Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Χαιρετίζω τη παρέα.

Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης αξιόπιστης λύσης για backup δεδομένων (extra δυνατότητες που θα με ενδιέφεραν είναι το VPN, η πρόσβαση σε κάποια από τα αρχεία μου από οπουδήποτε μέσω κινητού ή υπολογιστή).

Γνωρίζω επίσης ότι ακόμη και λύσεις raid 1,5,10 δεν μπορούν να θεωρηθούν 100% ασφαλείς για τα δεδομένα μας, και θα έχω και δεύτερο αντίγραφο σε άλλο δίσκο-εξωτερικο.

Αρχικά είχα καταλήξει στη Synology και συγκεκριμένα στο ds213j (χώρος για δυο δίσκους-mirroring).

Στη συνέχεια είδα το ds413j που μπορεί να δουλέψει σε raid 5, ώστε ακόμη και αν χαθεί ένας δίσκος να μπορέσω να επαναφέρω το σύστημα.

Επόμενη επιλογή το QNAP TS-212-E (δυο δίσκους και εδώ), οικονομικό σαν λύση όπως το ds213j.

Η αντίστοιχη έκδοση με 4 δίσκους από τη Qnap είναι η ts-420.

Τέλος υπάρχει η λύση ενός hp microserver με κόστος γύρω στα 200€ και με μια αναβάθμιση μνήμης και εγκατάσταση του xpenology θα βγει σίγουρα πιο οικονομικά από τις αντίστοιχες έτοιμες λύσεις.

Βέβαια με κόστος γύρω στα 250€ στήνεις πιο δυνατό μηχάνημα mini atx, λύση DIY.

Σημαντικά για εμένα είναι ο θόρυβος, η σωστή λειτουργία και η λύση με τα λιγότερα προβλήματα (αν το πειραγμένο software της synology είναι ημιτελές καλύτερα να πληρώσω για το επίσημο προϊόν).

Άλλη μια ιδέα ήταν λύση με ZFS αλλά κατέληξα ότι δεν υπάρχει λόγος να καταφύγω σε κάτι τόσο ακριβό.

Περιμένω τις προτάσεις από τους κατόχους και όσους έχουν σχετική εμπειρία με κάποια από τα ανωτέρω προϊόντα και λογισμικό.

Καλοδεχούμενη και η εμπειρία από το περιβάλλον της qnap (μπας και καταλήξω σε αυτό).

για το περιβάλλον χρήσης της qnap ρίξε μια ματιά στο review που ανέβηκε χθες. εκεί θα βρεις και link με online demo του περιβάλλοντος από την qnap

http://www.thelab.gr/barebones-nas-media-players-gadgets-etc-reviews/qnap-hs-210-0db-capable-nas-134089.html

Link to comment
Share on other sites

τοσο απλα.. μονο που εγω εχω βαλει την εκδοση του trantor που εχει βγαλει stable εως 4.3 3827 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Εχω πανω 1σκληρο 2 τερρα, αλλα φιλος μου τρεχει τον microserver σαν htpc με windows 8 και εχει σκληρο 3 τερα χωρις κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες αποφάσισα να δοκιμάζω το xpenology σε esxi server και ως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα. Βέβαια, δεν το έχω ζορίσει ακόμα. Ενδιαφέρον πολύ το όλο εγχείρημα πάντως.

Επίσης, όσοι ψάχνουν εναλλακτική αντί για Freenas (και τα συναφή), ας ρίξουν μια ματία και στο OpenMediaVault. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη αλλά ειδικά για home καταστάσεις είναι πολύ τίμιο και απλό στην εγκατάσταση και στις ρυθμίσεις του.

Link to comment
Share on other sites

<3 ESXi λεμε.

Σε Micdoserver N40 με 8gb ram εχω στήσει 2 dns server, 1 proxy server, ενα web server και σήμερα θα του φτιαξω κ ενα trixbox. Δεν μασαει...

Δεν εχω παίξει με xpenology. θα δοκιμάσω κάποια στιγμή. εχει παραπάνω πραγμα σε σχεση με freenas?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σας βλέπω τσακάλια να ρωτήσω και εγώ κάτι;

Μέχρι στιγμής έχω ένα WD live media player και τραβάω μέσω wifi κάποιες σειρές (όχι τίποτα τρελό σε ποιότητα, mp4 είναι τα περισσότερα) που έχω στο desktop pc σε ένα κοινόχρηστο folder.

Με αφορμή τις συζητήσεις εδώ αρχικά ψήθηκα για τον microserver, ο οποίος βέβαια εξαφανίστηκε από την αγορά.

Μιας και δεν έχω τρελές απαιτήσεις όμως σε αποθηκευτικό χώρο, ούτε πρόκειται να κατεβάσω το σύμπαν σκεφτόμουν μήπως να αγόραζα ένα synology ds213j ώστε να ελαχιστοποιήσω την κατανάλωση στο κατέβασμα των σειρών/ταινιών που με ενδιαφέρουν και να το συνδέσω με το wd live ώστε να βλέπω με άνεση και σε καλύτερη ποιότητα (720 ή και 1080) ότι θέλω*;;

Τέλος το ρουτερ βρίσκεται στον κάτω όροφο και το να τραβήξω καλώδιο είναι κομματάκι δύσκολο, οπότε πως μπορώ να συνδέσω το synology με το wd live ώστε να έχω το καλύτερο δυνατό streaming; Κάπου διάβασα μέσω crossover καλωδίου ή μέσω switch.

Τι λέτε;

Το synology θα μπορεί να κατεβάζει ασύρματα με ένα wifi adapter;

*Το nas θα χρησιμοποιηθεί σαν γενικότερος αποθηκευτικός χώρος όπου θα μπορώ πχ να τραβάω pdf/βιβλία/comic και να streemάρω μουσική στο ipad μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι hardware?

Δοκίμασες transfer rates?

O server είναι ένας HP Proliant ML310e με cpu Intel Xeon E3-1220 v3.

Το vm έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

- 1 vCPU

- 1GB RAM

- network adapter: vmxnet3

- scsi controller: VMware Paravirtual

Στο παρελθόν έχω αντιμετωπίσει πολλά θέματα με τις ταχύτητες εγγραφής σε όλα τα "NAS-οειδή" λειτουργικά που έχω δοκιμάσει. Και το πρόβλημα έγκειται στον τρόπο με τον οποίο συνδέονται στο vm οι σκληροί δίσκοι.

Υπάρχουν 2 τρόποι να συνδέσεις έναν τοπικό σκληρό δίσκο:

Ο πρώτος είναι ο κλασσικός, δηλαδή σαν datastore στον esxi server και μετά αποθηκεύεται εκεί ο virtual disk που μπαίνει στο vm.

Ο δεύτερος, ο οποίος δίνει πολύ καλύτερες ταχύτητες εγγραφής, είναι να συνδεθεί ο σκληρός δίσκος απ' ευθείας στο vm χρησιμοποιώντας Raw Device Mapping (RDM) (περισσότερα εδώ). Προσοχή όμως γιατί αυτός ο τρόπος δεν υποστηρίζεται επίσημα από την VMware με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Παρακάτω, φαίνονται οι μετρήσεις ανάγνωσης και εγγραφής που πήρα σε 3 διαφορετικά configuration αντιγράφοντας από τοπικό SSD ένα αρχείο .iso μεγέθους 3.2GB μέσω gigabit lan.

1) Virtual Disk σε WD RE4 1TB σαν local datastore

Write

attachment.php?attachmentid=61462&stc=1&d=1396617421

Read

attachment.php?attachmentid=61466&stc=1&d=1396617421

2) Virtual Disk σε Intel SSD x25-m σαν local datastore

Write

attachment.php?attachmentid=61463&stc=1&d=1396617363

Read

fromXPE_vmdk_ssd.jpg

3) RDM τον WD RE4 1TB

Write

attachment.php?attachmentid=61464&stc=1&d=1396617370

Read

attachment.php?attachmentid=61467&stc=1&d=1396617418

Ο τρίτος τρόπος

Ο τρίτος τρόπος για να πάρεις τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις και να μην χρειαστεί κάποιος να καταφύγει στη «μπακαλία» του local RDM, είναι να χρησιμοποιηθεί δεύτερος controller ο οποίος να γίνει passthrough στο vm. Για να είναι αξιόπιστος αυτός ο τρόπος πρέπει το passthrough να γίνεται σωστά και χωρίς προβλήματα. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα καθώς δεν διαθέτω server grade raid controller αλλά θα δοκιμαστεί στο μέλλον.

<3 ESXi λεμε.

Σε Micdoserver N40 με 8gb ram εχω στήσει 2 dns server, 1 proxy server, ενα web server και σήμερα θα του φτιαξω κ ενα trixbox. Δεν μασαει...

Δεν εχω παίξει με xpenology. θα δοκιμάσω κάποια στιγμή. εχει παραπάνω πραγμα σε σχεση με freenas?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Όντως, πολύ respect το ESXi. Μπορείς να κάνεις παπάδες. Βέβαια, τσιμπάνε στην τιμή τα licence για να κάνεις το κάτι παραπάνω. Για home καταστάσεις φυσικά το free licence επαρκεί και μπράβο τους που το δίνουν. Το μόνο "θέμα" είναι ότι για να παίξει σωστά χωρίς μικρά (ή μεγαλύτερα προβλήματα) θέλει certified hardware. Επίσης, μιας και είδα ότι χρησιμοποιείς HP server, σπαστικό είναι που η HP αποφάσισε να σταματήσει να υποστηρίζει passthrough κάρτας δικτύου στις νεότερες εκδόσεις το ESXi (VMDirectPath I/O).

post-4287-1416078292,7778_thumb.jpg

post-4287-1416078292,8328_thumb.jpg

post-4287-1416078292,8805_thumb.jpg

post-4287-1416078292,9187_thumb.jpg

post-4287-1416078292,928_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bravo για το post.

Αν δεις πιο πίσω δοκίμασα τα πάντα σχεδόν από NAS λειτουργικά και VM hosts και το πρόβλημα που είχα και εν τέλει κατέληξα στο αμιγώς στημένο λειτουργικό πάνω στον Microserver ήταν οι ταχύτητες.

RDM και Passthrough δεν υποστηρίζεται από τον ESXi για το h/w του HP...

Link to comment
Share on other sites

Bravo για το post.

Αν δεις πιο πίσω δοκίμασα τα πάντα σχεδόν από NAS λειτουργικά και VM hosts και το πρόβλημα που είχα και εν τέλει κατέληξα στο αμιγώς στημένο λειτουργικό πάνω στον Microserver ήταν οι ταχύτητες.

RDM και Passthrough δεν υποστηρίζεται από τον ESXi για το h/w του HP...

Και σε HP Microserver το ESXi μπορεί να δει έναν local sata δίσκο σαν RDM, μια χαρά παίζει. Το θέμα είναι ότι δεν υποστηρίζεται επίσημα από την VMware οπότε δεν ξέρω κατά πόσον αξιόπιστο είναι. Δεν είναι το ίδιο με το να κάνεις passthrough μια κάρτα επέκτασης (απαιτεί συμβατό hardware και σωστά υλοποιημένο στο BIOS vt-d για Intel ή IOMMU για AMD).

Link to comment
Share on other sites

Όντως, με πάνω από 2ΤΒ δίσκους υπάρχουν θέματα. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά εξ όσων έχω διαβάσει, αν ο controller υποστηρίζει μεγαλύτερους δίσκους από 2TB τότε στην έκδοση 5.5 και 5.5 U1 λύθηκε το θέμα με αυτό το limitation.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ψηθήκαμε ωραία και καλά ξέμεινε από κομμάτια η αγορά.

Το e-shop το έβαλε πάλι πριν λίγο σε νέα τιμή, από 189€ πλέον έχει 255€!!!

και εγω τωρα πουρθε η ωρα το φαγαμε

Link to comment
Share on other sites

και εγω τωρα πουρθε η ωρα το φαγαμε

Μίλησα με εκπρόσωπο της HP USA, και μου είπε οτι το G7 N54L, έχει σταματήσει να κατασκευάζεται.

Πλέον αντικαταστάθηκε από το G8.

Ενδεχομένως να βρούμε κάποιο απόθεμα στην Ελλάδα μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πέτυχα το G7 στο Ισπανικό amazon ~190 τελική μαζί με τα μεταφορικά, αν και δεν έχει ακόμη ενημερωθεί η εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής πιστευω θα μου το στείλουν αφού το έδειχνε σε στοκ απο το ίδιο το αμαζον.

Επομένως σε συνέχεια αυτού που είχα ρωτήσει παραπάνω.. Αν πάρω ένα access point πχ tp link 801nd και το ρίξω πάνω σε ένα gigabit switch θα μπορώ:

α) να συνδέσω αρχικά το ΑΡ ασύρματα στο Linksys WAG200 που έχω ως κύριο ρουτερ στον κάτω όροφο για να δίνω internet στο switch άρα και στα μηχανήματα που θα είναι συνδεδεμένα στο τελευταίο;

και

β) πάνω στο switch (TL-SG1008D) σκέφτομαι να βάλω το HP + Desktop + WD live media player + apple tv ώστε να εκμεταλευτώ την ταχύτητα του gigabit lan;

Τι λέτε, το 'χω;

Link to comment
Share on other sites

Φτάνει να δουλέψει η ασύρματη γέφυρα που θες να κανείς. Αυτό θα είναι το bottleneck του δικτύου σου. Έχω κάνει το ίδιο πράγμα με αυτό που θέλεις να κανείς άλλα με power line.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η κίνηση/μεταφορά αρχείων/streaming από το NAS στο media player (που είναι και αυτό που με καίει από θέμα ταχύτητας) ή από τον σταθερό στο NAS θα δρομολογείται δηλαδή μέσω του router αναγκαστικά;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.