Jump to content



Bitfenix Phenom M


Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλα σιγουρα δεν ειναι ιδιο αλουμινιο , αλλα τωρα για να φτιαξω ενα χονι ουσιαστηκα , δεν νομιζω να χρειαζομαι και οτι καλυτερο υπαρχει , στην χειροτερη υπαρχουν και χαρτονια :p

θανο , δεν σε ποιανω!

Link to comment
Share on other sites

καλα σιγουρα δεν ειναι ιδιο αλουμινιο , αλλα τωρα για να φτιαξω ενα χονι ουσιαστηκα , δεν νομιζω να χρειαζομαι και οτι καλυτερο υπαρχει , στην χειροτερη υπαρχουν και χαρτονια :p

θανο , δεν σε ποιανω!

εδώ; :look:

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

κενο ουτε για πλακα , το εσπρωξα λιγακι για να μπει

ΟΜΩΣ αυτο το bracket που βλεπεις , εχει χωρο για 2x 3.5'' , οπως και εχω βαλει , αλλα επισης εχει ΚΑΙ χωρο για 3 x 2.5'' .

Link to comment
Share on other sites

Τότε ίσως άν βάλεις άντι για φυσούνα έναν ανεμιστήρα στο πίσω μέρος με μεγαλύτερο throughput (στροφές ή και διάμετρο) από αυτόν της ψύκτρας, θα τραβάει τόσο το outflow της ψύκτρας όσο και έχτρα γύρω από την ψύκτρα για να κρυώνει τους δίσκους...;

οπότε βάλε τον ssd από την πίσω πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεμε , να βαλω εναν 140 στην πισω μερια , και εναν 230 στην κατω . ετσι θα φευγει και η ζεστη των δισκων . τον ssd θα τον μετακινησω μαλλον αυριο . γιατι της νυχτας τα καμοματα , τα βλεπει η μερα και γελαει :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεμε , να βαλω εναν 140 στην πισω μερια , και εναν 230 στην κατω . ετσι θα φευγει και η ζεστη των δισκων . τον ssd θα τον μετακινησω μαλλον αυριο . γιατι της νυχτας τα καμοματα , τα βλεπει η μερα και γελαει :whistle2:

βάλε πρώτα τον πίσω, και μετρα. ο κάτω ισως να κανει αρκετό θόρυβο λογω στενων ανοιγματων, νομιζω η θποπιεση θα ειναι αρκετη

Link to comment
Share on other sites

δεν την βρισκω δυσκολη την προταση του Seafalco , αμα βρω λεπτο κομματι αλουμινιου , που το κοβεις με ψαλιδι , θα μπορουσα να φταξω ενα καλυμα μεταξυ ψυχτρας και ανεμιστηρα . απλα μου φαινεται πιο ευκολο να βιδωθει στις πισω οπες απτον ανεμιστηρα , αντι για πανω στην ψυχτρα .

Πρακτικά θέλει κάποια δουλειά , αλλά ναι, δεν είναι δύσκολο, ακόμα και αν το αλουμίνιο δεν είναι πολύ λεπτό και θέλει πριόνισμα! (Τι στα "κομμάτια φτιάχνουμε τους οδηγούς! οεο??? :p )

Αλλά αρχικά είναι το πείραμα!

Όλα αυτά που θέλεις να κάνεις μπορείς να τα πειραματιστείς με χαρτόνι, θα πάρεις χοντρό χαρτόνι από ένα βιβλιοπωλείο, (αλλά και το χαρτόνι από τις κούτες που έχουν κονσέρβες γάλα κάνει που είναι συμπαγές) , ένα καλό ψαλίδι σημάδεμα και προχωράς!

Τις ενώσεις και στερεώσεις με χαρτοταινία, καθώς και όποια λεπτομέρεια δεν σου "κάθεται" να την κάνεις με το χαρτόνι!

Το βασικό σκεπτικό :

1. Στην κάτω πλευρά >>> ένας μεγάλος (200ρης η και μεγαλύτερος) να βάζει αέρα, θα έχει αργές στροφές αλλά θα βάζει αρκετό αέρα.

2. Πίσω μεταξύ εξόδου ψύκτρας και πλάτης κουτιού, θα βάλεις έναν 120ρη η 140ρη καλύτερα.

Το βασικό σου πρόβλημα είναι, μη έχοντας ανεμιστήρα εκεί, ο αέρας που βγαίνει από την ψύκτρα δεν βγαίνει όλος κατ' ευθείαν από το κουτί, ένα μέρος του και μάλιστα σεβαστό, στροβιλίζεται μέσα στο κουτί , και δεν αποκλείεται καθόλου, να ανατροφοδοτεί τον ανεμιστήρα εισαγωγής της ψύκτρας με θερμότερο αέρα από το εφικτώς φυσιολογικό!

Βάζοντας ένα ανεμιστήρα στην πίσω γρίλια λοιπόν, δημιουργείται μια περιοχή χαμηλής πίεσης, που απορροφά τον αέρα που βγαίνει από την ψύκτρα!

Προσοχή εδώ:

Θα πρέπει ο ανεμιστήρας αυτός να υπερκαλύπτει την παροχή αέρα της ψύκτρας, προκειμένου να απορροφά όλο τον αέρα που βγαίνει από αυτήν!

Μια καλή ιδέα είναι -αν σου χωράει, να βάλεις ένα ανεμιστήρα πάχους όχι 25mm, αλλά 35mm, θα ρουφάει περισσότερο αέρα και μάλιστα με χαμηλότερο θόρυβο!

Βέβαια είναι ένα ζήτημα το τι θα βάλεις, θέλει λίγο ψάξιμο.

3. Επάνω θα κάνεις δοκιμές, ο εμπρός πάνω ανεμιστήρας μπαίνει σαν εισαγωγής, να κατεβάζει κρύο αέρα κάτω προς την είσοδο της ψύκτρας.

Ο πάνω και πίσω ανεμιστήρας, θέλει κάποιες δοκιμές.

Ο λόγος είναι ότι με την διάταξη των άλλων ανεμιστήρων έχεις πολύ αέρα να μπαίνει, και λίγο να βγαίνει.

Οπότε είναι πιθανό να έχεις περιοχές του κουτιού που εγκλωβίζεται θερμός αέρας.

Άρα θα κάνεις μια δοκιμή με τον εν λόγω ανεμιστήρα σαν εισαγωγής , και μαι δοκιμή στραμμένο ανάποδα , σαν εξαγωγής!

Διότι καλό είναι να έχουμε ελαφρά θετική πίεση στο κουτί για να μην θέλει ξεσκόνισμα κάθε τρεις και λίγο , αλλά άμα το παρακάνουμε .....

Σε αυτό το πρόβλημα ακριβώς έρχεται να απαντήσει η πρότασή μου για τα διαφράγματα!

Θα πρέπει να δημιουργηθούν κανάλια αέρα όπου αυτός θα κυκλοφορεί , εκεί που θέλουμε εμείς!

Για την ψύκτρα , ελπίζω το βιαστικό μου σχέδιο πάνω στην φωτό της να βοηθάει (κίτρινο φωτό = πορτοκαλί σχεδίου)

Α. Πλευρικά διαφράγματα: Η ψύκτρα θα δώσει χαμηλότερες θερμοκρασίες γιατί ό αέρας που την τροφοδοτούν οι ανεμιστήρες της δεν θα διαφεύγει από τα πλάγια της.

Μπορείς να πειραματιστείς αφού τελειώσουν οι υπόλοιπες τοποθετήσεις διαφραγμάτων, να "ελαφρύνεις" (μειώσεις σε έκταση το κάτω διάφραγμα) να δείς αν κατεβάζει και άλλο τις θερμοκρασίες!

Β. Περιμετρικό διάφραγμα:Αυτό είναι πολύ σημαντικό, αφενός γιατί θα εξασφαλίσει ένα "στεγανό σημείο χαμηλής πίεσης, που θα αποροφά αέρα μόνο από την ψύκτρα και αφετέρου διότι δεν θα "κλέβει" μέρος του κρύου αέρα που βάζει ο κάτω ανεμιτήρας, πριν καν αυτός προλάβει να ψύξει οτιδήποτε!

Τελικά έτσι η ροή αέρα μέσα στην ψύκτρα θα αυξηθεί (δες εδώ σχετικές δοκιμές που έκανα παλιότερα με εντυπωσιακά αποτελέσματα:

http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/noctua-nh-d14-cpu-cooler-optimization-77947.html )

Πέραν τούτου όμως, έχουμε με τον τρόπο αυτό δημιουργήσει στην είσοδο της ψύκτρας, μια περιοχή που η πίεση είναι χαμηλότερη από πριν!

Όλο μας το θέμα τώρα είναι να τροφοδοτήσουμε αυτή τη περιοχή με όσο γίνεται πιο δροσερό αέρα!

Εδώ θα παίξουν ρόλο τα άλλα διαφράγματα που κατευθύνουν τον αέρα.

Διαφράγματα ροής.

Γ. Επάνω διάφραγμα διαχωρισμού ροής. Αυτό είναι πολύ σημαντικό στην περίπτωση που πάνω και πίσω ανεμιστήρας μπεί σαν εξαγωγής! ! !

Μόνο έτσι θα αποφευχθεί το να διαφεύγει ένα αισθητό ποσοστό του αέρα που βάζει ο εμπρός πάνω ανεμιστήρας, κατ' ευθείαν έξω από το κουτί απορροφούμενο από τον πίσω πάνω ανεμιστήρα!

Εδώ μεγάλη σημασία έχει η ψύξη της κάρτας γραφικών που έχεις.

Αν αυτή ρουφάει αέρα μόνο από πίσω το΄τε το προτεινόμενο σχήμα την βοηθάει, αν όμως έχει δυο ανεμιστήρες και εκβάλει τον αέρα της μέσα στο κουτί, τότε ο πίσω ανεμιστήρας πρέπει να δοκιμαστεί οπωσδήποτε και σαν εξαγωγής!

Δ. Κάτω διάφραγμα ροής Το επάνω διάφραγμα διαχωρισμού ροής , συναντιέται με ένα διάφραγμα ροής που έρχεται από τον κάτω ανεμιστήρα, που φροντίζει το μεγαλύτερο μέρος του αέρα που βάζει μέσα , ο κάτω ανεμιστήρας, να κατευθυνθεί προς την είσοδο της ψύκτρας.

Αυτά τα διαφράγματα (εννοώ τα δύο λοξά μοβ, το συμπαγές σκούρο και το πιο ανοιχτό μοβ), μπορούν να μην στερεωθούν μέσα στο κουτί, αλλά πάνω στο πλαϊνό του κουτιού!

Έτσι θα είναι πολύ εύκολη η κατασκευή τους και μόλις το κουτί κλείνει.... θα ενεργοποιούνται! :)

Με αυτά τα διαφράγματα λοιπόν έχουμε πετύχει ο αέρας να πηγαίνει εκεί που θέλουμε εμείς διατηρώντας την τροφοδότηση της ψύκτρας με άφθονο κρύο αέρα και παρεμποδίζουμε την δημιουργία θυλάκων "ακίνητου" θερμού αέρα( Hot air pockets) !

Ε. Περί "στατικής" πίεσης

Συμπλήρωμα και μέσο ελέγχου μπορεί να είναι η μέτρηση της στατικής πίεσης του κουτιού.

Δεν εννοώ βέβαια κάτι δύσκολο, ούτε επιστημονικά ακριβές, απλά για να έχουμε μια καλή ένδειξη του πως πάει η πίεση στο κουτί και πως αυτή μεταβάλετε ανάλογα με τις τροποποιήσεις που κάνουμε!

Η κατασκευή του "αισθητήρα στατικής πίεσης" είναι πανεύκολη και μπορεί να βρεθεί εδώ:

http://www.thelab.gr/apo-to-ergastiri/simple-pc-case-static-pressure-indicator-home-107909.html

Να πω όμως και δυο λόγια με αφορμή το καλοπροαίρετο πείραγμα περί ενδεχόμενης υπερβολής. :)

Μπορεί όλα αυτά να φαίνονται "υπερβολικά" .....

Δεν συμφωνώ!

Απλά αυτά, είναι ενταγμένα σε μια όχι και τόσο διαδεδομένη περιοχή του modding, στον τομέα της -κατά κύριο λόγο- λειτουργικής βελτίωσης!

Βέβαια καμία καλή αισθητική βελτίωση, δεν είναι τέτοια, αν δεν πάρει υπόψη της και τις λειτουργικές επιπτώσεις που θα έχει ( ιδίως αν είναι εκτεταμένη), αλλά τείνουμε να μένουμε συνήθως στο αισθητικό μέρος, προχωρώντας στις όποιες λειτουργικές βελτιώσεις στο βαθμό που αυτές εξυπηρετούν , ή επιβάλλονται από τις αισθητικές!

Κανένα πρόβλημα εδώ βεβαίως, ίσα ίσα που οι παρεμβάσεις που παίρνουν υπόψη τους και τους δυο αυτούς τομείς, δίνουν σπουδαία αποτελέσματα! ! !

Δεδομένου όμως ότι ο κόπος για να γίνουν οι λειτουργικές βελτιώσεις μπορεί να είναι και ασύγκριτα μικρότερος από το ας πούμε να sleevαριστεί ένα τροφοδοτικό (π.χ. να στερεωθούν δυο χαρτονάκια η αλουμινάκια σε μια ψύκτρα!), και μιας και παρέχουν την επί της ουσίας βελτίωση των παραμέτρων λειτουργίας του εξοπλισμού μας, πιστεύω ότι αξίζει να έχουμε το βλέμμα στραμμένο και προς αυτές!

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION] Έλπίζω τα παραπάνω να βοήθησαν και να μην σου δημιούργησαν αυτοκτονικές ή και δολοφονικές τάσεις !:D

Για ότι χρειαστείς και μπορώ, πολύ ευχαρίστως να συνδράμω!

Με ανταπόδοση βεβαίως, (αμ πώς! :p), ένα Work log από μεριάς σου και κάμποσες σταδιακές μετρήσεις!

Όχι να το διασκεδάζεις μόνο εσύ ! ! ! !:D

Καλή συνέχεια! ! :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24079]kazaboy[/MENTION]

αθηναιος!!!

μηπως τα 15-20 παραειναι πολλα ? για αλουμινιο μιλαμε ....

βρηκα τουτο εδω το σαιτ

Φύλλο αλουμινίου

μου φαινεται αρκετα λογικο τα 5ε για 5 φυλλα 33 x 25 cm σε 2mm παχος

Μη σκας με τα αλουμίνια!

Θα πάς σε ένα μαγαζί που να έχει στρατζα , ψαλίδι και θα πάρεις από τα ρετάλια τους για πολύ λίγα χρήματα!

Και φυσικά δεν χρειάζεσαι για τις δουλεις αυτές (την τελική διαμόρφωση δηλαδή ), τόσο παχύ αλουμίνιο (οπωσδήποτε όχι 2 cm :p ), αρκεί 0,5 με 1 mm !

Α και κάτι σημαντικό!!!

Το πάνω πλευρικό διάφραγμα της ψύκτρας καλό είναι να μην είναι μεταλλικό, μπας και ακουμπήσει (-ς) στην κάρτα γραφικών κι 'εχουμε θρήνους ! ! !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν ειδες το update του κουτιου :p

η τωρινη κατασταησ ειναι ετσι

DSC_0005.jpg

απλα εβαλα αυτην την φωτο ως δειγμα , επιδη ηταν η πιο ξεκαθαρη

Εγώ γιατί δεν βλέπω καμία φωτογραφία σε όλα τα τελευταία post σου?

EDIT: ξεκόλλησε

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

ευχαριστω για την σουπερ ντουπερ αναλυτικη περιγραφη σου . Ομως θα τα διαβασω ολα αυριο , γιατι τωρα εχω χαμηλωσει τα φωτα (ντιμερακι) , εχω αναψει και την σομπα λιγο , και εχω γλαρωσει !!!

work log και σταδιακες μετρησεις βλεπω ! φαινεται πως η μοιρα ειπε να με καταδιωξει με την μετρολογια ( εχω τεχνολογια μετρησεων στην σχολη ) . αλλα ευχαριστoς , εφοσον παρω τους 2 ανεμιστηρες για να εχουμε ολοκληρομενη εικονα , να σου κανω οτι μετρηση θες , αρκει να μπορει να γινει μεσω του υπολογιστη .

επιπλεον .... το μεταλλο της ψυχτρας με την γραφικων , ειναι σε αποσταση αναπνοης , και δεν θελω να το καψω , οποτε χαρτονακι για τα πλαγια!

"μαγαζι που εχει στρατζα" , μαστορα , τη μαγαζι ειναι αυτο ? :p

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια να αράξεις, είναι η στιγμή της έμπνευσης! :)

Οσο για το μαγαζί, .... δεν έχεις δει πουθενά ταμπέλες να λένε :

"Στρατζοπρεσα!" ή "στρατζοψάλιδο!" ??

Κατι σαν μηχανουργείο είναι μόνο που έχει να κάνει μόνο με την κοπή και το λύγισμα μεγάλων (αλλά και μικρών ) φύλλων μετάλλου! :)

Μετρολογίας πρακτική.. να η ευκαιρία!!! :T:

Και ναι χαρτονάκι , ή πλεξι, ακόμα καλύτερα λεπτό φύλο βακελίτη, αλλά εκεί θα στεναχωρεθείς από τις τιμές!

Προχώρα εσύ στις δοκιμές με τα χαρτονάκια και βλέπουμε για την τελική κατασκευή! :D

Link to comment
Share on other sites

Seafalco

Χεχε είσαι τρελάρας :suicide: σε κατάλαβα εγώ. Που να δείς και τις δικές μου ιδέες απλά κολλάω σε κάποιες υλοποιήσεις λόγω άγνοιας, κυρίως ηλεκτρολογικής φύσεως.

Αναφέρομαι σε υπερβολή για το γεγονός πως μιλάμε για ένα μικρό σε μέγεθος case καθώς και σε περιορισμένο budget αν δεν κάνω λάθος. Τίποτα δεν είναι αδύνατον να γίνει και τίποτα δεν είναι υπερβολή απλά να μην ξεχνάμε και άλλους παράγοντες. Φιλικά πάντα.

Επίσης σκέφτομαι εδώ και καιρό να ανοίγαμε ένα section ειδικά για κατασκευαστικές προτάσεις / λύσεις και υλοποιήσεις συμμετέχοντας μόνο άτομα που ασχολούνται και κατέχουν το "άθλημα" αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τρελός!!!!

Εραστής του ονείρου!!!

Όπως θες πες το, αυτό που έχει σημασία είναι ένα!

Δεν είμαι μόνος, έχει πολλούς σαν του λόγου μου, και ιδιαίτερα εδώ μέσα,

των συνομιλούντων μη εξαιρουμένων!!! :D

Έχεις ηλεκτρολογικά προβλήματα;

Και τα κρατάς μυστικά! ! ! !:-O

Κι εμείς τι κάνουμε εδώ! ! ! ! :p

Όσο για την υπερβολή, μη σκας, καταλαβαίνω πως το έθεσες, απλά το είδα σαν μια ευκαιρία να θίξω κάποια πράγματα, που κατά την γνώμη μου έχουν σημασία!

"Επίσης σκέφτομαι εδώ και καιρό να ανοίγαμε ένα section ειδικά για κατασκευαστικές προτάσεις / λύσεις και υλοποιήσεις συμμετέχοντας μόνο άτομα που ασχολούνται και κατέχουν το "άθλημα" αυτό."

Μπορείς να το προτείνεις στο

http://www.thelab.gr/thelab-gr-nea-kai-sxolia/as-kanoume-to-ergastiri-kalytero-3978.html

Κόσμος για να το υποστηρίξει υπάρχει, αν και για να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου, ακόμα και έτσι όπως είναι με το "Οι δικές μας παρουσιάσεις" συγκεντρωμένα είναι τα πράγματα.

Από την άλλη μεριά -στα πλαίσια του να δοθεί ένα παραπάνω σπρώξιμο στο DIY -, ίσως δεν είναι άσχημη ιδέα!

Αυτό όμως που δεν με βρίσκει σύμφωνο και πιστεύω ότι δεν ήταν εσκεμμένο , απλά ένα εκφραστικό λάθος, είναι το "....συμμετέχοντας μόνο άτομα που ασχολούνται και κατέχουν το "άθλημα" αυτό."

Εδώ νομίζω ότι στα πλαίσια του να τονίσεις το πόσο θα το ήθελες, το πήγες ασυναίσθητα λίγο πιο πέρα :)

Πιστεύω και είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσεις, ότι ένας από τους σημαντικούς στόχους όλης της δουλειάς που γίνεται εδώ μέσα, είναι να παρακινηθούν και άλλοι φίλοι να φτιάξουν πράγματα , να πουν τις ιδέες τους, να κάνουν το πρώτο ίσως βήμα τους, στον δρόμο του DIY.

Και οι εμπειρότεροι να έχουν την ευκαιρία, να μεταφέρουν την γνώση τους, να βοηθήσουν με τις ιδέες τους και τελικά μέσα από την ανταλλαγή ιδεών να γίνουν όλοι καλύτεροι!

Προσωπικά αυτό το βρίσκω πολύ συναρπαστικό !

Είναι ένας από τους πιο άξιους λόγους, για να συμμετέχεις σε μια μεγάλη παρέα όπως η δική μας!

Το ξέρω ότι συμφωνείς με τα παραπάνω και ότι είναι απλά - όπως όλοι το παθαίνουμε- ένα "χάσιμο στην μετάφραση" μεταξύ αυτού που σκεφτόμαστε και αυτού που τελικά γράφουμε! :)

Να είμαστε καλά και ότι θέλεις περί "ηλεκτρισμένων ιδεών", πρόθυμος αν μπορώ να "ανεβάσω κι εγώ τάση"! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το λοιπον

σημερα πηρα τον λειτουργικο πλεον bitfenix pro pwm 140mm μετα απο αντικατασταση .... δυστυχως επιδη ειμαι καπως πιεσμενος η μαλλον αβεβαιος, θα πρεπει να αναβαλλω τον 230mm για τον επομενο μηνα .

ο 140μμ τοποθετηθηκε στην πλατη ως εξοδος αερα .

πηρα 4 μετρησεις απτο HWmonitor , "χωρις ανεμιστηρα automatic" , "χωρις ανεμιστηρα 100%" , "με ανεμιστηρα automatic" και "με ανεμιστηρα 100%" . Λεγοντας automatic εννοω την ρυθμηση που επιλεγει η μητρικη αναλογα με τις θερμοκρασιες τις , και 100% ... ολα στο φουλ .

και στρεσαρισμα σχεδον 15 λεπτα η καθε μετρηση με prime95

ο ανεμιστηρας φτανει εως 1700 στροφες! και γινεται αντιληπτος απο τις 1000-1100 και πανω .

χωρις ανεμιστηρα automatic

image.jpg

χωρις ανεμιστηρα 100%

image.jpg

με ανεμιστηρα automatic

image.jpg

με ανεμιστηρα 100%

image.jpg

κατα το automatic , το συστημα εμεινε μουγκο χωρις να ανεβαζει πολυ τις στροφες του

φαινετε πως τα 16ευρουλακια , εποιασαν τοπο , δινοντας μου αρκετα περιθωρια για overclock (πραμα που ισως κανω ..καποτε)

η επομενη μετρηση θα ειναι με βαση τα χαρτονακια του [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] , και αντι για τον 230mm , θα βαλω εναν απλο 120mm που βρηκα στην ντουλαπα , να ταιζει την ψυχτρα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.