Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Nα σου δωσω 3200 τοτενες..

 

Δεν πολυδιαφερει απο την δικια σου σε 1-1 ..Εχω ενα ελαχιστο μικρο προβαδισμα, αλλα σε resize (ή printing) η διαφορα εξαφανιζεται μιας και εχεις ενα προβαδισμα στα mpx το οποιο μετραει.

 

Long live 8.2μm pixel size..(να χε και λιγο τεχνολογια παραπανω στον αισθητηρα (λεγε με α7s) καλα θα ηταν..Ενας απλος FSi ειναι ...

Μη ξεχναμε οτι η μηχανη μου εχει κλεισει ηδη τα 10 χρονια ζωης και τσουλαει στον 11ο. 

 

Μα αυτό λεω, λενε ολοι οτι οι κροπ ειναι σχεδον ιδιοι ποιοτικά πλεον, αλλά ακομα και ΦΦ δεακετίας είναι στα στα ιδια επιπεδα με τωρινο(kinda) APSC.
Επίσης, σκεφτομαι να δωσω την ΧΜ1 μαζι με  16-55+18, σε cash converter, εδω στην Σεβίλλη, και οταν γυρίσω Ελλάδα να συνεχίσω να χρησιμοποιώ την 1100 με προοπτικες αναβαθμισης σε κατι καλύτερο με Μ42 συμβατότητα κατα προτίμηση.  :look:
Link to comment
Share on other sites

Teodor_ch Η σκιά που μπορεί να κάνει το χέρι του μοντέλου στο πρόσωπο δεν είναι απαραίτητα λάθος..

Η συγκεκριμένη λήψη έγινε με ένα flash και το φως του ηλιου, αν είχα δεύτερο άτομο μαζί μου να μπορεί να μου κρατάει ανακλαστήρα θα την είχα αποφύγει μπορεί και τελείως.
Thanks που bikes στο κόπο να σχολιάσεις :)
Έγινε επεξεργασία από Jason
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@billpeppas,
Ωραια ληψη , ωραια ατμοσφαιρα...αλλα μην ξεχνατε τον χαρακαααααααα.Τοπιο φωτογραφιζεις , οχι μυγα στον αερα :p

@racer,

Επρεπε να σου πω εγω απο Αθηνα που να πας να φωτογραφισεις στη Ρουμανια ;
Μπραβο Αγαπη,Πολυ ωραιες αν και στην δευτερη προτιμω με την φατσα σου μεσα.χαχα

@Jason,
Πολυ ωραια.Το μονο που με χαλαει ειναι το υπερωκεανιο χρωματος κοκκινου..Σβηστο , καντο κροπ και εισαι σουπερ :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσιος είναι ο ορίζοντας ( αν εννοείς αυτό ) σύμφωνα με τις φυσαλίδες του τριπόδου καθώς και από το virtual horizon της μηχανής.

 

Thanks ;)

 

@billpeppas,
Ωραια ληψη , ωραια ατμοσφαιρα...αλλα μην ξεχνατε τον χαρακαααααααα.Τοπιο φωτογραφιζεις , οχι μυγα στον αερα :p
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοτε η ειναι οθφαλμαπατη η η φυσαλιδα του τριποδου ειναι λαθος :p
Μπορεις να στειλεις την αρχικη ;

Εμενα ετσι μου φαινεται πιο σωστη.Για αυτο το λεω.

post-30865-0-66817100-1436869701_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οφθαλμαπάτη ( στα 18mm είναι η φώτο ), να κάνανε λάθος 2 φυσαλίδες και η κάμερα, μάλλον χλωμό :D

Ποιό exposure ? για τον ουρανό ή για το foreground ?

 

Κάποιοι θέλουν λέει ανέβασμα των σκιών στο γεφύρι για να φανεί περισσότερη λεπτομέρεια, δεν ξέρω αν συμφωνώ, κάπως χαλάει την αληθοφάνεια του backlighting πιστεύω

 

qMZtMNG.jpg

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ , γιατι δυσκολευεις τα πραγματα ;
Κανεις που κανεις τον κοπο να ανεβασεις ολοκληρο αρχειο , δεν ανεβαζεις το .nef
Ανεβαζεις το .psd και ΧΩΡΙΣ layers μαλιστα..
Τι να το κανω ;
Ενα jpg θελω απο την αρχικηηηηηηηηηηηηη
Ανοιγμα raw ->  save as jpg.ΤΙΠΟΤΑ αλλο..

Link to comment
Share on other sites

 

Μα αυτό λεω, λενε ολοι οτι οι κροπ ειναι σχεδον ιδιοι ποιοτικά πλεον, αλλά ακομα και ΦΦ δεακετίας είναι στα στα ιδια επιπεδα με τωρινο(kinda) APSC.
Επίσης, σκεφτομαι να δωσω την ΧΜ1 μαζι με  16-55+18, σε cash converter, εδω στην Σεβίλλη, και οταν γυρίσω Ελλάδα να συνεχίσω να χρησιμοποιώ την 1100 με προοπτικες αναβαθμισης σε κατι καλύτερο με Μ42 συμβατότητα κατα προτίμηση.  :look:

 

 

Μεγαλη κουβεντα ανοιγεις..

Απλα μαθηματικα ειναι το ποια αξιζει εναντι ποιανης ..(και δεν αναφερομαι ακομα σε μαθηματικα οικονομικης φυσης.).

 

 

Πουλα αμα θες ..και το πoια αξιζει να αγορασεις ..επισης χριζει μεγαλης κουβεντας. :p 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.