Jump to content



επιλογιο ledοταινιας και αλλαγη sidepanel


liangour

Recommended Posts

καλησπερα

Eδω και ενα χρονο εχω για φωτισμο την NZXT CB-LED20-RD 24 Red LED Sleeved Kit αλλα καθε 2-4 μηνες περιπου χαλαει.

Μου εχει χαλασει συνολικα 3 φορες οποτε δεν παιρνω αλλη.

Οταν λειτουργουσε ηταν ετσι.

rjk1.jpg

Εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη ταινια led;

(δε θελω λαμπες καθοδου γιατι ειναι πολυ φωτεινες και δεν δινουν ομοιομορφο φωτισμο μεσα στο κουτι)

Δε με νοιαζει αν παιρνει τροφοδοσια απο τον υπολογιστη ή απο πριζα.

Οποιαδηποτε πορταση καλοδεχουμενη.

Επιπλεον το sidepanel ειναι ετσι.

x02r.jpgzyx3.jpg

Θα ηθελα κατι που να εχει ποιο πολυ παραθυρο.

Η' ακομα καλυτερα να ηταν και ολο απο plexiglass ωστε να μην χρειαστει να κοψω το υπαρχον.

Πως μπορω να το κανω αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Λεντοταινίες έχω πάρει από το ebay αρκετές φορές (σχεδόν κάθε φορά από διαφορετικό πωλητή) με τάση εισόδου τα 12v και έχω βάλει παντού. Η πιο παλιά είναι στο αυτοκίνητο (που ου δίνει και 13-14v) και ακόμα λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

Η μόνη εγκατάσταση που πρέπει να κάνεις είναι να συνδέσεις ένα διακόπτη για να μπορείς να το κλείνεις όποτε θέλεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θες RGB και θέλεις να βάλεις κάποιο στάνταρ χρώμα led θα σου πρότεινα αυτό

Wireless Remote LED Light Single Color RF Dimmer Controller Control 12 24V 8A | eBay

θα αποφύγεις πατέντες με διακόπτη - καλώδια που θα χρειαστεί να έχεις έξω από το case η να κανεις πχ τρυπές για να στηρίζεις διακόπτη

ρυθμίζει την ένταση του φωτισμού σε παρα πολλά επίπεδα από full bright μέχρι ισα ισα που να φωτίζουν ελάχιστα και δεν χάνει την ρύθμιση όταν κοπεί η τροφοδοσία

το συνδυάζεις με απλές ταινίες led 12V από το ebay και παίζει άψογα

το συνολικό κόστος για τον led φωτισμό μου στοίχισε λιγότερο από 10 euro ( το παραπάνω κοντρόλερ και 2-3 ταινίες led)

για να δώσω ρεύμα στον κοντρόλερ χρησιμοποίησα ένα molex αντάπτορα που έκοψα από έναν χαλασμένο ανεμηστησα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δείχνεις δεν μου μοιάζει για λεντοταινία!

Για καλώδια με λεντ κολλημένα σε συγκεκριμένη απόσταση , και μετά σλιβαρισμα , ναι!

Ίσως τα λεντ τα πηγαίνει πολύ "τσίτα" ο κοντρολερ τους, οπότε μετά από ένα διάστημα "παίρνουν των οματιών τους" !!

Αν είναι όμως τελικά λεντοταινία (από αυτές που έχουν "ανεξάρτητα λεντ"), τότε υπάρχει λόγος που χαλάνε!!

Απλά ζεσταίνονται χωρίς να μπορούν να κρυώσουν ικανοποιητικά λόγω του ότι δεν μπορούν να κολλήσουν πάνω σε μεταλλο, οπότε .... :bye:

Αφού έχεις τρία χαλασμένα, δεν σφάζεις κάποιο να δείς τι έχει?:)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, θέλω να βάλω led ταινία στο κουτί και έχω κάποιες ερωτήσεις στην σύνδεση της.

Ανάλογα το κόστος μαζί με τα εξαρτήματα θα πάω σε ένα χρώμα ή σε rgb.

Θα την κόψω και βάλω 2 ταινίες μέσα (2 κομμάτια ξεχωριστά). Ανάλογα στο τι ταινία θα πάρω, θα κινηθώ και στα αντίστοιχα connector κτλ.

Στην περίπτωση του μονού χρώματος, την κάθε μια ταινία την συνδέω στο connector, μετά μπορώ τα καλώδια να τα ενώσω

μεταξύ τους, ώστε να φτιάξω ένα άκρο κι από εκεί να το συνδέσω στο molex του τροφοδοτικού (κίτρινο,μαύρο) όπως φαίνεται στην εικόνα?

Μπορώ να συνδέσω και τρίτο ξεχωριστό κομμάτι ή κάθε κομμάτι ταινίας (περίπου 50cm) να έχει το δικό της molex?

Tο ίδιο θέλω να ρωτήσω και στην περίπτωση που πάρω rgb ταινία. (στην περίπτωση της rgb η ένωση αυτή θα είναι πριν τον rgb controller,

post-29341-1416078285,6938_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα δείχνεις στο σχέδιο. Καλού κακού βάλε και μία ασφάλεια στο κίτρινο καλώδιο. Επίσης μπορείς την RGB ταινία να την χρησιμοποιήσεις χωρίς κοντρολερ, με διακόπτες ή ντιμερ για το κάθε χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πήρα τελικά σε λευκό(ψυχρό) χρώμα. Όσο για την ασφάλεια

πήρα να έχω του 1A και 3.5A . Η ταινία είναι μεσαίου φωτισμού 7,4W το μέτρο smd5050

(με 30 led) και κατανάλωση αν δεν κάνω λάθος 0,6A το μέτρο. Θα χρησιμοποιήσω 1m από την

ταινία δια 2 κομμάτια, οπότε να βάλω την ασφάλεια τους 1Α ή δεν θα έχω πρόβλημα στην

απόδοση του φωτισμού αν βάλω και την 3,5Α.

Επίσης για βάση της ασφάλειας θα χρησιμοποιήσω τα ελάσματα από ένα παλιό τηλεκοντρόλ

που είχα ώστε να την αφαιρέσω πιο εύκολα αν χρειαστεί άλλαγμα (θα το καλύψω με θερμό αποστελλόμενο μακαρόνι)

Τα ελάσματα είναι στην παρακάτω φωτογραφία.

post-29341-1416078286,5179_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια στην κατασκευή σου! Όποια ασφάλεια και να βάλεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Η ασφάλεια μπαίνει για την περίπτωση που η λεντοταινία κάπου βραχυκυκλώσει οπότε και θα καεί η ασφάλεια. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει ασφαλειοθήκη (κόστος 1-1.5 € περίπου) και ασφάλεια 1Α.

eySXSFL.jpg?1

uh14G96.jpg?1

WDimfJv.jpg?1

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε 2-3 τοπικά μαγαζιά με ηλεκτρονικά αλλά δεν είχαν. Μετά από ψάξιμο στο σπίτι ξέθαψα μια ασφαλειοθήκη :big_boss: .

Πήρα και τις αντίστοιχες ασφάλειες, την sleevara και είναι έτοιμη.

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.

post-29341-1416078293,1248_thumb.jpg

post-29341-1416078293,1665_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.