Jump to content



Ανεβαζει 3D ρολογια η καρτα σε idle καταστασεις


sebastian

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω το συγκεκριμενο προβλημα απο τοτε που πηγα σε Haswell :p και εκανα και format.

Σε καταστάσεις ηρεμιας η κάρτα αντι να ριχνει τα ρολόγια της τα ανεβαζει σε 3D δηλαδη 1006mhz ετσι ανεβαζει την θερμοκρασια της μεχρι και 80 βαθμους στην επιφάνεια των windows.

Οταν παταω δεξι κλικ refresh τοτε πεφτουν αλλα μετα απο 5 λεπτα παλι τα ιδια.

Αλλαξα drivers εκανα και clean αλλα συνεχίζει!

Τι λετε να φταιει ?

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε να φταιει ?

NVIDIA :p

Πέρα από την πλάκα, δοκίμασες άλλη έκδοση οδηγών, WHQL;

...διότι κάτι μου λέει ότι παίζεις μόνιμα με τους τελευταίους beta που μπορεί να είναι καλοί σε επιδόσεις, αλλά ίσως να πάσχουν σε άλλα θέματα όπως η περίπτωσή σου.

Το βάζω σε spoiler διότι προφανώς δεν έχει σχέση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Με μια GT240 που έχω, όποτε έχω multi monitor, δηλαδή και δεύτερο monitor ως επέκταση επιφάνειας εργασίας, η κάρτα παίζει μόνιμα στις μέγιστες συχνότητες λειτουργίας που είναι για 3D.

Link to comment
Share on other sites

ειχα τους WHQL.

Τους εβαλα ξανα αλλα και παλι τιποτα. Μετα εβαλα BETA και παλι το ιδιο.

Αλλαξα bios στην καρτα αλλα παλι το κανει!

Το κανει οταν το mouse ειναι ακούνητο. Μόλις το κουνήσω τα ρολογια πεφτουν! Δεν χρειαζεται να κανω refresh για να πεσουν....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με παλιότερους drivers. Οι τελευταίοι που δεν είχαν θέματα με energy saving ήταν οι 314.07 αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζουν την κάρτα σου. Μετά κοιτάς τα energy saving options στο BIOS της μητρικής μήπως έχει ξεφύγει κάτι εκεί.

Όλα αυτά βέβαια εφόσον δεν είναι θέμα του προγράμματος της κάρτας γραφικών.

Πλάκα-πλάκα ετοιμαζόμουν να απαντήσω όπως ο yanni παρώτι και εγώ nvidia fanboy :p

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνω ήρεμο και ανεβάζει τα ρολογια στο 1006 και 99% gpu load :p μολις κουνήσω το Mouse πεφτουν ολα.

Κατι το ενοχλει, αλλα τι ?

Ρε παιδια μεχρι προχτές ολα ρολόι...τι εγινε ?

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνω ήρεμο και ανεβάζει τα ρολογια στο 1006 και 99% gpu load :p μολις κουνήσω το Mouse πεφτουν ολα.

Κατι το ενοχλει, αλλα τι ?

Ρε παιδια μεχρι προχτές ολα ρολόι...τι εγινε ?

ελαττωματικό mouse; :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να απενεργοποιησεις screen saver και κλείσιμο οθόνης, δες και στην διαχείριση ενέργειας αν υπάρχει κάποιος timer που να είναι στην διάρκεια που εμφανίζεται το πρόβλημα.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

ημίμετρο: Απενεργοποίησε από το BIOS το maximum energy saving state και δοκίμασε πιο ήπια. Θα χάσεις λίγο σε εξοικονόμηση ενέργειας αλλά ίσως αναγνωρίζει αυτά τα states η GPU και αρχίσει και συνεργάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάτι το ενοχλεί οταν ειναι online ο υπολογιστής. Γιατί μόλις τον βγάζω απο το net τότε παύει και το πρόβλημα....

...δεν ειναι drivers Nvidia το προβλημα!

O Ξυραφης ή ο Επαναφορτωτης ή ο Φωτοδικαιος κανουν την σκατοδουλεια :p

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα και ήταν τελικά το bitcoin miner που ανέφερε ο φίλος.

Με ms config δες τι υπηρεσίες τρέχουν και δες ποια σου προκαλεί το πρόβλημα.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Και το Geforce experience εμένα με είχε πρήξει κάποια στιγμή. Του είχα κόψει την πρόσβαση στο internet, αλλά αυτό συνεχώς βάραγε το firewall μέχρι να το αφήσω να περάσει. Ε το ξήλωσα και ηρέμησε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.