Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

φοβερη!

ειναι λιγο ανεστιαστη στη κορυφογραμμη?

Δυστυχως εκεινη την στιγμη ημουν χωρις τριποδο και μονο με την fuji οποτε το μεγιστο που μπορουσα να παω ηταν στα 50mm (σε ff). Την μηχανη την ειχα βαλει προχειρα πανω σε εναν καδο και δεν ειχα ουτε καποιο remote αλλα κατεληξα να παταω το κουμπι του κλειστρου για 4-5 δευτερολεπτα με το χερι. Μετα ακολουθησε ενα μεγαλο crop μιας και το κομματι αυτο ειναι περιπου το 1/3 της αρχικης εικονας οποτε ηταν λιγο δυσκολο να παρω μια ποιοτικη ληψη αλλα παρολα αυτα τραβηξα 4-5 καρε οπου το πιο σωστο απο αυτα ηταν αυτο. Μακαρι να ειχα μαζι την d7000 με τον 85αρη αλλα δυστυχως δεν ημουν τοσο τυχερος.

Έγινε επεξεργασία από snik
Link to comment
Share on other sites

Ακομα σωστοτερο ειναι η γραφη exif οπου βαζουμε τα mm του φακου (του φακου ...σε περιπτωση που καποιος δεν ειδε τι γραφω πριν την παρενθεση) και το σωμα ..και οποιος καταλαβε καταλαβε.(περι mm κλπ).

Εγω παντως θα κλαιω απο συγκινηση αν δω κατι τετοιο.

timer και manual ρυθμισεις δεν εχει η μηχανη?

Link to comment
Share on other sites

με σοβαρα πραγματα συγκινεισαι βρε.

βαλτε το στους ορους του φορουμ.lol

Μεταξυ σοβαρου (και αστειου) ηταν ορος στο πρωτο ποστ στο αρχικο θρεντ...

Για να μην ξεχνιομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο γιατί έχεις πάνω απο 9 λεπτά να γκρινιάξεις. :whistle2:

Το να δώσεις το RAW και το να βάλεις το ΕΧΙΦ δίπλα στο jpg Που ανεβάζεις είναι 2 τελείως διαφορετικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

καθολου διαφορετικα.Συγκινεται το ιδιο δινοντας του το raw.

απλα ειναι ανευ ουσιας και τα δυο.Οπως το να δωσεις raw που προσωπικα σχεδον ποτε δε το κανω οπως και το εξιφ ΔΕ θα βοηθησει καποιον τα στοιχεια μονο σε ειδικες περιπτωσεις.πχ Long exposure.Απο εκει και περα χανουμε το νοημα της φωτογραφιας που εχει μπει ως "ορος" :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θα παω χωριο απο σ/κ και ενω εχω μερικες ιδεες για πανοραμικες λήψεις, δεν εχω ιδεα για το τι και πως.

Θελω να μου πειτε τι προγραμμα να χρησιμοποιήσω (θα εχω το laptop μαζι, αλλα δεν θα εχω internet, οποτε θα το περασω απο πριν), τι να προσεξω (WB, φωτομετρηση, κατι αλλο?), κλπ.

Γενικες πληροφοριες δλδ, να δω τι μπορω να καταφερω. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα παω χωριο απο σ/κ και ενω εχω μερικες ιδεες για πανοραμικες λήψεις, δεν εχω ιδεα για το τι και πως.

Θελω να μου πειτε τι προγραμμα να χρησιμοποιήσω (θα εχω το laptop μαζι, αλλα δεν θα εχω internet, οποτε θα το περασω απο πριν), τι να προσεξω (WB, φωτομετρηση, κατι αλλο?), κλπ.

Γενικες πληροφοριες δλδ, να δω τι μπορω να καταφερω. :)

Δοκιμασε αυτο Microsoft Research Image Composite Editor (ICE)

χωρις να σε νοιαζει με τι σειρα θα βγαλεις καθε φωτο, τη βρισκει μονο του.

Εγω εχω κανει συνθεση με γυρω στις 80 φωτο.

Ολες οι φωτο πρεπει να εχουν την ιδια ρυθμιση για να μην εχεις μπαλωματα.

Link to comment
Share on other sites

ναι σαφως και καλυτερα οχι ballhead για να εχεις καθε αξονα ξεχωριστα σε κινηση.

Επισης θα τραβας καθετες και ΠΟΤΕ η επομενη δεν θα ειναι η συνεχεια του προηγουμενου καδρου.Παντα λιγο πιο μεση.Επισης Manual η μηχανη σε ολα τα καδρα.

Link to comment
Share on other sites

ναι σαφως και καλυτερα οχι ballhead για να εχεις καθε αξονα ξεχωριστα σε κινηση.

Επισης θα τραβας καθετες και ΠΟΤΕ η επομενη δεν θα ειναι η συνεχεια του προηγουμενου καδρου.Παντα λιγο πιο μεση.

Επισης Manual η μηχανη σε ολα τα καδρα.

Τι ακριβως εννοείς?

Με το ICE αν βγαλεις πολλες δεν χρειαζεται να ειναι καθετα, εκτος αν βγαλεις 3-4 και θες να τις ενωσεις.

Κανε μια δοκιμη στο μπαλκονι σου τωρα και δες.

αυτό κανω :p

Κατω δεξια που εχει επιλογη Camera motion, τι βαζω? Η το αφήνω να κανει τα δικα του?

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταις εσύ, αν και θα έτρωγα σφαίρα για αυτόν δεν ξέρει Ελληνικά.

Εννοεί προφανώς κάθετες και όχι οριζόντιες λήψεις με τον αισθητήρα, και να είναι η επόμενη "μέσα" στην προηγούμενη, να έχουν overlap ώστε να μην έχεις κίνδυνο να έχεις κάποιο κενό αν δεν υπολογίσεις κάτι καλά και να είναι πιο εύκολες στην επεξεργασία γιατί το λογισμικό θα βρίσκει πιο εύκολα τα κοινά σημεία για να κουμπώσει τις 2 μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.