Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

70mm= 70mm = χ γωνια ληψης

Τι σου ειπε αυτος δε ξερω... παντως το 77mm θυμίζει νούμερο για μέγεθος φίλτρου... μήπως κατι μπέρδεψες?

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

σαφώς πιο φωτεινός ο 2,8 δεν το συζητάμε,

αν είχες δυνατότητα να τον δοκιμάσεις, κακώς δεν το δοκίμασες, δεν το συζητάμε

Στα ίδια mm σε ίδιο σώμα, ίδια γωνία λήψης θα έχουν και οι δύο, δεν το συζητάμε

Για το ότι σου φαίνεται πιο σκοτεινός δοκίμασε 24-105 στα ίδια μμ με ίδιες ρυθμίσεις και συνθήκες, και δες αν είναι ισχύει αυτό που βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα αγοραζα τον πιο φωτινο δε μπα να ταν κ 50αρης...

Μα εχω τον 50αρη USM 1.4

Δεν βοηθαει στο γηπεδο με τιποτα....... :wall::wall::wall:

Συν οτι ειναι παναργος στην εστιαση και κανει θορυβο το μοτερ του

Link to comment
Share on other sites

70mm= 70mm = χ γωνια ληψης

Τι σου ειπε αυτος δε ξερω... παντως το 77mm θυμίζει νούμερο για μέγεθος φίλτρου... μήπως κατι μπέρδεψες?

Αυτο ρωτησα το παλικαρι, και μου ειπε, οτι το 77, ειναι πιο μεγαλο, συνεπως και πιο ''μεγαλο'' το καδρο που βλεπω, κοινως, οριζοντας

Link to comment
Share on other sites

Μα εχω τον 50αρη USM 1.4

Δεν βοηθαει στο γηπεδο με τιποτα....... :wall::wall::wall:

Συν οτι ειναι παναργος στην εστιαση και κανει θορυβο το μοτερ του

για γήπεδο μπορεί να κάνει μόνο από κοντά, αν είσαι σε τελική γραμμή. αλλά για δεύτερο σώμα μόνο (και ει δυνατόν με ασύρματη σύνδεση με την κύρια μηχανή, να τραβάει όποτε κάνεις κλικ στην κύρια). Αν και σε αυτήν την περίπτωση θα προτιμούσα έναν φακό <28mm

για το ότι είναι πάναργος στην εστίαση και κάνει θόρυβο, μου κάνει εντύπωση. Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά μήπως έχει πρόβλημα ο φακός σου; ο [MENTION=699]ΝTG[/MENTION] τον έχει αν δεν κάνω λάθος, οπότε ας πει κι αυτός την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

SanDisk Extreme Pro SDHC and SDXC UHS-I Memory Cards by SanDisk

Get the fastest SDHC or SDXC card on the market with the SanDisk Extreme Pro SDHC or SDXC UHS-I card - the professionals' choice for high-speed burst shooting, supports capturing cinema quality Full HD** (1080p), 3D, and 4K video and fast data transfer for post-production workflow efficiency.

Delivers up to 90MB/s**write and 95MB/s read rate for extreme speed.

Innovative memory controller supports unrivaled performance

Extended capacities up to 64GB**

Ideal for advanced DSLR cameras and HD camcorders

Durability tested to ensure card reliability

Νομιζω οτι ειναι κορυφαια.

Ολο με τετοιες δουλευω

Οσο για τον 1.4, δεν εχει IS, και πραγματικα δεν εχει επαφη καμια ακομα και με τον 24-105.

Έγινε επεξεργασία από lazarosleon
Link to comment
Share on other sites

εγω θα λεγα να δοκιμασεις κ με μια αλλη καρτα μηπως κατι δε παει καλα η ταχυτητα φτανει παντως αλλα μπορει να υπαρχει τεχνικο προβλημα στη καρτα μνημης

Δεν υπαρχει θεμα, το εχω ψαξει. Αυτο που σου λεω το κανει μονο τωρα και σε αυτες τις ληψεις.

εδω προχτες εβγαλα Μοτο Κρος με τον 70-200 και δεν εκανε κιχ, απο απανωτες ριπες.

Ο 50αρης, δεν ειναι τοσο γρηγορος σε εστιαση, το λενε σχεδον σε ολα τα Review.

Ουτως η αλλως ο 70-200 ειδικα, ειναι εξειδικευμενος σε σπορ, ο 50αρης πιο πολυ πιστευω για κοντυνα πλανα - καδρα - πορτραιτα κλπ

CANON 70-200 F4 GOOD FOR SPORT? - Canon Digital Photography Forums

Link to comment
Share on other sites

η κάρτα μνήμης πως επηρεάζει την ταχύτητα εστίασης; :nothing::nothing:

Σωστα.

Ουτως η αλλος η 6D, εχει τρελλο Buffer, το οποιο ακομα και σε 8 ριπες απανωτα, δεν το εχω φερει ουτε καν στο 30% του.

ο 50αρης, δεν μπορει να κανει Follow up τον παικτη που βαραει την μπαλα, τοσο γρηγορα οσο οι 2 αλλοι L που εχω.

Ουτε και το μοτο κρος μπορεσε να ακολουθησει, ακομα και σε χαμηλες ταχυτητες.

Link to comment
Share on other sites

η κάρτα μνήμης πως επηρεάζει την ταχύτητα εστίασης; :nothing::nothing:
εγω ειχα χρησιμοποιησει μια καρτα μνημης καποτε κ κολησε το συμπαν κ εκτος εστιασης ηταν οι φωτογραφιες κ εκανε 5 δευτερολεπτα να τις αποθηκευσει.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρωτησα το παλικαρι, και μου ειπε, οτι το 77, ειναι πιο μεγαλο, συνεπως και πιο ''μεγαλο'' το καδρο που βλεπω, κοινως, οριζοντας

η κατι αλλο καταλαβες , η κατι αλλο ηθελε να πει η κατι δε ξερει σωστα αυτος :p

[MENTION=30414]Lord_mystery[/MENTION] : οι CF καρτες μνημες , υποστηριζουν 3d focusing?

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

image.jpg

Καπου αναμεσα σε Ημαθια κ Πιερια.

image.jpg

Καπου στη Πιερια, προς Μεθωνη.

image.jpg

Στον αρχαιολογικο χωρο του Διον.

Μονο resize. Ουτε crop.

Δεν ανεβαζω αλλες απο αυτο το τουρ. Θα γονατισω ολο το φορουμ μολις ανεβασω φωτογραφιες απο τη Ρωμη που πηγα. Αναμεινατε. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.