Jump to content



Bitfenix Phenom M


Recommended Posts

Πολύ ωραία!

Παρατηρώντας τη μέση θερμοκρασία της CPU, η μεταβολή από το auto στο 100% από Δθ=4 βαθμοί . έγινε με τον ανεμιστήρα πίσω ΔΘ=5 Βαθμοί!

Αλλά το σημαντικό συνέβη στις σχετικές θερμοκρασίες των δύο ομάδων, όπου η χειρότερη θερμοκρασία του "με ανεμιστήρα πίσω" [61], είναι 3 βαθμούς χαμηλότερα από ότι η καλύτερη "χωρίς ανεμιστήρα πίσω"[64], αν δε, δούμε την επί ίσοις όροις κατάσταση, τότε η διαφορά γίνεται 8 βαθμοί! ([56] με [64])

Όπως και να το κάνουμε, η βελτίωση -όπως καλά το λες- σε προκαλεί να παίξεις και άλλο με το θέμα! :D

Άντε καλή συνέχεια! ! ! :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

σημερα βαριωμουν και ειπα ας κανω την δοκιμη με το χαρτινο χωνι

πρωτη , ολα γυμνα

image.jpg

δευτερη , ιδια πραματα , και εχω καλυψει την ψυχτρα με Α4 και χαρτοταινια

image.jpg

και μετα εβαλα και τον 120 ανεμιστηρα που ειχα πει πως εχω , τον εβαλα απτην αριστερη μερια , ετσι ωστε το μεγαλυτερο του τμημα να κατεθυνει αερα προς την ψυχτρα

image.jpg

οπως το βλεπω .... οι διαφορες ειναι ελαχιστες , ετσι οπως το κοβω μαλλον δεν αξιζει η προσθηκη 200/230 ανεμιστηρα

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται την μεγάλη διαφορά την πέτυχες με την προηγούμενη προσθήκη του ανεμιστήρα!

Τα διαφράγματα μικρή διαφορά έφεραν, οπότε η αισθητική του πράγματος βαραίνει περισσότερο!

Πάντως όπως και να έχει άξιζε το κόπο και δεν θα δυσκολεύτηκες φαντάζομαι!

Όσο για τον κάτω ανεμιστήρα, κάποια στιγμή μπορείς να το δοκιμάσεις , αλλά παρακολούθησέ το τώρα όπως είναι και αποφασίζεις αργότερα, όπως και να έχει θα φέρει αρκετό φρέσκο αέρα μέσα στο κουτί!

Καλή συνέχεια!! :T:

Link to comment
Share on other sites

ισως καποια στιγμη να τον βαλω , σημερα παραγγειλα απο πλαισιο εναν wd scorpio black 750GB για να διωξω τους 2 ογκολιθους , οποτε θα ανοιξει λιγακι το τοπιο .

εγω ετσι οπως το βλεπω , μου φαινεται πως η διαφορα στις θερμοκρασιες δεν υπαρχει ,επιδη δεν υπαρχει και υψηλη εκλυομενη θερμοτητα . Ενδεχομενος στην περιπτωση overlock να φαινονταν καποιες ουσιαστηκες διαφορες .

μηπως να γυρησουμε το τοπικ τωρα σε . πως κανουμε overlock με την gryphon ? γιατι αυτα που ξερω ειναι απλα επιφανειακα :p

ξερει κανεις αμα υπαρχουν , η πως λεγοντε....

καλωδιο απο power που περνουν οι δισκοι , θυληκο σε αρσενικο ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

yeaaaaaaa

και ο νεος δισκος ειναι γεγονος

scorpio black 750GB 7.200 rpm 16MB buffer

ειναι εκπληκτικο το ποσο αδειασε ο χωρος :p

DSC_0009.jpg

μαλλον με κοβω να πουλαω στους παλιους HDD για να παρω καποιον wb scorpio blue επιπλεον

ssss.jpg

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μία ερώτηση...

Το Τροφοδοτικό υπάρχει η δυνατότητα να μπεί και ανάποδα; δηλαδή να τραβάει αέρα μέσα από το κουτί; (αν φυσικά δεν εμποδίζουν τα καλώδια του την VGA).

Link to comment
Share on other sites

τωρα σε ειδα εσενα XD

τα καλωδια δεν εμποδιζουν εαν το τροφοδοτικο ειναι 16 εκατοστα , για παραπανω εχεις θεμα οτι θα ακουμπαει στην γραφικων , εκτος αμα ειναι πιο κοντη η αμα θες να την βαλεις στο 2ρο pci .

κοιτα να δεις τωρα για το αναποδα ....

το τροφοδοτικο το βυδωνεις πρωτα σε ενα συρταρακι , και μετα μπαινει μεσα .

αυτο το συρταρακι εχει fix τις τρυπες για να μπει προς μια μερια , ομως δεν εχει κατι που να το εμποδισει να περιστραφει απτην αλλη μερια , εφοσον κανεις δικες σου τρυπες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Είδα αυτό

instpsu.jpg

και σκέφτηκα ....

Αν γυρίσει το PSU ώστε να αφαιρεί αέρα απο το κουτί και επίσης βάλεις και το πίσω φαν να εισάγει αέρα κατευθείαν στην ψύκτρα του επεξεργαστή; ο αέρας θα μπαίνει απο πίσω και θα εξάγεται από κάτω και από το τροφοδοτικό

Εισαγωγή αέρα από πάνω όπως το έχεις σχεδιάσει και εξαγωγή του από την ίδια την GPU.

Το αποτέλεσμα θα είναι να μην χρειαστούν εξωτερικές παρεμβάσεις, καθώς επίσης και gpu,cpu θα πέρνουν αέρα κατευθείαν από έξω.

Επίσης δεν θα έχεις εισαγωγή αέρα από το κάτω μέρος του κουτιού που λογικά θα μαζεύει και πολύ παραπάνω σκόνη

attachment.php?attachmentid=62267&d=1401085065

post-4274-1416078451,2202_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμ , θα μπορουσε και αυτο να γινει ....

αλλα ξερεις πιο ειναι το μεγαλο προβλημα ? :p

πως γυρναει η ψυχτρα οεο , λυσιμο ολο θελει!

ισως να το δοκιμασω καποια στιγμη οπου θα χω χρονο , αλλα ειμαι λιγο επιφυλαχτηκος για το πως θα διαχειριστει ενα απλο τροφοδοτικο την εισοδο ζεστου αερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λογικα παραλαμβάνω το κουτάκι σήμερα ή αυριο....

Θα το δοκιμάσω (αν καταφέρω και χώσω το 18cm τροφοδοτικό μου) ..

Βασικά με αυτή τη διάταξη, δεν θα πηγαίνει και πολύ ζεστός αέρας στο psu καθώς ένα μεγάλο μέρος του θα βγαίνει από κάτω. επίσης τα τροφοδοτικά έχουν την πρόβλεψη να τραβάνε αέρα πάνω από cpu, αν όμως είσαι στα όρια των watt (πράγμα που σημαίνει οτι θα ανεβάζει πολύ θερμοκρασία, τότε ίσως να έχεις θεματάκι)

Link to comment
Share on other sites

idle που ειμαι στο 80% της ημερας , απο κατω το τροφοδοτικο βγαζει κρυο αερα . Αλλα οταν ζοριζεται αρχιζει και ανεβαινει η θερμοκρασια κατακορυφα! (ενα απλο CM600... )

γαμωτο , δεν εχω και τοσο μικρα alen-ακια για να γυρισω τους ανεμιστηρες με το χερι :p

και ενα photoupdate με το καλυτερο μαζεμα καλωδιων που εχω κανει ως σημερα

DSC_0022.jpg

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

και ενα photoupdate με το καλυτερο μαζεμα καλωδιων που εχω κανει ως σημερα

Να δω τι μάζεμα θα κάνω εγώ με το 880w non-modular που έχει 50 καλώδια 10 μέτρα το καθένα... βλέπω να τα αμολάω καλούμπα απ'έξω...

PS: Το κουτί είναι έτοιμο για παραλαβή ... οπότε θα μάθουμε το απόγευμα ...

Link to comment
Share on other sites

Να δω τι μάζεμα θα κάνω εγώ με το 880w non-modular που έχει 50 καλώδια 10 μέτρα το καθένα... βλέπω να τα αμολάω καλούμπα απ'έξω...

PS: Το κουτί είναι έτοιμο για παραλαβή ... οπότε θα μάθουμε το απόγευμα ...

σωραιος , τρεχα να το παρεις , να χουμε φωτο μεχρι το βραδακι :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα το κουτάκι ... έχουμε και λέμε ... για φωτό το ξεχνάμε για την ώρα γιατί μόλις το έστησα...έπεσε συμμάζεμα ντουλάπες :wall:

Πρώτες εντυπώσεις.. χώρεσε το γαϊδούρι το τροφοδοτικό και μάλιστα συμμαζευτήκαν και τα καλώδια χωρίς πρόβλημα. Έβαλα το τροφοδοτικό να τραβάει αέρα από μέσα και αυτή τη στιγμή 3 ανεμιστήρες (καλά να είναι οι γάτες που δεν είχαν καμιά εξτρά βιδούλα για ανεμιστήρες). ο πάνω φυσάει στην κάρτα γραφικών, ο κάτω βγάζει αέρα μαζί με το τροφοδοτικό και ο πίσω βάζει αέρα.

Με stock Intel ψυκτρα ο Ι5 ανέβασε max 65, gpu 52 και με ρύθμιση για silent (εκτός από τον ένα ανεμιστήρα που τον έβαλα στα 5V καθώς δεν θα μου φτάσουν οι υποδοχές της μητρικής.

Θεωρώ ικανοποιητικά τα αποτελέσματα, μια και είμαι με stock cpu cooling και τέρμα χαμηλές στροφές στους ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

GG , δοκιμασε και με τον πισω για εξοδο , αλλα με την στοκ ψυχτρα... δεν θα δεις καμοια διαφορα της προκοπης . Ενα σακουλακι φουλ με βιδες τι ειναι ?XD το ειδα και το προσπερασα εκτος απτους αποστατες .

Μεγιες!

(ασπρο η μαυρο ? )

Link to comment
Share on other sites

Άσπρο,

Βασικά με τους ανεμιστήρες σε νορμάλ κατάσταση (να μην ακούγεται το μηχάνημα) έφτασα κάτω από 48 σε full load cpu και 42 system και έχει 30 βαθμούς εδώ μέσα.

Αύριο θα δοκιμάσω και με +2 ανεμιστήρες (μάλλον στα 7V) και θα δω πως πάει.

Link to comment
Share on other sites

οοοο ασπρο ! μες την βδομαδα πες ποση μπιχλα εχει μαζεψει :p γιατι και εγω ασπρο το θελα!!! αλλα φοβομουν πως το υλικο του δεν θα καθαριζοταν με την σκονη και τις δαχτυλιες

Link to comment
Share on other sites

οοοο ασπρο ! μες την βδομαδα πες ποση μπιχλα εχει μαζεψει :p γιατι και εγω ασπρο το θελα!!! αλλα φοβομουν πως το υλικο του δεν θα καθαριζοταν με την σκονη και τις δαχτυλιες

To πολύ πολύ να γίνει διχρωμία :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

προχώρησα ως εξής:

Στην οροφή ακριβώς πάνω από την VGA ένας ανεμιστήρας από workstation στα 5V σταθερά, (gpu temp max 40C)

Δίπλα από αυτόν ο ένας του κουτιού, και οι δύο εισάγουν αέρα.

Στο πίσω μέρος και στο κάτω (μπροστά) 2 ανεμιστήρες από workstation (οι οποίοι για ένα παράξενο λόγο δεν αλλάζουν στροφές και δεν έχω μέτρηση στροφών). Ο πίσω εισάγει και ο κάτω μαζί με τον 2ο του κουτιού εξάγουν αέρα.

Το τροδοφοτικό έμεινε όπως είχε να τραβάει από το κουτί και να βγάζει προς τα έξω.

Μετά από 3 ώρες gaming στο silent mode και με 30 βαθμούς περίπου στον χώρο οι max μετρήσεις ήταν ως εξής:

Θόρυβος: θέλει πολύ προσπάθεια για να ακούσεις κάτι

CPU: 54-55

System: 40-45

GPU: 36-40

Δεν είχα κουράγιο να δω τι φταίει με τους ανεμιστήρες από το workstation οι οποίοι πρέπει να δουλεύουν κοντά στις 500 στροφές... θέλω από περιέργεια να δω θερμοκρασίες με full fans (140 cfm ο καθένας)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.