Jump to content



Windows 7 32-bit επέκταση αναγνώρισης πάνω από 4 gb


BasiliCeLew

Recommended Posts

Διάβασα αυτό το άρθρο. Make Windows 7, 8 and Vista 32-bit (x86) Support More Than 4GB Memory

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν πάμε να επεκτείνουμε τα windows 32bit ώστε να βλέπει πάνω απο 4gb ram?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

ναι υπάρχει πρόβλημα, κάνουνε τον kernel πολύ ασταθή με αποτέλεσμα να εμφανίζονται δυσλειτουργίες με το παραμικρό. 3-4 φορές το δοκίμασα σε διαφορετικά pc και μετά απλά αποδέχθηκα ότι δεν υπάρχει λύση παρά μόνο τα native 64bit

Link to comment
Share on other sites

γενικά παρουσίαζει επειδή ουσιαστικά αλλάζεις κάποια αρχεία του λειτουργικού συστήματος των Windows. Ας πούμε εμένα πολλές φορές τα windows δεν μπούταραν κανονικά (μαύρη οθόνη μετά το loading screen) όταν έβαλα το PatchPae.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, αν κάνεις εγκατάσταση το συγκεκριμένο patch, κατά 90% μέσα σε ένα διάστημα 6-24 ώρες, θα έχεις πάρει απόφαση ό,τι δε πειράζει να χάσεις 3 μέρες για την εγκατάσταση όλων των προγραμμάτων :p (αν και πάλι πάνω απο 6-8 ώρες δε νομίζω να σου πάρει, εκτός αν κάνεις συγκεκριμένες παραμετροποιήσεις). Καλό θα είναι, αν τα φέρεις όλα στην εντέλεια, να πάρεις και ένα image μετά.

Το PAE υποστηρίζεται αρκετά από τις server edition των Windows, αλλά από τις απλές, μέχρι και 1-2 χρόνια πριν που είχα δοκιμάσει ήταν crush στο crush

edit: από την άλλη, είδα ό,τι το άρθρο έγινε update 6 μήνες πριν και τα περισσότερα από τα comments είναι θετικά. Μπορείς να το δοκιμάσεις αν θέλεις και αν δε πάει καλά, μπορείς να επανέλθεις στην no pae version, είτε format σε x64

edit2: αν έχεις ακριβώς 4 Gb, βρίσκεσαι σε ψιλο-γκρι ζώνη και προσωπικά δε πιστεύω ό,τι αξίζει να κάνεις την αλλαγή. Γενικά τα x64 λειτουργικά και προγράμμματα, τείνουν να ζητάνε περισσότερη ram σε σχέση με τα x32

Link to comment
Share on other sites

too much trouble αυτο που λες αλλα αφου δε βαζεις μυαλο δοκιμασετο

παρε full image (που θα παρει καποιες ωρες) και κανε και ενα registry backup ξεχωριστα για να εισαι πιο σιγουρος.

Κανε τα test σου και μετα ξαναβαλε το image (που θα παρει παλι καποιες ωρες) για να ''γλιτωσεις χρονο''

Link to comment
Share on other sites

too much trouble αυτο που λες αλλα αφου δε βαζεις μυαλο δοκιμασετο

παρε full image (που θα παρει καποιες ωρες) και κανε και ενα registry backup ξεχωριστα για να εισαι πιο σιγουρος.

Κανε τα test σου και μετα ξαναβαλε το image (που θα παρει παλι καποιες ωρες) για να ''γλιτωσεις χρονο''

:jester:

μπορείς να μου πεις περί full image και registry backup γιατί δεν ξέρω :...:

Link to comment
Share on other sites

BTW σε 3 μέρες στήνω Active Directory σε Windows server, Exchange με όλα τα updates και φτιάχνω και Group Policy για PC/users, εσύ γιατί θέλεις 3 μέρες για ένα Home PC?

Γιατί 8 από τα 30 προγράμματα που θα βάλω έχουν 40-50min διάρκεια εγκατάστασης το καθένα (σε ssd :p ).

Και επειδή δεν μπορώ να αφιερώσω ολοκληρώσω μέρα θα μου πάρει 2-3 σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 8 από τα 30 προγράμματα που θα βάλω έχουν 40-50min διάρκεια εγκατάστασης το καθένα (σε ssd :p ).

Και επειδή δεν μπορώ να αφιερώσω ολοκληρώσω μέρα θα μου πάρει 2-3 σίγουρα.

Ψάξε λίγο και στο google και στο youtube πως θα πάρεις image και τα σχετικά.Μην περιμένεις το "φαγητό" έτοιμο στο πιάτο!

ACRONIS TRUE IMAGE HOME και PARAGON SUITE DISK 12 καλές λύσεις για μένα.

Τα παιδιά με τα οποία συμφωνώ απόλυτα σου λένε μην το δοκιμάσεις,αλλά δείχνεις αποφασισμένος να το ρισκάρεις οπότε δεν υπάρχει και λόγος για τέτοια κουβέντα θα έλεγα! Να ξέρεις ότι ίσως μπεις σε μεγαλύτερους μπελάδες αργότερα από το να έβαζες νέα windows και να έκανες και τις εγκαταστάσεις εκ νέου..

Και μια ερώτηση.Tι πρόγραμματα είναι αυτά που θέλουν 40 λεπτά για να μπουν σε ssd??:wall:

Το πιο βαρύ που έχω βάλει και είναι η σουίτα της adobe 10 λεπτα το πολύ μου πήρε σε μηχανικό raptor...

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση.Tι πρόγραμματα είναι αυτά που θέλουν 40 λεπτά για να μπουν σε ssd??:wall:

Το πιο βαρύ που έχω βάλει και είναι η σουίτα της adobe 10 λεπτα το πολύ μου πήρε σε μηχανικό raptor...

Και εγώ την ίδια απορία έχω. Εδώ το ίδιο το λειτουργικό θέλει λιγότερο χρόνο για να εγκατασταθεί

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις το "φαγητό" έτοιμο στο πιάτο!

Δεν το σχολιάζω γιατί θα φάω ban. :T:

Τα παιδιά με τα οποία συμφωνώ απόλυτα σου λένε μην το δοκιμάσεις,αλλά δείχνεις αποφασισμένος να το ρισκάρεις οπότε δεν υπάρχει και λόγος για τέτοια κουβέντα θα έλεγα!

Το νόημα το καθορίζει συνήθως ο TΣ που έχει το πρόβλημα και κάνει το thread. Δεν ζήτησα με το ζόρι να απαντήσει κάποιος. Όποιος δεν βρίσκει νόημα δεν χρειάζεται να σχολιάσει. Την γνώμη της κοινότητας ζήτησα.

Tι να σου πω κοίτα και βγάλε χρόνο μόνος σου. Θα σου χαρίσω το pc μου(το καινούριο που παράγγειλα και όλας) αν μόνο αυτά που σου γράψω τα βάλεις εσύ ή κάποιος άλλος σε 2 ώρες.:yes4:

Matlab R2013b

AutoCAD 2013

Intel® Parallel Studio XE

CATIA V6R2013x

Aπό Simulation:

1)Simulation Composite Design

2)Mechanical simulation and modeling

3)Simulation CFD FOR THERMAL SIMULATION

GT.STRUDL

Αν σου αναφέρω και τα υπόλοιπα ίσως χαθείς οπότε σταματάω σε αυτά.

Λοιπόν ας κλειδώσει το νήμα γιατί μπαχαλεύεται χωρίς λόγο. Ευχαριστώ τα παιδιά που μου απάντησαν. Θα δοκιμαστεί η επέκταση του ορίου της ram και θα δώ αν συμφέρει τελικώς ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σχολιάζω γιατί θα φάω ban. :T:

Το νόημα το καθορίζει συνήθως ο TΣ που έχει το πρόβλημα και κάνει το thread. Δεν ζήτησα με το ζόρι να απαντήσει κάποιος. Όποιος δεν βρίσκει νόημα δεν χρειάζεται να σχολιάσει. Την γνώμη της κοινότητας ζήτησα.

Tι να σου πω κοίτα και βγάλε χρόνο μόνος σου. Θα σου χαρίσω το pc μου(το καινούριο που παράγγειλα και όλας) αν μόνο αυτά που σου γράψω τα βάλεις εσύ ή κάποιος άλλος σε 2 ώρες.:yes4:

Matlab R2013b

AutoCAD 2013

Intel

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με εαν κανω λάθος.

Σε windows 7 32 bit εαν το pc εχει πανω απο 4 GB ram ας πούμε 8 giga τα επιπλέον των 4αρων ειναι τελείως άχρηστα;

Η με κάποιο τροπο χρησιμοποιούνται και τα υπόλοιπα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με εαν κανω λάθος.

Σε windows 7 32 bit εαν το pc εχει πανω απο 4 GB ram ας πούμε 8 giga τα επιπλέον των 4αρων ειναι τελείως άχρηστα;

Η με κάποιο τροπο χρησιμοποιούνται και τα υπόλοιπα;

Ευχαριστώ.

Δεν βλέπει πάνω απο 3gb αλλά ξεκλειδώνεται το όριο.

Διάβασε από την αρχή το νήμα και θα καταλάβεις. Γίνεται αλλά ρώτησα αν υπάρχουν επιπτώσεις στις αποδόσεις του υπολογιστή. (Σε μένα δεν έχει κάποιο πρόβλημα, 32bit τρέχω με 6gb ram)

[MENTION=30050]slalom[/MENTION] κάποια προγραμματάκια όπως το analysis δεν τρέχουν σε 64bit. Για αυτό θέλω να το αποφύγω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.