Jump to content



Αγορά (αλλαγή) Τροφοδοτικού


Recommended Posts

Και 30-40€ παραπάνω δίνω από το πιστωτικό που έχω.

Το είδα, είδα και κάποια review για το evga.

Για μένα δεν χρειάζεται να δώσεις τόσο μεγάλες διαφορές. Αν δεν σου αρέσει το ΕΒΓΑ πήγαινε στο λουλούδι με +10€. Οπωσδήποτε το ΑΧ είναι ένα κορυφαίο τροφοδοτικό με υποστήριξη/εγγυήσεις Corsair (που είναι top) και 7 χρόνια εγγύηση, αλλά +40€ δεν ξέρω αν θα τα έδινα την στιγμή που υπάρχουν τόσο καλές εναλλακτικές. Το ΕΒΓΑ εντωμεταξύ έχει και 10 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και το evga (το συγκεκριμένο έχει βάση του την σειρά leadex της SuperFlower).

Όσο για την εγγύηση προσωπικά δεν μου λέει κάτι (να το κρατήσω τόσα χρόνια δεν νομίζω)

μετά από 5 χρόνια οι εξελίξεις θα έχουν άλλες προδιαγραφές/απαιτήσεις.

Μάλλον προς το ''λουλούδι'' θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα διακοπτικά τροφοδοτικά ακόμα και μετά από 5 χρόνια δεν θα έχει αλλάξει τίποτα.

Τώρα ουσιαστικά προβλήματα στα corsair σειρά ax ακα seasonic (διοτι η corsair δεν φτιάχνει τροφοδοτικά) δεν έχω ακούσει να σκάνε (πέρα από θόρυβο ακα coil whine και ανεμιστήρας που αναφέρθηκε τα οποία σε μένα δεν έχουν παρουσιαστεί σε AX850 και AX860 αντίστοιχα οπου θεωρώ πως πλέον στο revision που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή έχει διορθωθεί). Εγώ αν μπορούσα θα έπαιρνα το Seasonic Platinum 860 (SS-860XP2 Active PFC F3), αλλά δεν το φέρνουν Ελλάδα τα 2 μαγαζιά που βλέπω στο skroutz τα οποια δυστηχώς έχουν μονο το SS-860XP.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα,σήμερα που γυρισα απο διακοπές και πριν βάλω τον καινούργιο επεξεργαστη και κάρτα γραφικών που με περιμένουν στο ταχυδρομείο, το PC θέλησε να με υποδεχτεί με καπνούς και βεγγαλικά...για καινούργιο τροφοδοτικό και για εναν Xeon e5450 σε 775 motherboard και με μια 7950 στα ποσά watt πρεπει να κοιτάξω;τώρα είχα ενα tagan 700watt το οποίο αποδείχτηκε παραπανω απο σκυλί...

Link to comment
Share on other sites

Super Flower Leadex Gold 650W Review | bit-tech.net έχει διάφορα τροφοδοτικά που τεστάρουν.

Αν και δεν αναφέρεις τα χρήματα που θέλεις να δώσεις θα σου προτείνω κάποια αν και θα θεωρηθούν(τα 750w) μεγάλα (με βάση ότι ζητάς ''να μην δουλεύει πχ ο ανεμιστήρας σε χαμηλή κατανάλωση'' ),

έχουν και τα 2 διακόπτη eco mode, και η διαφορά στην τιμή 650w με 750w είναι στα 10€

SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 650W SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 650W (SF-650F14MG) - 120€

SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 750W SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 750W (SF-750F14MG) - 130€

EVGA SUPERNOVA 750 G2 POWER EVGA SUPERNOVA 750 G2 POWER SUPPLY 750W - 110€

άλλες επιλογές κοντά στα 100€

XFX XTR Series 650W XFX XTR Series 650W | Skroutz.gr

SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 650W SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 650W (SF-650P14XE) -

COOLERMASTER V650S COOLERMASTER V650S 650W 80+ GOLD PSU (RS-650-AMAA-G1) -

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα 100€ θεωρώ πως είναι καλά να δώσω.ξέρω οτι με λιγα δεν κάνουμε δουλεία,...αυτά με τον διακόπτη αλλάζει όσο είναι ανοιχτο; καί δουλεύει;θα κοιτάξω τα τεστ όταν πάω σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα δυο τελευταία που δεν έχουν το διακόπτη, τα υπόλοιπα ναι σε χαμηλό φόρτο οι ανεμιστήρες δεν δουλεύουν.

Κάπου στα 100€ θεωρώ πως είναι καλά να δώσω.ξέρω οτι με λιγα δεν κάνουμε δουλεία

Κάνεις άνετα δουλειά και με λιγότερα χρήματα άλλα αν θες αυτό το extra με τον διακόπτη που σου παρέχουν τα πρώτα 4 είσαι εκεί στα 100 και €.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρηγγειλα το SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 750W απο το eshop μιας και ειναι διπλα απο το σπιτι μου το μαγαζι.Πηρα αυτο περισσοτερο σκεπτομενος οτι θα ειναι ικανο και για το επομενο συστημα οταν στηθει και λογο οτι κλεινεις και τον ανεμιστηρα και ανοιγει οταν χρειαστει μονος του.επισης ειδα στο johnnyguru οτι καταφερνει τα καλυτερα,ισως ,νουμερα οποτε θα εχω το κεφαλι μου ησυχο.Λογικα με το υπαρχον συστημα ακομα και σε full load παιζει να μην δουλευει ο ανεμιστηρας οποτε μια χαρα!

Ευχαριστω για τις προτασεις [MENTION=29341]idonthave[/MENTION]!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

_________________________________

--- Ξεθάβω το θέμα μου πάλι 2η φορά ---

-------------------------------------------------

 

- Μάλλον τα Coolermaster δεν θέλουν να δουλεύουν στους υπολογιστές μου, μετά από τερματισμό που έκανα προχθές όταν πήγα να ανάψω το pc 

(σχεδόν 4 ώρες μετά) δεν άναβε, το δοκίμασα και σε άλλα 2 pc τίποτα. Το πήγα πίσω (πάλι καλά που ήταν στην εγγύηση) μιας και δεν υπήρχε πλέον,

μου το πίστωσαν. Αυτό που χάλασε ήταν το Coolermaster V450S.

 

Οπότε κοιτάω για τροφοδοτικό 550W/650W (750W υπερβολή αλλά αν έχει 5-10€ παραπάνω θα προτιμηθεί) που θα δουλεύει 24/7,

αξιόπιστο, αθόρυβο από gold και πάνω.


superflower leadex gold 100€ (το μόνο μείον, θα ήθελα να μπορώ να απενεργοποιώ τον φωτισμό όπως η σειρά 2*)
superflower leadex platinum 140€

seasonic prime gold 130€

 

Ως εναλλακτική το evga g2 αλλά με 10€ λιγότερα έχει το λουλούδι ή

να χρησιμοποιήσω αλλού το πιστωτικό και φέρνω απ'έξω το καινούριο *SF leadex II μαζί με άλλα πράγματα που θέλω. 

Corsair :fie: δεν ξαναπαίρνω.

 

Από Ελλάδα απ'τα διαθέσιμα που υπάρχουν, επικρατέστερα είναι leadex gold  & seasonic.

Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει ??

:)

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που θα με έκανε να πάω σε corsair ή evga είναι τα 10 χρόνια εγγύηση.

Αλλά κατά τη γνώμη μου...

.

.

.

.

 

πριν 49 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

^ ή το νέο αλλά προσωπικά δε θα έφερνα από έξω.

Οπότε πάμε στο επόμενο θέμα παρακαλώ :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κυρία κυρία, πριν κλείσει το θέμα :bleh:

το παραπάνω seasnonic prime 650w είναι κι αυτό απ'την καινούρια σειρά με 12 χρόνια, οπότε απ'το corsair:whistling: evga νομίζω ότι είναι προτιμότερο 

απ'τις εταιρείες αυτές, υπάρχει κάτι αρνητικό στο seasonic που δεν γνωρίζω.

 

Πάμε και στο λουλούδι που πλέον είναι απ'τις πρώτες επιλογές μου, και τα 2 παραπάνω 550W gold & platinum υπάρχει κάποια άλλη διαφορά πέρα της 

τιμής (40€) και του efficiency που να προτιμήσω το platinum?

 

Spoiler

Να μην υπάρχει το καινούριο εδώ (προς το παρόν) :angry:

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ SF leadex gold 550W  και SF platinum 550W, δεν ξέρω αν αξίζει 40€ παραπάνω που έχει το platinum!!

Κι εδώ έρχεσαι στο "δίλημμα" όπου στα ίδια χρήματα (περίπου 140€, μέσα και τα μεταφορικά) φέρνεις απ'έξω

το νέο leadex II 750W (με λιγότερα το 650W).

 

Superflower LeadexII, 7 χρόνια εγγύηση) 750w, το efficiency του είναι σε επίπεδα platinum

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το προσωρινό zalman με το οποίο δουλεύω το σύστημα τώρα, πρέπει να πάει πίσω στο αρχικό σύστημα, την αγορά απ'έξω την ξεχνάω.

Οπότε επειδή το θέμα πάει για "κλείσιμο" όπως ειπώθηκε παραπάνω με συνοπτικές διαδικασίες (4 post πίσω  :bleh:),

μέχρι το μεσημέρι θα έχω πάρει το τροφοδοτικό, οπότε έχουμε 2 από τους top κατασκευαστές (για μένα) :

 

SF Platinum 550W 140€ (έχουμε εικόνα 92+ efficiency, αθόρυβο κτλπ)

&

Seasnonic Prime Gold 650W 130€ (δεν έχουμε εικόνα μιας και είναι καινούριο με 12 χρόνια εγύηση)

 

Παράθεση

Οπότε κοιτάω για τροφοδοτικό 550W/650W (750W υπερβολή αλλά αν έχει 5-10€ παραπάνω θα προτιμηθεί) που θα δουλεύει 24/7,

αξιόπιστο, αθόρυβο από gold και πάνω.

Ποιο λέτε? Είμαι 50-50

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

την ξέρω την απάντηση..... .... το λουλούδι :hehe:

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

το μόνο review που βρήκα αλλά είναι για το 850w (τα υπόλοιπα που βρίσκω είναι για τα platinum/titanium) είναι

http://tech-legend.com/reviews/seasonic-prime-850-w-gold/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.