Jump to content


Asus R9 280x


idonthave

Recommended Posts

ASUS R9280X-DC2T-3GD5 υπερχρονισμένη από το εργοσστάσιο 1070Mhz

ASUS R9280X-DC2-3GD5 αυτή δεν είναι, 1000Mhz .

Η διαφορά της δεύτερης. είναι ότι ναι μεν θα μπορώ να ανεβάσω τα ρολόγια της πχ. 1050 / 1070 / 1090 κτλ. αλλά δεν θα γνωρίζω που θα δουλεύει σταθερά?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Οι εργοστασιακά υπερχρονισμένες είναι "πιστοποιημένες" να λειτουργούν στην υψηλότερη συχνότητα - οι άλλες όχι...Εξαρτάται για τι χρήση την προορίζεις και πόσο τυχερός είσαι για το κομμάτι που θα πέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να πάω non OC έκδοση που λογικά σε θερμοκρασίες θα είναι πιο κρύα και χαμηλότερο θόρυβο, αν χρειαστεί ανεβάζω τα ρολόγια!

Αλλά απ'την 'αλλη στην top θα μπορώ να κάνω το ανάποδο (να την ρίξω στα 1000mhz ή 1040mhz ή οποιαδήποτε άλλη συχνότητα) ισχύει αυτό, έτσι δεν είναι? Θα είμαι και σίγουρος ότι θα δουλεύει στα 1070 χωρίς κανένα πρόβλημα εφόσον είναι και εργοστασιακά υπερχρονισμένη.

Link to comment
Share on other sites

σε γενικες γραμμες απλα η TOP σου εγγυαται οτι θα παιξει στα 1070...

αποκει και περα μπορει να βρισκει τοιχο στα 1100 και η απλη στα 1150...θεμα τυχης ειναι. Ας πουμε οτι επειδη ειναι της ιδιας εταιρειας εχεις λιγο καλυτερες πιθανοτητες με την TOP αφου αν γινεται μαι στοιχειωδης διαλογη στα τσιπακια τοτε τα χειροτερα θα πανε σιγουρα στις non-TOP

Παντως σε σχεση με παλια εχει χασει το πιο πολυ νοημα αυτο αφου πλεον η ταση δεν ειναι σταθερη, και τα stock overclock ειναι μικρα σε γενικες γραμμες σε σχεση με το potential αυτων των καρτων...

Δηλαδη οταν ηξερες οτι ολες οι 6970 πχ εχουν ταση στο 3D 1.175v, και η stock συχνοτητα ειναι 880 , τοτε αν επαιρνες εργοστασιακα overclocked που ηταν στα 1000 ειχες μια εγγυηση οτι αυτη πιανει σιγουρα 1000 με στοκ ταση αρα ειναι "καλο κομματι" ο πυρηνας και εκτος σοβαρου απροοπτου θα κανει καλο scaling και με περισσοτερη ταση...αρα εγγυημενα καλη καρτα στο OC...ενω η απλη μπορει να ηταν ομοιως καλη, μπορει και καλυτερη αλλα το πιθανοτερο θα ηταν χειροτερη...

Τωρα ομως τι να λεει οτι ειναι στα 1070 αντι 1020 απο τη στιγμη που αφενος οταν τις κλοκαρεις μπορεις να πας και πανω απο 1200 , και αφετερου κανεις δε σου εγγυαται με τι ταση θα ειναι στα 1070... Αν ειναι 1070 με 1.2v τοτε χαιρω πολυ....ολες θα το κανουν αυτο, ακομα και ολες οι 1020...

Αρα παρε την απλη να γλιτωσεις και κανα φραγκο...

Link to comment
Share on other sites

επισης η gigabyte ειναι μαλλον με κλειδωμενη ταση οπως οι 7970 της...

Γενικα οταν Γερμανια εχουν φτασει στα 240 ευρω, σιγουρα οταν ερθουν πιο πολλα κομματια σε πιο πολλα μαγαζια και εδω και παιξει και λιγος ανταγωνισμος στο skroutz θα πεσουν και εδω οι τιμες στα ~260...

Πχ ακομα και το Πλαισιο, που την 1η μερα την πουλαγε 380 , μετα δε γινεται να την εχει πανω απο 300...

Link to comment
Share on other sites

Meanwhile in Plaisio Computers...

Sapphire R9 280X 3GB GD5 OC D-X - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr

:hehe:

Σε asus θα πάω και μάλλον θα την πάρω απ'έξω με κάτι άλλα πράγματα που θέλω, αλλά η διαθεσιμότητα στην κάρτα είναι άγνωστη.

Εδώ την top την έχει σε καλή τιμή Asus Radeon R9 280X Directcu II Top 3GB - BestPrice.gr

Link to comment
Share on other sites

Η asus ειναι η καλυτερη υλοποιηση, αλλα στα λεφτα που ζηταει αυτη τη στιγμη ακομα και απο Γερμανια δεν αξιζει...Στα ιδια λεφτα, παλι απο Γερμανια παιρνεις 7970 lightning ή σχεδον 7970 matrix...και δε χρειαζεται να πουμε τι ειναι καλυτερο...

7970 lightning 299ε τελικη με μεταφορικα,

7970 matrix 305ε τελικη με μεταφορικα...

Συνεπως οποιαδηποτε 280Χ βγαινει πανω απο 270 τελικη για μενα δεν αξιζει επουδενει...

Link to comment
Share on other sites

Η asus κάνει καλή δουλειά πάντα αλλά το bundle ανύπαρκτο στην top...εγώ έχω τροφοδοτικό 700w αλλά με 2χ6pins pcie..Molex υπάρχουν διαθέσιμα αλλά για να παρω adaptors θέλω 15-20€ επιπλέον για ποιοτική λύση!!Τουλάχιστον η sapphire και άλλες εταιρείες σου βάζουν και έναν μέσα να υπάρχει!!

edit..

http://www.ebw.gr/el/product/226304/sapphire-11221-01-40G-R9-280X-3GB-GDDR5-RADEON-UEFI-4895106267756

Ωραία κάρτα!!Λουκούμι μόλις πέσει λίγο ακόμα!!

Link to comment
Share on other sites

Η asus κάνει καλή δουλειά πάντα αλλά το bundle ανύπαρκτο στην top...εγώ έχω τροφοδοτικό 700w αλλά με 2χ6pins pcie..Molex υπάρχουν διαθέσιμα αλλά για να παρω adaptors θέλω 15-20€ επιπλέον για ποιοτική λύση!!Τουλάχιστον η sapphire και άλλες εταιρείες σου βάζουν και έναν μέσα να υπάρχει!!

edit..

sapphire 11221-01-40G R9 280X 3GB GDDR5 RADEON UEF... - Easy Buy World

Ωραία κάρτα!!Λουκούμι μόλις πέσει λίγο ακόμα!!

η toxic ειναι ωραια αλλα δυστυχως με κλειδωμενη ταση...

τους πιο πολλους βεβαια δε θα τους νοιαξει αφου εχει ηδη πολυ καλη stock συχνοτητα...αλλα αμαρτια ρε παιδι μου...οταν παιρνεις τετοια καρτα θες να πουσαρεις οσο παει...ποσο δε μαλλον αν της βαλεις και νερακι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χθες ήρθε και η δικιά μου. Είμουν μεταξύ toxic και αυτής, αλλά το amazon.fr δεν έλεγε να την βάλει σε διαθεσιμότητα εδώ και 2 βδομάδες. Από το you.gr το επόμενο πρωί στην πόρτα :T:.

Προτίμησα την Asus για την ησυχία της, στα διάφορα vid στον tom φαίνεται η διαφορά, αν και πάνω από το 50% και αυτής το fan ακούγεται, στο 100% είναι απλά απαράδεκτο. Σε gaming/bench δεν το έχω δει να ανεβαίνει πάνω από το 35% πάντως και η κάρτα κρατιέται στους 60-65 βαθμούς. Στα συν και τα 3 χρόνια εγγύησης αντί 2 της sapphire.

Εδώ πάντως λέει ότι η ASUS πάει μέχρι 1,3 volt.

HARDOCP - Introduction and Overclocking - ASUS R9 280X DirectCU II TOP Overclocking Review

.

post-985-1416077941,6627_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.