Jump to content



Bitcoin Η επανάσταση του χρήματος


Recommended Posts

Και αν δεν κατάλαβες επανάσταση χρειάζεσε στο να διαχειρίζεσαι μόνος σου την ζωή σου και το μέσο συναλλαγής σου γιατί τώρα το μόνο που κάνεις είναι να έχεις χρήμα που το διαχειρίζονται και το καρπώνονται οι τράπεζες.

Εχμμμμ.... κατσε γιατι εσυ το πιστευεις...

Ενα ΑΠΟΠΛΗΘΩΡΙΣΤΙΚΟ ΣΠΑΝΙΟ νομισμα θα το κανει αυτο?

Εχμμμ για να καταλαβουμε πως εννωουμε τα πραγματα δηλαδη για να μην παρεξηγουμαστε, να βαλουμε μια ακρη στις ορολογιες (μπορει βρε αδερφε να πηγαμε σε αλλα σχολεια και να τα καταλαβαμε αλλιως...)

Επανασταση = Ροβεσπιερος ή Λουδοβικος? Λενιν ή Τσαρος? Αν θεωρεις σωστες τις δευτερες απαντησεις τοτε πολυ καλα κανεις και θεωρεις το bitcoin μεσο επαναστασης, αλλα διευκρινησε μας πρωτα οτι επανασταση θεωρεις την επιβολη κυριαρχιας απο ανθρωπους που κατεχουν σπανια αντικειμενα (στα παραδειγματα ηταν ο χρυσος αλλα το bitcoin παραειναι πιο προχωρημενο ετσι ωστε να μην εχουμε και μεγαλες αυλες)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 531
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για να ξέρουμε σε τι αναφερόμαστε όταν μιλάμε για χρήμα ας παραθέσω τις 3 ιδιότητές του:

1) Είναι καθολικά αποδεκτό μέσο συναλλαγής (έστω και με νόμο)

2) Είναι μέσο αποθήκευσης αξιών

3) Είναι μέσο υπολογισμού αξιών

Τι απ'όλα αυτά είναι τα *coins σήμερα;

Πέρα από ένα πολύ περιορισμένο εύρος συναλλαγών που γίνονται με αυτά, ουδείς τα χρησιμοποιεί για να αποθηκεύσει π.χ. την αξία της εργασίας του. Εκτός και αν αρχίσουν να μας πληρώνουν σε BTC αντί για ευρώ. Θα αναφερθώ ακόμα σε ένα ακόμα πιο ακραίο σενάριο. Ποιος θα πουλήσει το σπίτι ή το αυτοκίνητό του, θα δεχθεί να πληρωθεί σε BTC ή LTC και δεν θα τρέξει να τα μετατρέψει σε ένα επίσημο νόμισμα; Ρητορικό το ερώτημα :shifty:

Με αυτό τον τρόπο θέλω να δείξω πως έχουν πολύ δρόμο ακόμα, όχι για να ανταγωνιστούν τα παραδοσιακά μέσα συναλλαγών, αλλά για να αποκτήσουν έστω μια παράλληλη χρησιμότητα.

Τέλος όσον αφορά το χαρακτηρισμό της επανάστασης που τους αποδίδεται συμφωνώ απόλυτα με τον [MENTION=30805]Nick74[/MENTION] και [MENTION=1199]Volrath[/MENTION]. Πιο ελιτιστικός και αναποτελεσματικός τρόπος απόκτησής τους δεν υπάρχει. Καλύτερα να συνδεόταν με προγράμματα όπως το Folding@Home που έχουν μια χρησιμότητα!

Link to comment
Share on other sites

Και απαντάω στην ερώτηση που έκανα παραπάνω: Ένας πειραγμένος ή ένας άμετρα καιροσκόπος θα το έκανε αυτό. Σαν μερικούς μπαρμπάδες που την είδαν επενδυτές όταν έμαθαν για την αγορά του forex και έτρεξαν να παίξουν ένα σκασμό λεφτά με μόχλευση 1:100. Πιο πολύ για διαφήμιση ανάρτησε την δημοσίευση ο τύπος στον σύνδεσμο που παραθέτεις, κατά την άποψή μου.

Και συνεχίζει να παραμένει μη κοινά αποδεκτό μέσο συναλλαγών.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμισε αυτο? χμμμμ μια εποχη που ετυχε να λειπω κατα Ασια μερια για εναμισι χρονο χωρις να εχω πολλες επαφες με Ελλαδα, και μια μερα ηρθα μια βολτα, και ο ταξιτζης που με πηρε καθοταν και μιλουσε για χρηματιστηριο και μετοχες.... Σε παλαβο επεσα σκεφτηκα... Μετα παω μια βολτα στο στεκι μου και ΟΛΟΙ ανεξαιρετως οι φιλοι μου την ειχαν δει χρηματιστες! και η τηλεοραση στην καφετερια επαιζε ηλιθιοτητες με ανοδους και καθοδους μετοχων... κι ο φιλος που ειχε την καφετερια ειχε ανοιξει λεει εταιρια χρηματο....τετοια εκει επαθα πολιτισμικο σοκ και αρχισα να παιρνω σοβαρα (σοβαροτατα) τις θεωριες συνομωσιας περι ψεκασμων (δε μου καθοταν καποια αλλη θεωρια)

Πολλα σπιτακια και μαγαζακια τοτε γιναν φουσκες-μετοχες

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω μόνο ο χρόνος μπορεί να δείξει στο αν όντος αυτού του τύπου οι συναλλαγές καθιερωθούν η όχι και αν το bitcoin φέρει τελικά την επανάσταση στο χρήμα που όλοι εμείς πιστεύουμε ότι θα φέρει.

Τώρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υποθέσεις για κάτι όμως που δεν έχει ξαναδημιουργηθεί ποτέ. Πάντως μέχρι στιγμής το bitcoin έχει αποδείξει ότι έχει πολύ μεγάλες αντοχές. Πριν λίγο καιρό όταν η κίνα απαγόρευσε τις συναλλαγές με bitcoin και μετά τις επακόλουθη βουτιά από τα 800 ευρώ στα 300 όλοι πρόβλεψαν ότι η φούσκα έσκασε και πλέον το bitcoin είναι παρελθών. Ακολούθησαν και άλλα γεγονότα σημαντικά για την καθιέρωση η μη του bitcoin όπως η απαγόρευση του από την Ινδία και το κλείσιμο του silk road.

Και όμως το bitcoin όχι μόνο άντεξε αλλά και ξαναέφτασε στην προηγούμενη του αξία με την σημερινή του να διαμορφώνετε στα 740 ευρώ.

Είναι πάντως ανώριμη και ανόητη αντίδραση από κάποιους να κατηγορούν αρχι..γα.. κάποιους επειδή μιλάνε για κάτι που αδυνατούν να κατανοήσουν.

Και είναι και ανώριμη αντίδραση από κάποιους που κατηγορούν κάτι που ενώ το έχουν κατανοήσουν δεν έχουν την δυνατότητα να το ακολουθήσουν. Το να μπει κάποιος στο bitcoin σήμερα και να ασχοληθεί σοβαρά θέλει τουλάχιστον 500-600 ευρώ σε επένδυση για να φτάσει σε μια αξιοπρεπή επεξεργαστική ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι πιστεύω ότι τελικά η σημερινή απληστία του χρηματοπιστωτικού συστήματος θα τους ωθήσει να στηρίξουν κάτι που τελικά θα τους καταστρέψει η που θα αλλάξει τελείως τους όρους του παιχνιδιού.

Link to comment
Share on other sites

ουτε φρεσκια ιδεα ειναι η χρηση αποπληθωρισμου ουτε καινοτομια ο τεχνητος πλουτος (και εννοιωτε τεχνητος τιτλος ευγενειας) η κατοχη καποιου σπανιου αντικειμενου. (αντιθετα στην ιστορια ολες οι ολιγαρχιες και οι αυλες με τετοια "επαναστατικα" μεσα επιβιωσαν)

Τετοιες μπαρουφες εχουν χρησιμοποιηθει απειρες φορες επιτυχως στην ιστορια και δημιουργησαν ελιτιστικες αριστοκρατειες - ολιγαρχιες (οι οποιες με τη σειρα τους εφεραν επαναστασεις ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥΣ)!

Γραφεις -γραφεις σαν γραφικος απολογητης θρησκευτικης καστας αλλα ουτε σε μια γραμμη δεν ασχοληθηκες να σχολιασεις τα οσα σου εχω γραψει περι των αρνητικων του αποπλυθωρισμου και των σπανιων αντικειμενων ως μορφη νομισματος.

Πιθανων βεβαια να μη διαβαζεις αυτα που γραφονται αφου προφανως εχεις να διαδωσεις την "επανασταση" σε πολυ περισσοτερα φορουμ, αλλα που και που δεν ειναι κακο ξερεις να ριχνουμε και καμια ματια στο τι λεει η αντιθετη αποψη ή να ερευνουμε λιγο τα ιστορικα παραδειγματα, οχι για κανεναν αλλο λογο αλλα ΜΗΠΩΣ τελικα πισω απο αυτη την επανασταση που πιστεψαμε δε βρισκεται το φαντασμα του Τσε αλλα του Λουδοβικου που θελει να παρει το αιμα του πισω απο τους αχρηστους χωρικους

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω σε τι? Εσύ πιστεύεις ότι κάτι ανάλογο έχει ξανασυμβεί ιστορικά αρκετές φορές και φέρνεις παραδείγματα από εποχές που ακόμα ο άνθρωπος έσκαβε την γη με τα χέρια και κάνεις συγκρίσεις με το σήμερα. Οπως έγραψα και στα αρχικά μου μυνήματα η εποχή που το σφυρί και το δρεπάνι είχαν κάποια χρήση στην πρωτογενή παραγωγή έχει περάσει εδώ και δεκαετίες.

Πλέον μπαίνουμε και στην εποχή που ξεπερνάμε τις κλειστές ομάδες που μέχρι τώρα ελέγχουν το χρήμα, την γνώση και την πληροφορία. Για μένα όλα αυτά σε λίγο θα ανήκουν στο παρελθών.

να δημιουργηθεί ολιγαρχία σε έναν ανοιχτό κόσμο της διάδοσης της πληροφορίας και του έλεγχου από όλους είναι απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

.

Πλέον μπαίνουμε και στην εποχή που ξεπερνάμε τις κλειστές ομάδες που μέχρι τώρα ελέγχουν το χρήμα, την γνώση και την πληροφορία. Για μένα όλα αυτά σε λίγο θα ανήκουν στο παρελθών.

και μπαινουμε στην εποχη δηλαδη της ανοιχτοοοτατης ομαδας του bitcoin...

στο μονο που βλεπω να ειναι ανοιχτη αυτη η ομαδα ειναι στο οτι δεν οριζει καποιος τους αυλικους αλλα αυτο-οριζονται μονοι τους.

Κατα τ αλλα απαντας παλι με γενικουρες σε ερωτησεις σαφεστατες με σαφεστατα ιστορικα παραδειγματα, και παλι δε μας λες τι καλο βλεπεις στον αποπλυθωρισμο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω τι καλό βλέπεις στο σημερινό σύστημα που το χρήμα σου το κατέχει μια μικρή κάστα ανθρώπων και το μόνο δικαίωμα που σου δίνουν είναι να το μεταφέρεις από λογαριασμό σε λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω τι καλό βλέπεις στο σημερινό σύστημα που το χρήμα σου το κατέχει μια μικρή κάστα ανθρώπων και το μόνο δικαίωμα που σου δίνουν είναι να το μεταφέρεις από λογαριασμό σε λογαριασμό.

Α οχι, μη μου βαζεις στο στομα λογια που ποτε δεν ειπα... Δειξε μου εστω κι ενα μυνημα μου που να υπερασπιζομαι το χρηματο-οικονομικο μοντελο των τραπεζων η τον καπιταλισμο!

Ομως δε βλεπω ως επαναστατικο ουτε ως κατι που να εχει νοημα να πολεμισεις το κακο με κατι χειροτερο, εκτος πια κι αν σκεφτουμε μακροχρονια και αλτρουιστικα οτι μια γαμ...νη ολιγαρχια (του bitcoin) θα τα κανει τοσο μπαχαλο ωστε θα φερει και μια μεγαλη επανασταση (ποιανου ομως? των τραπεζιτων μηπως? ) τοτε σημαινει πως δεν εχουμε μαθει τιποτα απο τα λαθη της ιστοριας και ειμαστε ειδος που δεν αξιζει καν να κατεχει σφαιοτεριστικα το προνομιο της νοησης.

Επισεις επιμενω στο θεμα του αποπλυθωρισμου μεχρι να παρω μια λογικη η παραλογη απαντηση

Link to comment
Share on other sites

ok Μαλλον εβαλα τα δυσκολα...

Τεσπα, σας εφτιαξα αφισα για την επανασταση σας ετσι για να συνεισφερω κι εγω σε αυτο που πρεπει ολοι να συνεισφερουμε :D

Απο κατω ας αναλαβει ο ατακαδορος του επαναστατικου κινηματος να γραψει οτι θελει... οπως "aristocrats no dead" ή "bitcoin και εξω οι λαιμητομοι απο τις Βερσαλιες", "η αριστοκρατεια αντεπιτειθεται" ή κατι αλλο επαναστατικο τεσπα

Untitled-1.jpg

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Κατα τ αλλα απαντας παλι με γενικουρες σε ερωτησεις σαφεστατες με σαφεστατα ιστορικα παραδειγματα, και παλι δε μας λες τι καλο βλεπεις στον αποπλυθωρισμο.

Προφανώς δεν ζεί στο ελλάντα

Link to comment
Share on other sites

ok Μαλλον εβαλα τα δυσκολα...

Τεσπα, σας εφτιαξα αφισα για την επανασταση σας ετσι για να συνεισφερω κι εγω σε αυτο που πρεπει ολοι να συνεισφερουμε :D

Απο κατω ας αναλαβει ο ατακαδορος του επαναστατικου κινηματος να γραψει οτι θελει... οπως "aristocrats no dead" ή "bitcoin και εξω οι λαιμητομοι απο τις Βερσαλιες", "η αριστοκρατεια αντεπιτειθεται" ή κατι αλλο επαναστατικο τεσπα

Untitled-1.jpg

requesting permission to crosspost it^

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν ζεί στο ελλάντα

ουτε Ευρωπη γενικοτερα, ουτε Αμερικη, ουτε Ασια... δεν ξερω τι συμβαινει στην αυστραλια με αυτο το θεμα και οσο για τις χωρες της Αφρικης αυτοι απλα δεν εφαγαν ποτε το αγγουρι του αποπλυθωρισμου (το φαγαν οι απλοι λαοι σε προιοντα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).

Προφανως λοιπον δεν ξερει ουτε τι ειναι το Ευρω ουτε το εχει ποιασει ποτε στα χερια του...

requesting permission to crosspost it^

εννωειται πως την εχεις, και τη δικη μου και του Λουδοβικου και του Τσε... Ο τελευταιος ειχε στην αρχη αντιρρηση να βαλω το μπερε του στην κεφαλα του εικονιζομενου αλλα οταν του ειπα πως ειναι για καλο σκοπο, για την επανασταση του bitcoin δεχτηκε... ακουσε "επανασταση" και του αρεσε σαν ιδεα, δε ρωτησε ομως τι ειναι το bitcoin ουτε του περασε απο το μυαλο οτι την επανασταση αυτη θα την κανει ο ιδιος ο Λουδοβικος για να παρει πισω τις Βερσαλιες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.