Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Εσυ βρε μλκ, ταλαιπωρεισαι μόνος σου.τραβάς όπως να Ναι και μετα λες εχω 15.000 φωτογραφίες για φτιαξιμο.χαχα.

Ζαννη δε μπορώ να δω την φωτογραφία σου σε μέγεθος πιξελ απο τις 5.5" ωστε να σε κραξω για τιμές rgb ανα πιξελ , αλλά ωραία δείχνει..:p

Μα το έχουμε συζητήσει, πάντα τραβάω όσο πιο σωστά μπορώ τη φωτογραφία, για να μη θέλει τίποτα μετά. Αλλά μερικές στα 18mm θέλεουν γεωμετρική διόρθωση γιατί φαίνονται άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Απο μια συντομη βολτα στην Παρνηθα σημερα, οι πρωτη με την D7000 & nikon 85mm 1.8D και οι αλλες με τον tamron 17-50 2.8 (τα αναλυτικα exif υπαρχουν στο flickr).

14771948120_66c5b25cbd_c.jpg

14775426378_4f3b8362ae_c.jpg

14959213331_660dfeb84c_c.jpg

Έγινε επεξεργασία από snik
Link to comment
Share on other sites

Βόλτα στο χωριό πριν λίγες μέρες. Ανατολή (Σελίτσιανη) Αγιάς.

14710567459_db5da9d406_c.jpg

(δεν εχω exif και δεν εχω και την αρχικη αυτη τη στιγμή)

14998780701_f3fab10180_c.jpg

Nikon D7000 & 18-105mm

18mm | f/4 | 2.5' | ISO 3200

14998779981_67d43917fb_c.jpg

Nikon D7000 & 18-105mm

18mm | f/3.5 | 20' | ISO 1000

Σχόλια ευπρόσδεκτα, καλά και κακά.

Στην τελευταία, αν ειχα παει καμια ωρίτσα νωρίτερα θα ειχα προλαβει και το milky way στο καδρο μου. Next time.

Δοκίμασα να βγαλω milky way μιας και ειχε πολυ καλο ουρανό στο χωριο και ειναι μακρια απο πολλα φωτα και ψηλα στο βουνο, αλλα με τους φακους που εχω το αποτελεσμα δεν είναι και ότι καλυτερο.

Και επισης δεν ξερω πως να τις επεξεργαστω αυτες για να "δείξουν" καλυτερα. Υπαρχουν μερικα raw αν θελει καποιος να δοκιμασει.

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κάδρο στην τελευταία.

Σχετικά με το milky way, δεν νομίζω πως σε περιορίζει ιδιαίτερα ο φακός σου. Η ώρα και το φεγγάρι είναι ίσως οι σημαντικότεροι παράγοντες όπως επίσης και ο προσανατολισμός της μηχανής.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε σημείο που αν πηγαινα μια ωρα νωριτερα θα ηταν ακριβως απο πισω, μεσα στο καδρο.

Πηγα κατα τις 11 που αρχισε να βγαινει το φεγγαρι, εξου και το κοκκινοπο χρωμα του σταυρού.

Απο εκει η μηχανη κοιταει ΝΔ.

Φαινοταν και με γυμνο ματι μεχρι λιγο πριν βγει το φεγγαρι, αλλα επειδη ηταν μετα την πανσελληνο ηταν σχεδον γεματο και μεγαλο οποτε το φως γινοταν πολυ εντονο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.