Jump to content



ΜΟΛιΣ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑΩ...


anubis

Recommended Posts

ειπα να ξεκινησω να ασχολουμαι με το Linux (αρκετα ασχοληθηκα 15+ χρόνια με τα Windows), και χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια ακομη και για τα πιο αστεια, τα πιο βασικά. Επειδη ομως θελω να εχω και τα XP παραλληλα, σε αλλο partition, θελω να μου πειτε βημα προς βημα ολη τη διαδικασια προκειμενου να εχω και τα 2 λειτουργικα στο PC μου. Σημειωτεον, οτι δε θελω να formαρω την ηδη υπαρχουσα εγκατασταση XP που εχω τωρα στο μηχανακι μου. Εχω διαθεσιμα partition για να μπει το Linux.

Thanks προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα σου πρότεινα αφού είναι η πρώτη σου εγκατάσταση να δοκιμάσεις να το στήσεις πάνω σε ένα vmware. Έτσι αν χρειάζεται να δεις κάτι στο internet δε θα χρειάζεται να ψάχνεσαι πώς κάνει dialup.

Good Luck

Link to comment
Share on other sites

αν θες να μην κανεις εξομοίωση καλό θα ήταν να μη χρησιμοποιήσεις dual boot, τουλάχιστον

όχι για πρώτη φορά.

βάλε κάποιον παλιό(ή δεύτερο) δίσκο και φόρτωσε εκεί. μπορείς και σε ένα, αλλά πάρε backup το partition των windows (αν έχει κάποιο πρόβλημα, μάλλον τα win θα το χουν).

αν επιμένεις στον ίδιο δίσκο, δεν χρειάζεσαι τίποτα ιδιαίτερο, απλά στα εισαγωγικά που θα σου βγάλει το suse διάλεξε αυτό που θες να γίνει.

το linux θα χρειαστεί 2 partition, ένα ext2-3 για το κυρίως λειτουργικό και ένα linux swap για swap file.

σε dual boot είχα δοκιμάσει μόνο το mandrake 8.2, με bootloader το LILO, που μετά από κάποιο διάστημα και χωρίς προφανή αιτία δεν μπορούσε να μπουτάρει win.

στο suse 8.2 νομίζω default bootloader είναι το GRUB, τα είχα σε ξεχωριστό δίσκο σε 2ο ide controller (για να μην μπλεχτούνε) και δούλευε άψογα.

το suse για ιντερνέτ χρησιμοποιεί το kpppd (ή κάτι τέτοιο). γενικά δουλεύει, αν και πιο πολύ στην τύχη μου κάθεται το σετάρισμα.

επίσης η suse τα config files τα ψιλοθάβει και δεν είναι όλα π.χ. στο etc, αλλά σε διάφορους υποφακέλους μέσα σ'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι dual boot win 2k/Mandrake 9.2 και παιζει άψογα εδώ και κανένα χρόνο περίπου. Το linux ειναι εγκατεστημένο σε ένα δεύτερο partition του δίσκου και έτσι δεν χρειάζεται να πειραχτεί το partition της μικρομαλακής. Πρίν απο την ολη εγκατάσταση αυτό που έκανα για καλό και για κακό πήρα ένα ghost του συστήματος και μετά άρχισα τα πειράματα. μετά απο 6-7 επανατοποθετήσεις του φαντάσματος και αφού είδα

(απο οσα μπορεί να καταλάβει ένας νέοπας) τι παίζει με το resize partition /custom disk partition κ.λ.π. το συστημα παίζει αποτότε άψογα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οσο αφορα το Gentoo ειναι απο τα πολυ hardcore linuxakia και θα σε παιδεψει...

Ασε που αν δεν δεν εχεις DSL μην το δοκιμασεις ουτε για αστειο.....

O δισκος μπορει να ειναι σε οποια διαταξη θες, αλλα στα *nix systems ειναι καπως ετσι:

hdaa/hda0= Primary master/1o partition

hdba/hd1a=secondary master/2o partition

και παει λεγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολύ βιτσιόζικο να ξεκινήσεις με gentoo, το οποίο θέλει ένα μεγάλο κομμάτι του να κατέβει από το internet και να γίνει compiled.

Δεν έχει σημασία που θα μπει το linux, αφού στον boot manager (lilo, grub) αναφέρεται ο δίσκος και το partition που περιέχει το λειτουργικό σύστημα που θα επιλέξεις να bootάρει.

Τέλος στο slackware (και στα υπόλοιπα linux φαντάζομαι) το primary partition είναι το 1 και όχι το 0. Οπότε πάει hda1 -> primary master, 1st partition , hda2-> primary master,2nd partition

hdb1 -> primary slave, 1st partition, hdb2 -> primary slave, 2nd partition...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Όντως είναι πολύ βιτσιόζικο να ξεκινήσεις με gentoo, το οποίο θέλει ένα μεγάλο κομμάτι του να κατέβει από το internet και να γίνει compiled.

Δεν έχει σημασία που θα μπει το linux, αφού στον boot manager (lilo, grub) αναφέρεται ο δίσκος και το partition που περιέχει το λειτουργικό σύστημα που θα επιλέξεις να bootάρει.

Τέλος στο slackware (και στα υπόλοιπα linux φαντάζομαι) το primary partition είναι το 1 και όχι το 0. Οπότε πάει hda1 -> primary master, 1st partition , hda2-> primary master,2nd partition

hdb1 -> primary slave, 1st partition, hdb2 -> primary slave, 2nd partition...

το εχω δοκιμασει και εγω και θελει σιγουρα συνδεση με νετ dsl και πανω

και ας εχω κατεβασει και το Universal cd kai to package και εκανα και stage 3

install ηθελε μερικα πραγματα και απο το νετ

παντως θελει πολυ χρονο και οσο ασχοληθηκα (οσο μπορουσα)

το περασα αλλα ουτε kde δεν εχω ακομα

καμια σχεση με suse, mandrake ακομα και slackware

πολυ χειροτεχνια το gentoo

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.