Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

ρε συ Βασιλη , σοβαρα τωρα..Τι γραψε να σε δουμε λες ; ο Πετρος ειναι απο τους λιγους που γνωριζει το παραμικρο και ολη την τεχνολογικη θεωρια πανω στης μηχανες.

μη του πας κοντρα.αυτος ειναι ο σκοπος σου ;Γιαυτο εκανες επιθεση και στον [MENTION=8745]Jason[/MENTION] ?

επισης τις δικαιολογιες περι adobergb -> srgb / tn panel τις πιστευεις ;

επισης το οτι δεν εχεις το ιστογραμμα ενεργοποιημενο ειναι χειροτερο λαθος και απο το να ξεχασεις το καπακι απο τον φακο.

Οποτε πρωτου ξεκινας επιθεση και να το παιζεις εξυπνος , ανοιξε τα αυτια σου και μαθε λιγο τι σου λεμε..

φιλικα παντα Βασιλη..αλλα παραγινεσαι επιθετικος και "ξερολλας"

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Βασιλη , σοβαρα τωρα..Τι γραψε να σε δουμε λες ; ο Πετρος ειναι απο τους λιγους που γνωριζει το παραμικρο και ολη την τεχνολογικη θεωρια πανω στης μηχανες.

μη του πας κοντρα.αυτος ειναι ο σκοπος σου ;Γιαυτο εκανες επιθεση και στον [MENTION=8745]Jason[/MENTION] ?

επισης τις δικαιολογιες περι adobergb -> srgb / tn panel τις πιστευεις ;

επισης το οτι δεν εχεις το ιστογραμμα ενεργοποιημενο ειναι χειροτερο λαθος και απο το να ξεχασεις το καπακι απο τον φακο.

Οποτε πρωτου ξεκινας επιθεση και να το παιζεις εξυπνος , ανοιξε τα αυτια σου και μαθε λιγο τι σου λεμε..

φιλικα παντα Βασιλη..αλλα παραγινεσαι επιθετικος και "ξερολλας"

1) AdobeRGB -> sRGB JPEG:

Αν δεν το έχεις παρατηρήσει εσύ που ασχολείσαι υποτίθεται πολύ με την φωτογραφία τι να σου πω.

Άνοιξε ένα PSD/RAW.

Φτιάξτο όπως θες.

Κάνε το save for web (JPEG sRGB ) και πες μου αν η τελική φωτογραφία είναι ή δεν είναι κάτι τις πιο σκοτεινή από αυτό που είχες πρίν το export.

2) Όταν καταλάβετε πως άλλο edit/χρόνο/προσοχή αφιερώνω σε photo που αξίζει ( σωστό composition, ενδιαφέρον θέμα/τοπίο, κλπ ) και άλλο σε μια photo που έβαλα για χαβαλέ, πάνω σε πειραματισμούς, για geotagging, κλπ κλπ θα σταματήσουν οι "δικαιολογίες" και οι "επιθέσεις" που λες.

Λες δηλαδή στις καλές μου photo ( ναυάγια, ουρανοξύστες, ΟΑΚΑ, δρυμώνα, δημοσάρη, κλπ ) να πετυχαίνω ρε παιδί μου όλως τυχαίως το edit & exposure και στις άλλες απλά δεν κάθεται η μπίλια ?

Δεν έχω διάθεση για τσακωμούς και παπαρολογίες, αλλά να μου πείς ότι έκανα επίθεση στον Jason ο οποίος δίχως αφορμή και λόγο είπε λίγο πολύ ότι δεν έχω ούτε μια σωστή φωτογραφία... εντάξει, τώρα γελάνε και οι πέτρες.

υ.γ. Πολύ σχολιασμό, κριτική, γνώσεις και λοιπά από ένα κάρο άτομα που ζήτημα στις 250 σελίδες των 2 topic αυτών να έχουνε δημοσιεύσει 20 φωτογραφίες επί το σύνολο... χωρίς να θέτω ζήτημα όπως κάποιοι "μεγάλοι" θέτουν για την ποιότητα αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Whatever.

Ο τίτλος του θέματος για όποιον του διαφεύγει είναι "φωτογραφίες, δοκιμές".

Αν είναι "επαγγελματίες φωτογράφοι και τα αψεγαδιαστα αριστουργήματα τους" να αλλαχθεί ο τίτλος παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

αλλά να μου πείς ότι έκανα επίθεση στον Jason ο οποίος δίχως αφορμή και λόγο είπε λίγο πολύ ότι δεν έχω ούτε μια σωστή φωτογραφία... εντάξει, τώρα γελάνε και οι πέτρες.

ε τον αλητη το jason τι ειπε.. απιστευτο!

Link to comment
Share on other sites

Η όλη διαδικασία θα είχε αποφευχθεί φυσικά και δεν θα είχαν ποστάρει 2 ΣΕΛΙΔΕΣ , και 47 άτομα, αν είχες πει στην αρχή: "παιδιά πέτυχα μια κουκουβάγια και τη ανέβασα" αντί να πας να βγάλεις τρελούς 28 άλλους πως φταίει το RGB conversion και δεν ξέρω τι άλλο.

Και εγώ καθαρά φιλικά στο λεω, και φυσικά ανεβάζουμε εδώ ΟΤΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ. έχεις 1000% δίκιο σε αυτό, απλά όταν ανεβάσω κάτι για πλάκα δεν κάθομαι να δικαιολογήσω το ΓΙΑΤΙ δεν είναι προπερ φώτο, ειδικά όταν εγώ ο ίδιος το ξέρω.

Αυτό σου λέει ο Γιάσνας.

Link to comment
Share on other sites

Θάψτε τον λίγο ρε παιδιά.

Μπορείτε.

Πείτε για το DoF που δεν ήταν αρκετό.

Το λουλούδι δεξιά που αποτελεί distraction.

Την υπογραφή που είναι ευμεγεθής :D

Το "halo" γύρω από την κεραία που είναι υπερ-διακριτό.

Έτσι, κάποιες photo να τους σκίζουμε τον πάτο, και σε άλλες να κάνουμε κουά κουά.

Link to comment
Share on other sites

Θάψτε τον λίγο ρε παιδιά.

Μπορείτε.

Πείτε για το DoF που δεν ήταν αρκετό.

Το λουλούδι δεξιά που αποτελεί distraction.

Την υπογραφή που είναι ευμεγεθής :D

Το "halo" γύρω από την κεραία που είναι υπερ-διακριτό.

Έτσι, κάποιες photo να τους σκίζουμε τον πάτο, και σε άλλες να κάνουμε κουά κουά.

Προσωπικά, αν βελτιώθηκα έστω και λίγο ολα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα, οφείλεται σε αυτό το κράξιμο που λες. Με τα κοπλιμέντα κανείς δεν έγινε καλύτερος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αν βελτιώθηκα έστω και λίγο ολα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα, οφείλεται σε αυτό το κράξιμο που λες. Με τα κοπλιμέντα κανείς δεν έγινε καλύτερος

Μαζί σου στην ουσία.

Αλλά ο τρόπος μερικών είναι τραγικός.

Άλλο να πείς στον άλλο "εε, ξέρεις, χρησιμοποιείς f/4 κάτι το οποίο περιορίζει το DoF σου με αποτέλεσμα να μην είναι όλη η πεταλούδα in focus, την επόμενη φορά βάλε πιο κλειστό διάφραγμα ή μεγαλύτερη απόσταση από το θέμα σου για να μεγαλώσει το DoF" και άλλο να πείς "που πας με πολύ sharpening για να καλύψεις το κακό focus/μικρό DoF", ή "τίγκα στα halos" κλπ.

Πόσο μάλλον όταν ο βαθμός και ο τρόπος της κριτικής διαφέρει ανάλογα με τον φωτογράφο που "κρίνουν".

Link to comment
Share on other sites

Τα έχει τα κιλάκια της η κοκόνα σίγουρα, κοίτα πέραν από τις μπουτάρες ( σε μέγεθος :D ) και την ωμοπλάτη :D

Eνταξει τι περιμενες και εσυ να δεις απο εδω μεσα την Kate Upton η καποιο μοντελο ;;;

Mια νορμαλ απλη κοπελα ειναι τιποτα το ιδιαιτερο, η φωτογραφια ειναι καλη απο κει και περα φυσικα υπαρχουν και πιο ωραιες

Έγινε επεξεργασία από Vasot
προσθεση...
Link to comment
Share on other sites

Έχει φάει όξυνση... και μετά λέγατε για μένα.

Εσυ βρε μλκ, ταλαιπωρεισαι μόνος σου.τραβάς όπως να Ναι και μετα λες εχω 15.000 φωτογραφίες για φτιαξιμο.χαχα.

Ζαννη δε μπορώ να δω την φωτογραφία σου σε μέγεθος πιξελ απο τις 5.5" ωστε να σε κραξω για τιμές rgb ανα πιξελ , αλλά ωραία δείχνει..:p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.