Jump to content



Αγορα ssd και γενικες αποριες


jesus

Recommended Posts

Chosen αυτά που έγραψα δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου,ώστε να σας κάνω πλάκα όπως λες.

Έχουν γραφτεί κατά κόρον σε όλα τα σαιτ του εξωτερικού αλλά και σε Ελληνικά.Είναι δεκάδες οι οδηγοί που έχουν γραφτεί για την προστασία του SSD αλλά και για την διατήρηση της γρηγοράδας του.

Αν όλοι αυτοί κάνανε πλάκα, τότε μαζί σου, κάνω κι εγώ.

Απλώς βλέπω ότι την επόμενη φορά,δεν αξίζει τον κόπο κάποιος να ασχοληθεί να γράψει κάτι,για το οποίο έφαγε κάμποσες ώρες διαβάσματος και ψαξίματος.Αυτά από μένα και ζητάω συγνώμη αν πρωτοχρονιάτικα είχα την όρεξη να κάνω πλάκα στον κόσμο εδώ μέσα.

Και από οτι βλέπεις, από πέρσι τον Φεβρουάριο που τον πήρα,παρ"όλα του όσα εκανα,δεν τον εχω καθόλου στο ράφι.

Όλα αυτά που έχουν γραφτεί σε εκατοντάδες site καλώς ή κακώς είναι πλέον παρωχημένα. Εδώ έχει γίνει και το κλασικό, ο ένας αρθρογράφος να αναπαράγει τον άλλον, χωρίς να έχει γίνει ένας ουσιαστικός έλεγχος για την αξία των γραφόμενων. Το έγραψα και σε προηγούμενο post μου: Δεν αξίζουν όλα αυτά τα "κόλπα" εφόσον η αξιοπιστία και η αντοχή στον χρόνο των ssd έχει αυξηθεί δραματικά.

venex58, με τις μισές οδηγίες που έχεις δώσει, ακυρώνεις την ταχύτητα που σου προσφέρει ο ssd στην καθημερινή χρήση του υπολογιστή. Πραγματικά δεν μας γράφεις κανένα ουσιαστικό επιχείρημα ώστε να κατανοήσουμε γιατί πρέπει να κάνουμε αυτές τις υποχωρήσεις...

Το να μεταφέρω το temp folder του μtorrent σε μηχανικό δεν με επηρεάζει στην ταχύτητα, μια που το internet είναι ούτως ή άλλως το bottleneck. Το να μεταφέρω, όμως, τo pagefile των windows ή το recycle bin που αναφέρεις, θα επηρεάσουν σαφώς των αποκρισιμότητα του συστήματος, για να ζήσει ο ssd μου πόσο παραπάνω; 11 χρόνια αντί για 10;

(Εν τω μεταξύ, την πιο σημαντική οδηγία για απενεργοποίηση του defrag δεν την έχεις δώσει...)

Ας δούμε τα smart data του δικού μου OCZ, που δεν είναι σε καμία περίπτωση τόσο σκυλί όσο οι SAMSUNG.

SMART READ DATA 

ModelNumber : OCZ-VERTEX3
Serial Number : OCZ-xxxxxxxxxxxxxxxxx
WWN : xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Revision: 10
Attributes List
1: SSD Raw Read Error Rate Normalized Rate: 100 total ECC and RAISE errors
5: SSD Retired Block Count Reserve blocks remaining: 100%
9: SSD Power-On Hours Total hours power on: 3328
12: SSD Power Cycle Count Count of power on/off cycles: 1164
171: SSD Program Fail Count Total number of Flash program operation failures: 0
172: SSD Erase Fail Count Total number of Flash erase operation failures: 0
174: SSD Unexpected power loss count Total number of unexpected power loss: 113
177: SSD Wear Range Delta Delta between most-worn and least-worn Flash blocks: 1
181: SSD Program Fail Count Total number of Flash program operation failures: 0
182: SSD Erase Fail Count Total number of Flash erase operation failures: 0
187: SSD Reported Uncorrectable Errors Uncorrectable RAISE errors reported to the host for all data access: 0
194: SSD Temperature Monitoring Current: 30 High: 30 Low: 30
195: SSD ECC On-the-fly Count Normalized Rate: 120
196: SSD Reallocation Event Count Total number of reallocated Flash blocks: 0
201: SSD Uncorrectable Soft Read Error Rate Normalized Rate: 120
204: SSD Soft ECC Correction Rate (RAISE) Normalized Rate: 120
230: SSD Life Curve Status Current state of drive operation based upon the Life Curve: 100
231: SSD Life Left [B]Approximate SDD life Remaining: 100%[/B]
241: SSD Lifetime writes from host [B]lifetime writes 2143 GB[/B]
242: SSD Lifetime reads from host lifetime reads 4942 GB

To δίσκο τον έχω ακριβώς 1 χρόνο και το μόνο "πείραγμα" που έχω κάνει είναι να απενεργοποιήσω το defrag (και δεν είμαι και σίγουρος μήπως τα win το είχαν απενεργοποιημένο από default). Έχουν γραφτεί 2143 GB δεδομένων στο δίσκο, μετά από 1 χρόνο χρήσης και έχω remaining life 100% !!!!! Δηλαδή εσύ πόσο προβλέπεις να μου ζήσει ο δίσκος και πόσες "ταρζανιές" αξίζει να κάνω για να τον κρατήσω πιο πολύ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Και η αλήθεια είναι κάπου εκεί κοντά. Τα windows 7 και τα windows 8 δεν χρειάζονται tweaks για τους SSD. Από τη στιγμή που τους αναγνωρίσουν κάνουν τα λειτουργικά μόνα τους το 90% των tweaks. Το defrag απενεργοποιείται για τα SSD drives αυτόματα σε win 7/8. Τώρα αύτο για το pagefile είναι στην προτίμηση του καθενός. Αρχικά το είχα ρίξει σε raid-0 το pagefile και τελικά αναβαθμίζοντας την μνήμη στα 16GB πήγα σε απενεργοποίηση του pagefile. Δεν έχω συναντήσει πρόβλημα με applications/games μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Eτσι για να μου φυγει η απορια...

Πως μεταφερετε το recycle bin??

Γενικα παντως δε μπορω να φανταστω πως γραφτηκε τη πρωτη φορα.

Οταν σβηνεις κατι soft delete δεν μεταφερετε κανενα δεδομενο.Ακομα και μηχανικο να εχεις.Απλα ενημερωνεται ο mft του δισκου οτι τα συγκεκριμενα sectors ειναι soft deleted.

Τα δεδομενα εξακολουθουν να υπαρχουν αυτουσια στα ιδια sectors.Τιποτα δεν γραφεται απο πανω..

Στο restore απλα αλλαζει παλι η καταχωρηση στο mft και ακαριαια εχεις τα δεδομενα στα ιδια sectors.

Στο hard delete(ειτε shift+delete ειτε με απενεργοποιημενο το recycle bin) παλι δεν γινεται καμμια μεταφορα δεδομενων.Παλι ενημρωνεται ο mft οτι τα συγκεκριμενα sectors ειναι αδεια και μπορουν να γραφτουν απο πανω (αν ειναι μηχανικος) ή να σβηστουν μονο οταν ειναι κατι να εγγραφει (ssd).

Βεβαια με το garbage collector και trim να δουλευει τα δεδομενα στα αντιστοιχα sectors στους ssd κοβουν βολτες ..και δεν τα βλεπεις στο ιδιο sector μετα απο λιγο.

Μια δοκιμη με το winhex θα σας πεισει αν σας φαινονται περιεργα...

Eτσι για την ιστορια..o [MENTION=24247]venex58[/MENTION] εχει κανει συνολικες εγγραφες στο δισκο ~4,41 TB :p

Link to comment
Share on other sites

Για να καταληξουμε τωρα που μπηκαν και αλλοι στο χορο του thread προτείνεται fresh install λειρουργικου η cloning?

Λογικα για cloning θα παω αφου παρω πρωτα φυσικα μερικα πραγματα backup σε περιπτωση που δεν παει καλα κατι.

Το Samsung Data Migration δουλευει για ολους τουσ ssd?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταληξουμε τωρα που μπηκαν και αλλοι στο χορο του thread προτείνεται fresh install λειρουργικου η cloning?

fresh install για να είσαι σίγουρος ότι θα στηθεί σωστά το OS. Στον ssd οι χρόνοι θα είναι πολύ πιο μικροί σε σχέση με το install που θυμάσαι στον μηχανικό σου....

Λογικα για cloning θα παω αφου παρω πρωτα φυσικα μερικα πραγματα backup σε περιπτωση που δεν παει καλα κατι.

Γιατί να πάρεις backup; Τα δεδομένα θα εξακολουθήσουν να βρίσκονται στον μηχανικό σου δίσκο...

Υ.Γ. Μην είσαι καθόλου σίγουρος ότι το cloning + πιθανό troubleshooting μετά τη διαδικασία θα σου γίνει πιο γρήγορα σε σχέση με καθαρό install...

Link to comment
Share on other sites

Up to you.

Ολά τα partition που έχουν επαναφορά ενεργοποιημένη έχουν τον System Volume Information αν θυμάμαι καλά. Όσο για τα reserved κρυφά partition είναι από την μαμά Μicrosoft και περιέχουν backup info σε περίπτωση που το λειτουργικό χρειαστεί να γίνει repair αν θυμάμαι καλά. Σε windows 7 στο δημιουργεί από προεπιλογή (εκτός και αν το μισείς θανάσιμα και έχεις φορμάρει με windows vista τον δίσκο πριν πας σε εγκατάσταση των win 7 οπότε και το αποφεύγεις :p)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα fresh install τελικα.

xSbNEy8.jpg

Γιατι τοσο αθλια νουμερα ρε παιδια?

Ειναι τοσο μπαμιας ο ssd η εχω κανει παπατια?

Παιζει με καναν driver ξερω γω να δω διαφορα?

Τα φωτα σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό είναι μετά το cloning πιθανώς να βλέπει τον SSD σαν μηχανικό. Κάνε εκ νέου μια αξιολόγηση στα windows και βλέποντας ταχύτητα και λοιπά χαρακτηριστικά τα windows θα στο επαναφέρουν. Ξανακάνε banchmark αν και ...

οι επιδόσεις του SSD δεν στηρίζονται στις ταχύτητες του αλλά στους μικρότερους χρόνους αναζητησεις σε σχέση με μηχανικό. Αν είσαι με sandforce τα νούμερα δεν είναι μακριά από αυτά που δίνει. Τo AS SSD χρησιμοποιεί δεδομένα που δεν συμπιέζονται ενώ οι ονομαστικές ταχύτητες του SSD σου είναι για συμπιέσιμα δεδομένα. Δοκιμάζεις άλλο πρόγραμμα αν θες να δεις επιδόσεις σε συμπιέσιμα δεδομένα αν αι πιο ρεαλιστικό είναι το σενάριο του AS SSD για το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι καθαρο install εκανα τελικα.

Περασα τελικα το τελευταιο Rapid Storage Technology(11.7.0.1013) που υποστηρίζει ICHA10R και ηρεμησα.

Ανεβηκαν καπως τα νουμερα το Trim δουλευει κανονικα και ολα καλα γενικα.

Ξερει κανεις αν μπορω να βαλω και καμια μεταγενεστερη εκδοση του RST η δεν υπαρχει λογος?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα fresh install τελικα.

xSbNEy8.jpg

Γιατι τοσο αθλια νουμερα ρε παιδια?

Ειναι τοσο μπαμιας ο ssd η εχω κανει παπατια?

Παιζει με καναν driver ξερω γω να δω διαφορα?

Τα φωτα σας παρακαλω.

εχω τον ιδιο δισκο σε λαπτοπ και εχω μεγαλυτερα νουμερα,βαλε οτι πιο νεους drivers βρεις.επισης κανε τα βασικα tweaks που θα βρεις στο νετ.

post-7381-1416078047,3712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7381]kapetanios[/MENTION] μπορεις σε παρακαλω να δεις πιο firmware φοραει ο ssd σου?

Στο hard disk sentinel το δειχνει στο τριτο ταμπ μου φαινεται στο information.

Λογικα φορας το 505.

Εμενα εχει το 506 που οπως διαβαζω στα foroums εχει σοβαρα θεματα με ταχυτητες και ολοι περιμενουν update μιας και downgrade δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα ανεβασω σε λιγο φωτο.

σημερα πηρα ενα ιδιο δισκο αλλα 60αρι και εχω χαμηλες ταχυτητες.

edit1: το ετρεξα και μου γραφει αυτο Αναθεωρηση Firmware 505ABBF1

edit2: αυτη ειναι η φωτο απο τον 60αρι αλλα θα δω αυριο τι firmware φοραει.

post-7381-1416078077,5143_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σημερα τσεκαρα τον 60αρι και εχει 505ΑΒΒF1.πως γινεται να εχω τετοια διαφορα 120αρι με 60αρι?μηπως τελικα ειναι θεμα μητρικης/chipset?η μητρικη ειναι αυτη ASRock > 4Core1600-D800

το AHCI παιζει ρολο στην ταχυτητα?εμενα βλεπω δεν εχει.

post-7381-1416078080,3079_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.