Jump to content



Πρίζα ασφαλείας.


Avatar_GR

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω 2 τηλεοράσεις που είναι συνδεδεμένες κατευθείαν σε πρίζα και λέω να πάρω 2 πρίζες ασφαλίας.

Να πάρω πρίζα που να συνδέεται και το καλώδιο κεραίας πάνω η μόνο η πρίζα ρεύματος; Ποιος ο λόγος να βάλεις και το καλώδιο της κεραίας; Για κεραυνούς;

Αυτό εδώ λέω: BELKIN 1 SOCKET AV SURGE CUBE - -

Αλλιώς λέω να πάρω ένα από αυτά:

APC P1-GR ESSENTIAL SURGE ARREST BLACK - -

BRENNENSTUHL PRIMERA LINE SURGE PROTECTION SILVER - -

Link to comment
Share on other sites

Με τα apc είμαι πολύ ευχαριστημένος, κανένα πρόβλημα ως τώρα. Για την προστασία av, δεν είμαι σίγουρος αν θα σε σώσει από κεραυνό που θα κατέβει από την κεραία. Οι κεραυνοί παίζουν από 10^7 - 1,2*10^8 βολτ και 40κ - 120κ αμπέρ, πολύ πιο πάνω από τις προδιαγραφές της πρίζας.

Link to comment
Share on other sites

Από κατ' ευθείαν χτύπημα κεραυνού σε εγκατάσταση σπιτιού, δεν σε σώνει το πριζάκι!

Αλλά ούτως η άλλως εάν γίνει αυτό, μάλλον η TV θα είναι το πιο μικρό από τα προβλήματα!

Όμως η ύπαρξη του αντιυπερτασικού στην κεραία έχει νόημα!

Γιατί η ατμόσφαιρα πολλές φορές (στην διάρκεια καταιγίδων ) είναι ηλεκτρισμένη.

Αποτέλεσμα αυτού είναι μια κεραία να φορτίζεται "στατικά", όταν αυτά τα φορτία αποκτήσουν τάση μεγαλύτερη από την προστασία, τότε το αντιυπερτασικό παρεμβαίνει και αποτρέπει την παραπέρα αύξηση της τάσης, εκφορτίζοντας -περιοδικά- την "ατμόσφαιρα" της κεραίας!

Αυτό που προστατεύει από κεραυνό που "έρχεται" από το δίκτυο της ΔΕΗ σωστά , είναι η κεντρική αντικεραυνική προστασία των ευαίσθητων συσκευών (ή και όλης της εγκατάστασης).

Και πάντα όλες αυτές υποθέτουν ότι υπάρχει μια ελάχιστη τιμή σύνθετης αντίστασης των αγωγών του δικτύου, η οποία περιορίζει τις τιμές του ρεύματος κορυφής!

Οι πρίζες κάνουν κάποια δουλειά, σαν τοπική προστασία και σαν τέτοιες δεν είναι άχρηστες, αλλά το ποσοστό προστασίας που παρέχουν έχει κάποιους περιορισμούς !

Link to comment
Share on other sites

<thread hijack mode> Στέλιο καλημέρα, μιας και μιλάμε για τέτοια, είχα βρει αυτό το site, τα οποία προφανώς είναι κι ακριβά. Αυτός αν καταλαβαίνω καλά σχεδόν θάβει τα περισσότερα UPS και παρόμοια που συνήθως εμφανίζονται στις συζητήσεις. Αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να ρίξεις μια ματιά και να μας πεις αν θα είχε νόημα να στραφεί κάποιος σε αυτούς για UPS ή αν απλώς υπερβάλλουν για να πουλήσουν;

Επίσης το αν είναι καλό ή κακό να συνδέουμε σε ίδιο UPS ρεύματα και σήματα (modem, TVs κλπ).<thread hijack mode off>

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, τους έχω ακούσει κι εγώ αυτούς , αλλά μόνο μέχρι εκεί!

Θα δω τι λένε , κι αν βγάλω συμπέρασμα, θα σας πω!

Γενικά πάντως τα MOV δεν είναι η απόλυτη λύση, απλά αποτελούν ένα καλό οικονομοτεχνικό* συμβιβασμό!

{*αυτή η λέξη μας έχει "καταστρέψει"! :nono:}

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείτε ότι δεν περιμένω και τρελά πράγματα από αυτά τα μαραφέρια... Απλά ήθελα να μάθω αν αξίζουν αυτά που έχουν και θέση για κεραία TV πάνω.

Από ότι λέει ο seafalco κάνουν δουλειά....οπότε θα αγοράσω αυτά με την κεραία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.