Jump to content



’ντε πάλι RIAA


JiMeS

Recommended Posts

Η γνωστή σε όλους μουσικά βιομηχανία δεν λέει να μας αφήσει σε ησυχία!Ακουστε τι σκαρφίστηκε πάλι για να σταματήσει της πειρατεία των μουσικών cd's.Θέλει να βάλει τέλος στη βιομηχανία παραγωγής συσκευών εγγραφής cd dvd και λοιπά!!!ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!Τι άλλο θα ακούσουμε για να σταματήσει αυτή την πειρατία!Θέλει λοιπόν να περάσει μια νομοθεσία στην αμέρικη που θα σταματήσει το όλο θέμα!

Έιμαι έξω φρενων:mad: :mad: :mad:

Επειδή αυτοί θέλουν να βγάλλουν όλο και περισσότερα λεφτά πρέπει να αλλάξουν τα πάντα!!Κλείσανε τη napster θέλουν να κλείσουν άλλα τόσα p2p προγράματα επέβαλαν πρόστοιμα σε εκατοντάδες χρήστες p2p προγραμμάτων και τώρα θέλουν να σταματήσουν και την παραγωγή συσκευών εγγραφης??

Να κατεβάσουν την τιμή των όλων των δίσκων και ας κάνουν πιο πιοτικές δισκογραφικές δουλειές και ίσως τότε ο κόσμος να πάψει να κατεβάζει τραγούδια και ταινιές απο το net(αν και πολύ αμφιβάλω κρίνοντας απο εμένα)!

Πρόσφατα μάλιστα διάβαζα πως ίσως να περάσεις αντοιστοιχως νόμος στη ευρωπαική ένωση για την επιβολή προστοίμων για το παράνομο "κατέβασμα" τραγουδιών μέσω net!Λοιπόν παίδες φυλαχτιτέ γιατί καμιά μέρα θα σας την πέσουν οι μπάτσοι και θα έχουμε δικαστήρια:p Εγγληματίες καταντήσαμε:p :p

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ ο δύσπιστος???

Που το άκουσες αυτό?

Link με την είδηση δεν βλέπω...

Αν το είδες σε κανένα Σιτάρ δεν μετράει...

Πάντως δεν νομίζω οτι παίζει να γίνει κάτι τέτοιο...

Δεν μπορεί να σταματήσει η RIAA την βιομηχανία παραγωγής συσκευών εγγραφής...

Μιλάμε για πολλά λεφτά...

Εκτός και αν από κοινού έχουν βρει κανένα καινούριο κόλπο, και κανένα καινούριο μέσο εγγραφής, ωστε να μας τα πάρουν εκ νέου... Γιατί δεν πιστεύω να μείνουν στο DVD έτσι και αλλιώς...

Οπότε ίσως η απόφαση να βολεύει και τις εταιρίες στην προώθηση νέων μέσων....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει απόλυτο δίκιο η RIAA. Νομίζω ότι επίσης θα πρέπει να καταργηθούν και τα VCS αλλά και οι βιντεοκάμερες. Επίσης προτείνω να απαγορευτεί η μετάδοση μουσικής στο ράδιόφωνο αλλά και στους τηλεοπτικούς σταθμούς να απογορευτεί επιπλέον η μετάδοση ταινιών. Οπωσδήποτε να απαγορευτεί το minidisk οι κασέτες και βεβαίως βεβαίως οι σκληροί δίσκοι στους Η/Υ οι οποίοι ως γνωστόν μπορούν να χωρέσουν χιλιάδες μουσικά κομμάτια και εκατοντάδες ταινίες....

Οι άνθρωποι είναι για γέλια. Ελπίζω να έχουν αρκετά λεφτά ώστε να καλύψουν την χασούρα που θα πάθουν όλες οι εταιρίες παραγωγής ηλεκτρονικών συσκευών - hardware αυτού του τύπου ( Sony, LG, Samsung, Philips,..... )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Να ρωτήσω και εγώ ο δύσπιστος???

Που το άκουσες αυτό?

Link με την είδηση δεν βλέπω...

Αν το είδες σε κανένα Σιτάρ δεν μετράει...

Πάντως δεν νομίζω οτι παίζει να γίνει κάτι τέτοιο...

Δεν μπορεί να σταματήσει η RIAA την βιομηχανία παραγωγής συσκευών εγγραφής...

Μιλάμε για πολλά λεφτά...

Εκτός και αν από κοινού έχουν βρει κανένα καινούριο κόλπο, και κανένα καινούριο μέσο εγγραφής, ωστε να μας τα πάρουν εκ νέου... Γιατί δεν πιστεύω να μείνουν στο DVD έτσι και αλλιώς...

Οπότε ίσως η απόφαση να βολεύει και τις εταιρίες στην προώθηση νέων μέσων....

Το διάβασα κι εγώ στο PC Master.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMeS

Η γνωστή σε όλους μουσικά βιομηχανία δεν λέει να μας αφήσει σε ησυχία!Ακουστε τι σκαρφίστηκε πάλι για να σταματήσει της πειρατεία των μουσικών cd's.Θέλει να βάλει τέλος στη βιομηχανία παραγωγής συσκευών εγγραφής cd dvd και λοιπά!!!

Aν ειναι παω να παρω 5-6 DVD -+ RW . .

:p:P:P:P:P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που είχα διαβάσει πριν 1-2 χρόνια οτι θα γινότανε ήταν οτι θα ενσωματωνόταν ένα κύκλωμα στους καινούριους επεξεργαστές που δεν θα επέτρεπε την αντιγραφή μέσων που έχουν copyright. Επίσης είχα διαβάσει οτι ένα μέρος των δίσκων θα αφορούσε αποκλειστικά τα copyrights και δεν θα ήτανε προσβάσιμο από το χρήστη και π.χ. όταν έτρεχε ένα παιχνίδι θα έψαχνε πρώτα για τo αν είναι αυθεντικό στο παραπάνω μέρος του δίσκου. Τώρα παρακάτω δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι τουλάχιστο αστείο το ενδεχόμενο να σταματήσει η παραγωγή συσκευών εγγραφής.

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 18:50]

Λες να σκάσουν οι μπάτσοι σε κάνα μέγαρο να προστατεύσουν την πνευματική ιδιοκτησία του Μότσαρτ??????

ΝΟΜΟΣ 2121/1993 Πνευματική ιδιοκτησία, συγγενικά δικαιώματα και πολιτιστικά θέματα.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΕΜΠΤΟ - ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

’ρθρο 29 Η διάρκεια γενικώς

1. Η πνευματική ιδιοκτησία διαρκεί όσο η ζωή του δημιουργού και εβδομήντα χρόνια μετά το θάνατο του, που υπολογίζονται από το τέλος του έτους θανάτου.

Ανάλογες νομοθετικές ρυθμίσεις υπάρχουν σε όλες τις χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMeS

Να κατεβάσουν την τιμή των όλων των δίσκων και ας κάνουν πιο πιοτικές δισκογραφικές δουλειές και ίσως τότε ο κόσμος να πάψει να κατεβάζει τραγούδια και ταινιές απο το net(αν και πολύ αμφιβάλω κρίνοντας απο εμένα)!

Ε, τότε μάλλον καλά κάνουν ότι κάνουν!

Αρχική απάντηση από JiMeS

Εγγληματίες καταντήσαμε:p :p

Κοίτα, πέρα από την πλάκα, είναι προφανές ότι ναι είναι παράνομο.

Για να μην παρεξηγηθώ: Προφανώς δεν συμφωνώ με τις τακτικές τις RIAA αλλά απόψεις σαν τις παραπάνω απλώς της δίνουν δίκιο και την κάνουν να συνεχίζει την απαράδεκτη τιμολογιακή της πολιτική.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως είναι παράνομο αλλά δεν θα πάρω ας πούμε την καλομοίρα και θα σκάσω 20 ευρώ!!!Παίδες εγώ λεώ να κάνουμε μια ομαδική παραγγελία dvd-r kai cd-r ok??????ο καθένας 5-6 για να έχει μέχρι να πεθάνει:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ούτε 1 στο εκατομμύριο να σταματήσει αυτή η ΤΕΡΑΣΤΙΑ και πολυκερδής βιομηχανία DVD - CD μηχανημάτων και μέσων αποθήκευσης. Να είστε σίγουροι ότι μόνο και μόνο λόγω ΑΥΤΩΝ των συμφερόντων εμείς σήμερα μπορούμε να κάνουμε τα αντίγραφά μας. Εάν εξαρτώταν απο την RIAA θα γινόταν όλα αυτα΄που λέει ο Yanni πιο πάνω.

Και επειδή αυτή η βιομηχανία έχει μεγάλη δύναμη(Χρήμα) δύσκολα η RIAA θα μπεί στα χωράφια της.

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τα 70 χρόνια το ξέρουμε αγαπητέ giorgos.

παγκόσμια νομίζω είναι 50 ή 75.

δεν είναι τα 70 χρόνια ο λόγος που επιτρέπονται οι εκτελέσεις

σε συναυλιακούς χώρους, μην τρελαθούμε κιόλας με τους μ...λάκες!

Link to comment
Share on other sites

Τι πρωτότυπο η RIAA να σκεφτεί κάτι τέτοιο δεν το πιστεύωΔουλειά δεν είχε ο διάολος π@@@@ τα παιδιά του

Το μόνο που δεν έχουμε ακούσει από αυτούς είναι ότι το διαδίκτυο πρέπει να κλείσει γιατί μέσα από αυτό διακινούνται παράνομα τα τραγούδια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 23:37]

δεν είναι τα 70 χρόνια ο λόγος που επιτρέπονται οι εκτελέσεις

σε συναυλιακούς χώρους,

Γιατί έγραψα ότι αυτός είναι ο λόγος ?

Στο σχόλιο σου περί πνευματικής ,μπάτσων και Μότσαρτ απάντησα.Τίποτα πέραν τούτου.

Δεν κατάλαβα πως έφτασες στο πίο πάνω συμπέρασμα .

Ότι δηλαδή είπα πως επιτρέπονται οι εκτελέσεις

σε συναυλιακούς χώρους μόνο αφού περάσουν 70 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.