Jump to content



Ερευνα αγορας για PowerLine


ronin13

Recommended Posts

Παιδια επεστρεψα στο πατρικο μου μετα απο αρκετα χρονια σπουδων (η αναγκη βλεπετε...) και αντιμετωπιζω εναν τεχνολογικο Μεσαιωνα...! :p

Σαν πρωτη κινηση θελω να φερω internet στο δωματιο μου, που ειναι στην αλλη ακρη του σπιτιου απο το router. Αρα καλωδιο ethernet και wi-fi αυτοματως βγαινουν απο την εξισωση. Και καπως ετσι, επειδη η λυση του "γειτο-net" δε μου αρεσει, ειπα να ψαξω λιγο την κατασταση με τα powerline. Εχω χαθει ομως στα χαρακτηριστικα, καθως εχουμε τριφασικο ρευμα στο σπιτι, με το router και το δωματιο μου σιγουρα σε διαφορετικη φαση, και ξερω οτι παιζει προβλημα με αυτο...:hmm:

Τι πρεπει να προσεξω?

Που φαινεται στα χαρακτηριστικα αν δουλευουν σε τριφασικο ρευμα?

Υπαρχουν καποιες αξιολογες (και σχετικα οικονομικες ει δυνατον :p) προτασεις?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει μια έρευνα αγοράς για powerlines τον Αύγουστο, και κατέληξα σε αυτά εδώ: TL-PA2010P - Welcome to TP-LINK

Δεν ξέρω σε τι φάση είναι οι πρίζες μου, αλλά σε 2 διαφορετικά "σετ" πριζών που τα δοκίμασα, σε <5" είχα δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχω καταληξει σε αυτα μαλλον, γιατι παιζει θεμα με το τριφασικο ρευμα...

Devolo dLAN 500 duo+ Starter Kit | Skroutz.gr

Αλλα βλεπω οτι δεν εχουν το "AV" που εχουν αλλα μοντελα. Ειναι σημαντικο? Τι ρολο παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Devolo πήρα επειδή έχω τριφασικό και ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Οτάν τα αγορασα εγώ, δεν υπήρχε το duo και πήρα το av. Απο το σάιτ δεν καταλαβαίνω διαφορά, ίσως μονο οτι στο duo δεν μπορείς να προσθέσεις 3η πρίζα; απο ταχύτητες πιάνω 3 MByte/sec, το οποίο για εμένα είναι αρκετό. Υπόψιν οτι τα πριζακια είναι σε διαφορετικό όροφο και σε διαφορετικό πινακα! Pings δεν έχω δοκιμάσει καθόλου γιατί σε εκείνο το PC δεν παίζω παιχνίδια. Τα αγορασα για να streamαρω βίντεο απο το nas μου προς το htpc.

Είχα ψαξει τη δουλεια για moca, άλλα λόγω χαμηλής ζήτησης δεν πολύ κυκλοφορεί στην Ευρώπη, οποτε μάλλον τα powerline ειναι η καλύτερη σου επιλογή. Είναι πάντως λίγο Ζαρί, γιατί η ταχύτητα που θα πιάσεις εξαρτάται απο την ποιότητα των καλωδίων και τη συνδεσμολογία που έχει γίνει, οποτε ετοιμασου να κανεις δοκιμές σε διαφορες πρίζες μιας και οι προφανείς επιλογές δεν ειναι πάντα οι ιδανικές!

Έγινε επεξεργασία από avpap
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δινω internet μεσω wifi εναν οροφο κατω σε αλλο διαμερισμα αλλα κανει πολλες αποσυνδεσεις. Και ειδα αυτα τα φτηνα powerline στο stock house του Πλαισιου με 29 ευρω και σκεφτομαι να τα δοκιμασω...

Η ερωτηση μου ομως ειναι, επειδη ειναι διαφορετικο διαμερισμα και πινακας, υπαρχει κανενα θεμα?

Δε με ενδιαφερει η ταχυτητα αλλα η σταθεροτητα, αφου ειναι μονο για μεταδοση internet και το router πιανει καπου στα 10mbps, ε οποτε δεν θα γινει ποτε μεταδοση δεδομενων με πανω απο 1mb/s...αρα με ενδιαφερει απλα να γλιτωσω απο τις αποσυνδεσεις και να εχω σταθερο net. Πιστευω το 1mb/s ειναι ευκολη υποθεση αποκει και περα για 500αρια powerline σωστα?

Επειδη ενδεχομενως χρειαζομαι και την passthrough μπριζα γιατι νομιζω εκει που ειναι το modem δεν εχει 2 μπριζες (μια για το powerline Και μια για το Modem) βλεπω με 37ε και αυτα της tplink...αν και 200αρια, θα κανουν δουλεια?

Turbo-X Powerline 500Mbps PWL-500 - Powerlines - plaisio.gr

TP-Link Powerline 200Mbps kit Passthrough (TL-PA2010P) - Powerlines - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

ουτε καν για turbox θα τα πεταξεις λεφτα...

παιρνεις είτε αυτα : TP-Link Powerline 500Mbps kit (TL-PA4010) - Powerlines - plaisio.gr

είτε αυτά : D-Link Powerline 500Mbps Kit (DHP-309AV) - Powerlines - plaisio.gr

το 2ο σετ το έχω και πάει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κανείς τι διαφορά έχουν τα powerline που είναι πιστοποιημένα με RoHS 2002/95/EC από τα υπόλοιπα ;

Ενδιαφέρομαι για τα TP-LINK TL-PA2010PKIT AV200 with AC Pass Through, να προχωρήσω στην αγορά τους ;

Επίσης θα μπορώ να συνδέσω στην πρίζα τους το πολύπριζο που έχω το PC για παράδειγμα ;

Link to comment
Share on other sites

πολλα plc δεν δουλευουν με τριφασικο ή αν δουλεψουν χανουν συνεχεια επικοινωνια.Προσωπικα δεν ξερω καποιο που να παιζει σωστα με τριφασικο (αν υπαρχει βεβαια).Καλο ειναι να ρωτησεις πριν την αγορα και να αναφαιρεται στα χαρακτηριστικα του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε τριφασικό οπότε είμαι καλυμμένος από εκεί. Ποια να επιλέξω από τα παρακάτω;

Να επιλέξω αυτά με το AV200 και το AC Pass Through ή τα 500αρια με την πιστοποίηση RoHS 2002/95/EC ; Απλό internet θα μεταφέρουν και το ένα θα είναι συνδεδεμένο σε 100άρι modem/router.

Γιατί από την αρχή απορρίπτεις την λύση καλωδίου ethernet?

Και πιο φθηνά θα σου βγει και πιο καλά θα παίξει.

Εδώ η απάντηση μου.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

πολλα plc δεν δουλευουν με τριφασικο ή αν δουλεψουν χανουν συνεχεια επικοινωνια.Προσωπικα δεν ξερω καποιο που να παιζει σωστα με τριφασικο (αν υπαρχει βεβαια).Καλο ειναι να ρωτησεις πριν την αγορα και να αναφαιρεται στα χαρακτηριστικα του.

Τα Devolo που πηρα εχουν δουλεψει αψογα μεχρι στιγμης. Λιγο πιο τσιμπημενη τιμη αλλα κανενα προβλημα απολυτως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.