Jump to content



προβλημα με ups


vellamos

Recommended Posts

καλημερα παιδια. σημερα κοπηκε το ρευμα και το ups δεν δουλεψε. εβγαλα την μπαταρια και ειδα οτι εχει 13,1 volt. αρα απο μπαταρια και φορτηση ειμαι καλα.ομως δεν κρατα τον υπολογιστη ανοικτο και οταν κοπηκε το ρευμα κανει για 10-15 δευτερα εναι μακροσυρτο μπιπ και κλεινει σαν να μην το εχω σε ρευμα καθολου. απο τα λαμπακια που εχει μπροστα ειναι ολα κανονικα.

το ups ειναι το mge nova600

Link to comment
Share on other sites

ο υπολογιστης ;

μερικα ups εχουν προβλημα στο να μεινουν ανοιχτα οταν η συνδεδεμενη συσκευη τραβαει λιγο ρευμα, για να αποκλεισεις οτι φταει αυτο βαλε μερικα προρτατιφ με κλασσικες λαμπες πυρακτωσεως και δοκιμασε το.

Link to comment
Share on other sites

360W μέγιστη ισχύς είναι λίγα για monitor + πύργο. Παρά ταύτα η τάση της μπαταρίας όταν είναι πλήρως φορτισμένη πρέπει να είναι κοντά στα 13,6 - 13.8V. Πόσο καιρό την έχεις την μπαταρία; Είχα μπαταρίες που τα είχαν φάει τα ψωμιά τους και έδιναν τάση κοντά στα 13V αλλά δεν σήκωναν φορτία.

Link to comment
Share on other sites

να πω το συστημα μου γτ τα 350 ειναι λιγα μου φαινονται. αλλαξα monitor η αληθεια ειναι και δεν το σκεφτηκα.

mobo:msi p55 gd80

cpu: intel core i7 860

gpu: msi n275gtx

8 gb ram(4X2)

η οθονη ειναι turbox led 22"

Link to comment
Share on other sites

Σε idle η low CPU/GPU load είσαι σχετικά καλά. Σε full load το σύστημα σου ρουφάει και δεν νομίζω ότι τα 360W είναι αρκετά. Όμως και πάλι νομίζω ότι είναι θέμα της μπαταρίας σου. Ξαναμέτρα την. Σου είπα τι βλέπω πάνω κάτω για τα δικά μου UPS.

Link to comment
Share on other sites

15€ εχει η μπαταρια...αλλαξε την.

Δεν γινεται να δεις την κατασταση μιας μπαταριας απο την ταση της.Το μονο που βλεπεις ειναι αν ειναι φορτισμενη ή οχι.Αν εχει ψοφησει και δε κραταει δε το μαθαινεις.

(φυσικα, αν εχει καταστραφει ολοσχερως το μαθαινεις αλλα τοτε το ups δε θα σου κραταγε ουτε ms..οχι απλα 10-15sec..).

Link to comment
Share on other sites

μετρησα την μπαταρια και ειναι 13,5. οταν εκανε διακοπη δεν ειχα κανενα προγραμα/παιχνιδι ανοιχτο. ηταν στην επιφανεια εργασιας. οποτε ισως δεν ειναι αρκετο. μπορειτε να προτεινεται καποιο φθηνο ups γιατι τωρα ειναι περιοδος πολλων και επαναλαμβανωμενων διακοπων?

?? 500w??600w??

Link to comment
Share on other sites

Μια τυπική μπαταρία για το UPS σου θα είναι στα 12V - 7Ah. Μπορείς να βρεις κοντά στα 15€ που σου λένε και παραπάνω (βλ. batteries.gr - itsmart.gr κτλ κτλ). Από κει και πέρα αν έχεις budget για καινούριο UPS βρες κάποιο που να είναι κοντά στα 800VA για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αν και δεν ξερω αν ειναι σωστη ερωτηση η θα με παρετε με τις πετρες:D:D εχω μια μπαταρια εντελως καινουρια 12v 7 a . ειναι απο το μηχανακιμου. ταιριαζει για να δω αν δουλευει? και αν ναι μπορω να την αφησω εκει η πρπει μετα να παρω αλλη για το ups? παντως το μεγεθος τους ειναι ιδιο

Link to comment
Share on other sites

τη δοκιμη μπορεις να τη κανεις ανετα..

Αν ειναι οντως ιδια σε διαστασεις ..και χωραει στο ups ..δε χρειαζεται να παρεις αλλη.(αν σου περισσευε δλδ).

Αν την εχεις καιρο εκτος..αστην να φορτισει πρωτα πριν κανεις τη δοκιμη..(αν και σε στην επιφανεια εργασιας δεν νομιζω να εχεις προβλημα).

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αν και δεν ξερω αν ειναι σωστη ερωτηση η θα με παρετε με τις πετρες:D:D εχω μια μπαταρια εντελως καινουρια 12v 7 a . ειναι απο το μηχανακιμου. ταιριαζει για να δω αν δουλευει? και αν ναι μπορω να την αφησω εκει η πρπει μετα να παρω αλλη για το ups? παντως το μεγεθος τους ειναι ιδιο

Την μπαταρία μπορείς να την δοκιμάσεις, αλλά για να την αφήσεις μόνιμα στο UPS θα πρέπει να είναι κλειστού τύπου , με jel και όχι υγρά!!

Αν είναι έτσι προχώρα άφοβα!

:T:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σαν να μου φαίνεται πως πρέπει να διορθώσω κάτι από αυτά που είπα ακριβώς από πάνω!

Ένας από τους φίλους του Λάμπη, είδε το λάθος και φρόντισε -με ιδιαίτερο τακτ- να μου το αναφέρει!

Βάζω λοιπόν τα πράγματα στη σωστή τους θέση:

Στο UPS μπορούν να χρησιμοποιηθούν μπαταρίες κλειστού τύπου που δεν χρειάζονται συντήρηση, αλλά όχι απαραίτητα τύπου Gel.

Ο πιο διαδεδομένος τύπος είναι με υγρά , αλλά στεγανοποιημένος με εσωτερική αναδέσμευση των παραγομένων αερίων και ανακουφιστικές βαλβίδες (τύπος VRLA batery).

Φυσικά και οι μπαταρίες Gel κάνουν αλλά λόγω κόστους , είναι πραγματικά για ιδιαίτερα ¨γούστα¨, όπως εύστοχα παρατήρησε ό φίλος [MENTION=12049]LAKIS[/MENTION], που τον ευχαριστώ και από εδώ, τόσο για την διόρθωση, όσο και -ιδιαιτέρως- για την ευγένεια!

Να είμαστε καλά! :T:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι. και με την νεα μπαταρια δεν λειτουργησε. ουτε με την παλια.να σημειωσω κατι που παρατηρησα: ειδα οτι απο την κατω πλευρα του -εκει που εινα ο μετασχηματιστης- ειναι σαν καμμενο(αυτο το κτρινο-πορτοκαλι χρωμα του πλαστικου οταν αυτο ζεστενεται) ανοιξα το upς και ολα ειναι μια χαρα.ουτε πυνκωτες ουτε αντιστασεις εχουν καποιο προβλημα.οποτε μπορει απλα να τα εφτυσε λογω των συχνων διακοπων.. οι ασφαλειες επισεις ειναι ενσωματωμενες στην πλακετα και δεν βγαινουν... οποτε μαλλον θα παω για αντικατασταση. εσεις τι λετε? να το παω σε ειδικο?εξιζει η πολυ ασχοληθηκα?

η μπαταρια ειναι κλειστου τυπου με υγρα. ευχαριστω παντως για την ενημερωση μιας και δεν το ηξερα και μπορει να εκανα καμια "πατατα" αφου εχω και την απλη με τα υγρα

Link to comment
Share on other sites

Αν το πλαστικό που είναι κάτω από τον μετασχηματιστή, έχει υπερθερμανθεί, κάτι ανάλογο -αλλά σε πολύ πιο έντονο βαθμο- έχει συμβεί και στα τυλίγματα του μετασχηματιστή (τα σύρματα του πηνίου του)!

Οπότε δεν είναι απίθανο να έχεις κάποιο πρόβλημα εκεί! (βραχυκύκλωμα σπειρών)

Εδώ όμως υπάρχει κάτι που μου κάνει εντύπωση!

Το UPS λες ότι είναι αυτό :

Nova 600 AVR Battery Backup UPS

Αν το καταλαβαίνω καλά, αυτό είναι ένα UPS που το φορτίο του είναι συνέχεια στο δίκτυο, και όταν γίνει διακοπή τάσης σε πολύ μικρό χρόνο {Stand-By ή Offline UPS} (που δυστυχώς δεν αναφέρει στο pdf η εταιρία) γίνεται μεταγωγή στις μπαταρίες!

Αυτό σημαίνει ότι ο μετασχηματιστής εξόδου , ουσιαστικά "κάθεται", από την άλλη μεριά δεν ξέρω και την δομή του , η εταιρία δεν είναι διαφωτιστική!

Αυτό τέλος πάντων που θέλω να πω είναι ότι είναι λίγο περίεργη η υπερθέρμανση του μετασχηματιστή! (Εκτός και αν έχει AVR πάνω και τον χρησιμοποιεί :hmm:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν παιδιά έχω και εγώ μια απορία. Αγόρασα αυτό MUSTEK POWERMUST 1060 UPS 1000VA/600W - UPS - σε crazy syndays στα 79 euro.

Το σύνδεσα και κάνοντας ένα τεστ μετά από πτώση ρεύματος μένει ανοιχτό το pc για όσο χρόνο χρειάζομαι μέχρι να το κλείσω.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι συνέχεια, ακόμα και με κλειστό το pc, το ups κάνει ένα συνεχόμενο θόρυβο (σαν zzzzzzzzzz κάπως έτσι).

Αυτό δε σταματάει με τίποτα παρά μόνο αν κλείσω το ups. Είναι φυσιολογικός θόρυβος αυτός?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.