάνω απόδοση με διπλασια ram για 25 watt παραπάνω μετρημένα! Αδιάβαστος πάλι ?

image.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι απλα για να γινει το ποστ. Διαβασε τι κανει το τελευταίο bios και μετα ξανα πες τα....

Καταρχήν δεν ανεβάζω το Power ποτε πανω απο 100% όποτε τα tdp watt είναι χαμηλά (αρκετα κατω, 75%).

Επίσης ηθελα base clock=turbo boost= 1006mhz και 1,131v ταση χωρις να πειραξω τιποτα + γρηγορο booting. Ελληνικα στα λεω! Μην ξαναγραφω τα ιδια παλι μετα....

Δεν ξαναβαζω precision X ή afterburner γιατι υπαρχει θεμα με αυτα (που δεν εχει αναφερθει) μετα απο πολλες δοκιμες με τον [MENTION=10015]csaris[/MENTION].... αλλα αυτα που να τα δεις εσυ, κουτσε κυπουρε! Εδω έτρωγες το stuttering της ΑΤΙ και έλεγες και ευχαριστώ...

Ρωτα τον [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] περι stuttering/780/bf3/1080p ...

image.jpg -> 47,1 fps gtx titan απο το site

image.jpg

image.jpg -> 55,3 fps με bios δικο μου score στα 1006mhz!

+ οποτε βαλτε ενα +20% στο GTX TITAN!

Ελα ρε τρελε developer ...

Εγινες ο μικρος shamino στις τατιανες ; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα τον [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] περι stuttering/780/bf3/1080p ...

Ελα ρε τρελε developer ...

Εγινες ο μικρος shamino στις τατιανες ; :hehe:

Δεν εχω να πω κατι με τον Alexopus γιατι δεν αφορα μονο το BF3....

Το προβλημα εινα συνολικό σε ολα τα games, ακόμα και σε online πλατφόρμες forex δημιουργει θεματα!

....oσο για το bios δεν ειναι δικο μου ακριβώς :p ! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

....oσο για το bios δεν ειναι δικο μου ακριβώς :p ! :hehe:

Αυτη ειναι η διαφορα με μενα και σενα ... λατρεμενη μου απατη.

Εγω περιμενω να δω τo νεο προιον της κοκκινης και να το συγκρινω με την δικια μου καρτα και οχι με το δικο μου bios. :T:

z2cg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σε απασχολει μονο με την Ατι! Τι να πω...

Εγω περιμενω να δω συνολικα το θεμα. Βασικο πως βγαζει τα fps στο δρομο...

Ευχομαι να ειναι καλη να γινεις κοκκινος να τελειωνουμε...κοκκινα τσουρεκια θα μου τα κανεις παλι!

Ετοιμασου για σκαψιμο σε λιγο...θα οργωσεις το συμπαν!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Η καινουργια καρτα της απΑΤΙ θα παιζει καλο surround και θα ριχνει 20% επανω στο 780..

Σε εψησα να μου δωσεις την 780 σου?

:p

Ναι με τα fps να βγαινουν απο κομπρεσερ :p

Απο Πλαισιο ειναι [MENTION=10015]csaris[/MENTION] καλη ευκαιρια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τα fps να βγαινουν απο κομπρεσερ :p

Απο Πλαισιο ειναι [MENTION=10015]csaris[/MENTION] καλη ευκαιρια!

Seb η ιστορια εχει δειξει οτι κατι palit, twintech, sapphire απο Π εχουν βγει λιρα 100.

Πληρωνεις κατι εξτρα αλλα εχεις δυο πλεονεκτηματα:

1. Εχεις την καρτα πριν το official launch και

2. Πεφτεις σε κορυφη κομματι!

:hehe::innocent:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Η καινουργια καρτα της απΑΤΙ θα παιζει καλο surround και θα ριχνει 20% επανω στο 780..

Σε εψησα να μου δωσεις την 780 σου?:p

Λες να φαμε κανα 20% πανω στο BF4 ;

Λυσαξες με την κωλοpalit μου. :hehe:

Θα στην δωσω μονο αν μου βρεις καμμια τατιανα στα 600 ευρω.

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] ετοιμάσου για αλλαγές θα πάμε άλλο επίπεδο! άσε τον σεβαστιον να παίζει βαλευ και να βλέπει τα βουνα και τα ποτάμια!

Ρουμανε λες να ... στην πρασινη ; :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GBzs6-KksBQ]Δώσε ένα τέλος[/ame]

αν το κανω θα το κανω σαν να ναι κατι απλο ... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λες να φαμε κανα 20% πανω στο BF4 ;

Λυσαξες με την κωλοpalit μου. :hehe:

Θα στην δωσω μονο αν μου βρεις καμμια τατιανα στα 600 ευρω.

Ειπαμε θα ανοιξεις λιγο το τσοκ -aka power target- και θα εισαι κομπλε! :hehe:

Bασικα αν κρινω απο το tressFX στο tomb raider και το crysis3 που ειναι amd gaming evolved καλυτερα παρε ενα μπλοκακι για την 780 σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσουν αυτές οι αναφορές στα games που είναι AMD sponsored ή στο TressFX.

Σου λέει, τι μακάκες εκεί στην AMD, δεν διδάσκονται καθόλου από την NVidia. Ούτε ένα κλείδωμα, ούτε ένα bug, ούτε μια γραμμή κώδικα που να τσεκουρώνει τις επιδόσεις στις Nvidia κάρτες. Μιλάμε πολύ μακάκες εκεί στην AMD, μα να σέβονται όλους τους χρήστες, είτε έχουν AMD είτε Nvidia κάρτα; Δεν κοιτάνε την Nvidia να μαθαίνουν; Και να το κλείδωμα στον έναν driver και να το κλείδωμα στον άλλον και να το ένα bug για τις AMD εδώ και να το άλλο εκεί. Τσεκούρωμα από τα games τα features του αντιπάλου και πάρε απλό Χ86 κώδικα για το PhysX στην cpu και πάρε και ένα cuda encoding που στέλνει τα pixels όπου λάχει αρκεί να τρέχουν τα fps και πάρε και ένα physX που τρέχει σε single digit χωρίς Nvidia hardware....

Πολύ μακάκες εκεί στην AMD.....

:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Λες να φαμε κανα 20% πανω στο BF4 ;

Λυσαξες με την κωλοpalit μου. :hehe:

Θα στην δωσω μονο αν μου βρεις καμμια τατιανα στα 600 ευρω.

Πωλείται μια στο insomnia με απόδειξη απο mgmanager νομίζω...600 ευρώ δεν θα στην δωσει (γιατι ζητάει 800 ευρώ) αλλα ποτε δεν ξέρεις!

....ξερεις για ποιον λέω! Για προσπάθησε γιατι ειναι ανάλογα με τις μερες του!

Θα ξεχασω που ειχα παρει μια Νvidia Albatron απο το Πλαισιο και σκοτωνε σε OC κατι asus για πλακα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.