Jump to content



Αγορά (αλλαγή) Τροφοδοτικού


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, είχα ένα πρόβλημα με το τροφοδοτικό μου corsair TX750 μετά από κάποια ώρα λειτουργίας του Η/Υ (κάνα 5 λέπτο ) το τροφοδοτικό κάνει κάποιον θόρυβο (νομίζω δεν είναι ανεμιστήρας επειδή όταν το κάνει δεν γυρίζει)

αλλά κάτι γίνεται με τα ρεύματα στην πλακέτα. Ο ήχος αυτός μπορεί να σταματάει και να αρχίζει μετά από λίγο πάλι. Δεν είχα παρατηρήσει αν το fan λειτουργούσε σωστά απ'όταν το έβαλα στο σύστημα μου. Επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι το τροφοδοτικό ήταν ζεστό

και τον ήχο τον έκανε όταν κουνάω το ποντίκι ( κατά τη διάρκεια που κουνάω το ποντίκι το fan δείχνει ότι πάει να γυρίσει αλλά δεν γυρνάει (κάτι σαν το μπλοκάρει). Θα μου πεί κάποιος ότι είναι coil whine από την κάρτα γραφικών αλλά δεν είναι,

έβαλα το αυτί μου κοντά στο τροφοδοτικό και την κάρτα και ο ήχος προέρχεται από το τροφοδοτικό, επίσης βρήκα παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου στο παρακάτω βίντεο

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=goihNWwgAJY]Corsair TX750 - Faulty fan and coil whine - YouTube[/ame]

Το σύστημα μου είναι

intel 4770k / 8gb ram

asus vi hero

asus r9 280x DC2T

3hdd και ένας ssd

Θέλω να αγοράσω άλλο τροφοδοτικό καλύτερο και όχι σε corsair έχω δεί αυτά (προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο) γύρω στα 100e με 150e max.

Seasonic X - 650w Seasonic X - 650 - BestPrice.gr

XFX ProSeries 750W XXX Edition Semi-Modular XFX ProSeries 750W XXX Edition Semi-Modular (Bronze) | Skroutz.gr

XFX ProSeries 750W Black Edition XFX ProSeries 750W Black Edition | Skroutz.gr

Enermax ETA700AWT-M 700W Enermax ETA700AWT-M 700W - BestPrice.gr

Enermax Revolution87+ 650W Enermax Revolution87+ 650W 80+ Gold - BestPrice.gr

CoolerMaster V700 CoolerMaster V700 | Skroutz.gr

τι άλλο έχετε να προτείνετε! 650w ή 750w ?

*Το corsair λογικά που θα μου το αντικαταστήσουν θα το βάλω σε άλλο σύστημα ή αν μου το πιστώσουν ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Μεταφορά σε άλλη ενότητα
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σ'αυτά τα τρία τροφοδοτικά, και με προτίμηση τη σειρά που τα έχω βάλει, τι λέτε,τι έχετε να προτείνετε?

1 - Seasonic X - 650w SS-650KM3 απ'έξω με μεταφορικά 140e

Welcome to Seasonic USA

2 - XFX ProSeries 750W Black Edition από εδώ 143e ( και μπορώ να φέρω το ίδιο σε 850w στα 140e)

XFX - United Kingdom - ProSeries 750W PSU

3 - CoolerMaster V700 περίπου στα 135e από εδώ

Cooler Master: V700

Link to comment
Share on other sites

Σε be quiet έχω δει αυτο που ανέφερες, be quiet! Straight Power E9-CM 680W be quiet! Straight Power E9-CM 680W ATX 2.31 (E9-CM-680W/BN199) Preisvergleich | Geizhals EU ,

είδα κι αυτό be quiet! Dark Power Pro 10 650W (152e απ'έξω με μεταφορικά) be quiet! Dark Power Pro 10 650W ATX 2.31 (P10-650W/BN201) Preisvergleich | Geizhals EU .

Έχω δει κι άλλες μάρκες, θέλω να δώσω μέχρι 150e για τροφοδοτικό να το βάλω πάνω και να μην ασχοληθώ ξανά. Η καλύτερη δυνατή επιλογή ποια πιστεύετε ότι είναι?

*Σε περίπτωση που μου κάνουν πιστωτικό και δεν μου αντικαταστήσουν το corsair με την ίδια σειρά σκέφτομαι αυτό Corsair AX760 Corsair AX Series AX760 80Plus Platinum | Skroutz.gr

και να καλύψω τη διαφορά με το πιστωτικό, αλλά θέλω να αποφύγω το corsair μην έχω πάλι θέματα. Μέχρι την Παρασκευή θα γνωρίζω για αντικατάσταση/πίστωση(χτυπάω κανένα ssd ή tower που θέλω να πάρω) .

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Corsair AX760
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει "καλυτερη" επιλογη.

Αν απλα θες να παρεις ενα τροφοδοτικο και να χαιρεσαι να το λες στους φιλους σου τοτε seasonic X ..μαζι με platimax.

Aλλιως και το XFX 650 μια χαρα θα κανει τη δουλεια του σε αυτα που θες.

Το bequiet το τοποθετω καπου αναμεσα (πιο πολυ προς τα seasonic/platimax) με αθορυβο ανεμηστηρα.

Προσωπικα εχω μαθει το μαθημα μου και αποφευγω corsair/coolermaster.

(αν και τα ΑΧ και τα V ειναι ωραια τροφοδοτικα).

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είχα δώσει σε τροφοδοτικό πάνω από 70e, το τελευταίο πριν από το corsair ήταν ένα της nitrox 850w και το έδωσα με το παλιό μου σύστημα. Έδωσα 120e για το ΤΧ750,

(αν και δεν το είχα παρατηρήσει απ'την αρχή) στους 4 μήνες που το έχω μου παρουσίασε αυτά που γράφω στην αρχή. Στο τροφοδοτικό το μόνο που με απασχολεί είναι για τα ''χ'' λεφτά που θα δώσω,

να το βάλω πάνω και να μην έχω τέτοια θέματα, δηλ. να τα εξαλείψω στον μεγαλύτερο βαθμό που μπορώ με ένα πολυ καλό ποιοτικό τροφοδοτικό. Γι'αύτο έβαλα και σαν προτίμηση το seasonic και το xfx

Από την πείρα σου μου αναφέρεις ότι και το coolermaster έχει θέματα οπότε τρώει Χ. Οπότε είτε πάω σε ένα από τα seasonic bequiet και xfx είμαι μια χαρά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή θέλω να προβώ στην αγορά του τροφοδοτικού το αργότερο μέσα σε 3 μέρες ήθελα την βοήθεια σας.

α)Απ'ότι έμαθα το τροφοδοτικό που είχα θα μου το πιστώσουν, το είχα πάρει από το you.gr 125e , σαν εναλλακτική επειδή έχουν μόνο

corsair, σε κάποιο αξιόλογο είναι το Corsair AX760 platinum αλλά επειδή δεν την εμπιστεύομαι θέλω να το αποφύγω και την πίστωση θα την χρησιμοποιήσω αλλού.

Αν πιστεύετε ότι δεν έχουν καμία σχέση με τις άλλες σείρες TX/RM τότε να το σκεφτώ.

β)Έχουν βγάλει στο e-shop το coolermaster v700 gold σε προσφορά στα 117e, γενικά απ'ότι έχω ακούσει ούτε τα coolermaster είναι καλά, αλλά η συγκεκριμένη σειρά

σε σχέση με τις άλλες δεν έχουν καμία σχέση και είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις από coolermaster.

γ) οι άλλες επιλογές μου είναι οι εξής:

-Seasonic X - 650w SS-650KM3 απ'έξω με μεταφορικά 140e Welcome to Seasonic USA

-XFX ProSeries 750W Black Edition από εδώ 143e ( και μπορώ να φέρω το ίδιο σε 850w στα 140e) XFX - United Kingdom - ProSeries 750W PSU

-be quiet Straight Power E9-CM 680W be quiet! Straight Power E9-CM 680W ATX 2.31 (E9-CM-680W/BN199) Preisvergleich | Geizhals EU

Περιμένω τις απόψεις σας ευχαριστώ.:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Ως όνομα εταιρείας, ανώτερο από όλα αυτά που γράφεις είναι προφανώς της Seasonic. Τι φασόλι θα σου βγάλει ένα συγκεκριμένο εξάρτημα, ποτέ δεν το ξέρεις.

Αν θες να μείνεις Ελλάδα στις τιμές που δίνεις, πας για το AX από το You.

γ) θα πήγαινα στο Seasonic X αν ήμουν βέβαιος ότι δε θα χρειαστώ πάνω από 650. Αλλιώς στο 850άρι XFX.

Αν το τροφοδοτικό σου είναι προβληματικό, εντός εγγύησης κι επιστρέφουν χρήμα, imho δοκίμασε να πάρεις μετρητά στο χέρι ώστε να μη δεσμεύεσαι από την ποικιλία τους.

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από διάφορες κριτικές που διάβασα σε ξένα forum, παρατήρησαν και στο AX760 coil whine, οπότε θα το αποφύγω.

Αν υπήρχε το seasonic x650 ετοιμοπαράδοτο(3 με 5 μέρες) δεν θα το σκεφτόμουν καν, θα το έπαιρνα. Αυτός είναι και ο λόγος που σκέφτομαι το coolermaster V700

και τα 117e είναι η τιμή πολύ καλή (το έχω βάλει σαν παραγγελία να υπάρχει άλλα δεν θέλω να κάνω κάποια βιαστική κίνηση) αν αξίζει το παίρνω

ή σε xfx black 750w/850w (έχουν διαφορά 10e με 15e)

Για δεύτερη κάρτα γραφικών δεν σκοπεύω να πάω (CF/SLI δεν έχω σκοπό να ξανακάνω) οπότε πιστεύω ότι με καλύπτουν τα 650w.

Για τα Seasonic G Series Welcome to Seasonic USA τι έχετε να πείτε?

Link to comment
Share on other sites

στα Seasonic ακόμη και η S σειρά είναι καλή, νομίζω κάποια έχουν διαφορετική εγγύηση από τις μεγάλες σειρές Platinum και Χ. Τα G πέφτουν κάπου ανάμεσα, δεν θα είχα πρόβλημα να το αγοράσω αν μου έκαναν τα υπόλοιπα (τιμή, modular ή όχι, Platinum/Gold/Bronze, ισχύς, εγγύηση).

http://www.seasonic.com/product/pc_retail.jsp

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Το V700 θεωρείται πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά του, top tier μηχάνημα. Περισσότερα για αυτό θα δεις και απο τον [MENTION=403]crmaris[/MENTION] . Όσον αφορά τα AX Series, προσωπικά με AX860 (non-i) δεν έχω θέμα με coil whine, και νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν πολύ εντονότερο στην προηγούμενη σειρά (ΑΧ*50).

Link to comment
Share on other sites

Κατά 90% θα πάrω coolermaster v700 που το έχω βρεί και σε αρκετά καλή τιμή, αφού βρίσκω το seasonic g650 κοντά στα 130e και το g750 περίπου 150e

και αν φέρω κάποιο τροφοδοτικό απ'έξω θα περιμένω το λιγότερο 2 βδομάδες (ήδη είμαι κοντά στη μιάμιση βδομάδα χωρίς pc),

πιστεύω ότι κάνω καλή επιλογή με το v700.

Link to comment
Share on other sites

έχει πολύ καλή κριτική, είναι και λίγο μεγαλύτερο, όρμα. Με όλα αυτά, γράφουμε εμείς εδώ καλά κ.λ.π. το θέμα είναι ότι πάντα μπορεί να τύχει σαπάκι το κομμάτι που αγοράζουμε. Σε καλό δρόμο είσαι όποιο από όσα είπες και να πάρεις.

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς anecdotal experience, αλλά είχα ένα Coolermaster Real Power M850 για σχεδόν 5 χρόνια. Απόλυτα ικανοποιημένος, δεν με πρόδωσε ποτέ, και τώρα συνεχίζει να ζει στο pc του βαφτισημιού μου. Το άλλαξα μόνο και μόνο γιατί έφτιαχνα pc στον μικρό, και τότε βρήκα ένα κουτάτο Corsair AX860 στη μισή τιμή, και κράτησα αυτό για μένα λόγω fanless λειτουργίας.

Με τα reviews που έχει πάρει το V700, δε νομίζω να έχεις κανένα θέμα στο προσεχές μέλλον :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ξεθάβω το θέμα.

Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με το cooler master V700.

Επειδή πλέον το συγκεκριμένο δεν υπάρχει διαθέσιμο για να μου το αντικαταστήσουν μου έγινε πίστωση 120€ (από e-shop)

To v850 θα είναι διαθέσιμο από Σεπτέμβρη και η τιμή είναι στα ύψη.

οι παρακάτω είναι οι επιλογές μου

-1) SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 750W SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 750W (SF-750F14MG) -

-2) CORSAIR AX760 CORSAIR AX760 ATX POWER SUPPLY - 760 WATT 80 PLUS PLATINUM CERTIFIED 760W FULLY-MODULAR PSU -

με το πρώτο corsair tx750 είχα αντιμετωπίσει coil whine και δεν ξέρω αν αξίζει αυτό ( γνωρίζω ότι είναι seasonic km-3 εσωτερικά)

και μ'αυτά που ανέφεραν [MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION] και [MENTION=32182]narcomenos[/MENTION] http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/780ti-vs-290x-137987-3.html είμαι 50-50.

-3) XFX XTR 750W XFX XTR SERIES 750W PSU -

(αλλά στην φώτο έχουν το προηγούμενο το XFX ProSeries 750W Black Edition και θα πρέπει να το δω επιτόπου εκεί ποιο είναι)

-4 ?

Είμαι ανάμεσα στα 2 πρώτα. Περιμένω απόψεις.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.