Jump to content



Αγορα ssd και γενικες αποριες


jesus

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply
υπαρχει καποιο λινκ με πολλες δοκιμες ssd να ξεστραβωθω λιγακι?δεν περιμενα οτι θα υπαρχουν διαφορες σε ιδια μοντελα αλλα με διαφορετικη χωρητικοτητα.

Ειδικά οι διαφορές μεταξύ ίδιων μοντέλων διαφορετικής χωρητικότητας, δεν υπάρχει περίπτωση να τις καταλάβεις με την καθημερινή χρήση. Πάρε την χωρητικότητα που χρειάζεσαι και που θα σε καλύψει για τα επόμενα 2-3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο λινκ με πολλες δοκιμες ssd να ξεστραβωθω λιγακι?δεν περιμενα οτι θα υπαρχουν διαφορες σε ιδια μοντελα αλλα με διαφορετικη χωρητικοτητα.

Κοίταξε και εδώ:

Best SSD: 9 of the top SSDs on test | News | TechRadar

..αν και σαφώς δεν θα δεις ορατές διαφορές στην απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα γραφω εδώ.

Τρώγομαι για αναβάθμιση και λέω να πάρω ssd. Σκοπεύω να βάλω debian για τις ανάγκες της σχολής οπότε σκέφτηκα να έχω τα windows που γενικά είναι πιο αργά αν δεν κάνω λάθος στον ssd και να βάλω στον hdd που έχω τώρα debian ή κάποια άλλη διανομη .

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να διαλέξω. Γενικά πιστεύω ότι καλύπτομαι απο 120gb (το τωρινό παρτίσιον των windows ειναι 130gb Και έχει 70gb ελεύθερο χώρο εδω και 2 χρόνια που έχω να κάνω φορματ:hehe:). Απο την άλλη σκέφτομαι ότι μελλοντικά θα χρειάζομαι περισσότερο χώρο άρα ίσως πρέπει να πάω σε μεγαλύτερη λύση

οπότε evo 120gb 3 χρόνια εγγύηση με 80 γιούρια ή ιντελ 520 180gb me 99 euro 5 χρόνια εγγύηση?

ο evo λενε ότι ειναι καλύτερος και γρηγορότερος ενώ ο ίντελ λένε ότι έχει σαν μείον το sandforce (όχι ότι ξέρω γιατί ειναι μείον).

Τι προτείνεται? αφού καλύπτομαι με 120 πάω για samsung evo ή ατενίζοντας το μέλλον πάω για 180gb ίντελ??

Link to comment
Share on other sites

Απο μηχανικο σε ssd οτι κ να βαλεις ειναι η νυχτα με την μερα. Οι διαφορες μεταξυ των δισκων οπως τις βλεπω εγω ειναι σαν να παιζεις με την top της nvidia εναντι την top καρτα της amd. Ανούσιες πραγματικα μιξροδιαφορες.

Παρε τον 250gb που εχει σε προσφορα κ 5ετη εγγυηση κ τελος.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

ο 250 εχει 130 ευρω όμως.. επειδή θέλω και γραφικα αναβαθμιση δεν μπορώ να δώσω ούτε ευρώ πάνω από τα 99... πιο πολύ για τα λ7 σκέφτομαι να πάρω τον evo (αν και euro/gb συμφέρει ιντελ)

Link to comment
Share on other sites

οπότε evo 120gb 3 χρόνια εγγύηση με 80 γιούρια ή ιντελ 520 180gb me 99 euro 5 χρόνια εγγύηση?

Οι τιμές που γράφεις δεν υπάρχουν στην Ελλάδα τουλάχιστον που κοίταξα. Ο evo 120GB ξεκινάει από 86+μεταφορικά, ενώ 99€ ο intel 180GB είναι επιστημονική φαντασία...

Έχεις link με τις τιμές που αναφέρεις;

ebian για τις ανάγκες της σχολής οπότε σκέφτηκα να έχω τα windows που γενικά είναι πιο αργά αν δεν κάνω λάθος στον ssd και να βάλω στον hdd που έχω τώρα debian ή κάποια άλλη διανομη .

Κρίμα να περάσεις το linux στο μηχανικό. Στον 120άρη (114 πραγματικά αν δεν κάνω λάθος), πέρνα σε ένα 90άρη partition τα win και σε ένα 24άρι linux (υπεραρκετά εκτός αν κάνεις κάτι εξεζητημένο). Χρησιμοποιείς τον μηχανικό για αποθήκη και είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε προσφορά ειναι και οι δύο:

INTEL 520 SERIES SSDSC2CW180A310 180GB SSD 2.5'' SATA3 MLC ---> 99 ευρώ

και στα 128.5 νομίζω ο 240αρης

για τον evo 120 μέχρι χθες υπήρχε στα 79,5 νομίζω απο you, που σήμερα τον πήγε στα 88,5.. τέσπα...

με αυτά και με αυτά κατάλαβα ότι η τιμή στα 99 ευρώ παραείναι καλή.. εδώ δεν το πιστεύατε:hehe: οπότε παρήγγειλα τον ίντελ 180αρη για να έχω και έξτρα χωρο για λίνουξ :jester:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6460]3likos[/MENTION]

το link που δίνεις γράφει 139€

Περίεργο εγώ το πατάω και μου δείχνει 99,9 ... τέσπα δες εδώ καλύτερα http://www.e-shop.gr/offer.phtml?id=140131w5osv9kr83rau4za6c55

EDIT

Ερώτηση: Στους ssd δεν υπάρχει θέμα αμα βάλω και λίνουξ και windows (σε διαφορετικά partition εννοειται)? Μειώνονται καθόλου οι επιδόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.