Jump to content



Τι πάστα να βάλω ;


PetranEVO

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μιας που μου τελείωσε και η παλιά πάστα που είχα και θέλω να πάρω μια καινούργια για να κάνω και το καθαρισμό στο laptop μου , θα ήθελα να ρωτήσω.

Τι προτείνετε ;

1. Θέλω Thermal Paste

2. Θέλω Thermal Pad

Να είναι και τίποτα φθηνό και καλό όσο να'ναι (απόδοση/τιμή)

Ευχαριστώ. :beer:

Link to comment
Share on other sites

PROLIMATECH PK-3 αλλά δεν έχει διαθεσιμότητα (αν μπορείς να τη βρείς από πουθενά αλλού)

φθηνό PROLIMATECH PK-3 NANO ALUMINIUM THERMAL COMPOUND 1.5G - -

''φθηνό'' :DPROLIMATECH PK-3 NANO ALUMINIUM THERMAL COMPOUND 5G - -

γι'αυτήν NOCTUA NT-H1 έχω ακούσει καλά λόγια, είναι διαθέσιμη NOCTUA NT-H1 THERMALPASTE - -

Αν θες πιο οικονομική

ZALMAN ZM-STG2 ZALMAN ZM-STG2 - -

XILENCE X5 XILENCE ZUB-XPTP.X5 X5 THERMAL GREASE - -

τις έχω χρησιμοποιήσει κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους, απ'τις δυο τελευταίες περισσότερο την zalman.

Για μένα πρώτα PK-3 μετά NOCTUA H1 και τέλος τη zalman.

Link to comment
Share on other sites

PROLIMATECH PK-3 αλλά δεν έχει διαθεσιμότητα (αν μπορείς να τη βρείς από πουθενά αλλού)

φθηνό PROLIMATECH PK-3 NANO ALUMINIUM THERMAL COMPOUND 1.5G - -

''φθηνό'' :DPROLIMATECH PK-3 NANO ALUMINIUM THERMAL COMPOUND 5G - -

γι'αυτήν NOCTUA NT-H1 έχω ακούσει καλά λόγια, είναι διαθέσιμη NOCTUA NT-H1 THERMALPASTE - -

Αν θες πιο οικονομική

ZALMAN ZM-STG2 ZALMAN ZM-STG2 - -

XILENCE X5 XILENCE ZUB-XPTP.X5 X5 THERMAL GREASE - -

τις έχω χρησιμοποιήσει κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους, απ'τις δυο τελευταίες περισσότερο την zalman.

Για μένα πρώτα PK-3 μετά NOCTUA H1 και τέλος τη zalman.

σε ευχαριστώ για όλες αυτές τις προτάσεις αλλά πάνω απο 5 € δεν νομίζω να δώσω...

τωρα τελευταια χρησιμοποιω την PK-2 εκτος απο την cpu και για τη καρτα γραφικων με πολυ καλα αποτελεσματα !!

Prolimatech PK-2 Nano Aluminium 1,5gr - Ψύκτρες - plaisio.gr

urel.jpg

Με αρέσει κυρίως η τιμή της ...

Να ρωτήσω και το άλλο,λόγω το οτι είναι λάπτοπ και η ψύξη διαφέρει απο τον κανονικό πύργο που έχουμε τα κλασσικά , η ποσότητα που θα βάλω αλλάζει για πάλι θα είναι όσο 3 κεφάλια καρφίτσας ;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και το άλλο,λόγω το οτι είναι λάπτοπ και η ψύξη διαφέρει απο τον κανονικό πύργο που έχουμε τα κλασσικά , η ποσότητα που θα βάλω αλλάζει για πάλι θα είναι όσο 3 κεφάλια καρφίτσας ;

οχι δε ν αλλαζει κατι στη ποσοτητα απλα ξεχασα να σου πω οτι ειναι λιγο σκληρη σαν παστα θελει λιγο ζεσταμα η επιφανεια για να απλωσει καλα !!

Link to comment
Share on other sites

οχι δε ν αλλαζει κατι στη ποσοτητα απλα ξεχασα να σου πω οτι ειναι λιγο σκληρη σαν παστα θελει λιγο ζεσταμα η επιφανεια για να απλωσει καλα !!

τώρα θυμήθηκα σαν πέτρα είναι αυτή είχα χρησιμοποίησει παλαιότερα μου την είχαν δώσει σε σακουλάκι όμως όχι σε σωληνάριο ... όντως έχεις δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Άμα κάνεις γενικό καθαρισμός, να προσέξεις τα thermal pad σε gpu και chipset. Αν δεν θέλεις να τα αλλάξεις, μην τα πειράξεις από τη θέση τους πάνω στην ψύχτρα.

άμα σε πώ οτι παίχτηκε μ****κία και καταλάθως τα έβγαλα εν μέρη τα χάλασα,και δεν θυμάμαι που είχε thermal pad; κακό του κεφαλιού μου αλλά τέλος πάντων,προσπαθώ να βρώ άκρη ... :TD: ξέρω lame...

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να είχε σε cpu, chipset και gpu. 3 thermal pad συνολικά, εσύ μάλλον θα έβγαλες αυτό της cpu και θα το αντικατέστησες με πάστα. Με τη cpu συνήθως δε παίζει θέμα και καλύτερα η πάστα, αλλά με gpu και chipset συνήθως υπάρχει ένα μικρό κενό (0.5-1mm) ανάμεσα στο heatsink και το chip. Εκεί καλύτερα είναι να βάλεις thermal pad, γιατί λόγω του κενού δεν θα απάγεται σωστά η θερμότητα.

edit: μπορείς να ψάξεις στο youtube ή google για βίντεο με αλλαγή πάστας στο δικό σου laptop ή κάποιο παραπλήσιο μοντέλο, ώστε να δεις πως ήταν αρχικά μέσα

Link to comment
Share on other sites

Ψήφος και απο μένα για την prolimatech . Στο pc μου έχω την megahalems που ερχόταν με δώρο το compound . Ε είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει . Παλιότερα έβαζα artic silver .

από που μπορώ να βρώ κάποια από αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να είχε σε cpu, chipset και gpu. 3 thermal pad συνολικά, εσύ μάλλον θα έβγαλες αυτό της cpu και θα το αντικατέστησες με πάστα. Με τη cpu συνήθως δε παίζει θέμα και καλύτερα η πάστα, αλλά με gpu και chipset συνήθως υπάρχει ένα μικρό κενό (0.5-1mm) ανάμεσα στο heatsink και το chip. Εκεί καλύτερα είναι να βάλεις thermal pad, γιατί λόγω του κενού δεν θα απάγεται σωστά η θερμότητα.

edit: μπορείς να ψάξεις στο youtube ή google για βίντεο με αλλαγή πάστας στο δικό σου laptop ή κάποιο παραπλήσιο μοντέλο, ώστε να δεις πως ήταν αρχικά μέσα

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Έχω ψάξει αλλά δεν ...

Είναι ένα αρκετά καλό laptop ,Και το βλέπω να κάνει shut-down με 30 λεπτά παίζοντας σε Low το Minecraft!!! Τραγικό το ξέρω,αλλά δεν ξέρω τι παίζει ενώ είχα αλλάξει πάστα κτλ. + το οτι έχει και βάση ψύξεως την U3 Notepal να χτυπάνε 3 ανεμιστήρες τον επεξεργαστή/κάρτα γραφικών.

Οπότε δεν ξέρω που στο "...καλό" είχε thermal pad δεν θυμάμαι.

Θα πάω να πάρω αυτή που πρότείνετε όλοι μαζί :) :X:

Link to comment
Share on other sites

Ο NaPoleoN έχει δίκαιο για κενό ανάμεσα σε heatsink και chipset η gpu . Αμα όντως υπάρχει στο λαπτοπ σου , πρέπει να βάλεις pad , αλλιώς θα μπορεί να κλείνει ακόμα πιο γρήγορα μετα η τίποτα χειρότερο ... Στο ebay βρίσκεις εύκολα καλα thermal pads .

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Έχω ψάξει αλλά δεν ...

Είναι ένα αρκετά καλό laptop ,Και το βλέπω να κάνει shut-down με 30 λεπτά παίζοντας σε Low το Minecraft!!! Τραγικό το ξέρω,αλλά δεν ξέρω τι παίζει ενώ είχα αλλάξει πάστα κτλ. + το οτι έχει και βάση ψύξεως την U3 Notepal να χτυπάνε 3 ανεμιστήρες τον επεξεργαστή/κάρτα γραφικών.

Οπότε δεν ξέρω που στο "...καλό" είχε thermal pad δεν θυμάμαι.

Θα πάω να πάρω αυτή που πρότείνετε όλοι μαζί :) :X:

Thermal pad θα είχε γενικά είτε σε chip(εκεί και να έβαλες πάστα λογικά δεν έχεις πρόβλημα) είτε σε vrm(mosfet που λέγαμε παλιά) ή μνήμες.Παρατήρησε τις εσοχές τις ψύκτρας και πού πατάει,αν εκεί που πατάει έχει τέτοια στοιχεία σε σειρά μάλλον θα θέλει pad.Ελπίζω να βοήθησα;)

Link to comment
Share on other sites

Pads μπορείς να πάρεις είτε από easytechnology είτε από eworld όπως ανέφεραν πιο πάνω.

Έχω ψωνίσει και από τα 2 μαγαζιά και ήταν όλα μια χαρά. Μάλιστα, από eworld δεν είμαι ακόμα σίγουρος (μαλλόν γιατί είχε καθυστερήσει λίγο η αποστολή) μαζί με το pad μου είχαν βάλει και ένα σακουλάκι με ζελεδάκια Haribo (τα μικρά αρκουδάκια).

Όσο για το που να βάλεις pads, ό,τι είπε και ο [MENTION=6145]Theovaz[/MENTION] από πάνω. Δες και αυτό το

μήπως σε βοηθήσει. Παρατήρησε σε ποια σημεία είχε pads.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.