Jump to content



Ερευνα αγορας για PowerLine


ronin13

Recommended Posts

Καλα, προφανως και θα αποφασισεις αναλογα με τις αναγκες σου, εμεις απλα μοιραζομαστε εμπειριες.:cool:

Δεν ξερω τι κατασταση επικρατει στο σπιτι σου και πως το εχεις σκεφτει, αλλα ισως να βολευε να χρησιμοποιησεις και σαν access point καποιο παλιο σου router (εφοσον υποστηριζει τη λειτουργια βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε τριφασικό οπότε είμαι καλυμμένος από εκεί. Ποια να επιλέξω από τα παρακάτω;

Να επιλέξω αυτά με το AV200 και το AC Pass Through ή τα 500αρια με την πιστοποίηση RoHS 2002/95/EC ; Απλό internet θα μεταφέρουν και το ένα θα είναι συνδεδεμένο σε 100άρι modem/router.

Εδώ η απάντηση μου.

Δεν βλέπω κάποιο λόγο. Είναι πάνω από 300 μέτρα η απόσταση?

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω τα tplinks 500mbps ac through.

Αν ειναι πανω σε μπριζες πιανουν γύρω στα 70.

Αν πανω σε πολυμπριζο 40.

Για ταχύτητες μιλάς προφανώς ; Αν ναι, το πολύ που θα κάνω είναι να κάνω stream καμία Full HD ταινία προς το παρόν.

Και εκτός ότι τα 200αρια φτάνουν, το Modem/Router μου έχει 100αρες πόρτες...

Δεν βλέπω κάποιο λόγο. Είναι πάνω από 300 μέτρα η απόσταση?

Όχι, ούτε το 1/10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποιο ειναι το πιο γρήγορο powerline kit γνωρίζουμε;;; το μέγιστο που ειδα ειναι 600mbps αυτό: TP-LINK TL-PA6010KIT AV600 GIGABIT POWERLINE ADAPTER STARTER KIT - HOMEPLUG - σε πραγματική χρήση πόσο θα πιάνει περίπου;;

Gigabit full δεν έχει βγεί ακόμα...(?)

Link to comment
Share on other sites

Το Belkin νομίζω έχει γίνει κ review εδώ με απογοητευτικά αποτελέσματα. Γενικά ουτε καν πιάνουν τις ονομαστικές ταχύτητές τους. Είναι λαχείο και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει, για κάποιον που αγοράζει για το gigabit και βλέπει τα μισά, είναι κάπως. Και εγώ με 500ρια Netgear, πάνω από 140 δεν είδα. Μπλέκουν πολύ τα πράγματα, αλλά παράλληλα είναι πολύ βολική τεχνολογία.

Για κάποιον που έχει ρεαλιστικές απαιτήσεις, ακόμα και αυτά που έπιασες είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

bump,ξεθάβω το θέμα..

 

μόλις παρήγγειλα TP-Link Powerline 500Mbps Passthrough TL-PA4010P

για να μπορέσω να απαλλαγώ από αποσυνδέσεις στο wifi που γίνεται με ένα pc που χω στον κάτω όροφο.
 

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 8/4/2015 at 12:28, το μέλος xtrmsnpr έγραψε:

bump,ξεθάβω το θέμα..

 

μόλις παρήγγειλα TP-Link Powerline 500Mbps Passthrough TL-PA4010P

για να μπορέσω να απαλλαγώ από αποσυνδέσεις στο wifi που γίνεται με ένα pc που χω στον κάτω όροφο.
 

 

Ευχαριστημένος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η μοναδική εταιρία που ξέρω ότι εγγυημένα δεν έχει θέμα με το τριφασικο είναι η Devolo.
Αυτό που έκανα εγώ ήταν να πάρω ζευγάρι απλά (με pass-through πρίζα) και πάνω του να κουμπώσω ένα παλιό router που το μετέτρεψα σε access point. Δουλεύει σούπερ και απροβληματιστα από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.