Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Χωρις να θελω να φανω ιδιοτροπος η κακος , αλλα το τοπιο στη φωτογραφια ειναι το μοναδικο θεμα που μου εχει μιλησει τοσο μεσα μου και με αυτο ασχολουμαι χρονια.Και για αυτο θα κριτικαρω αν μου επιτρεπεις:)

την επομενη φορα που θα ξαναπας , προσπαθησε να εχεις τετοιο καδρο που να μη φαινονται τα "βιομηχανικα" δεξια.Χαλανε πολυ την γαληνη και την ομορφια του χωρου.

η φωτογραφια ειναι πολυ καλη , αλλα σιγουρα φερνει βελτιωση.

μη σε απασχολησει αν δε παρεις ουρανο με συννεφα..Μπορεις να αξιοποιησεις αλλιως την αντανακλαση του ηλιουβασιλεματος:)

επισης μειωσε και λιγο τον ουρανο σου.

Παντως μπραβο.στο scrolling που κανει καποιος , τραβαει το βλεμμα και την χαζευεις.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα να το τραβηξω απο δεξια αλλα θα εχανα τα χρωματα του ουρανου και δεν το ηθελα....Καθε κριτικη ειναι καλοδεχουμενη και σιγουρα θα δοκιμασω αυτο που μου ειπες την επομενη φορα .

Και μια ασπρομαυρη εκδοση αν και δεν μου αρεσει τοσο πολυ ...Προσπαθω να μαθω την μηχανη, να τραβαω σωστα , να επεξεργαζομαι σωστα ...εχω πηξει στα βιντεο στο youtube!!!

11qpohl.jpg

υ.γ

αν καποιος γνωριζει για κανενα καλο σεμιναριο φωτογραφιας , ας ριξει ενα πμ πλζ

Link to comment
Share on other sites

δεν ειανι απαραιτητο να παρεις ολη την "αποβαθρα" απο ξυλα.Ουτε ειναι αναγκαιο να τραβηξεις και οριζοντα.Μπορεις και με πιο σφικτο καδρο να αξιοποιησεις 2-3 ξυλα με θαλασσα μονο(χωρις οριζοντα) και να διαχωριζει το πανω με το χρωμα του ηλιου (αντανακλαση εννοω)και κατω το σιελ φυσικο χρωμα.

οπως ειναι στην πρωτη σου φωτογραφια που διαγωνια του καδρου εχεις δυο χρωματα.

σκεψου τα πρωτα 2-3 ξυλα ΜΟΝΟ αυτα στο καδρο , ολο το καδρο να εχει νερο και να υπαρχουν 2 χρωματα μονο.

Δε μπορω να στο κανω κροπ γιατι δεν ειναι η καταλληλη γωνια τραβηγμενη για να καταλαβεις τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=45]PGM[/MENTION] Είναι εύκολο να την ανεβάσεις την έγχρωμη σε μεγαλύτερη ανάλυση; Για background ;)

Την φωτογραφία δεν θα την σχολιάσω μιας και δεν γνωρίζω και πολλά, αλλά το αποτέλεσμα που βλέπω είναι απίστευτο :T:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να φανω ιδιοτροπος η κακος , αλλα το τοπιο στη φωτογραφια ειναι το μοναδικο θεμα που μου εχει μιλησει τοσο μεσα μου και με αυτο ασχολουμαι χρονια.Και για αυτο θα κριτικαρω αν μου επιτρεπεις:)

την επομενη φορα που θα ξαναπας , προσπαθησε να εχεις τετοιο καδρο που να μη φαινονται τα "βιομηχανικα" δεξια.Χαλανε πολυ την γαληνη και την ομορφια του χωρου.

η φωτογραφια ειναι πολυ καλη , αλλα σιγουρα φερνει βελτιωση.

μη σε απασχολησει αν δε παρεις ουρανο με συννεφα..Μπορεις να αξιοποιησεις αλλιως την αντανακλαση του ηλιουβασιλεματος:)

επισης μειωσε και λιγο τον ουρανο σου.

Παντως μπραβο.στο scrolling που κανει καποιος , τραβαει το βλεμμα και την χαζευεις.

Αν εξαιρέσεις τα "σκουπίδια", τα οποία καλώς ή κακώς κάποιες φορές δεν αποφεύγονται ή δεν βγαίνουνε εύκολα, η φωτογραφία στέκει πολύ καλά.

Έχει leading line.

Έχει color contradiction ( το δεξί τριγωνάκι νερού είναι πορτοκαλί λόγω της αντανάκλασης του ηλίου , το αριστερό τριγωνάκι νερού ωραίο μπλέ ).

Ο ουρανός είναι ενδιαφέρον τουλάχιστον.

Δεν έχει χωρίσει την θάλασσα/ουρανό σε 50%-50% του κάδρου ( καλό αυτό με λίγες εξαιρέσεις όπου το 50-50 λειτουργεί ευεργετικά ).

Σε αυτή την περίπτωση το σκουπιδαριό με 20 λεπτάκια δουλίτσα φεύγει, οπότε και θα έχει μια πολύ ωραία πολύχρωμη και γαλήνια photo.

Σωστή δουλειά έκανες man [MENTION=45]PGM[/MENTION] :)

Link to comment
Share on other sites

μπορει για το φιλο gomar να μην ειναι σωστη αλλα εμενα μου αρεσει :T:

Δεν ειπα οτι δεν ειναι σωστη ,το αντιθετο μαλιστα.Επειδη ειναι ΔΥΝΑΤΗ φωτογραφια , του κανω κριτικη (καλοπροαιρετη εννοειται) ωστε την επομενη φορα να τραβηξει ακομα καλυτερη ληψη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=45]PGM[/MENTION] Είναι εύκολο να την ανεβάσεις την έγχρωμη σε μεγαλύτερη ανάλυση; Για background ;)

Την φωτογραφία δεν θα την σχολιάσω μιας και δεν γνωρίζω και πολλά, αλλά το αποτέλεσμα που βλέπω είναι απίστευτο :T:

Αυριο θα την εχεις φιλε μου γιατι ειμαι εκτος τωρα...?

Link to comment
Share on other sites

καλά κάνεις, θέλω να πω παρότι έχει τα "πρόβληματακια" κατά τα λεγόμενα σου(δεν έχω ασχοληθεί τόσο θεωρητικά αν έβγαζα παρόμοια θα ήμουν χαρούμενος! ) , συνεχίζει να είναι δυνατή-αξιοζήλευτη :-)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=45]PGM[/MENTION] Είναι εύκολο να την ανεβάσεις την έγχρωμη σε μεγαλύτερη ανάλυση; Για background ;)

Την φωτογραφία δεν θα την σχολιάσω μιας και δεν γνωρίζω και πολλά, αλλά το αποτέλεσμα που βλέπω είναι απίστευτο :T:

https://www.dropbox.com/s/51qdjxg2cjhca7x/Beach%20at%20Aspropyrgos.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.