Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Σε εμένα αναφέρεσε; καθοριζω κάπου στη μηχανή το χρώμα; γιατί light room και Photoshop νωμιζω srgb το έχω.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

νομιζω καπως ετσι ειναι καλυτερα, δε φωτα δεν ειναι τοσο εντονα να σου τραβανε το βλεμα.

attachment.php?attachmentid=64766&stc=1&d=1413889224

2 Layers ειναι, με eraser γκρι σε ολο το πρωτο και μετα εμφανιση μονο του background ωστε να φαινεται σωστα η κοπελα.

εαν διορθωσει και λιγο τη θολουρα κατω απο το δεξι χερι με λιγο color mixer νομιζω θα ειναι τελεια.

post-190-1416078925,3665_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μπίζι [MENTION=1446]Dolly[/MENTION] τι εννοείς?

οτι λογω φακου δημιουργει αγριο μποκε και σε συνδιασμο τα πολλα "δαχτυλιδια" τραβανε το ματι πιο εντονα απο οσο θα 'πρεπε..

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και κανενα exif ωρε μικρε ιασωνα.Xειροτερος και απο τον μεγαλο εγινες.:p(κραταει ακομα exif στην εικονα).

Ως φωτο δε με τρελλαινει ιδιαιτερα.Το background κλεβει την παρασταση περισσοτερο απο οσο θα επρεπε.

(και βγαζω εκτος το bokeh...γιατι οτι φακο και να ειχες παλι δεν....)

Σαν pp...προτιμησα το εξης.

2ο layer..μασκαρεις τη κοπελα(προτιμησα στα γρηγορα με βουρτσα ελαφρως soft edge)....convert to smart Object το συγκεκριμενο layer και βαζεις επιθυμητο gaussian blur μεχρι να ταιριαξει στην εικονα χωρις να το παρακανεις.

(βλεπεις το απατελεσμα αμεσα πριν την εφαρμογη..χωρια που επεμβαινεις στη εφαρμογη ακομα και εκ των υστερων αν δε σου αρεσει)

To "δικο μου" αποτελεσμα...(που και παλι δεν αναδεικνυει τη φωτο μιας και το προβλημα ειναι το background γενικα και οχι το bokeh).

attachment.php?attachmentid=64786&stc=1&d=1413978414

[attach]64786[/attach]

post-699-1416078927,7417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, αυτός βγαίνει σε 2 εκδόσεις, μια φτηνή και μια ακριβή (sport). Η ακριβή θυμάμαι ότι είναι πάρα πολύ καλή. Για τη φτηνή έκδοση δεν έχω διαβάσει κάτι. Αν είναι όσο καλός είναι και ο 120-300, θα τον έπαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω τη χαλαει το b/w

Γενικα ειμαι fun του b/w και ειδικα στο πιο δραματικο του στυλ.

αλλα ισως να εχεις δικιο οποτε οριστε η ιδια σε color

15442515508_1cd62660ce.jpg10250011-2 by _PANOC_, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.