Jump to content



amd fx 6100 + 960GM-VGS3 FX το throttling παει συνεφω


zyx

Recommended Posts

η μητρικη ειναι αυτη ASRock > 960GM-VGS3 FX

το συστημα ειναι ενος φιλου εχω δοκιμασει οτι μπορω να φανταστω κ διαβασει αλλα το throttl δεν λεει να σταματησει στο prime η θερμοκρασια που μου λεει το core temp ειναι max 50.. εχω κλειση απο το bios τα AMD Turbo Core Technology - APM - Cool ‘n’ Quiet - CPU Thermal Throttle - Core State - C1E... εκανα κ bios update αλλα ματαια το μονο που δεν εχω κανει ειναι να βγαλω τα auto στο ht.. εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

υποψια εχω..

Εισαι σιγουρος οτι ειναι κλασσικο θεμα throttling?

Κατι patchakiα που παιζουν τα εχεις βαλει?

New Windows 7 Bulldozer Patches Available. | techPowerUp

Πιο πιθανων καποιος πιο "amd-as" να γινει πιο συγκεκριμενος..(απλα για την υπαρξη των patch ξερω.)

(απο γοογλ το λινκ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μπλέξει ακόμα με FX οπότε θα κάνω ένα wild guess. Η μητρικούλα είναι για μέχρι 95W cpu και τα βρίσκει ίσως σκούρα. Για να μην κάνει boom λοιπόν φρενάρει την cpu (λέμε τώρα, απλά υποθέτω). Προσωπικά θα πήγαινα στο BIOS και θα έκανα undervoltage. Αν π.χ. το default είναι 1.34V (δεν ξέρω), θα το έβαζα στα 1.3V και θα ξανά δοκίμαζα να δω αν κάνει throttling. Αν όχι και αν είναι σταθερός εκεί πιθανόν θα έπαιζε και με cool and quiet ενεργοποιημένο. Δεν ξέρω για το turbo, αμφιβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μπλέξει ακόμα με FX οπότε θα κάνω ένα wild guess. Η μητρικούλα είναι για μέχρι 95W cpu και τα βρίσκει ίσως σκούρα. Για να μην κάνει boom λοιπόν φρενάρει την cpu (λέμε τώρα, απλά υποθέτω). Προσωπικά θα πήγαινα στο BIOS και θα έκανα undervoltage. Αν π.χ. το default είναι 1.34V (δεν ξέρω), θα το έβαζα στα 1.3V και θα ξανά δοκίμαζα να δω αν κάνει throttling. Αν όχι και αν είναι σταθερός εκεί πιθανόν θα έπαιζε και με cool and quiet ενεργοποιημένο. Δεν ξέρω για το turbo, αμφιβάλλω.

Μια χαρα το πας!!! μονο που το 1.34v ειναι για το turbo mode, Αρα ειναι πολλα οταν ειναι κλειστο μονο θερμοκρασια θα εχεις!!! 1,20-26 πιστευω ειναι οκ για αυτη την motherboard.Αλλα και παλι δεν ειναι απο εκει τα σκαμπανευασματα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω πως η mobo δεν τροφοδοτεί καλά την cpu για αυτό και το throtling, λογικά σε 24/7 χρήση η ακόμα και σε gaming που δεν θα έχει παραπάνω απο 80% χρήση θα είσαι οκ. Αυτή η mobo είναι καλή για κάνα athlon x4 και γενικά σε αυτή την κατηγορία. Όταν κάνει throtling ακούγεται κάποιος ήχος στιγμιαία και μετά σταματάει ?

Link to comment
Share on other sites

τον εχει 6 μηνες, το budget ηταν πολυ χαμηλο.. το θεμα ειναι οτι ειχαμε βαλει μια gpu μεταχειριζμενη κ μαλλον ειχε θεμα ετρωγε πολλα restart blue scren κτλ.. δεν το εχω το Pc ελλαδα καθε μερα αλλα μονο καποιες μερες καθε 6 μηνες (ζει εξω).. βαλαμε καινουργια καρτα τωρα αλλα περα του throtl φοβαμε μηπως αυτα τα blue screen ηταν κ απο το cpu-motherboard κ σε 2 μερες φευγει. για αλλαγη μητρικης δεν παιζει cents.. προς το παρων το εχω 3 μερες τρεχει prime κ unigine.. εφαγε μια blue (δεν ετρεχε τπτ εκεινη την ωρα) αλλα δεν ειμουν μπροστα στο pc. κατα τα αλλα δεν εχει κανει κιχ.. skal εχει φασαρια εκει που το εχω το pc αλλα θα προσπαθησω να το ακουσω

Link to comment
Share on other sites

εχω μια υποψια, ισως και να ειμαι λαθος...., οτι παιζει καποιου ειδους ασυμβατοτητα ΜΟΒΟ-Επεξεργαστη, καθως ειναι πολυ παλιο Chipset, με νεο επεξεργαστη...!! ας λεει στη λιστα οτι τον υποστηριζει.....!!!!

μακαρι να ειμαι λαθος...!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει ουτε ενα patchaki στο pc μ!!! Μου κατσε??? Ας μας πει ακριβος τι ρυθμησεις εχει ολο και κατι βρεθει!!

Το patchaki νομιζω αφορα bulldozer ..(ενεκα module).

Και παλι δε παιρνω και ορκο ακριβως τι κανει.Στα πεταχτα ειδα κατι καπου καπως καποτε...

Link to comment
Share on other sites

τον εχει 6 μηνες, το budget ηταν πολυ χαμηλο.. το θεμα ειναι οτι ειχαμε βαλει μια gpu μεταχειριζμενη κ μαλλον ειχε θεμα ετρωγε πολλα restart blue scren κτλ.. δεν το εχω το Pc ελλαδα καθε μερα αλλα μονο καποιες μερες καθε 6 μηνες (ζει εξω).. βαλαμε καινουργια καρτα τωρα αλλα περα του throtl φοβαμε μηπως αυτα τα blue screen ηταν κ απο το cpu-motherboard κ σε 2 μερες φευγει. για αλλαγη μητρικης δεν παιζει cents.. προς το παρων το εχω 3 μερες τρεχει prime κ unigine.. εφαγε μια blue (δεν ετρεχε τπτ εκεινη την ωρα) αλλα δεν ειμουν μπροστα στο pc. κατα τα αλλα δεν εχει κανει κιχ.. skal εχει φασαρια εκει που το εχω το pc αλλα θα προσπαθησω να το ακουσω

ASRock > 960GM-VGS3 FX μια χαρα το εχει μεσα η εταιρια!!! Απλα ειναι θεμα ρυθμησης ετσι οπως το βλεπω!!! Οσο για τα Blue κατα προσεγγηση ή ειναι πτωση τασης ή ζεστενεται το συνολο! Δεν μου απαντησες ομως...σε φουλ λοαντ το ρευμα σου ειναι σταθερο??? απο θερμοκρασια τι λεει??? Οχι με το core temp κολα στα πολλα πολλα!

Link to comment
Share on other sites

με 1275 default 3.3ghz to cpuz δειχνει απο 1178 μεχρι 1216v.. κατεβασα απο βιος 3100 κ 1225 ταση (bios) το cpuz εδειχνε απο 1128 μεχρι 1172 το throttling παρεμενε.... με prime παντα τη εδειχνε το cpuz

Στην επιλογη Advanced Clock Calibration να φανταστω το εχεις disable?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μπλέξει ακόμα με FX οπότε θα κάνω ένα wild guess. Η μητρικούλα είναι για μέχρι 95W cpu και τα βρίσκει ίσως σκούρα. Για να μην κάνει boom λοιπόν φρενάρει την cpu (λέμε τώρα, απλά υποθέτω). Προσωπικά θα πήγαινα στο BIOS και θα έκανα undervoltage. Αν π.χ. το default είναι 1.34V (δεν ξέρω), θα το έβαζα στα 1.3V και θα ξανά δοκίμαζα να δω αν κάνει throttling. Αν όχι και αν είναι σταθερός εκεί πιθανόν θα έπαιζε και με cool and quiet ενεργοποιημένο. Δεν ξέρω για το turbo, αμφιβάλλω.

+1,

3 phase vrm μητρικη που καλειται να τροφοδοτησει 95W, λογικο να εχει vdrop και throttling

AMD Motherboards - VRM info database (πρωτος πινακας, επιλογη asrock στο κατω μερος του πινακα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.