Jump to content



Windows 7 32-bit επέκταση αναγνώρισης πάνω από 4 gb


BasiliCeLew

Recommended Posts

Εντάξει, δεν χρειάζεται ένταση, απλώς κάποιοι μπορεί να μην έχει τύχει να χρησιμοποιήσουν κάποιο κακογραμμένο/ασύμβατο πρόγραμμα...

Το θέμα είναι τι workaround υπάρχει για να κάνεις τη δουλειά σου.

Σίγουρα τα προγράμματα αυτά όσο πάει και θα λιγοστεύουν...

Προχθές κιόλας είδα ότι η Bentley εξαγόρασε την εταιρία ή μόνο το πρόγραμμα ( δεν κατάλαβα ακριβώς) για ένα από τα προγράμματα που έγραψα παραπάνω...Ίσως αυτό να σημαίνει και μεγαλύτερη εξέλιξη του προγράμματος...

Παλιότερα δεν υπήρχαν αυτά....αν δουλεύει καλώς, αν δεν δουλεύει περίμενε σε 3 μήνες το update..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Όλη η σουίτα simatic της Siemens έχει 32bit και ΔΕΝ παίζει σε 64 η 32αρα έκδοση. Μόνο κάποιες από τις τελευταίες εκδόσεις είναι 64 και βγήκαν και αυτές πρόσφατα, με διαφορετικό περιβάλλον και απαιτήσεις επεξεργαστικης ισχύος. Επίσης για την συγκεκριμένη σουίτα να πω ότι έχει περιορισμούς τρελους και παράλογους μερικες φορές, και για μια αναβάθμιση ίδιου κωδικού λογισμικού απο sp2 σε sp3 να χρειάζεται στα Windows να αφαιρέσεις sp κτλ. Είναι πλήρως συμβατά τα προγράμματα με windows seven και φυσικά δεν υπάρχει για mac/linux μέχρι και πριν κάνα τρίμηνο που έψαξα. Επίσης η τιμή κτήσης του συγκεκριμένου προγράμματος ανάλογα με τα tags ξεφεύγει σε τιμές σφαίρας φαντασίας! !!! Φαντάσου τώρα όλο αυτό για 20πισι και βάλε και τα spare laptop κτλ.

To simatic δεν εχει προβλημα να λειτουργησει ως προγραμα, αλλα η παλιες εκδοσεις ειχαν προβλημα να επικοινωνισουν με το plc, προβλημα driver δηλαδη, και τρεχει κανονικοτατα σε virtual.

Επισεις ΟΛΑ τα προγραμματα της siemens ειναι κακογραμμενα κι αυτο φαινεται κι απο τα κολπα που θελει για να αναβαθμιστουν.

Link to comment
Share on other sites

Το εικονικό όμως γονατίζει ακόμα και πολύ ισχυρά πισι.. αυτοματιστης είσαι;

Δεν είναι απλά κακογραμμενα..! Επίσης δεν γίνεται να αντισταθούν με κάτι αλλο, και αυτό είναι το χειρότερο.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το εικονικό όμως γονατίζει ακόμα και πολύ ισχυρά πισι.. αυτοματιστης είσαι;

αυτοματιστης marine...

Το θεμα με το εικονικο εχει δυο οψεις... στο γραφειο κανενα προβλημα, το ιδιο και σπιτι... τρεχει σαν να ειναι host κυριολεκτικα. Τωρα με τα laptops (δυστυχως εκει ειναι που θελουμε να δουλευουν αυτα τα προγραμματα) εχω κανα δυο εικονικες για καποια πολυ παλιοτερα προγραμματα απο κατι monitoring και κατι πολυ πρωιμα scada σε dos και windows 98 και εκει οντως παρολο που μιλαμε για παναλαφρα προγραμματακια πεφτει πολυ η αποδοση λογο της φυσης των laptops

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μονο λάπτοπ και μια 24αρα απο δίπλα, οποτε δυναμη δεν έχουμε παρόλου που κανει 2,5χιλιαρικα καθένα απο αυτά. Εγώ έχω ενα 5ετιας σχεδον (ο πιο καινούριος εκεί είμαι εγώ, μονο άλλος ένας έχει το ίδιο οι υπόλοιποι ανα 5αδες έχουν και πιο καινούρια!! :p

Οτι virtual και να τρεξω κατεβαινω να σπρωξω, δυο μέρες παλευαμε να σώσουμε ενα πρότζεκτ step 5.. :/

κυρίως ασχολούμαστε με γαλακτοβιομηχανίες/ τυροκομεία και γενικά τρόφιμα ποτά και ζωοτροφές.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μπα, εμενα δε με παιρνει να εχω τοσο ακριβα laptops... ειναι η φυση της δουλειας μου που εχει αρκετα κασκαντεριλικια και τα χαλαω σχετικα συχνα...

Επισεις το να μοστραρεις σε καμια Αφρικανικη χωρα κανα γυαλισμενο λαπτοπ που να βγαζει ματι μπορει ανετα να γινει αιτια να το χασεις μαζι με το χερι σου...

Ενα 800ρακι και πολυ του ειναι, κι απο κει και περα αν δεν τα βγαζει περα βρισκω και desktops μεσα στα πλοια (εχει συμβει μερικες φορες:p)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχουν πολλά λεφτά, δεν τους φοβάμαι! κάναμε μερικά έργα Αλγερία και έχουν βάλει pg..! (Δεν ήμουν μέσα εγώ μονάχα τα πισι έστησα. .!) τελευταίο Offtopic..! Συμπερασματικα υπάρχουν προγράμματα που δεν δουλεύουν σε 64 είναι επίκαιρα, και πολύ σημαντικά για την δουλειά.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πραγματικά απορώ με την ηλιθιότητα ορισμένων που το παίζουν μέντορες των υπολογιστών και κατ’ ουσίαν το μόνον που είναι ικανοί να κάνουν είναι να μπαίνουν στο facebook και στα πορνοsite και να σπάνε κωδικούς για να κατεβάζουν ταινίες και μουσικά βίντεοκλιπ.

Κύριοι υπάρχουν και άνθρωποι σε αυτήν την χώρα που είναι και επαγγελματίες και χειρίζονται επιστημονικά προγράμματα που για λειτουργικούς λόγους ή λόγους αδειών (οικονομικές διαφορές μεταξύ των εταιρειών κατασκευής προγραμμάτων και λειτουργικών) οι κατασκευαστές αυτών των προγραμμάτων δεν συνεργάζονται με 64bit λειτουργικά.

Έτσι για ‘μένα, αν αντικαταστήσω το λειτουργικό του υπολογιστή μου με 64bit λειτουργικό, σημαίνει κόστος πάνω από 7000€, πέραν το κόστος του λειτουργικού που είναι όντως εξευτελιστικό μπροστά στα 7000 (μόλις 150€). Αυτό το κόστος (7000€) είναι μόνον για την αγορά νέων προγραμμάτων 64bit. Επειδή όμως όλα τα επιστημονικά προγράμματα είναι στο 99% 32bit έκδοση και ΔΕΝ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΕ 64ΒΙΤ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ θα υποστώ τέτοια νίλα λόγω αδυναμίας εκτελέσεως απρόσκοπτα της εργασίας μου (αποθετική ζημία) αλλά και λόγω της εκμάθησης των «νέων» προγραμμάτων (αφού θα είναι τίγκα στις αλλαγές) που σας λέω ότι το 2008 όταν βάλαμε τα Vista 64bit πάθαμε συνολική ζημιά άνω των 45.000€, επειδή ένας κρετίνος (σαν και εσάς) εντελώς αβασάνιστα (γιατί εδώ είναι Ελλάδα και δεν λογοδοτεί ποτέ κανείς) έπεισε τον συνεργάτη μου να αγοράσει την θεϊκή 64bit έκδοση, που τότε ήταν ακόμη στα σπάργανα.

Φίλε λοιπόν Μηχανικές επειδή είμαστε συνάδελφοι να ξέρεις ότι η μόνη λύση είναι για το AutoCAD να αγοράσεις το πρόγραμμα Longbow Converter της Longbow Software το οποίο σπάει τις απαγορεύσεις της Microsoft επειδή η AutoDesk δεν πλήρωσε όλες τις άδειες που επέβαλε η Microsoft. Αν και εγώ θα κατευθυνθώ αυτήν την φορά σε 2 υπολογιστές, έναν ερασιτεχνικό 64bit και έναν 32bit ακραίο επαγγελματικό (γιατί ο όρος απλώς επαγγελματικός για τους Έλληνες σημαίνει «βλέπω τσοντούλες σε HD και δεν κολλά»).

Υγ: Ο υπολογιστής μου βγάζει μάτια από πλευράς Hardware. Το λέω για να μην νομίζει κάποιος ότι δεν θέλω να βάλω το χέρι στην τσέπη. Και όπως κάθε επιστημονικός υπολογιστής έχει λειτουργικό πολύ - πολύ παλιό… πανάρχαιο ικανό να κάνει τους αδαείς να πάθουν Dιjΰ vu.

Υγ2: Το μήνυμά μου είναι επιθετικό, προς όλους τους δήθεν ειδικούς τους επί παντός επιστητού, γιατί εκφέρουν γνώμη χωρίς να γνωρίζουν κατ’ ουσίαν τίποτα δημιουργώντας έτσι τεράστια προβλήματα στους συνανθρώπους τους και κατ’ επέκταση βάζουν τον λίθο τους για να συνεχίζεται η κατάντια που βιώνουμε αφού έτσι παρακωλύουν την οικονομία της χώρας.

Υγ3: Αν σβηστεί αυτό το μήνυμα θα σβηστεί και κάθε αναφορά για την Longbow σε ελληνικό κείμενο. Όχι δεν κάνω διαφήμιση, αλλά είναι το μόνον λειτουργικό αυτήν την στιγμή στην αγορά που μπορεί να παντρέψει 32bit AutoCAD (έκδοση ακόμα και πριν του 2000) με 64bit λειτουργικό.

Υγ4: Υπάρχει πολύ ψωμί ακόμα ώστε να περάσουμε ολοκληρωτικά στα 64bit. Δυστυχώς. Όχι επειδή αυτό θα ήταν δύσκολο, τουναντίον, αλλά επειδή θα πληρώνουμε για μία ζωή την κόντρα των εταιρειών.

Με εκτίμηση

Μπλότζος

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σου είπε ότι τα 32bit προγράμματα δεν λειτουργούν σε 64bit περιβάλλον;

Να μου πεις για οδηγούς συσκευών να το καταλάβω, αλλά για προγράμματα νομίζω ότι μάλλον είσαι λάθος.

32-bit and 64-bit Windows: frequently asked questions - Microsoft Windows Help

Can I run 32-bit programs on a 64-bit computer?

Most programs designed for the 32-bit version of Windows will work on the 64-bit version of Windows. Notable exceptions are many antivirus programs.

Device drivers designed for the 32-bit version of Windows don't work on computers running a 64-bit version of Windows. If you're trying to install a printer or other device that only has 32-bit drivers available, it won't work correctly on a 64-bit version of Windows. To learn how to check for drivers, see Update a driver for hardware that isn't working properly or go to the device manufacturer's website. You can also get information about drivers by going to the Windows 7 Upgrade Advisor webpage.

Α, και μίλα καλύτερα άλλη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην να μιλάς πιο όμορφα.

Αναποδα τα λες, η συντριπτική πλειοψηφία των 32bit δουλεύουν σε 64bit περιβάλλον. Τωρα αν οι εταιρείες δεν είναι σοβαρές να υποστηρίξουν τα προγράμματα τους δε φταίει η Microsoft.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλουμε λοιπόν χρηματικό έπαθλο. Φέρτε από εδώ έναν υπολογιστή με λειτουργικό 64bit και περάστε μου 32bit AutoCAD 2008, που είναι τo κορυφαίο σχεδιαστικό πακέτο παγκοσμίως της "ασόβαρης" εταιρείας AutoDESK (με τιμή 6000€) που είπε ο προλαλήσας "σοβαρός" κύριος.... δεν κάνω καν αναφορά στα εξεζητημένα προγράμματα του συναδέλφου ή σε τίποτα Οrigin 4.0 της OriginLAb (πρόγραμμα που χρησιμοποιεί η "γελοία" και "ασόβαρη" NASA) κ.λπ..

Ρε ένας άνθρωπος ζητά την βοήθειά σας και εσείς του λέτε ώμες και τον ειρωνεύεστε... το έχετε πάρει χαμπάρι;;; Σωπάστε και μην γεμίζετε την σελίδα με τα σκουπίδια σας, αφού ασχολείστε μόνον με ταινίες μουσικές και παιχνίδια. Λες να καθόταν αυτός να σας μιλά για ένα πρόβλημα που δεν υπάρχει;;;; ΕΛΕΟΣ!

Υγ1: Το 40% των επιστημονικών και επαγγελματικών προγραμμάτων 32bit δεν δούλευαν το 2013 σε περιβάλλον 64bit. Το δε 20% δούλευαν με μικροπροβλήματα. Και χωρίς προβλήματα μόλις το υπόλοιπο 40%. Μην διαβάζεις λοιπόν μόνον Mary Clair (μια γυναίκα με πάθος).

Υγ2: Όταν μάστορα ρίχνεις κόκκινη κάρτα να αφαιρείς και το μήνυμα, αλλά σου χρύσωσα την σελίδα με την αναφορά στην επίλυση της Longbow ε;;;; Αφού σε λίγο η Google θα σε βγάζει ως μοναδικό αποτέλεσμα στην Ελλάδα και ξέρεις ότι πολλοί μηχανικοί θα το αναζητήσουν…. Δεν έχω άλλα λόγια. Σαπίλα! Αποσύρομαι γιατί αυτά που γράφετε δικαιολογούνται να τα πουν μόνον σχολιαρόπαιδα.

Υγ3: Στο φαιδρό κείμενο που μου παρέθεσες και το οποίο δείχνει το επίπεδο του επαγγελματισμού σου, σου παραθέτω αυτό:

http://shop.longbowsoftware.com/Converter-Home-User-License-Longbow-Converter-V6-SUL.htm

και αυτό:

http://www.longbowsoftware.com/Converter.php

Link to comment
Share on other sites

Υγ2: Όταν μάστορα ρίχνεις κόκκινη κάρτα να αφαιρείς και το μήνυμα, αλλά σου χρύσωσα την σελίδα με την αναφορά στην επίλυση της Longbow ε;;;; Αφού σε λίγο η Google θα σε βγάζει ως μοναδικό αποτέλεσμα στην Ελλάδα και ξέρεις ότι πολλοί μηχανικοί θα το αναζητήσουν…. Δεν έχω άλλα λόγια. Σαπίλα! Αποσύρομαι γιατί αυτά που γράφετε δικαιολογούνται να τα πουν μόνον σχολιαρόπαιδα.

Καλά κόψε λίγο γιατί θα κάψεις τη φτερωτή του τούρμπο.

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλουμε λοιπόν χρηματικό έπαθλο. Φέρτε από εδώ έναν υπολογιστή με λειτουργικό 64bit και περάστε μου 32bit AutoCAD 2008, που είναι τo κορυφαίο σχεδιαστικό πακέτο παγκοσμίως της "ασόβαρης" εταιρείας AutoDESK (με τιμή 6000€) που είπε ο προλαλήσας "σοβαρός" κύριος.... δεν κάνω καν αναφορά στα εξεζητημένα προγράμματα του συναδέλφου ή σε τίποτα Οrigin 4.0 της OriginLAb (πρόγραμμα που χρησιμοποιεί η "γελοία" και "ασόβαρη" NASA) κ.λπ..

Ρε ένας άνθρωπος ζητά την βοήθειά σας και εσείς του λέτε ώμες και τον ειρωνεύεστε... το έχετε πάρει χαμπάρι;;; Σωπάστε και μην γεμίζετε την σελίδα με τα σκουπίδια σας, αφού ασχολείστε μόνον με ταινίες μουσικές και παιχνίδια. Λες να καθόταν αυτός να σας μιλά για ένα πρόβλημα που δεν υπάρχει;;;; ΕΛΕΟΣ!

Το κορυφαιο είναι το AutoCAD 2014 που αν εχεις συμβολαιο το παιρνεις σε καλη τιμη, αν δεν το εχεις αγορασει, ξερεις που μπορεις να το βρεις.

Και φυσικα δεν εχει 6Κ ουτε καινουριο να το αγοραζες.

Και εφόσον σου αρεσουν τα παλια προγράμματα, μεινε με παλιο PC με τα ΧΡ σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.