Jump to content



Bitcoin Η επανάσταση του χρήματος


Recommended Posts

Σήμερα μου ήρθε αυτό εδώ το 4gh

Bi

πάρα πολύ καλό και έπαιξε με την μια με το cgminer έχει και θερμοκρασία πάνω του και μου ήρθε και γρήγορα μέσω ups. Νομίζω είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσει κάποιος το minining.

Πλέον έχω φτάσει στα 15gh/s και με συμβόλαια που κλείνω ανά διαστήματα πιάνω τα το 30-50gh/s

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 531
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλοδούλευτο. Θα είχε ενδιαφέρον να μετρήσεις στην πράξη αν ποτέ θα το αποσβέσεις. Δεν είναι κακό να το κάνεις για χόμπι, αλλά υποθέτω και το οικονομικό κίνητρο είναι σημαντικό.

Δε θέλω να προκαλέσω προβλέψεις... αλλά μετά από 6 μήνες θα έχεις μια εικόνα πόσο σου έχουν αποφέρει τα πάνω από 200€ που ξόδεψες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και γουσταρω και εγω mining ως χομπυ, πιστευω οτι αποσβεση δεν θα κανεις. Δεν προκειται να βγαλει 0.3 btc αυτο το usb που περιπου σου κοστισε

Παραδοξως, αν και το νομιζα για νεκρο, το gpu mining ζει και βασιλευει. Απλως δεν συμφερει για το bitcoin.

Εχω μια 7970 που δουλευει με χαλαρους ρυθμους (δεν θελω να ξεπερναει τους 65 βαθμους) και βγαζει γυρω στα 580kh για feathercoin mining. Αυτο ισοδυναμει με περιπου 11 ftc την ημερα, που πιανουν συνολικα 0.005 btc χαλαρα, με κακες τιμες και συμπεριλαμβανομενων των εξοδων. Αυτο αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι πολυ κοντα σε αποδοση στα 15gh που εχεις εσυ απο asic, αλλα επειδη το difficulty αυξανεται πολυ πιο αργα στα scrypt-based, συντομα θα ισοδυναμει με περισσοτερο.

Βγαζω σχεδον τα διπλασια απ'οτι με τα 8.6gh asic που εχω και τα οποια λεω να πουλησω οσο εχουν ακομα ζητηση

Ναι μεν καιει πιο πολυ ρευμα (λιγοτερο κοστος απο αυτα που βγαζει σε ftc), αλλα ειναι 0 εξτρα επενδυση εφοσον εχεις καλη καρτα και με περισσοτερη αντοχη στο χρονο.

Μεχρι να βγουν στην αγορα τα πρωτα asic/fpga για scrypt εχουμε λιγους μηνες. Ισως ειναι η τελευταια ευκαιρια να αρμεξω την πανακριβη καρτα γραφικων μου

Link to comment
Share on other sites

αν τα 8,6 που έχεις είναι σε usb των 2.5 η 5 κάνε pm και πες μου τιμη :). Απόσβεση δεν κάνεις όντος αλλά απλά μαζεύεις bitcoin αξιοπρεπώς. Αν κάνεις δε camping στο ebay καθημερινό σου πέφτουν usb κομμάτια σε πολύ χαμηλές τιμές δλδ 2.5 που κάνουν κανονικά από 220-300 ευρώ τα έχω βρει στα 120

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω απο τα καινουρια οχι. Μονο παλια block erupters που ειχα βρει μεταχειρισμενα. Καποια τα ειχα βρει μαλιστα και 10 ευρω το ενα, τελη Οκτωβριου πριν κανει το μεγαλο μπαμ το btc στα $1000.

Απ'οτι βλεπω υπαρχει κοσμος που δινει ακομα 25 ευρω το κομματι οποτε λεω να τα διωχνω

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω απο τα καινουρια οχι. Μονο παλια block erupters που ειχα βρει μεταχειρισμενα. Καποια τα ειχα βρει μαλιστα και 10 ευρω το ενα, τελη Οκτωβριου πριν κανει το μεγαλο μπαμ το btc στα $1000.

Απ'οτι βλεπω υπαρχει κοσμος που δινει ακομα 25 ευρω το κομματι οποτε λεω να τα διωχνω

Βάλτα στο ebay και μπορείς να τα πουλήσεις στα 25 ευρώ και θα στα πάρουν σίγουρα εδώ τα πουλάνε μέχρι και 36 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά από τι βλέπουμε μετατρέπεται σε ένα νόμισμα διαδικτυακής συναλλαγής. Μόνο έτσι θα μπορέσει να περάσει από τα χέρια όσων κάνουν mining σήμερα προς τους υπόλοιπους

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά από τι βλέπουμε μετατρέπεται σε ένα νόμισμα διαδικτυακής συναλλαγής. Μόνο έτσι θα μπορέσει να περάσει από τα χέρια όσων κάνουν mining σήμερα προς τους υπόλοιπους

δύσκολο το βλέπω να πείθετε κόσμος να δώσει τα bitcoins του για αγορά αγαθών όμως, οι περισσότεροι είναι σε Hodling Mode...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια πρόβλεψη για που φαντάζομαι να πάει το πράγμα. Αυτή την στιγμή βγαίνουν και πολύ δύσκολα τα bitcoin αλλά και θέλει να κάνεις επενδύσεις σε χοντρά λεφτά για να πεις ότι μπροείς να βγάζεις κάποια bitcoin.

Από την άλλη αν σταματήσουν να βγάζουν bitcoin τότε θα υπάρξει και πρόβλημα γενικά στο οικοδόμημα του.

προβλέπω αργά η γρήγορα αυτοί που τα κατέχουν να αρχίσουν να τα δίνουν για διάφορες αγορές αγαθών και προβλέπω να έρθει μια μέρα που τα bitcoin θα είναι τόσο κοινά σε ολους που θα μας φαίνετε παράδοξο η εποχή που τα βγάζαμε μόνοι μας για χόμπι.

Είναι σαν το ευρώ να ξεκίνησε από κόσμο που το τύπωνε με τυπογραφία στο σπίτι του..

Link to comment
Share on other sites

δύσκολο το βλέπω να πείθετε κόσμος να δώσει τα bitcoins του για αγορά αγαθών όμως, οι περισσότεροι είναι σε Hodling Mode...

Να τα δώσει ολόκληρα ναι είναι δύσκολο αλλά να ξέρει ότι η φτήνια τρώει τον παρά και αν αρχίσουν να υπάρχουν αγαθά διαδικτυακά που κάνουν 0. ακολουθούμενω από κάποια νούμερα τότε να δεις για πότε φεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

προβλέπω να έρθει μια μέρα που τα bitcoin θα είναι τόσο κοινά σε ολους.

ναι, τοσα πολλα που δε θα ξερουν τι να τα κανουν και αντι για γαρδενιες στα σκυλομαγαζα θα πετανε bitcoins :rofl:

Κοιτα, ενας υποτειθεται το εκανε αυτο συμφωνα με τα κιταπια μιας θρησκειας αλλα το εκανε με ψαρια και κρασι (νομιζω? η αρνια και νερο? τεσπα, με κατι φαγωσιμα και ποσιμα) Τωρα πως θα πολλαπλασιασεις τα bitcoins ωστε να ειναι κατι κοινο σε ενα πλανητη 10000000000 κατοικων, με 6-7 εκατ bitcoins (21 εκατ υποτειθεται σε κανα δυο αιωνες και καλα, μειον οσα απλα χαθηκαν, μειον οσα αποθηκευονται για να αποθηκευτουν... και τα 6-7 εκατ μαλλον τεραστιο νουμερο ακουγεται) αυτο μαλλον ανηκει στη σφαιρα του θαυματος, και μην αρχισεις με τα "πλεονεκτηματα" των πολλων δεκαδικων γιατι αυτο δεν ειναι πλεονεκτημα αλλα ενας απο τους σημαντικοτερους λογους για να μην το παρει κανεις στα σοβαρα ακομα κι αν θα το ηθελε. Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ Δ Ε Ν ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ! . KAI -

Αν δεν το καταλαβαινεις παρε ενα παραδειγμα καθημερινης τρελας... Αν κανεις κατι και δικαστεις και φας προστιμο 5000 ευρω ποναει. Τωρα αν πεσεις σε μουρλο δικαστη και σου χωσει 10000000000000000000 ποια θα ειναι η αντιδρταση σου? δε θα πεσεις κατω απο τα γελια και θα του πεις "χωσε κι αλλα μηδενικα"? γιατι ειναι νουμερο που δεν το αντιλαμβανεσαι καν σα νουμερο... Ετσι κι αν μπεις καπου να πληρωσεις μια μπυρα με bitcoins και σου πουν 0.0000000001 αυτος ειναι ενας εντελως αυθαιρετος αριθμος και εχει ακριβως ιδια σημασια οσο και το 0.0000000000000000000000001 για τον εγκεφαλο μας (μηδενικη αξια και τα δυο).

Τωρα για το οτι βλεπετε αυτη τη μαλ... σαν πλεονεκτημα ενος νομισματος ok...

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστο αντι για γριφους που λυνει η gpu και αλλες ηλιθιοτητες δε σκεφτηκαν να το συνδεσουν με κανενα εθιστικο mmo... Θα ειχε μια "λογικη" τουλαχιστο το φαρμαρισμα...

Λες να βγαλω το epic-coin? ...καθε δρακος boss που σκοτωνεις 0.0001 epic coins, οπλα πανοπλιες και τα ρεστα μπορεις να αγοραζεις με epic-coins ωστε να μπορεις να σκοτωνεις δρακους μεγαλυτερης δυσκολιας και να παιρνεις περισσοτερα epic coins ωστε να μπορεις να αναβαθμιζεις το gear σου:rofl:

Επανασταση μιλαμε, αφου στο party συμμετεχει κι ο ιδιος ο Κολοκοτρωνης αυτοπροσωπως που κανει λουρ δρακους με το καρυοφιλι του (σ.σ. range hits) και ο παπαφλεσσας (σσ priest) που δινει μπαφς στην ομαδα:rofl:

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αν μπεις καπου να πληρωσεις μια μπυρα με bitcoins και σου πουν 0.0000000001 αυτος ειναι ενας εντελως αυθαιρετος αριθμος και εχει ακριβως ιδια σημασια οσο και το 0.0000000000000000000000001 για τον εγκεφαλο μας (μηδενικη αξια και τα δυο).

Τωρα για το οτι βλεπετε αυτη τη μαλ... σαν πλεονεκτημα ενος νομισματος ok...

Τεραστιο προβλημα και χωρις προφανη λυση... Α για κατσε

0.001 = 1 mMBTC

0.000001 = 1 uBTC

0.000000xx = uBTC cents

Τωρα το μονο που μενει ειναι να το υιοθετησουμε ως χρηση... α εχει ηδη καθιερωθει... οκ ακυρο, λυθηκε το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τεραστιο προβλημα και χωρις προφανη λυση... Α για κατσε

0.001 = 1 mMBTC

0.000001 = 1 uBTC

0.000000xx = uBTC cents

Τωρα το μονο που μενει ειναι να το υιοθετησουμε ως χρηση... α εχει ηδη καθιερωθει... οκ ακυρο, λυθηκε το προβλημα

ναι συγκινητικοτατο... θα κατσει ο αλλος να ασχολειται με μικροσεντς και νανοσεντς και πικοσεντς προκειμενου να κανει συναλλαγες με το πιο ασταθες "νομισμα" του γαλαξια:D

Ημαρτον δηλαδη... εδω με το Ευρω μπερδεψε ολη η Ευρωπη τα μπουτια της...

Καθιερωθηκε? lol ε ναι, αφου μολις πηρα ενα σαντουιτς απο τα beat και με ρωταγαν αν θα πληρωσω σε ευρω η σε bitcoins... οταν ειπα σε ευρω μαλιστα στραβομουτσουνιασαν και βγαλαν τα κομπιουτερακια να κανουν τη μετατροπη απο τα οικεια τους pico-sents

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Λες να βγαλω το epic-coin? ...καθε δρακος boss που σκοτωνεις 0.0001 epic coins, οπλα πανοπλιες και τα ρεστα μπορεις να αγοραζεις με epic-coins ωστε να μπορεις να σκοτωνεις δρακους μεγαλυτερης δυσκολιας και να παιρνεις περισσοτερα epic coins ωστε να μπορεις να αναβαθμιζεις το gear σου:rofl:

Επανασταση μιλαμε, αφου στο party συμμετεχει κι ο ιδιος ο Κολοκοτρωνης αυτοπροσωπως που κανει λουρ δρακους με το καρυοφιλι του (σ.σ. range hits) και ο παπαφλεσσας (σσ priest) που δινει μπαφς στην ομαδα:rofl:

Υπάρχει ήδη και το λένε Diablo III :p:P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.