Jump to content



Bitfenix Phenom M


Recommended Posts

[ ΠΡΟΣΟΧΗ , δεν εχω κανει ποτε review , και οι φωτο ειναι απο το φοβερο xperia Tipo ]

Και καπως ετσι ξεκιναω ...

Ενα καλοκαιρινο απογευμα , ειχα μπανισει το bitfenix prodigy , αλλα δυστηχος ηταν μονο gia miniITX μητρικες ...

και ξαφνου σκαει η μπομπα για το Phenom M , το οποιο χωραει απο miniITX , εως και micro ATX μητρικες .

Για την ακριβεια το καθυστερισα παρα πολυ , αλλα καλιο αργα , παρα ποτε

Σημερα το πρωι , απτις 9 , πηρα το ευχαριστο τηλεφωνημα απτο E-shop , και στις 12μιση ηταν στα χερια μου

copy paste σας δινω τσακ μπαμ , χοντρικα τα χαρακτηριστηκα του κουτια

Materials Steel, Plastic, SofTouch™

Colors (Int/Ext) Black/Black, White/White

Dimensions (WxHxD) 250 x 330 x 374mm

Motherboard Sizes Micro-ATX, Mini-ITX

3.5” Drive Bays x 5 (4 + 1 using included adapter)

2.5” Drive Bays x 5 (2 + 2 + 1 using included adapter)

Cooling Top 120mm x 2 (optional)

Cooling Bottom 120mm x 2 (1 included) or 200mm x 1(optional) or 230mm x 1 (optional)

Cooling Rear 120mm x 1 (included) or 140mm x 1 (optional)

PCI Slots x 5

I/O USB 3.0 x 2, HD Audio

Power Supply PS2 ATX (bottom, multi direction)

Extras SofTouch™ surface treatment, magnetic heat shield

Αρχικα , το κουτι , να πουμε , δεν ειναι πολυ βαρυ ... δεν τα παω καλα με το βαρος ( επιδη εχω κατι μπρατσα σκετα κανονια) , αλαλ ειναι ελαφρυ :p

image.jpg

Εδω οπως βλεπετε το "rear mount " , οπου παει στα πλαγια , και μπορει να χωρεσει 3χ 2.5'' και 2χ 3.5'' δισκους , επισης περιλαμβανει και ενα συρταρακι που μπαινει επανω γωνια αριστερα , στην υποθετικη θεση για 5.25'' , οπου μπορουν να μπουν επιπλεον 1χ 2.5'' και 1χ 3.5΄΄ δισκοι

image.jpg

Αρχικα το side panel , οπου υπαρχουν 2 usb3 βυσματα , και τα κλασσικα ON/Reset καθως και led λειτουργειας

επισης εχει θηκη για 2χ 2.5'' δισκους , το μετρησα με το σαπιο χαρακα μου , και ειδα πως ειναι κατι παραπανω απο 7χιλιοστα το υψος του , οποτε θα μπορουσε να μπει και καποιος HDD

image.jpg

Εσωτερικα , υπαρχουν 2 fans στα 120mm , 2 θεσεις για 3.5'' δισκους καθως και το καλωδιο που παει προς το τροφοδοτικο , τιποτα αλλο το φοβερο ...

image.jpg

Η προικα του ειναι αρκετα γενναιοδωρη , αρκετες βιδες , πιαστρακια για τα καλωδια (εχουν επισημο ονομα αυτα μηπως?) και ενας μετατροπεας απο usb3 σε 2

image.jpg

εδω το εχω γδυσει ολο , μπας και καταφερω και βαλω τα εξαρτηματα λιγο ευκολοτερα ...

image.jpg

στο κατω μερος , υπαρχει ενα "heat shield" (πλαστικο ειναι ...) για το ενδεχομενο που βαλει καποιος σκληρους δισκους στο σημειο , αλλιος μπορει να μπει 2χ 120mm , 200mm η 230mm ανεμιστηρες

image.jpg

Στο σημειο αυτο , εχω βαλει μονο την asus gryphon και 2 δισκους .... ευκολα μεχρι τωρα τα πραματα

image.jpg

Σειρα εχει τροφοδοτικο και γραφικων , καθως επισης και τα βυσματα για ON/reset etc .... πραγματικα ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ Η ΠΙΣΤΗ , αλλα τουλαχιστον το κουτι εμαθε απο πρωτο χερι , ολο το δωδεκαθεο !

image.jpg

και κλεινοντας ...το κουτι σε σχεση με το κουνελι ...ετσι για να δειτε οπτικα , στο περιπου το μεγεθος του

image.jpg

συμπερασματα :

ειναι το 2ρο κουτι που αγοραζω μεσα σε 8 χρονια ,

+το bitfenix , μετο που το ακουμπαει καποιος , καταλαβαινει πως τα υλικα του δεν ειναι οτι νανε , τα πλαινα sidepanel ειναι αρκετα σκληρα . Ολο το κουτι ειναι επενδυμενο με ενα πραμα που το ονομαζουν "soft touch" , ειναι πολυ ομορφο και θυμιζει μαλακο πλαστικο στην αφη .

+Επανω , ξεχασα να ναφερω , εχει μια αφαιρουμενη κυψελοτη σιτα , πολυ καλης ποιοτητας επισης .

+ εχει ΠΟΛΛΑ σημεια για δισκους

+ δεν εχει θεση για DVD , ( ηταν βασικο κριτηριο στην επιλογη του κουτιου , θεωρω πως αυτες οι συσκευες εχουν πεθανει )

+εχει χωρους για 240 ψυγειο

-τα νευρα που θα σου προκαλεσει , δεν ξερω αμα αξιζουν ( ειδικα αμα δεν εχετε modular τροφοδοτικο τοτε το μελλον ειναι δυσκολο )

- η ροη του αερα , ειναι καπως αναποδη ... απο πανω προς τα κατω .....

ΤΙΜΗ ειναι στα 90ε

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

μηπως εχεις και επισημο ονομα για usb header σε usb θυληκο γιατι ψαχνω skroutz και μου βγαινει το χαος ? :p

Κάτι τέτοιο ψάχνεις;

[ame]http://www.amazon.co.uk/Startech-Panel-Mount-Motherboard-Header/dp/B006PHY0GM/[/ame]

71wH2gJfl3L._SL1500_.jpg

Edit: δες κι αυτό

[ame]http://www.amazon.co.uk/Female-Motherboard-Header-Type-A-Adapter/dp/B000ZP0M58/[/ame]

310yNHD6ZAL.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα στα επόμενα 8 χρόνια αποφασίσεις να πάρεις και 3ο κουτί έχε υπόψιν πως φωτό για παρουσιάσεις δεν βγάζουμε ΠΟΤΕ με έντονο φώς πίσω από το αντικείμενο που θέλουμε να δείξουμε... :whip:

Ωραίο κουτάκι BTW... :daisy:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=129]Chosen[/MENTION]

ακριβος το 2ο που εχεις βαλει , θελω να χωσω το xbox wireless reciever , μεσα στο κουτι . Αλλα κοιταγα απο skroutz , για κατι πιο "αμεσο" στην αφιξη του

[MENTION=416]dpolal[/MENTION]

το ξερω μαγκα μου XD το μισο μου δωματιο ειναι πνιγμενο στο σκοταδι , και το αλλο μισο στο φως! οποτε προτιμισα να φαινονται , απτo να ειναι καταμαυρες :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:man_in_love:

Η ψύκτρα είναι "γιγαντιαία" λέμε ! ! ! :o

:clap:

Πρόταση:

Βάλε της και έναν ανεμιστήρα pull να ρουφάει αέρα από την ψύκτρα και να τον στέλνει στην σήτα εξόδου από το κουτί. Θα μειωθεί ακόμα περισσότερο ο Θόρυβος, γιατί θα μπορέσεις να χαμηλώσεις κι' άλλο τις στροφές τους!

Όταν βρεις τα κουράγια , καλό θα ήταν να τακτοποιήσεις καλύτερα τα καλώδια και ακόμα καλύτερα να φτιάξεις μια καλύπτρα γι' αυτά να έρθει να "καθαρίσει" όμορφα η όψη του χώρου!

:T::D

Link to comment
Share on other sites

τα καλωδια δεν φανταζεσαι ποσο πιεσμενα ειναι .... τι να τακτοποιησω .... το κουτι δεν εχει αλλο κενο :p (οπως το βλεπεις τωρα , υποτιθεταιτα εχω μαζεψει λιγακι ). με την πρωτη ευκαιρια πρεπει να βρω modular τροφοδοτικο .

η αληθεια ειναι πως το κουτι "μπουκωνει" απο την ζεστη που βγαζει η ψυχτρα , αλλα οταν ειδα τις τιμες για 140mm ανεμιστηρες .... αουτς

και πιο μετα θελω να αντικαταστησω τους 3.5 σκληρους , με εναν 2.5 , για να τραβαει αερα και απο κατω

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει ο συνδιασμός των δύο φωτογραφιών σου, του avatar σου με την φώτο του κουτιού σου... μιλάμε το σφάζεις το κουνέλι:hang2:...Δεν μας είπες τι θερμοκρασίες έχεις τώρα, να υποθέσω πως οι σκληροί δίσκοι χτυπάνε 50°C ρια + , εδώ σε midi κουτί που έχω ένα παλιό σύστημα δεν είχα βάλει ανεμιστήρα σε hdds και δεν μπορούσες να τους ακουμπήσεις 51°C. Οποσδήποτε θέλεις push-pull στην ψύκτρα και αλλαγή τοποθέτησης του τροφοδοτικού και ανεμιστήρα στους σκληρούς διότι θα σ'αφήσουν χρόνους:rip:, όσο για τους 2.5ριδες που λες μην νομίζεις ότι κι αυτοί δεν θα ανεβάζους θερμοκρασία όχι όμως όσο οι 3.5ριδες, απλα θα κερδίσεις χώρο. Μπορείς κάλλιστα να τους βάλεις σε ένα απο τα πλαινά κερδίζοντας και χώρο αλλα και ψύξη αφου θεωριτικά θα ακουμπούν πάνω στην γαλβανιζέ λαμαρίνα ή αλουμίνιο (δεν ξερω από τι υλικό είναι κατασκευασμένο) και ουσιαστικά θα είναι μία παθητική ψύκτρα. Απ' όσο μπορώ να καταλάβω το κουτι είναι το Phenom Mini ITX και μάλλον άλλαξες την διάταξη του hardware λόγω ευμεγέθη ψύκτρας. Σκέψου τα πάντως αυτά που σου είπα ίσως σε γλειτώσουν από περιττές αγορές πχ(τροφοδοτικού) που λες, κάνοντας το ήδη υπάρχον ένα μικρό managment στα καλώδια ή ακόμη αλλαγή διάταξης όλου του συστήματος.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

καταρχας δεν ειναι το mini , ειναι το mATX οπου απο μαμα ειναι κομμενο και ραμμενο για matx και 2 gpu .

(το τροφοδοτικο ρουφαει απο μπροστα , και διωχνει προς τα κατω )

θερμοκρασιες , πριν με την στοκ ψυξη ,ειμαι στα 35-38 idle , και full load (2 TERA clients ) χτυπαγα 80αρια + . για prime95 δεν το συζηταω καν ... 90 σε 2λεπτα .

τωρα με το θηριο ποιανω 25 idle και 50 σχεδον μετα απο 5-6 λεπτα prime95(η 2 clients στο ΤΕRA) . δοκιμασα χθες να κανω overclock , και εφτασα τα 4.4ghz με 1.180v και το prime95 μετα απο 10 λεπτα εγραφε 75 βαθμους .(4670K) ( ξερω πως θελει να το αφησω παραπανω , αλλα δεν εχω σκοπο να κανω ακομα overclock , απαλ τα δοκιμασα και το επεστρεψα στα στοκ)

το κουτι αυτο εχει μια θηκη στα πλαινα , οπου χωρανε 2x 2.5 , κανονικα η θηκη αυτη ειναι το πλαινο καπακι οπου εχεις προσβαση στα εξαρτηματα , ομως εχω αντιστρεψει τα καπακια , οποτε πλεον βρισκεται στην πλατη του υπολογιστη . Εκει εχω χωσει τον SSD , και θελω να βαλω και εναν μηχανικο δισκο 5.400 , ωστε να βγαλω τους μεγαλους , και να μπορεσω να βαλω και ενα 230mm ανεμηστιρα να ρουφαει αερα απο κατω .

Link to comment
Share on other sites

Οι σκληροί δίσκοι τι θερμοκρασίες έχουν; Πιο πολύ για αυτούς αναφερόμουν. Τώρα για ανεμιστήρα 230mm για κάτω απλά να ξέρεις θα μαζεύεις αρκετή σκόνη ανάλογα που το έχεις βέβαια (στο πάτωμα ή πάνω σε γραφείο) και μάλλον δεν το σκέφτηκες σωστά γιατί όπως λες το τροφοδοτικό σου εξάγει τον ζεστό αέρα προς τα κάτω (άσε που δεν έχει και πολύ χώρο διαφυγείς και ζεστένεται το κουτί) και από δίπλα ουσιαστικά θα εισάγει ο 230mm αέρα ο οποίος σε μεγάλο ποσοστό θα είναι ο ζεστός που βγαίνει από το τροφοδοτικό. Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24079]kazaboy[/MENTION]

aaaaaaaaa.jpg

αμα γυρναγα την ψυχτρα ?

δηλαδη να ρουφαει αερα απο πανω , και απο πισω , και να τον σπρωχνει ολο κατω

η ζεστη που βγαζει το τροφοδοτικο ... ποσο ζημια μπορει να κανει στην θερμοκρασιες αμα μπει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι σε idle καταστάσεις του συστήματος οι θερμοκρασίες που παρουσιάζεις, πάντως με εκπλήσσουν χωρίς αέρα για ψύξη και χωμένει εκεί που είναι. Μιλάμε πάντα για αύξηση θερμοκρασίας όλου του συστήματος όχι σε απαγορευμένες θερμοκρασίες απλά σε μερικά ίσως μέρη να είναι επικίνδυνες πχ(hdd). Πως θα το κάνεις να ρουφάει αέρα αφού έχεις την gpu από πάνω;καλό είναι να είναι σε παράλληλη διαταξη με την gpu όπως δλδ την έχεις τώρα με μία μικρή προσθήκη ενός ακόμη ανεμιστήρα για pull-push όπως προαναφέρθηκε προηγουμένος. Όπως βέβαια έχω αναφερθεί σε πολλά post συμβάλουν πολλοί παράγοντες για την καλύτερη δυνατή θερμοκρασία του συστήματος του καθενός μας.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

μπορει η gpu να ειναι απο επανω , οπως και τα fans , αλλα το κουτι εχει μεγαλο παχος! συνεπως θεωρω πως ο αερας καταφερνει να φτασει μεχρι κατω . Μαλλον η ζεστη απτους σκληρους φευγει μεσω της ψυχτρας? ετσι οπως ειναι τωρα , ειναι σε push-pull , αμα εβαζα τον ανεμηστιρα απτην αλλη μερια , θα εκανε καμοια διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Nαι, λογικά θα έπεφτες σε στροφές και κατά συνέπεια σε θόρυβο. Πάντως το mini-ΙΤΧ έχει καλύτερη διάταξη απ' ότι το mATX, πως προέβεις στην αγορά αυτού;

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.