Jump to content



Δυνατο Gaming PC χωρις υπερβολες


ababapanos

Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply
1ον σου συνιστω να μην παρεις πραγματα απο το digital master γιατι προσωπικα ειχα ασχημη εμπηρεια και γενικα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα

Digital Master μακρια :nono:...αν σου βγαλει προβλημα οτι και να παρεις απο εκει δεν θα το δεις σε λιγότερο απο μηνα πισω στα χερια σου μια auzen x-fi που ειχα παρει απο εκει την ειχε αγοράσει απο το pixmania εβγαλε προβλημα και με κορόιδευε κανονικά εναν ολόκληρο μηνα μεχρι τελικα που ομολόγησε οτι η αγορα ηταν απο το pixmania και την κάρτα την παρέλαβα μετα απο 2 μηνες και με μεταφορικά επιστροφής δικα μου παρακαλώ....νομίζω εχει βγει και απο το skroutz γιατι τα καντήλια έπεφταν βροχή :TD:

Link to comment
Share on other sites

Όχι όπως δεν έχω δει από κοντά και τη Γεωργία Βασιλειάδου, αλλά μπορώ να έχω άποψη :D Αλλά γούστα είναι αυτά....

Άποψη σαφώς κ να έχεις αλλα βαφτιζεις ενα προϊόν τραγικό χωρίς να το έχεις δει πάνω σε ενα γραφείο. Δεν έχει καμία σχεσει το πως φαίνεται στις φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ψαξε στα τεχνικα χαρακτηριστικα του κατασκευαστη γιατι οπως δειχνει απ τις απαντησεις μαλλον κανεις μας δεν ξερει.

βασικα πιστευω θα ειναι χοντρικα σαν 24 και αυτος ειναι ο λογος που ειπα οτι εγω προσωπικα θα ηθελα περισσοτερες ιντσες, αλλα οπως και να χει επειδη δεν εχω κατσει μπροστα σε τετοια οθονη δε μπορω να ειμαι απολυτος.

Το ιδανικο οπως και να χει ειναι να τη δεις απο κοντα. Απο τη στιγμη που αυτο δεν ειναι εφικτο προσπαθησε να βρεις στοιχεια, και αν γινεται να εξοικειωθεις οσο ειναι εφικτο βλεποντας τα βιντεακια.

το οτι δεν ειναι ευκολο να φανταστεις πως ειναι δεν ειναι παντως λογος να απορριψεις μια τετοια πρωτοποριακη αναλογια αλλα ουτε το οτι ειναι για πολλους ανωτερη ειναι λογος να την αγορασεις με κλειστα ματια.

Αν βρεις τις διαστασεις απο τον κατασκευαστη φτιαξε μια μακετα με χαρτι να δεις καλυτερα περι τινος προκειται

Sent from my Turbo-X G510 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος ξερει, το καθαρο υψος της οθονης επειδη ειναι 21:9 ειναι μικροτερο ακομα και απο μια 24' ?

Είναι λίγο πιο κοντή σε ύψος αν τη συγκρίνεις πάνελ με πάνελ με ένα 24'' όπως αυτό LG 24 ιντσών EA53VQ IPS Monitor | LG Electronics Greece περίπου 0,8cm,

και στο πάνελ καθαρά αυτό που θα βλέπεις περίπου 1,5 με 2cm σε σχέση μ'ένα 24''.

LG 29EA93 review: 29in display with a 21:9 aspect ratio - PC Advisor

''If you’re used to a standard 24in 16:9-format monitor, you’ll find the 29EA93 just a little shorter and a whole lot wider.''

*είναι στο ίδιο ύψος με το 23'' LG IPS Monitor 23EA63V | 23" Full HD IPS LED Monitor - LG Electronics UK

Link to comment
Share on other sites

να προσπαθήσεις να δεις κάποιες. Σε μαγαζί, σε φίλο, σε γνωστό, προσπάθησε να δεις εφόσον διστάζεις. Στην ανάγκη ας μην είναι κι ακριβώς το ίδιο μοντέλο, έστω να καταλάβεις αν σε ενοχλούν ή όχι οι διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άποψη σαφώς κ να έχεις αλλα βαφτιζεις ενα προϊόν τραγικό χωρίς να το έχεις δει πάνω σε ενα γραφείο. Δεν έχει καμία σχεσει το πως φαίνεται στις φωτό.

Κοίτα ένα δίκιο το έχεις, αλλά από την άλλη και μόνο του ότι έχει το ύψος της 24' όπως λένε και άλλοι για μένα φτάνει για να την αποριψω... Και με <300€ βρίσκεις πολύ καλό IPS panel 1080p...

Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας και την δικη σου συνθεση δεν νομιζω να εισουν και πολυ πιο κατω...

απο εκει και περα σχετικα με την οθονη και την αναλυση για να τα ξεκαθαρισουμε λιγο, αν παω στα 1440 η 780 δεν φτανει και περισσευει?

Link to comment
Share on other sites

Αραγε αναρωτιεμαι αν τα 2300ευρο δεν ειναι υπερβολη,τοτε τι ειναι :p.

μαλλον αυτο που λεει ο τιτλος του θεματος ειναι, τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο ;)

και απο τη στιγμη που στα 2 χιλιαρικα εχει βαλει και την οθονη προς τι πια αυτη η μιζερια? (δε μιλαω προσωπικα, απλα ποιαστηκα απο το μυνημα σου επειδη αυτο το χαλι επικρατει τελευταια στα Ελληνικα φορουμ, ευτυχως εδω οχι τοσο οσο αλλου)

Πριν 5-10 χρονια οι μισοι θα του λεγατε οτι το συστημα ειναι low level... και μονο που εχει βαλει μια gpu "μονο"...

τι αλλαξε τοοοοσο δραματικα απο τοτε? (στις τσεπες του αληθινου κοσμου εννοω οχι στις μλκιες των πολιτικων, αυτοι ας χρεοκωπησουν, ας πα να πνιγουν ας βγουν και στη Συγγρου για πιατσα)...

Οκ, εχουμε μεγαλυτερη ανεργεια, και σιγουρα ειναι καταστρεπτικο για καποιον να μεινει ανεργος μια τετοια εποχη, ομως υπαρχουν και ανθρωποι που εξακολουθουν να εχουν τις δουλειες τους.

Υπαρχει μεγαλη κριση στον ευρυτερο χωροι των μικρομεσαιων επιχηρησεων, το βλεπουμε ολοι, ομως υπαρχουν και επιχηρησεις που εξακολουθουν να λειτουργουν και να βγαζουν τα ιδια που βγαζαν και πριν την κριση (οπως υπαρχουν και κλαδοι που βγαζουν περισσοτερα)... Τι να κανουμε δηλαδη?

Λιγο πολυ περισσοτερο υπευθηνοι για τη σημερινη κατασταση ειναι αυτοι που σημερα διαμαρτυρονται πιο εντονα απο τους υπολοιπους

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αυτο που λεει ο τιτλος του θεματος ειναι, τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο ;)

και απο τη στιγμη που στα 2 χιλιαρικα εχει βαλει και την οθονη προς τι πια αυτη η μιζερια? (δε μιλαω προσωπικα, απλα ποιαστηκα απο το μυνημα σου επειδη αυτο το χαλι επικρατει τελευταια στα Ελληνικα φορουμ, ευτυχως εδω οχι τοσο οσο αλλου)

Πριν 5-10 χρονια οι μισοι θα του λεγατε οτι το συστημα ειναι low level... και μονο που εχει βαλει μια gpu "μονο"...

τι αλλαξε τοοοοσο δραματικα απο τοτε? (στις τσεπες του αληθινου κοσμου εννοω οχι στις μλκιες των πολιτικων, αυτοι ας χρεοκωπησουν, ας πα να πνιγουν ας βγουν και στη Συγγρου για πιατσα)...

Οκ, εχουμε μεγαλυτερη ανεργεια, και σιγουρα ειναι καταστρεπτικο για καποιον να μεινει ανεργος μια τετοια εποχη, ομως υπαρχουν και ανθρωποι που εξακολουθουν να εχουν τις δουλειες τους.

Υπαρχει μεγαλη κριση στον ευρυτερο χωροι των μικρομεσαιων επιχηρησεων, το βλεπουμε ολοι, ομως υπαρχουν και επιχηρησεις που εξακολουθουν να λειτουργουν και να βγαζουν τα ιδια που βγαζαν και πριν την κριση (οπως υπαρχουν και κλαδοι που βγαζουν περισσοτερα)... Τι να κανουμε δηλαδη?

Λιγο πολυ περισσοτερο υπευθηνοι για τη σημερινη κατασταση ειναι αυτοι που σημερα διαμαρτυρονται πιο εντονα απο τους υπολοιπους

Το θεμα μου δεν ειναι για το ποσα λεφτα θα δωσει στην τελικη για υπολογιστη κανεις λαθος,προφανως και θα δωσει οσα χρηματα θελει. Το θεμα ειναι οτι οταν ανοιγεις topic και λες gaming Pc χωρις υπερβολες, σημαινει οτι κοιτας σε i5 και σε καρτα γραφικων μεχρι 280x και 8gb ram.Οταν ομως απο κατω βλεπω i7 4770k και 780 ε αυτο δεν ειναι υπερβολη??? ο i5 4670k κοστιζει 200ευρο και ο i7 4770k 300ευρο.Την διαφορα των 100ευρο(50% δηλαδη του ποσο κοστιζει ο i5 που ακριβως θα το δει στο gaming????και γραφει πιο κατω ο ιδιος ο Ts σχολιο 15 οτι''ενταξυ μονο 100ευρο διαφορα ειναι θα παω σε I7).

Το ιδιο αναφερουν και αλλα παιδια σε αρχικα σχολια για το τι αξιζει στα χρηματα αυτα και με τις απαιτησεις που εχει.

Δηλαδη με i5 4670κ 8gb ram και 280x για 2-2.5χρονια που κοιταζει για gaming Pc ,δεν ειναι υπερβολη να παει σε i7 4770k ,16gb ram και 780???Λεω κατι παραλογο???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Θελω να κατασκευασω ενα δυνατο gaming PC το οποιο να μπορει να με βγαλει 2 χρονια καλα , με βαρια παιχνιδια οπως bf ,cod, crysis κλπ...

Τα λεφτα που μπορω να διαθεσω ειναι 1800 ευρω. Εφτιαξα μια ιδανικη συνθεση που θα ηθελα ,αλλα μου βγαινει αρκετα παραπανω , δηλαδη στα 2288 ευρω, και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για να κανουμε τυχον αλλαγες... Τι θα μπορουσαμε να αλλαξουμε για να περιορισουμε καπως το κοστος χωρις ομως να χασω σημαντικα σε αποδωση?

Τα parts θα τα αγορασω ξεχωριστα και θα τον συναρμολογησω εγω.

CASE: Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κουτιά :: CoolerMaster HAFX Black RC-942-KKN1 - E-Gate | Computer Store

PSU: http://www.syncom.gr/Προϊόντα/ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ/760W-1500W/CORSAIRENTΗUSIASTSERIESTX850M71055.html

CPU: Intel Core i7 4770K(1150/3.5GHz/8MB) - Επεξεργαστές (CPU) - plaisio.gr

FAN CPU: CORSAIR CPU COOLER HYDRO CWCH100. INTEL LGA1155/LGA1156/LGA1366/LGA2011/LGA775, AMD AM2/AM3, 5YW. Ψύκτρα Επεξεργαστή

MOBO: MSI Z87-G45 Gaming ( 7821-001R ), Socket 1150 New, Μητρικές Πλακέτες, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας

RAM: G-Skill, G.Skill DIMM 16 GB DDR3-2133 Kit ( F3-2133C11D-16GZL ), 16GB DDR3, DDR3, Μνήμες RAM, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας

GPU: ASUS VGA GTX780-DC2OC-3GD5, 3072MB, GDDR

SSD: Msystems.gr - Προϊόντα - Samsung 120GB SSD 840 Evo Series 2.5 SATA III

HDD: Western Digital Caviar Black WD2002FAEX 2TB HDD (64MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί δίσκοι (HDD-SSD) - plaisio.gr

Οθονη: TFT 74 cm (29 ") 21:9 LG 29EA93 P 5ms LED (D/DP/Sp... - Easy Buy World)

Mouse: Logitech G500s Laser Gaming Mouse - Ποντίκια - plaisio.gr

συνολο: 2288 ευρω

Ευχαριστω πολυ

ΥΓ: Την οθονη θα ηθελα να την κρατησω στην συνθεση, δεν την εχω δει απο κοντα δυστηχως, αλλα απο καποια reviews που εχω δει στο ιντερνετ κλπ, για gaming πρεπει να ειναι πολυ καλη και νομιζω οτι στα λεφτα της δεν υπαρχει κατι καλυτερο.

Σε αυτα τα υπογραμμισμενα και στον τιτλο βασιζονται αυτα που σχολιαζω :...:

Link to comment
Share on other sites

οχι δε λες κατι παραλογο, απλα το ποιανεις απο διαφορετικη σκοπια βαζοντας καποια "κλισε".

βεβαια την εξηγηση την εδωσες τωρα, γιατι το αρχικο σου μυνημα αναφερθηκε καθαρα σε ποσο χρηματων (και παρεπεμπε στη μοδα της μιζεριας που επικρατει τελευταια).

Απο κει και περα ο τροπος που το διαχειριζεσαι το θεμα δε θα ελεγα πως με βρισκει συμφωνο -αυτα ειναι βεβαια αποψεις- γιατι θα μπορουσε να αναλυθει πολυ πιο σωστα με βαση την ισορροπια του συστηματος κι οχι με βαση τα parts και το κοστος τους (ας πουμε -με βαση rpg λογικη- πως αφου ειναι για games θελουμε imba gpu, ανω του μετριου ηχο, μετρια cpu, κατω του μετριου mobo κτλ) και με μια τετοια βαση θα μπορουσε ο καθε ενας να φιλοσοφισει πανω σε διαφορα συστηματα, ομως οταν λες χωρις να το δικαιολογειος "1800 για pc ειναι πολλα" αυτη η φραση παει απλα στα αζητητα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.