Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Γενικα ωραιες , ασχετα αν δε με συγκινει το ειδος.

παντως προσεξε το sharpness σου , ΠΟΛΥ εντονες..που πιξελιαζει

Η αληθεια ειναι οτι δεν ανεβασα καθολου το sharpness, μονο το clarity ανεβασα λιγο μεταξυ +5 και +25. Την επεξεργασια την εκανα στο laptop της δουλειας, θα τις δω οταν γυρισω στον υπολογιστη του σπιτιου για να το τσεκαρω καλυτερα. Μπορει να εγινε το λαθος στο resizing και να μην το πηρα χαμπαρι.

Link to comment
Share on other sites

'Αν και όπως ξέρουμε λέει βλακείες συμφωνώ και εγώ, μου φάνηκαν λίγο πολύ και εμένα.

Γενικά το φωτορεπορτάζ για να σε "αγγίξει" θέλει πολύ δουλειά, αν και είναι αρκετά καλές ειδικά για 1η απόπειρα.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη αποπειρα για φωτορεπορταζ χθες απο την πορεια για την Παλαιστινη στο Συνταγμα. Γενικα στοχος μου ειναι με τον καιρο να καταφερω να βγαλω μερικες πιο καλλιτεχνικες φωτογραφιες (πχ 3,7,8 απο το ποστ μου) απο παρομοια γεγονοτα γιατι εχει αρκετα ενδιαφερον θεματα γυρω. Βαζω τις φωτογραφιες σε spoiler για να μην κουρασει και καταληξει το post σεντονι.

14720070611_bfb0b72cb3_c.jpg

14536600968_8103003663_c.jpg

14536605879_0bae343a37_c.jpg

14536594648_37cd6496be_c.jpg

14722952002_cf6c80fdeb_c.jpg

14743454333_d70c1d2b96_c.jpg

14723469145_3786c1394f_c.jpg

14536821778_6242d22ab9_c.jpg

14537136057_4dceb9fff2_c.jpg

Το κακο ειναι οτι στα περισσοτερα καλα-τρανταχτα θεματα πεφτανε ολοι οι φωτογραφοι πανω με αποτελεσμα στα περισσοτερα καρε να εχω να αντιμετωπισω κατι τετοιο.

14723241562_be32680301_c.jpg

Ολες οι ληψεις ηταν με την Nikon D7000 μαζι με τον τον tamron 17-50 και σε μερικες ειχα τον nikon 85mm 1.8D.

καλή αρχή. Μόνη ιδέα που θα σου προτείνω, όταν πηγαίνεις για τέτοιο είδος φωτογραφίας, βάζει back button focus, κι όχι focus από το κουμπί του κλείστρου.

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή. Μόνη ιδέα που θα σου προτείνω, όταν πηγαίνεις για τέτοιο είδος φωτογραφίας, βάζει back button focus, κι όχι focus από το κουμπί του κλείστρου.

καλα αυτο εννοειται.οχι μονο σε φωτορεπορταζ

Link to comment
Share on other sites

στη μηχανη το sharpness ποσο το εχεις ;

μειωσε το

θα το δω οταν θα παω σπιτι, αλλα απο την στιγμη που επεξεργαζομαι το raw αρχειο επεμβαινει η μηχανη πανω και βαζει τιμη που εχω ορισει στο sharpness; Αυτα δεν εφαρμοζονται μονο στο jpeg;

καλή αρχή. Μόνη ιδέα που θα σου προτείνω, όταν πηγαίνεις για τέτοιο είδος φωτογραφίας, βάζει back button focus, κι όχι focus από το κουμπί του κλείστρου.

Αυτο δοκιμαζα να κανω, να κανω προεστιαση στα 3 μετρα περιπου και να τραβαω αλλα δεν το εχω συνηθισει ακομα πληρως οποτε δεν απεδωσε οπως θα ηθελα. Που θα παει ομως θα την μαθω αλλα γενικα δεν εχασα πολλα καρε απο λαθος εστιαση, μονο οταν επεσε λιγο το φως που παλευα με τον 85αρη να εστιασω σε προσωπα στο 1.8-2.8 οπου εκει επιασα ας πουμε στις 10 τις 3-4.

Link to comment
Share on other sites

haya πότε την έβγαλες; ήμουν εκεί Δευτέρα βράδυ αλλά με κιάλια /facepalm την επόμενη φορά θα δοκιμάσω και εγώ για Milky way :-D

μια χαρά μου φαίνεται εμένα ο φακός

Την Τρίτη το βράδυ αν δεν κάνω λάθος.

Όταν λες "εκεί" που εννοείς ; :p

Link to comment
Share on other sites

θα το δω οταν θα παω σπιτι, αλλα απο την στιγμη που επεξεργαζομαι το raw αρχειο επεμβαινει η μηχανη πανω και βαζει τιμη που εχω ορισει στο sharpness; Αυτα δεν εφαρμοζονται μονο στο jpeg;

με αυτη τη λογικη δε θα κραταγε ουτε το WB ουτε color profile ουτε τπτ :p

Link to comment
Share on other sites

θα το δω οταν θα παω σπιτι, αλλα απο την στιγμη που επεξεργαζομαι το raw αρχειο επεμβαινει η μηχανη πανω και βαζει τιμη που εχω ορισει στο sharpness; Αυτα δεν εφαρμοζονται μονο στο jpeg;

Αυτο δοκιμαζα να κανω, να κανω προεστιαση στα 3 μετρα περιπου και να τραβαω αλλα δεν το εχω συνηθισει ακομα πληρως οποτε δεν απεδωσε οπως θα ηθελα. Που θα παει ομως θα την μαθω αλλα γενικα δεν εχασα πολλα καρε απο λαθος εστιαση, μονο οταν επεσε λιγο το φως που παλευα με τον 85αρη να εστιασω σε προσωπα στο 1.8-2.8 οπου εκει επιασα ας πουμε στις 10 τις 3-4.

Αν μιλάς για Nikon/Canon, οι ρυθμίσεις στα "picture profiles" ( Landscape, Vivid, Faithful, Neutral, Standard, etc ) εφαρμόζονται στα JPEG αλλά και στα RAW... υπό τις εξής συνθήκες:

Στο RAW Converter σου ( π.χ. Adobe Camera RAW ) να αναγνωρίζει αυτή την λειτουργία ( υποστηρίζει κανονικότατα τα Picture Control/Picture Styles των Nikon/Canon το ACR ) και να το επιλέξεις.

Αν αλλάξεις το profile εκεί εφαρμόζει τις ρυθμίσεις του εκάστοτε profile που επιλέγεις, ενώ μπορείς να φτιάξεις και custom profile με 0 ( μηδενικές ) αλλαγές στην εικόνα ώστε να παίρνεις το RAW απολύτως άθικτο.

Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι αν εχουμε θεμα για βιντεο αλλα ...

:p

tripod & locked focus next time αφού το αντικείμενο σου είναι στατικό ως πρός τον σένσορα σου.

Μου αρέσει που κούναγε το κεφάλι αριστερά-δεξιά σαν τα σκυλάκια με το ελατήριο που βάζανε στα αυτοκίνητα :D

Link to comment
Share on other sites

με εναν 28-105 mm @105μμ ειμαι στο χερι (και εστιαση σταθερη αναγκαστικά , η 60d δε focusαρει συνεχόμενα)

κριμας νομιζα οτι ηταν -σχετικα- σταθερο , ειμουν και ελάχιστα σκυφτός :p (παιζει να ειχε ενα ελαφρυ αερακι το Πασχα)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

εδω θα τσακωθουμε δυο φορες για τον οριζοντα αν γερνει η οχι. @PetrosD , απλα του ανεφερα ποιον φακο πρεπει να παρει για αυτο που σκεφτεται γιατι ο "φυσαει" δεν κανει για αυτη τη δουλεια.

Κι εγώ δε νομίζω ο Fisheye να κάνει για τη συγκεκριμένη φωτογραφία.

με αυτη τη λογικη δε θα κραταγε ουτε το WB ουτε color profile ουτε τπτ :p

Δεν τα κρατάει στο RAW, απλά εφαρμόζει τις ρυθμίσεις όταν ανοίγεις το RAW, τις οποίες ρυθμίσεις μπορείς να αλλάξεις εκείνη τη στιγμή. Όπως είπε και ο billpeppas δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν και τα ΜΜ είναι πάνω κάτω ίδια μεταξύ σαμιαμίδι + νίκον, απο τις φώτο του νίκον δεν μου αρέσει καμία ενώ απο το σαμιαμίδι έχω τρελαθεί...

Ίσως να θέλει μόνο ουρανό, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν άρεσε σε μένα που είναι και ο φακός μου. Βασικά σα να έχει λασπώσει είναι η φωτογραφία, ίσως η επεξεργασία στο resize να μην πέτυχε. Επίσης δε μου πολυαρέσει στα φώτα αυτό που φαίνεται.

Ίσως 1-2 στοπ κλειστότερος...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.