Jump to content



Αγορα ssd και γενικες αποριες


jesus

Recommended Posts

Λοιπον η ωρα για ssd ηρθε.

Η αγορα θα γινει απο e-shop.

Πειτε μου γιατι να προτιμησω τον 120αρη SAMSUNG 840 EVO στα 89(που απο οτι βλεπω ειναι must για πολλους) και να μην παρω τον 120αρη KINGSTON στα 77?

Η ακομα και κατι SANDISK που βλεπω 128ρηδες.

Ο ssd θα μπει στο Pc της υπογραφης (sata 2) και δεν προβλέπετε αναβαθμιση (σε sata3).

Θα δω χειροπιαστες διαφορες με τον Evo?

Μετα απο την αγορα θα επανελθω στο θεμα γιατι δεν εχω ιδεα απο ssd οπως και για το τι λετε να κανω για να γλιτωσω το format.

Thank youuuuuuuu!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Δεν είχες ποτέ SSD έτσι; Αν θέλεις να γλιτώσεις το format , εγκατάσταση το HD Clone και ακολουθείς τις οδηγίες του λογισμικού για cloning ( copy disk ). Δεν γνωρίζω για να σου πω τις διαφορές ανάμεσα στους SSD που έχεις επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα προτιμούσα τον Samsung από θέμα αξιοπιστίας. Από επιδόσεις είναι επίσης καλύτερος αλλά σε SATA2 δεν προκειται να δεις και μεγάλες διαφορές. Γενικά χωρίς benchmark είναι δύσκολο να καταλάβεις διαφορά μεταξύ των SSD. Όσο για το SATA3 ποτέ δεν ξέρεις. Είναι τόσο σκυλιά οι Samsung που μπορεί να είναι και στο επόμενο σύστημά σου πάνω και ας μην σκοπεύεις να αναβαθμίσεις σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

o 120αρης kingston ειναι πολυ αξιοπρεπης λυση στα 77Ε, για sata 2 στο μονο που θα καταλαβεις διαφορα σε σχεση με τον evo ειναι στο seq write.

sandisk κοιτας μονο τους extreme, οι ultra plus ειναι mediacore και δεν αξιζουν τα χρηματα τους ενω οι απλοι ειναι απλα usb3 στικακια και μαλλιστα της κακιας ωρας σε συσκευασια ssd.

Link to comment
Share on other sites

Όποιον και να βάλεις θα καταλάβεις διαφορά σε σχέση με τον HDD, αλλά μεταξύ τους δεν υπάρχουν διαφορές στην καθημερινή χρήση. Μια που οι Samsung φημίζονται για την αξιοπιστία τους, καλύτερα να τους προτιμήσεις.

Κατά τη γνώμη μου το στήσιμο του λειτουργικού από την αρχή είναι η καλύτερη λύση μετά τη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Η σειρα EVO της Samsung χρησιμοποιει TLC NAND chip τα οποια θεωρητικα εχουν ελαφρως μειωμενη αποδοση και μικροτερη αντοχη στο χρονο.Αν σε ενδιαφερει μπορεις να διαβασεις και το σχετικο review.

Για να κανεις cloning το παλιο σου δισκο στον SSD (απο μεγαλυτερο σε μικροτερο) θα χρειαστεις ειδικη εφαρμογη.Το αναποδο (απο μικροτερης χωρητικοτητας δισκο σε μεγαλυτερο) γινεται.Εδω θα βρεις ενα post που ειχα κανει παλιοτερα σχετικα με cloning απο μεγαλυτερο δισκο σε μικροτερο.

Τελος το SATA interface δεν χρειαζεται να σε απασχολει.Ετσι και αλλιως το πρωτοκολλο ειναι backwards compatible και απο θεμα επιδοσεων για ενα δισκο ουτε καν το συζηταμε.

Καλη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Η σειρα EVO της Samsung χρησιμοποιει TLC NAND chip τα οποια θεωρητικα εχουν ελαφρως μειωμενη αποδοση και μικροτερη αντοχη στο χρονο.Αν σε ενδιαφερει μπορεις να διαβασεις και το σχετικο review.

Από τα συμπεράσματα του review που παραθέτεις:

Endurance isn't a concern with TLC for client workloads, although I wouldn't recommend deploying the EVO in a write heavy database server or anything like that.
To say that I really like the EVO is an understatement. If Samsung can keep quantities of the 840 EVO flowing, and keep prices at or below its MSRP, it'll be a real winner and probably my pick for best mainstream SSD.
Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις cloning το παλιο σου δισκο στον SSD (απο μεγαλυτερο σε μικροτερο) θα χρειαστεις ειδικη εφαρμογη.Το αναποδο (απο μικροτερης χωρητικοτητας δισκο σε μεγαλυτερο) γινεται.Εδω θα βρεις ενα post που ειχα κανει παλιοτερα σχετικα με cloning απο μεγαλυτερο δισκο σε μικροτερο.

Το πως να κανω cloning το ξερω η εστω μπορω να μαθω ευκολα.

Αυτο που φοβαμαι ειναι αυτο που λεει εδω ο [MENTION=24247]venex58[/MENTION]

Αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος)αν κατα την προηγουμενη εγκατασταση στον HDD υπήρχαν δυο partisions αλλά και άλλοι σκληροί,μερικά αρχεία των windows έχουν πάει σε άλλους δίσκους.Με το backup στον νέο SSD και με την λειτουργία του σε AHCI mode δεν θα μπορεί να βρει αυτά τα αρχεία που εγκαταστάθηκαν σε IDE mode με αποτέλεσμα προβλήματα και έλλειψη ddl όταν τα χρειασθεί.

Ο C ειναι σε partition και την εχω ξαναπατησει.Πηγα παλαιοτερα και διεγραψα ολα τα αρχεια στο αλλο partition του σκληρου και το αποτελεσμα ηταν να καταστραφουν τα win(οχι εντελως απλα εβγαλαν πολλα προβληματα που κατεστησαν το format αναπόφευκτο ).Εχει ξανακανει κανεις cloning οταν ο C ειναι σε partition να μου πει τις εμπειριες του?

PS.Δεν φανταζεστε ποσο βαριεμαι να κανω φορματ...

Επισης αφου μπει ο ssd:

Τι αλλαγες πρεπει να γινουν (αν πρεπει να γινουν) απο bios?

Και αφου μπει και το λειτουργικο,τι πρεπει να προσεξω πχ ακουω οτι καλο ειναι να παει το pagefile σε αλλο σκληρο ακουω οτι δεν ειναι καλο να γινεται defrag κα.

Συμβουλες γενικα θελω.

Link to comment
Share on other sites

PS.Δεν φανταζεστε ποσο βαριεμαι να κανω φορματ...

1) Δεν θα κάνεις format, αλλά εγκατάσταση OS

2) Με την εγκατάσταση τα win θα σεταριστούν σωστά για SSD

3) Ειλικρινά πιστεύω ότι με το cloning δεν θα πετύχεις απροβλημάτιστη λειτουργία, ούτε και τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις για τον SSD σου. Πόσο λογισμικό έχεις πια που θα σου πάρει τόσο χρόνο να το ξαναστήσεις; Μην ξεχνάς ότι όλα πλέον γίνονται πιο γρήγορα στον ssd ;-)

Και αφου μπει και το λειτουργικο,τι πρεπει να προσεξω πχ ακουω οτι καλο ειναι να παει το pagefile σε αλλο σκληρο ακουω οτι δεν ειναι καλο να γινεται defrag κα.

Απενεργοποίησε το defrag για τον SSD και όλα τα άλλα άστα default. Δεν αξίζει να ασχολείσαι με ρυθμίσεις pagefile, indexing κ.α. που έχουν μείνει ως απομεινάρια από τις εποχές που οι SSD ήταν αναξιόπιστοι και με μικρό life time. Το πολύ πολύ να πετύχεις ο δίσκος αντί να ψοφήσει μετά από 10 χρόνια φυσιολογικής χρήσης, να αντέξει έναν χρόνο παραπάνω (και αυτό με ερωτηματικό διότι τίποτα δεν έχει επαληθευτεί πειραματικά). Πραγματικά αδιάφορο.

Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη

Link to comment
Share on other sites

Κατ"αρχήν κάνε καθαρή εγκατάσταση windows να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Οι SSD έχουν ορισμένο αριθμό εγγραφών-διαγραφών.

Ο αριθμός αυτός που δίνουν οι εταιρίες υπό φυσιολογικές συνθήκες είναι αρκετός να βαστήξει για χρόνια. Ομως αν η χρήση είναι παραπάνω (που πάντα είναι) από αυτές που λένε κατά μέσω όρο οι εταιρίες,τότε συντομεύει η ζωή του.

Οι samsung για μένα και από αυτά που διαβάζω έχουν αποδειχθεί πιο σκυλιά από όλους.

Για να αποφύγουμε λοιπόν όλες αυτές τις εγγραφές-διαγραφές

1)μεταφερουμε τον καδο ανακυκλωσης στον D ή σε όποιον άλλον θέλουμε.Δεξί κλικ επάνω του-ιδιότητες-και διαλέγουμε δίσκο.

2)μεταφέρουμε τις λήψεις.Αυτό το κάνεις από τον browser που χρησιμοποιείς.Το ορίζεις εσύ αφού έχεις μεταφέρει πρώτα τον φάκελο σε άλλον δίσκο της αρεσκείας σου.

3)Μεταφορά των εγγράφων σε άλλο δίσκο μιας κι εκεί πανε σχεδόν όλα τα saves των παιχνιδιών.πχ bf3-bf4.Γνώμη μου είναι να μην εγκαθιστάς στον SSD games μιας και το φόρτωμα έχει ελάχιστη ως μηδαμινή διαφορά.

Και ερχομαστε στα Temps που είναι οι περισσότερες εγγραφές.Εδω δεν μπορείς να μεταφέρεις όλους τους φακέλους Temp.Όμως τα περισσότερα Temp πάνε σε ένα συγκεκριμένο.

4)Λοιπόν.Ανοίγεις τους κρυφούς φακέλους (σημαντικό αυτό,για να βλέπεις τον φάκελο AppData).Πας C-χρήστες-το όνομά σου-AppData-Local-Temp.Αν δεν έχεις ξαναπάει εκεί θα εκπλαγείς για το πόσα έχει.Κάνεις διαγραφή σε όλα.

Τώρα πως γίνετε η μεταφορά του.

Κατ"αρχην φτιάχνεις ένα φάκελο και τον ονομάζεις Temp.Τον πας σε όποιο δίσκο θες.

Μετά πας στο υπολογιστής,- και ιδιότητες,-Ρυθμίσεις συστήματος για προχωριμένους.-Μεταβλητές περιβάλλοντος,-κλικ στο temp και αφού γίνει μπλε,πατας επεξεργασια.-Στην τιμή μεταβλητής τώρα σβήνεις αυτά που λεει και γράφεις πχ. D:\Temp (To D μπορεί να είναι άλλο.Όπου πήγες εσύ τον φάκελο Temp που έφτιαξες..)Και πατας οκ.Τωρα αυτα τα temp δεν θα πηγαίνουν στον C.

5)Είναι και άλλα πολλά που θα μπορούσα να γράψω αλλά δευτερευούσης σημασίας και να μην μπλέξουμε και με ram disc.

6)Ποτέ format.Μόνο Secure Erase από το πρόγραμμα του SSD.

Ελπίζω να βοήθησα.

EDIT:Όταν κάνεις εγκατάσταση windows, άσε μόνο τον ssd πάνω.Όταν εγκαταστήσεις τα κυριότερα προγράμματα που θες, κράτα ένα backup, και την άλλη φορα όταν χρειασθείς format, θα το κάνεις από αυτό το backup σε ελάχιστο χρόνο.

Καλή χρονιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24247]venex58[/MENTION]

μας εκαψες , ελεγα μεσα στην βδομαδα να παρω καναν 840EVO 250GB

και να τον εχω για λειτουργικο και games , αλλα τωρα μου αλλαζεις ολη την κοσμοθεωρια

δηλαδη δεν θα προτινες SSD σε καποιον που του αρεσει το "γραψε-σβησε"

Link to comment
Share on other sites

Κατ"αρχήν κάνε καθαρή εγκατάσταση windows να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Οι SSD έχουν ορισμένο αριθμό εγγραφών-διαγραφών.

Ο αριθμός αυτός που δίνουν οι εταιρίες υπό φυσιολογικές συνθήκες είναι αρκετός να βαστήξει για χρόνια. Ομως αν η χρήση είναι παραπάνω (που πάντα είναι) από αυτές που λένε κατά μέσω όρο οι εταιρίες,τότε συντομεύει η ζωή του.

Οι samsung για μένα και από αυτά που διαβάζω έχουν αποδειχθεί πιο σκυλιά από όλους.

Για να αποφύγουμε λοιπόν όλες αυτές τις εγγραφές-διαγραφές

1)μεταφερουμε τον καδο ανακυκλωσης στον D ή σε όποιον άλλον θέλουμε.Δεξί κλικ επάνω του-ιδιότητες-και διαλέγουμε δίσκο.

2)μεταφέρουμε τις λήψεις.Αυτό το κάνεις από τον browser που χρησιμοποιείς.Το ορίζεις εσύ αφού έχεις μεταφέρει πρώτα τον φάκελο σε άλλον δίσκο της αρεσκείας σου.

3)Μεταφορά των εγγράφων σε άλλο δίσκο μιας κι εκεί πανε σχεδόν όλα τα saves των παιχνιδιών.πχ bf3-bf4.Γνώμη μου είναι να μην εγκαθιστάς στον SSD games μιας και το φόρτωμα έχει ελάχιστη ως μηδαμινή διαφορά.

Και ερχομαστε στα Temps που είναι οι περισσότερες εγγραφές.Εδω δεν μπορείς να μεταφέρεις όλους τους φακέλους Temp.Όμως τα περισσότερα Temp πάνε σε ένα συγκεκριμένο.

4)Λοιπόν.Ανοίγεις τους κρυφούς φακέλους (σημαντικό αυτό,για να βλέπεις τον φάκελο AppData).Πας C-χρήστες-το όνομά σου-AppData-Local-Temp.Αν δεν έχεις ξαναπάει εκεί θα εκπλαγείς για το πόσα έχει.Κάνεις διαγραφή σε όλα.

Τώρα πως γίνετε η μεταφορά του.

Κατ"αρχην φτιάχνεις ένα φάκελο και τον ονομάζεις Temp.Τον πας σε όποιο δίσκο θες.

Μετά πας στο υπολογιστής,- και ιδιότητες,-Ρυθμίσεις συστήματος για προχωριμένους.-Μεταβλητές περιβάλλοντος,-κλικ στο temp και αφού γίνει μπλε,πατας επεξεργασια.-Στην τιμή μεταβλητής τώρα σβήνεις αυτά που λεει και γράφεις πχ. D:\Temp (To D μπορεί να είναι άλλο.Όπου πήγες εσύ τον φάκελο Temp που έφτιαξες..)Και πατας οκ.Τωρα αυτα τα temp δεν θα πηγαίνουν στον C.

5)Είναι και άλλα πολλά που θα μπορούσα να γράψω αλλά δευτερευούσης σημασίας και να μην μπλέξουμε και με ram disc.

6)Ποτέ format.Μόνο Secure Erase από το πρόγραμμα του SSD.

Ελπίζω να βοήθησα.

EDIT:Όταν κάνεις εγκατάσταση windows, άσε μόνο τον ssd πάνω.Όταν εγκαταστήσεις τα κυριότερα προγράμματα που θες, κράτα ένα backup, και την άλλη φορα όταν χρειασθείς format, θα το κάνεις από αυτό το backup σε ελάχιστο χρόνο.

Καλή χρονιά σε όλους.

Για να μεταφέρεις τους φακέλους temp στον σκληρό, υπάρχει κι ευκολότερος τρόπος: βάζεις το λειτουργικό στον σκληρό και τον SSD ψηλά πάνω σε ένα ράφι. Έτσι, ο SSD θα ζήσει για πάντα.

Πλάκα μας κάνεις αδερφέ; Όλο το ώφελος του να έχεις SSD, έρχεται από το να μπορεί να "ζήσει" το λειτουργικό επάνω του. Αν τις προσωρινές τους εγγραφές τα Windows τις κάνουν σε έναν φάκελο Temp σε σκληρό 7200 στροφών, προς τι η αναβάθμιση σε SSD;

Οι εγγραφές που σου δίνει ο κατασκευαστής έχουν υπολογιστεί με βάση απλή χρήση υπολογιστή. Και όλο το internet να κατεβάσεις, φυσιολογική χρήση θεωρείται. Οι μεγάλες και πολύπλοκες βάσεις δεδομένων που χρησιμοποιούντε ακατάπαυστα και το συνεχές benchmarking είναι είδη χρήσης που δεν θεωρούνται φυσιολογικά.

Αφήστε τον SSD σας να τα έχει όλα επάνω του και φροντίστε να έχει πάντα 15% ελεύθερο χώρο και για τα υπόλοιπα να μην φοβάστε. Όταν θα κλατάρει ο SSD από τις πολλές εγγραφές, θα έχουν περάσει αρκετά χρόνια ώστε να μην σας νοιάζουν τα 64/128/256Gb. Σε 4 χρόνια θα πάρεις έναν καινούριο 1Tb με 150 ευρώ και χωρίς ταρζανιές με το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα games ομως :S υσχιει πως σου σκιζουν τον δισκο ?

(πχ να κανεις 1 εγκατασταση τον μηνα , να το τερματιζεις , και να το σβηνεις)

Μπαρούφες, 1 εγκατάσταση παιχνιδιού είναι 1 εγγραφή σε κάθε κελί. Πιο πολλές εγγραφές κάνει ο υπολογιστής και μόνο που θα ανοίξει.

Έχω έναν Samsung 840 Pro 256Gb ακριβώς έναν χρόνο. Οι (πολύ) συντηρητικές προδιαγραφές για την αντοχή των εγγραφών του, λένε για 40Gb την ημέρα.

Samsung 256GB 2.5-inch SSD 840 Pro SATA III (Desktop & Laptop) - Samsung IE - TECH SPECS

Warranty

5 years limited (client PC use only, 1 year data retention)* 5 years limited warranty assumes a workload of 40GB/day (host writes, 3-month data retention) for enterprise applications. Workloads in excess of 40GB/day are not covered under warranty

Τον δικό μου τον αγόρασα πέρσυ τα Χριστούγεννα στην Αμερική και μόλις επιστρέψαμε από τις διακοπές, τον έβαλα κατευθείαν επάνω, ως μοναδικό αποθηκευτικό χώρο στο pc μου (πρώτη εβδομάδα Ιανουαρίου 2013).

Σ'αυτό τον χρόνο, έχω τα εξής στατιστικά:

- 266 bootαρίσματα

- 5586 ώρες λειτουργίας (233 ημέρες)

- 1872Gb εγγραφές (~1.9Tb)

attachment.php?attachmentid=59963&stc=1&d=1388592887

Δε μπορώ να πω ότι κάνω εγκατάσταση παιχνιδιών κάθε μέρα, αλλά όπως και να'χει, είναι ο μοναδικός σκληρός του συστήματός μου, όλα εκεί πηγαίνουν (κατεβάσματα, εγκαταστάσεις, Internet browsing, κασαρίσματα, ταπάνταόλα).

Δεν έχω απενεργοποιήσει ΤΙΠΟΤΑ, ούτε temp files, ούτε caching, τίποτα, ούτε καν Search Indexing. Ο SSD γράφει συνέχεια.

Η χρήση μου όπως βλέπεις με τους παραπάνω αριθμούς, είναι στα 8Gb/μέρα (1872gb/233μέρες). Μπορώ να κάνω τα πάντα επί 5 φορές και να είμαι πάλι εντός των 40Gb/μέρα που δίνει η Samsung στον 840 Pro.

post-129-1416078015,1671_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ακομα καινουργιος ειναι φαινετε XD

παντος , αμα ηταν να σου βγαινει η πιστη για να λειτουργησεις εναν SSD . ισως να μην αξιζε καν η αγορα του

οποτε προχωραω σε ssd 250 για OS + GAMES , και στους μηχανικους μονο για backups (μουσικη , εφαρμογες , και το DLTemp απτο mtorrent)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον chosen ως προς τη συμπεριφορα που θα πρεπει να εχουμε στον δισκο (ασχετα αν πραττω αλλιως ;p)..αλλα μια μικρη παρατηρησουλα αν επιτρεπεται..

Τα host write ειναι αυτα που "στελνει" το λειτουργικο..προς εγγραφη.

Το ποσες εγγραφες εχει κανει ο δισκος φαινεται απο το lba written (περι τα 3,9ΤΒ στον δισκο του)

Οχι οτι αυτο αλλαζει κατι ως προς τα λεγομενα...

Και για να βοηθησω λιγακι αυτους που ειναι στην αντιπερα οχθη και ειναι ενα βημα πριν το βαλουν στο ραφι..

mklink σε ramdisk.:p

Ετσι δεν εχεις το παραμικρο προβλημα με προγραμματα (λεγε με adobe bridge) που θελουν ντε και καλα το temp στο c.

Προυποθετει να εχεις μνημη για σφαξιμο βεβαια..

Ουτε rapid on δεν σε ενδιαφερει μετα..: p

Link to comment
Share on other sites

Για να μεταφέρεις τους φακέλους temp στον σκληρό, υπάρχει κι ευκολότερος τρόπος: βάζεις το λειτουργικό στον σκληρό και τον SSD ψηλά πάνω σε ένα ράφι. Έτσι, ο SSD θα ζήσει για πάντα.

Πλάκα μας κάνεις αδερφέ; Όλο το ώφελος του να έχεις SSD, έρχεται από το να μπορεί να "ζήσει" το λειτουργικό επάνω του. Αν τις προσωρινές τους εγγραφές τα Windows τις κάνουν σε έναν φάκελο Temp σε σκληρό 7200 στροφών, προς τι η αναβάθμιση σε SSD;

Οι εγγραφές που σου δίνει ο κατασκευαστής έχουν υπολογιστεί με βάση απλή χρήση υπολογιστή. Και όλο το internet να κατεβάσεις, φυσιολογική χρήση θεωρείται. Οι μεγάλες και πολύπλοκες βάσεις δεδομένων που χρησιμοποιούντε ακατάπαυστα και το συνεχές benchmarking είναι είδη χρήσης που δεν θεωρούνται φυσιολογικά.

Αφήστε τον SSD σας να τα έχει όλα επάνω του και φροντίστε να έχει πάντα 15% ελεύθερο χώρο και για τα υπόλοιπα να μην φοβάστε. Όταν θα κλατάρει ο SSD από τις πολλές εγγραφές, θα έχουν περάσει αρκετά χρόνια ώστε να μην σας νοιάζουν τα 64/128/256Gb. Σε 4 χρόνια θα πάρεις έναν καινούριο 1Tb με 150 ευρώ και χωρίς ταρζανιές με το λειτουργικό.

Chosen αυτά που έγραψα δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου,ώστε να σας κάνω πλάκα όπως λες.

Έχουν γραφτεί κατά κόρον σε όλα τα σαιτ του εξωτερικού αλλά και σε Ελληνικά.Είναι δεκάδες οι οδηγοί που έχουν γραφτεί για την προστασία του SSD αλλά και για την διατήρηση της γρηγοράδας του.

Αν όλοι αυτοί κάνανε πλάκα, τότε μαζί σου, κάνω κι εγώ.

Απλώς βλέπω ότι την επόμενη φορά,δεν αξίζει τον κόπο κάποιος να ασχοληθεί να γράψει κάτι,για το οποίο έφαγε κάμποσες ώρες διαβάσματος και ψαξίματος.Αυτά από μένα και ζητάω συγνώμη αν πρωτοχρονιάτικα είχα την όρεξη να κάνω πλάκα στον κόσμο εδώ μέσα.

Και από οτι βλέπεις, από πέρσι τον Φεβρουάριο που τον πήρα,παρ"όλα του όσα εκανα,δεν τον εχω καθόλου στο ράφι.

ssdinfo.png

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24247]venex58[/MENTION] Δεν διαφωνώ στο ότι οι SSD έχουν πεπερασμένο αριθμό εγγραφών, απλά λέω ότι με ρεαλιστική χρήση ή και ακόμα και λίγο πιο ζόρικη, δεν έχει νόημα να κάνεις καμία από αυτές τις ταρζανιές.

Με την χρήση που κάνω στον 840 μου, χωρίς να έχω μεταφέρει κανέναν φάκελο, χωρίς να έχω απενεργοποιήσει κανένα τύπο caching και χωρίς RAMdrives κλπ, έχω γράψει (λέει ο NTG) 3.9Tb μέσα σε έναν χρόνο.

Η Samsung λέει ότι είσαι εντός της 5ετούς εγγύησης με εώς και 40Gb/μέρα. 5 χρόνια * 365 μέρες * 40Gb = 73Tb. Ο κατασκευαστής φυσικά δεν πρόκειται να βάλει το απόλυτο όριο της flash που χρησιμοποιεί ως όριο για την εγγύηση, οπότε αυτά τα 73Tb εγγραφών μέσα σε 5 χρόνια μπορώ να σου πω ότι είναι περί τα 100Tb εγγραφών πριν γίνουν read-only τα κελιά.

Αλλά πες ότι ο SSD θα γίνει read only στα 73Tb ακριβώς. Με τα 3.9Tb που γράφω τον χρόνο, χωρίς να έχω κάνει καμία από αυτές τις ταρζανιές, ξέρεις πότε θα τα φτάσω; Σε 73Tb/3.9Tb= 18.71 χρόνια.

Οπότε να κάνω όλες αυτές τις ιστορίες για να κάνω τι; Τα 18.71 χρόνια ζωής του SSD να τα κάνω 20.71;

Τι SSD/υπολογιστή θα έχω σε 18.71 χρόνια που θα με νοιάζουν τα 256Gb του 840 Pro; Δεν θα εμβαθύνω στο ότι σε 18.71 χρόνια θα έχουμε κβαντικούς υπολογιστές με αποθήκευση σε οργανική ύλη/κύτταρα κλπ, θα σου πω απλά το εξής: τι δίσκο είχες στον υπολογιστή σου πριν από 18 χρόνια; WD 640Mb; Αν τον είχες σήμερα, τι αξία θα είχε (σαν δίσκος, όχι συλλεκτική); Θα έκανες ποτέ ένα κατεβατό από φακιρικά μετά από κάθε φορμάτ, με το σκεπτικό ότι αντί να σου βγάλει 18 χρόνια, θα σου βγάλει 20; Αξίζει;

Και γω όταν ξεκίνησα το 2008 με τους SSD, είμουν ιδιαίτερα σχολαστικός, μέχρι και το pagefile ξεφορτωνόμουν. Γιατί έδινα 450 ευρώ για 32Gb. Τώρα; Δίνω ένα 100άρι για έναν 250άρι Evo, κάνω κλωνοποίηση με το Acronis κι έφυγε όπως είναι για το pc της συζύγου. Σε 3 χρόνια που θα λήξει η εγγύησή του και θα της κάνω κι αναβάθμιση το PC, θα παίρνω 1Tb SSD με 180 ευρώ, σιγά μην σκάσω για το αν θα ζήσει μέχρι το 2032 ή μέχρι το 2034 ο 256άρης του 2013...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.