Jump to content



Εσωτερικό κομπρεσερ αέρος????


obelix7

Recommended Posts

γεια σας παιδιά, καλή χρονιά!

Πριν μπω στο ψητό, να πω οτι είναι ίσως σε ακυρο σημείο το θέμα αλλά δεν ήξερα σε ποια ακριβώς κατηγορία να το βάλω.

Παμε παρακάτω. θελω ενα κομπρεσέρ, απορροφητήρα αέρος ή οτι εχετε στο μυαλό για να φυσάω πραγματα όπως λαπτοπ, σταθερους κλπ αλλα σε κλειστο χώρο. υπάρχει παράθυρο αλλα ειναι καπως ψηλά όποτε δε ξερω αν βολευει. επισης το να γκρεμισω τοίχο, δεν ειναι λύση!

Ακούω προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Έχεις δοκιμάσει κατι τέτοιο; ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΦΥΣΗΤΗΡΑΣ VERTO 500W 52G505 . Δεν είναι σαν το κομπρεσέρ αέρα αλλά εάν φυσάς και μετά καθαρίζεις με ένα πινέλο και μετά φυσάς άλλη μία φορά κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή φίλε μου, άσχετα τι θα πάρεις (ακόμα και με πιστολάκι για τα μαλλιά σε συνδυασμό με ένα πινέλο) όχι μέσα σε εσωτερικό χώρο, καλύτερα να βγάζεις έξω το κομπρεσέρ και να φυσάς τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό που προτείνει ο @l3ft3ris, το είχα πάρει γύρω στα 13 euro στο e-shop σε crazy sundays. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος κάνει φοβερή δουλειά, πίστεψε με μετά δε θα χρειάζεσαι καν το πινέλο !!!

Αλλά όπως είπε και ο @idonthave όχι μέσα σε κλειστό χώρο γιατί δε θα προλαβαίνεις να καθαρίζεις, μόνο έξω.

Link to comment
Share on other sites

Τα blower ειδικά τα φτηνιάρικα αρκετές φορές έχουν σπάσει κ από θαύμα δεν χάθηκαν μάτια κλπ.. εγω έχω ένα μικρό φορητό της Einhell (όχι οτι ειναι μάρκα προκοπής κ αυτή) κ το μονο κακό είναι ο θόρυβος.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις εδώ pc1.gr :: Online Store αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα. Μετά πας σε κάτι τέτοιο Αεροσυμπιεστής 24 λιτρών βαρέας κεφαλής MAXIMUS HUNTER 2.5HP αλλά δεν μπορείς να το έχεις μέσα στο σπίτι κάνει πολύ φασαρία ή εάν σου αρέσουν οι κατασκευές και έχεις και βοήθεια από τεχνικούς και εργαλεία μπορείς να φτιάξεις κάτι τέτοιο κατασκευή αντλίας κενού και αεροσυμπιεστή 2 σε 1 .Το σίγουρο είναι ότι μέσα στο σπίτι δεν θα μπορείς να φυσάς, θα πάθεις άσθμα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις εδώ pc1.gr :: Online Store αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα. Μετά πας σε κάτι τέτοιο Αεροσυμπιεστής 24 λιτρών βαρέας κεφαλής MAXIMUS HUNTER 2.5HP αλλά δεν μπορείς να το έχεις μέσα στο σπίτι κάνει πολύ φασαρία ή εάν σου αρέσουν οι κατασκευές και έχεις και βοήθεια από τεχνικούς και εργαλεία μπορείς να φτιάξεις κάτι τέτοιο κατασκευή αντλίας κενού και αεροσυμπιεστή 2 σε 1 .Το σίγουρο είναι ότι μέσα στο σπίτι δεν θα μπορείς να φυσάς, θα πάθεις άσθμα...

Ευχαριστώ. Πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου αλλα δεν ειμάστε για αλχημίες. Μιλάω για την τρίτη περιπτωση. Η δευτερη ειναι η κλασσικη λύση που είναι αυτη που θα παω λογικά αν δεν βρεθει κατι εσωτερικό. Το ολο θέμα ειναι οσο μπορώ να αποφύγω το εξω. Και εκεί εγκεται η ερώτηση μου περισσοτερο για κατι εσωτερικού χώρου. Αν δεν υπάρχει, καποια απο όλα αυτα θα είναι η λύση όντως.

Φαντάζομαι δεν υπάρχει κατι σε απρροφητήρα ε? αλλά απο την αλλη σκέφτομαι μην ρουφήξει και κατι χρήσιμο και τρεχουμε χωρίς λογο

Link to comment
Share on other sites

Air Compressor Kit BT-AC 180 Kit: Einhell Germany AG κατι τετοιο είχα αγοράσει καποια στιγμή αλλά είναι μουφα ή δεν βιδώνω κατι καλα

Αυτό ακριβώς έχω. Τι ακριβώς βιδώνεις? Ενα πιστολάκι να πάρεις αν δεν έχεις κ το βυσματώνεις ανάλογα!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έχω. Τι ακριβώς βιδώνεις? Ενα πιστολάκι να πάρεις αν δεν έχεις κ το βυσματώνεις ανάλογα!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Ναι φίλε αυτο το πιστολακι όταν το συνδέω χάνει πολυ αέρα στο σημείο που βιδωνει. Με αποτέλεσμα ο αέρας που βγάζει για μένα τουλαχιςτον δεν ειναι καθολου ικανοποιητικός. Η βελόνα απο πάνω ούτε που σαλευει. Εσενα ειναι δυνατό;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου να έχει κ φιάλη. Να δουλεύει 10 λεπτά κ να είσαι κυριλέ. Ενα του 100αρικου θα σου κάνει για οτι χρειαστείς ;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Θα το δώ και για την φιάλη και για το λάστιχακι. Ειδικά για το λάστιχακι έψαχνα μηπως βρω κανενα βίντεο για σύνδεσμολογια αλλα τιποτα. Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας πάντως

Link to comment
Share on other sites

Για εσωτερικό χώρο δεν έχω κάτι στα υπόψιν, εγώ είχα πάρει πριν 5 χρόνια από τα πράκτικερ ένα Blower ρυθμιζόμενο από 100 μέχρι 700watt γύρω στο 20άρικο. Δουλεύει καθημερινά για επαγγελματικό σκοπό (έχω κατάστημα Η/Υ, οπότε χρειάζεται στα σέρβις) και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. Απλά στην αποθήκη που το χρησιμοποιώ έχει μεγάλη γκαραζόπορτα αλλιώς δε θα το πρότεινα σε καμία περίπτωση για εσωτερικό χώρο... Πολύ σκόνη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι' από 'μένα!

Νομίζω ότι το θέμα που βάζει ο thread starter δεν έχει εύκολη απάντηση.

Με περιορισμούς -δηλωμένους- κλειστός χώρος και μη -ελεύθερη- επικοινωνία με εξωτερικό περιβάλλον

και με άδηλους αλλά -φαντάζομαι ισχύοντες- την δυνατότητα να μην γίνεται "αχούρι" ο υπόλοιπος χώρος, τα πράγματα είναι δύσκολα.

Αυτό που χρειάζεται είναι μια παροχή πεπιεσμένου αέρα και ένα χώρος όπου θα γίνεται ο καθαρισμός των συσκευών που έχουν σκόνη.

Το πρώτο ζήτημα είναι εύκολο να λυθεί, κομπρεσερ υπάρχουν σε διάφορους τύπους και παροχές και πιέσεις.

Γνώμη μου να αποφύγει τον φυσητήρα, αφενός γιατί δεν είναι τόσο ισχυρός όσο ένας συμπιεστής αέρα, και αφετέρου γιατί λόγω του ότι έχει μεγάλη παροχή αέρα, δεν "συνάδει" με την λύση για το δεύτερο μέρος του προβλήματος!

Το δεύτερο ζήτημα , αυτό με τον ανεξάρτητο χώρο καθαρισμού, δες τε το κάπως "ελεύθερα", δεν χρειάζεται να είναι πραγματικά ένα άλλο δωμάτιο, αρκεί να είναι ένα μεγάλο κουτί με διαφανή πλαϊνά ας πούμε.

Οι διαστάσεις του τέτοιες που να χωράει μέσα το κουτί του πισιού μας, στο κουτί αυτό στην πίσω του πλευρά συνδέεται ένας απορροφητήρας, ο οποίος απορροφά τον αέρα του κουτιού αυτού και μέσω φίλτρων καθαρισμού τον στέλνει -καθαρισμένο- με σωλήνα έξω* από τον χώρο μας, στο περιβάλλον.

{* Αν το φιλτράρισμα είναι πολύ καλό, ο αέρας αυτός ο καθαρισμένος , μπορεί να επιστρέφει στο χώρο που εργαζόμαστε, όπως συμβαίνει π.χ. με μια κοινή ηλεκτρική σκούπα.

Αλλά επειδή τόσο καλό φιλτράρισμα μεγάλης ποσότητας αέρα είναι κομματάκι δύσκολο, ας το κρατήσουμε αυτό σαν εγκυκλοπαιδική γνώση :)}

Το κουτί αυτό, έχει στις πλευρές που βολεύουν , ανοίγματα για να περνάνε τα χέρια μας ελεύθερα και να μεταχειριζόμαστε το πιστολάκι του αέρα , να κουνάμε το πισι κλπ κλπ.

Εδώ μια παρατήρηση:

Η ποσότητα αέρα που απορροφά ο απορροφητήρας καθαρισμού πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερη από την ποσότητα αέρα που βάζει μέσα στο κουτί το πιστολάκι με το οποίο φυσάμε το πισι, έτσι η πίεση μέσα στο κουτί καθαρισμού θα παραμένει αρνητική.

Αυτό είναι σημαντικό, γιατί μόνο έτσι το κουτί θα μπορεί να απορροφά αέρα από όλα τα διαθέσιμα ανοίγματα και συνεπώς να μην επιτρέπει στην σκόνη να διαχυθεί στον χώρο που δουλεύουμε!

Αυτή είναι η γενική ιδέα που ενδεχομένως υπονόησε και ο φίλος [MENTION=7941]Μοκου[/MENTION], τώρα για την υλοποίησή της λίγη ακόμα φαντασία θα ήταν χρήσιμη :)

Μπορεί στο χώρο μας να έχουμε διαθέσιμη μια γωνία , 1 χ 1 μέτρα πιθανόν να αρκεί.

Τραπεζάκι μικρό , περιορισμός του χώρου με κάποια ελαφρά κατασκευή, είσοδος του αέρα από επάνω και έξοδός του -μέσω του απορροφητήρα - από κάτω.

Πορτάκι , μπαίνουμε μέσα , μασκούλα γυαλιά , σκουφάκι , ρομπίτσα και κάνουμε την δουλειά μας "χειρουργικά" ! :)

Καλή συνέχεια σε όσους "μπήκαν στην πρίζα"! ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

Seafalco πόλυ σωστά αναφέρεις για την ποσότητα του αέρα που θα πρέπει να ρουφάει ο απορροφητήρας αλλά το βρίσκω μη εφικτό να μπορέσει να βρει - κατασκευάσει απορροφητήρα που να έχει μεγαλύτερη ροή αέρα από ένα κομπρεσέρ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.