Jump to content



Αγορα ssd και γενικες αποριες


jesus

Recommended Posts

EDIT

Ερώτηση: Στους ssd δεν υπάρχει θέμα αμα βάλω και λίνουξ και windows (σε διαφορετικά partition εννοειται)? Μειώνονται καθόλου οι επιδόσεις?

Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει. Απ' όσο γνωρίζω μειώνονται οι επιδόσεις του ssd όταν είναι πάνω από 80-90% γεμάτος, αλλά στον δικό μου δεν έχω φτάσει σε αυτό το ποσοστό για να μπορώ να το επιβεβαιώσω. (ούτε και ασχολούμαι πλέον... Αγόρασα ssd για να κάνω πιο γρήγορα τη δουλειά μου, όχι για να έχω ένα maintenance παραπάνω στο κεφάλι μου...)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Τώρα βλέπω τα 99€ και εγώ.

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα benchmarks, φυσικά και αξίζει. Στην καθημερινή χρήση δεν καταλαβαίνεις διαφορά! Δυστυχώς χθες παρήγγειλα τον evo 120GB για το laptop μου. Αν ήξερα αυτή την τιμή για τον 180άρη intel, εννοείται ότι θα τον προτιμούσα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω τα 99€ και εγώ.

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα benchmarks, φυσικά και αξίζει. Στην καθημερινή χρήση δεν καταλαβαίνεις διαφορά! Δυστυχώς χθες παρήγγειλα τον evo 120GB για το laptop μου. Αν ήξερα αυτή την τιμή για τον 180άρη intel, εννοείται ότι θα τον προτιμούσα!

τωρα με βαζεις σε διλημμα , και να πω την αμαρτια μου , ειμαι ακομα με hdd . 180gb για 100ε , ειναι τρελλη ευκαιρια .

αυτην την στιγμη , εχω ενα partition 45/80gb για το OS και ενα ακομα 110/120Gb για παιχνιδια ..και φαινετε πως αυτος ο ιντελ μου ερχετε κουτι .

δεν νομιζω πως ειμαι τυπος που κανει πολλα γραψε-σβησε . ομως φαινετε πως ο samsung εχει μεγαλυτερη αντοχη σε αυτον τον τομεα .

edit

υπαρχει και αυτος

http://www.skroutz.gr/s/3289398/Crucial-M500-240GB.html

σε σχεση με τον ιντελ , δεν ειναι καλυτερη επιλογη ? με 25ε παραπανω , περνεις 60gb επιπλεον

Link to comment
Share on other sites

τωρα με βαζεις σε διλημμα , και να πω την αμαρτια μου , ειμαι ακομα με hdd . 180gb για 100ε , ειναι τρελλη ευκαιρια .

αυτην την στιγμη , εχω ενα partition 45/80gb για το OS και ενα ακομα 110/120Gb για παιχνιδια ..και φαινετε πως αυτος ο ιντελ μου ερχετε κουτι .

δεν νομιζω πως ειμαι τυπος που κανει πολλα γραψε-σβησε . ομως φαινετε πως ο samsung εχει μεγαλυτερη αντοχη σε αυτον τον τομεα .

edit

υπαρχει και αυτος

Crucial M500 240GB | Skroutz.gr

σε σχεση με τον ιντελ , δεν ειναι καλυτερη επιλογη ? με 25ε παραπανω , περνεις 60gb επιπλεον

α) Δεν θεωρώ ότι χρειάζεται τα games να μπαίνουν στον SSD, τουλάχιστον όχι με αυτές τις τιμές/GB. Δεν παίρνεις παραπάνω fps και τα λίγα δευτερόλεπτα που θα κερδίσεις σε loading times δε νομίζω ότι κάνουν τη διαφορά (ειδικά για online games που παίζω εγώ, το internet είναι το bottleneck ούτως ή άλλως). Κατά συνέπεια δεν θα έδινα παραπάνω χρήματα (που δεν μου περισσεύουν) για να βάλω games.

β) Εφόσον όμως έχεις τα € και η χωρητικότητα είναι προτεραιότητα (σε σχέση με τις επιδόσεις), τότε ο crucial που δίνεις στο link είναι συμφέρουσα αγορά.

Link to comment
Share on other sites

α) Δεν θεωρώ ότι χρειάζεται τα games να μπαίνουν στον SSD, τουλάχιστον όχι με αυτές τις τιμές/GB. Δεν παίρνεις παραπάνω fps και τα λίγα δευτερόλεπτα που θα κερδίσεις σε loading times δε νομίζω ότι κάνουν τη διαφορά (ειδικά για online games που παίζω εγώ, το internet είναι το bottleneck ούτως ή άλλως). Κατά συνέπεια δεν θα έδινα παραπάνω χρήματα (που δεν μου περισσεύουν) για να βάλω games.

β) Εφόσον όμως έχεις τα € και η χωρητικότητα είναι προτεραιότητα (σε σχέση με τις επιδόσεις), τότε ο crucial που δίνεις στο link είναι συμφέρουσα αγορά.

μαλλον δεν εχεις δοκιμασει να παιζεις THE SIMS 3 + ολα τα expansion

(τοσο loading , που προλαβαινεις να φτιαξεις φαγητο)

nfs rivals , το loading του ηταν λογος που εφαγε delete ....

καποτε επαιζα TERA , πλεον οχι , αλλα τα 30GB του παιχνιδιου , δεν θα τα εβαζα σε ssd .

αστο καλο , παταω αγορα του 520 180gb , γιατι οσο το μελεταω , τοσο νευριαζω

Link to comment
Share on other sites

σημερα τον παρελαβα . Νταξ..... μετα απο χρονια στους HDD , μου βγηκαν τα ματια απο το ποσο γρηγορα παει το συστημα .

μια ερωτηση , επιδη υπαρχουν διαξιφισμοι πανω στην χρηση των ssd , εγω εκανα καθαρο install των windows 8.1 . πρεπει να κανω κατι επιπλεον ?

εχω δει εχει κατι intel management ( στο ιντερνετ το ειδα , δεν μου εχει ερθει καποιο cd μαζι) , πως να κοιταξω το firmware του ? πως να ελενξω αν οντως μου ποιανει την μεγιστη ταχυτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Το Intel SSD Toolbox ειναι μια χρησιμη εφαρμογη που σου κανει καποιες βασικες ρυθμισεις για την βελτιστη λειτουργια του SSD σου.Θα σου προτεινα να το εγκαταστησεις.

ααα μπραβο , αυτο . θα το βαλω

edit . το εβαλα και του εκανα ενα optimize , αλλα πατωντας firmware check , με στελνει στο site που κατεβασα το toolbox , χωρις να βλεπω καποια νεα εκδοση

Link to comment
Share on other sites

σημερα τον παρελαβα . Νταξ..... μετα απο χρονια στους HDD , μου βγηκαν τα ματια απο το ποσο γρηγορα παει το συστημα .

μια ερωτηση , επιδη υπαρχουν διαξιφισμοι πανω στην χρηση των ssd , εγω εκανα καθαρο install των windows 8.1 . πρεπει να κανω κατι επιπλεον ?

εχω δει εχει κατι intel management ( στο ιντερνετ το ειδα , δεν μου εχει ερθει καποιο cd μαζι) , πως να κοιταξω το firmware του ? πως να ελενξω αν οντως μου ποιανει την μεγιστη ταχυτητα ?

Τον παραλαμβάνω και τον εγκαθιστώ και εγώ το Σάββατο (σε laptop).

Εάν κάτι σε προβληματίσει γράψε τις εντυπώσεις σου για να μην παιδευτούμε άδικα και οι υπόλοιποι...:laughing:

Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα κι εγώ τον intel 520 180gb. Έκανα 1 partition 127gb για windows και τον υπόλοιπο χώρο τον άφησα αpartaristo για να μπουν σε λίγες μέρες debian ή Mint

έκανα τα εξής:

1)Disable indexing

2)Enable Write Caching

3)Defragmentation

4)Disable Superfetch

5)Disable System Restore

6)Disable Hibernate

όπως περιγράφονται εδώ http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/how-to-ssd-performance-tips-74238.html

επίσης έβαλα το Intel ssd toolbox Και όλα ειναι κομπλε

τέλος έτρεξα το προγραμματακι για το TRIM και λέει ότι λειτουργεί κανονικα

και τέλος εδώ τα αποτελέσματα

ssd-11069.jpg

πώς σας φαίνονται? Φυσιολογικά?

Υπάρχει κάτι που δεν έκανα και πρέπει να κάνω?

:jump1:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6460]3likos[/MENTION] χωρις να ειμαι ο πλεον αρμοδιος αλλα μου φαινονται τυπικες επιδοσεις Sandforce 2281 δισκου, οποτε μια χαρα.Για το Trim ενεργοποιειται αλλα και φαινεται μεσα απο το λογισμικο της Intel επισης.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές που έχω με τον kpetros, στα write που οφείλονται?

Τυχαίες? αν το ξανατρέξω δλδ μπορεί να δείξει άλλα?

επηρεάζεται από το γεγονός ότι τον έκανα partition (και άφησα 40gb ουτε καν σαν partition??)

ΥΓ: καλα δεν κηνυγάω τα benches κιολας απλά θέλω να σιγουρευτώ ότι δεν έχω κάνει κάτι λάθος και τον έχω "στήσει" σωστά. 10-20 διαφορά δεν παίζει να την καταλάβω άλλωστε

Link to comment
Share on other sites

bbb.jpg

το ξαναεκανα , αφου ακολουθησα τον οδηγο

τα κανα ολα εκτος απο το paging file , το οποιο απο μαμα , μου ειναι 1920...οποτε ασκοπο

***το intel toolkit , μου κανει αναφορα πως το superfetch πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο***

image.jpg

TRIM που βλεπω αμα ειναι ενεργοποιημενο ?

Link to comment
Share on other sites

Για χρήστες SSD Intel να έχετε υπ΄ όψιν ότι υπάρχει το δωρεάν πρόγραμμα Intel® Data Migration Software με το οποίο μπορούμε να κάνουμε κλωνοποίηση ενός HDD στον SSD...

Το χρησιμοποίησα σήμερα, μεγάλη ευκολία... :jump1:

Link to comment
Share on other sites

TRIM που βλεπω αμα ειναι ενεργοποιημενο ?

Στην καρτελα Ιntel SSD Optimizer επεξηγει οτι χρησιμοποιει το trim για να κανει optimize τον δισκο.Αν θυμαμαι καλα μονο την πρωτη φορα φαινεται σε ενα check list οτι το trim ενεργοποιηθηκε οποτε γραψε λαθος.:cool:

Link to comment
Share on other sites

παίδες επειδή σκέφτομαι για αγορα ssd 240gb και βλέπω πως αρκετα οικονομικος ειναι ο m500 της crucial αξιζει την αγορα του ή θα το αγοράσω και μετά θα σκέφτομαι γιατι δεν ειναι πηρα τον samsung?ΙN real life θα δω διαφορές? Υπόψιν τώρα θα μπει σε sata 2 mobo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βρηκα και αυτο το site

που εχει κατι επιπλεον πραματακια

Solid State Drive (SSD) Tweaks for Windows 7

και εχω καποιες αποριες!

αναφερει

Step 6. Disable PageFile

This does not improve the performance of the SSD but does get you back 3 to 4 GB of valuable space on your SSD. Also, it is not recommend for users with less than 4GB of Memory or doing without watching your RAM usages prior to implementing.

εχω πολυ χωρο εγω .... να το κανω η να αφησω το pagefile στο αυτοματο ?

Step 12. Adjusting the Power Settings

Adjusting the Power Settings

Go to Control Panel;

Select System and Security'

Select Power Options and Click the drop down for Show Additional Plans;

Select the High Performance bubble to apply it;

Click Change Plan Settings for High Performance;

Click Change Advanced Power Settings;

Click the hard disk drop down option;

Change Turn off hard disk after to 0 minutes (Never)

Select OK; and

Select Save Settings.

εδω λεει να μενει ανοιχτος ο δισκος .... υπαρχει προβλημα ? εννοω...σβηνει ποτε το SSD ετσι και αλλιως?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.