Jump to content



Εσωτερικό κομπρεσερ αέρος????


obelix7

Recommended Posts

Καλημέρα κι' από 'μένα!

Αυτή είναι η γενική ιδέα που ενδεχομένως υπονόησε και ο φίλος [MENTION=7941]Μοκου[/MENTION], τώρα για την υλοποίησή της λίγη ακόμα φαντασία θα ήταν χρήσιμη :)

Μπορεί στο χώρο μας να έχουμε διαθέσιμη μια γωνία , 1 χ 1 μέτρα πιθανόν να αρκεί.

Τραπεζάκι μικρό , περιορισμός του χώρου με κάποια ελαφρά κατασκευή, είσοδος του αέρα από επάνω και έξοδός του -μέσω του απορροφητήρα - από κάτω.

Πορτάκι , μπαίνουμε μέσα , μασκούλα γυαλιά , σκουφάκι , ρομπίτσα και κάνουμε την δουλειά μας "χειρουργικά" ! :)

Καλή συνέχεια σε όσους "μπήκαν στην πρίζα"! ! ! :D

Ειναι σχετικα ευκολο ετσι οπως το εχω στο μυαλο μ!!! δεν ειναι τπτ!! Ορεξη χρειαζεται και ψαξημο!! Αλλα θα αξιζει να προχορισει κανεις σε μια τετοια κατασκευη? Φερε στο μυαλο σου απο αμμοβολη ντουλαπες!Οχι απο συδερο ή αλουμινιο, απο ξυλο μονο, με πορτακι πρωστα για να μπενοβγαινουν τα εξαρτηματα!Η μονη προσβαση ειναι με γατια που ειναι ενσοματομενα πανω στο μπαουλο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Seafalco πόλυ σωστά αναφέρεις για την ποσότητα του αέρα που θα πρέπει να ρουφάει ο απορροφητήρας αλλά το βρίσκω μη εφικτό να μπορέσει να βρει - κατασκευάσει απορροφητήρα που να έχει μεγαλύτερη ροή αέρα από ένα κομπρεσέρ

με blower κανεις δουλεια η να δουλεψει οπως δουλευει ο φουρνος βαψηματος αμαξιων!! Απλα να καθιζει την σκονι κατω και οχι να την τραβα!!! Αν βαλει αποροφιτιρα θα πρεπει να εχει και καμηναδα ή ενα σακο για να πηγενει η σκονη!

Link to comment
Share on other sites

$(KGrHqN,!lkE6B066ZWZBOpuwM5O!!~~60_12.JPG

Εγώ έχω ένα τέτοιο(medical air compessor) ήμουν τυχερός και το βρήκα στον παλιατζή έχει και καπάκι ηχομόνωσης και η τιμή του ήταν 20 ευρώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα με το "Θάλαμο καθαρισμού", έχει ενδιαφέρον , ας το συζητήσουμε λιγάκι!

Σαφώς βέβαια μπορεί και να ξεφύγει λίγο από τις προθέσεις του φίλου [MENTION=13988]obelix7[/MENTION], αλλά σίγουρα καλές ιδέες θα βγούν! :)

Ειναι σχετικα ευκολο ετσι οπως το εχω στο μυαλο μ!!! δεν ειναι τπτ!! Ορεξη χρειαζεται και ψαξημο!! Αλλα θα αξιζει να προχορισει κανεις σε μια τετοια κατασκευη? Φερε στο μυαλο σου απο αμμοβολη ντουλαπες!Οχι απο συδερο ή αλουμινιο, απο ξυλο μονο, με πορτακι πρωστα για να μπενοβγαινουν τα εξαρτηματα!Η μονη προσβαση ειναι με γατια που ειναι ενσοματομενα πανω στο μπαουλο!!!

Η ιδέα με τα γάντια είναι καλή, ιδιαίτερα αν δεν θέλεις να ξεφύγει έξω κανένας κόκκος άμμου όπως στην αμμοβολή!

Στην περίπτωσή μας όμως έχουμε δυο μικρές διαφοροποιήσεις που φαντάζομαι θα επιτρέψουν και θα "επιβάλλουν" το να αποφύγουμε τα γάντια:

1. Ο αναρροφούμενος από το κουτί αέρας από κάπου θα πρέπει να μπαίνει, ας είναι λοιπόν το σημείο εισόδου του, τα ανοίγματα για να περνάνε τα χέρια.

Και μην ξεχνάμε εδώ δεν θα έχουμε ταχέως κινούμενους βαρείς κόκκους άμμου , απλά, ελαφριά σκόνη η οποία "υποτάσσεται" πιο εύκολα στο ρεύμα αέρα που θα εισέρχεται από τα ανοίγματα.

2. Ένα γάντι αρκετά χοντρό για να είναι ανθεκτικό και αρκετά μεγάλο για να μπορείς να το βάζεις και να το βγάζεις όντας αυτό προσκολλημένο στο κουτί, μάλλον θα είναι άβολο στο χειρισμό ενός lap top η ενός άλλου λεπτεπίλεπτου εξαρτήματος.

Seafalco πόλυ σωστά αναφέρεις για την ποσότητα του αέρα που θα πρέπει να ρουφάει ο απορροφητήρας αλλά το βρίσκω μη εφικτό να μπορέσει να βρει - κατασκευάσει απορροφητήρα που να έχει μεγαλύτερη ροή αέρα από ένα κομπρεσέρ

Εδώ νομίζω ότι θα πρέπει να συνυπολογίσουμε το ότι ο καθαρισμός κάποιου αντικειμένου με πεπιεσμένο αέρα γίνεται με σύντομες "ριπές" και οπωσδήποτε η ποσότητα του αέρα που βγάζει το "πιστολάκι" του αέρα μπορεί να είναι ρυθμιζόμενη, είτε χρησιμοποιώντας πιστολάκι με αναλογική σκανδάλη, είτε κατασκευάζοντας πρόσθετο ακροφύσιο με πολύ μικρή διατομή.

Όπως αυτό που δείχνω εδώ, το οποίο δέχτηκε τη σχετική "περιποίηση" :)

pc263236-edit-r-10830.jpg

Επί πλέον αυτού , ας δούμε το θέμα του "απορροφητήρα" πιο "πλατιά, δεν είναι απαραίτητο να είναι αυτό που λέει ο πρώτος συνειρμός μας (ένας απορροφητήρας σπιτιού) μπορεί να βασίζεται σε έναν φυγοκεντρικό ανεμιστήρα, οι οποίοι διακρίνονται τόσο για τις μεγάλες παροχές που μπορούν να πετύχουν , αλλά και για την υποπίεση που μπορούν να δημιουργήσουν!

Πάντως με βάση δικές μου κατασκευές όλα αυτά είναι θέμα δοκιμής και ρύθμισης, όρεξη να έχουμε να παίζουμε! :)

με blower κανεις δουλεια η να δουλεψει οπως δουλευει ο φουρνος βαψηματος αμαξιων!! Απλα να καθιζει την σκονι κατω και οχι να την τραβα!!! Αν βαλει αποροφιτιρα θα πρεπει να εχει και καμηναδα ή ενα σακο για να πηγενει η σκονη!

Εννοείς να χρησιμοποιηθεί το blower σαν απορροφητήρας;

Αυτό με το φούρνο βαφής αυτοκινήτων νομίζω -μολονότι θα ήταν ΤΟ ιδανικό, είναι υπερβολικό.

Στους φούρνους αυτούς χρησιμοποιούνται πολύ ισχυροί φυγοκεντρικοί ανεμιστήρες και ανακυκλώνουν το θερμό αέρα που ξηραίνει το χρώμα, περνώντας τον αέρα από φίλτρα και στους καλούς όπως λες και εσύ ο αέρας απορροφάται από τις σχάρες που αποτελούν το πάτωμα του θαλάμου.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι θάλαμοι βαφής, δεν επικοινωνούν με καμινάδες με τον εξωτερικό αέρα, πρώτον γιατί θα χάνουν την ενέργεια που δαπανήθηκε για να ζεσταθεί ο αέρας και δεύτερον γιατί ο αέρας αυτός περιέχει βλαβερές πτητικές χημικές ουσίες, για το λόγο αυτό άλλωστε επιβάλλεται να διαθέτουν εκτός των φίλτρων σωματιδίων και φίλτρα άνθρακα για την κατακράτηση των χημικών παραγόντων!

Μπορούμε να δούμε εδώ μια αντιπροσωπευτική κατασκευή φούρνου.

(Φούρνοι βαφής REAL :: Φούρνοι βαφής για αυτοκίνητα :: Eco booth - painthouse.gr)

Όμως ...... επειδή η συζήτηση αυτά έχει (:) ) μου κατέβηκε μια παραλλαγή!

Για να μην δαπανηθούν χρήματα σε αγορές φυγοκεντρικών ανεμιστήρων, μπορούμε -μια και το 'φερε η κουβέντα στα αυτοκίνητα- να πάρουμε ένα δυο μεταχειρισμένους ανεμιστήρες από ψυγείο αυτοκινήτου, από το παλιατζή η από κάποιο συνεργείο, και να τους ενσωματώσουμε στο πίσω μέρος του κουτιού.

Αυτοί θα ρουφάνε τον αέρα από το κουτί και θα τον βγάζουν σε μια "σακούλα" όπως αυτές που χρησιμοποιούν οι μαραγκοί για να συγκρατούν την σκόνη από την πριονοκορδέλα η την πλάνη τους.

Οι ανεμιστήρες αυτοί είναι πολύ ισχυροί, άνετα θα βρεθούν με παροχή μεγάλη, τραβάνε βέβαια αρκετό ρεύμα (κάποιοι από αυτούς φτάνουν και πολύ ψηλά, κάποτε είχα χρησιμοποιήσει κάποιον που τράβαγε 40 Α ! ! !)

$(KGrHqN,!lkE6B066ZWZBOpuwM5O!!~~60_12.JPG

Εγώ έχω ένα τέτοιο(medical air compessor) ήμουν τυχερός και το βρήκα στον παλιατζή έχει και καπάκι ηχομόνωσης και η τιμή του ήταν 20 ευρώ!!!!

Εσύ, (:T:) καλό θα είναι, ........ να μας γνωρίσεις το παλιατζή σου ! :)

Αυτές οι μικρές κατασκευές είναι τόσο προσεγμένες, που κάνουν αυτό που "σέρνεται" στην αγορά να μοιάζει ότι είναι για "κλοτσιές"!

Πάντως -και εδώ ανοίγει μεγάλο θέμα- μπορούμε και μόνοι μας, μην το απορρίπτουμε έτσι με το πρώτο.

Μπορούμε να κατασκευάσουμε συμπιεστή αέρα ΑΘΟΡΥΒΟ και εξαιρετικά αποδοτικό με "κινητήρες" ψυγείων (για τρόφιμα) η με κινητήρες από αιρκοντίσιον!

Ήδη κάποιο link μπήκε πιο πρίν, και αυτά δεν τα λέω έτσι στον αέρα, με μέσα απλά που μπορούμε να αγοράσουμε για λίγα χρήματα και κάποια τεχνική βοήθεια μπορούμε να φτιάξουμε "παπάδες" !

Για του λόγου το αληθές παραθέτω δυο φωτό από δικιά μου κατασκευή ενός αθόρυβου συμπιεστή αέρα "στημένου" γύρω από δυο τριφασικά μοτέρ αιρκοντίσιον, που έχει όλα τα σχετικά καλούδια και πίνακα ιδιοκατασκευή ! ( Αλοίμονο! :) )

dscn6867-edit-r-10828.jpgdscn6869-edit-r-10829.jpg

Και φυσικά μέχρι να φτάσω σε αυτήν την κατασκευή, έγινε η σχετική προπόνηση σε μερικά άλλα μικρότερα, αυτής της "φιλοσοφίας", που είναι και πιο κατάλληλα για την περίπτωση που συζητάμε και σαν καλή συγκυρία , είναι και πολύ πιο εύκολα στην κατασκευή!

Κάποια στιγμή -ίσως είναι καλή ιδέα - θα πρέπει να ανεβάσω κάποιο work log, έτσι, για να ανάψουν τα αίματα και να χαμογελάσουν.... κι οι παλιατζήδες! :p

Όρεξη να έχουμε και όλα γίνονται !

:T:

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα με τα γάντια είναι καλή, ιδιαίτερα αν δεν θέλεις να ξεφύγει έξω κανένας κόκκος άμμου όπως στην αμμοβολή!

Στην περίπτωσή μας όμως έχουμε δυο μικρές διαφοροποιήσεις που φαντάζομαι θα επιτρέψουν και θα "επιβάλλουν" το να αποφύγουμε τα γάντια:

1. Ο αναρροφούμενος από το κουτί αέρας από κάπου θα πρέπει να μπαίνει, ας είναι λοιπόν το σημείο εισόδου του, τα ανοίγματα για να περνάνε τα χέρια.

Και μην ξεχνάμε εδώ δεν θα έχουμε ταχέως κινούμενους βαρείς κόκκους άμμου , απλά, ελαφριά σκόνη η οποία "υποτάσσεται" πιο εύκολα στο ρεύμα αέρα που θα εισέρχεται από τα ανοίγματα.

2. Ένα γάντι αρκετά χοντρό για να είναι ανθεκτικό και αρκετά μεγάλο για να μπορείς να το βάζεις και να το βγάζεις όντας αυτό προσκολλημένο στο κουτί, μάλλον θα είναι άβολο στο χειρισμό ενός lap top η ενός άλλου λεπτεπίλεπτου εξαρτήματος.

ννοείς να χρησιμοποιηθεί το blower σαν απορροφητήρας;

Αυτό με το φούρνο βαφής αυτοκινήτων νομίζω -μολονότι θα ήταν ΤΟ ιδανικό, είναι υπερβολικό.

Στους φούρνους αυτούς χρησιμοποιούνται πολύ ισχυροί φυγοκεντρικοί ανεμιστήρες και ανακυκλώνουν το θερμό αέρα που ξηραίνει το χρώμα, περνώντας τον αέρα από φίλτρα και στους καλούς όπως λες και εσύ ο αέρας απορροφάται από τις σχάρες που αποτελούν το πάτωμα του θαλάμου.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι θάλαμοι βαφής, δεν επικοινωνούν με καμινάδες με τον εξωτερικό αέρα, πρώτον γιατί θα χάνουν την ενέργεια που δαπανήθηκε για να ζεσταθεί ο αέρας και δεύτερον γιατί ο αέρας αυτός περιέχει βλαβερές πτητικές χημικές ουσίες, για το λόγο αυτό άλλωστε επιβάλλεται να διαθέτουν εκτός των φίλτρων σωματιδίων και φίλτρα άνθρακα για την κατακράτηση των χημικών παραγόντων!

Μπορούμε να δούμε εδώ μια αντιπροσωπευτική κατασκευή φούρνου.

(Φούρνοι βαφής REAL :: Φούρνοι βαφής για αυτοκίνητα :: Eco booth - painthouse.gr)

Όμως ...... επειδή η συζήτηση αυτά έχει (:) ) μου κατέβηκε μια παραλλαγή!

Για να μην δαπανηθούν χρήματα σε αγορές φυγοκεντρικών ανεμιστήρων, μπορούμε -μια και το 'φερε η κουβέντα στα αυτοκίνητα- να πάρουμε ένα δυο μεταχειρισμένους ανεμιστήρες από ψυγείο αυτοκινήτου, από το παλιατζή η από κάποιο συνεργείο, και να τους ενσωματώσουμε στο πίσω μέρος του κουτιού.

Αυτοί θα ρουφάνε τον αέρα από το κουτί και θα τον βγάζουν σε μια "σακούλα" όπως αυτές που χρησιμοποιούν οι μαραγκοί για να συγκρατούν την σκόνη από την πριονοκορδέλα η την πλάνη τους.

Οι ανεμιστήρες αυτοί είναι πολύ ισχυροί, άνετα θα βρεθούν με παροχή μεγάλη, τραβάνε βέβαια αρκετό ρεύμα (κάποιοι από αυτούς φτάνουν και πολύ ψηλά, κάποτε είχα χρησιμοποιήσει κάποιον που τράβαγε 40 Α ! ! !)

:T:

Δυστηχος δεν εχω πολυ χρονο για να σου απαντησω σε ολα!!! Αλλα στο φουρνο σωστα τα λες..σε χωρο 1*1 δεν μπορει σε καμια περιπτωση να μπουν ολα αυτα τα μαραφετια! με ενα απλα κομπρεσερ 50λιτρον κανεις απιαστα την δουλεια σου!Απλα πας με σολινες που ειναι συνδεμενες με το κομπρεσες, και προφανος με διακοπτες για τα κλινεις και να ρυθμιζεις την πιεση!!! Η σωλινες θα εχουν τρυπες που θα βγενει ο αερας απο το ταβανη προς κατω! τα υπολοιπα σε λιγο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχος δεν εχω πολυ χρονο για να σου απαντησω σε ολα!!! Αλλα στο φουρνο σωστα τα λες..σε χωρο 1*1 δεν μπορει σε καμια περιπτωση να μπουν ολα αυτα τα μαραφετια! με ενα απλα κομπρεσερ 50λιτρον κανεις απιαστα την δουλεια σου!Απλα πας με σολινες που ειναι συνδεμενες με το κομπρεσες, και προφανος με διακοπτες για τα κλινεις και να ρυθμιζεις την πιεση!!! Η σωλινες θα εχουν τρυπες που θα βγενει ο αερας απο το ταβανη προς κατω! τα υπολοιπα σε λιγο!!!!

Έτσι σε θέλω !!:T:

Προπαντός μην αγχώνεσαι !:p

Απάντα με την ησυχία σου!

A !!! Αν παίζει και κάνα σκαρίφημα / (σχεδιάκι),

να φτιάξουμε κατάσταση,

ακόμα καλύτερα!! :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ,

Ωραία η ιδέα του συμπιεστή το έχω δοκιμάσει σαν ψυκτικός που έχω τελειώσει από την τεχνική σχολή από ότι βλέπω στις Φώτο σου έχεις και τον συμπυκνωτή συνδεδεμένο ο οποίος δεν χρειάζεται καλύτερη χρησιμότητα θα είχε σε υδρόψυξη παρά στο κοφλερ πρόσφατα στον παλιατζή είχα βρει κοφλερ με 200 λίτρα δεξαμενή και το έδινε 50 ευρώ είναι να έχεις λεφτά στην τσέπη και να παίρνεις ότι βρίσκεις τώρα στο θέμα των συμπιεστών άμα πάτε σε ένα παλιατζίδικο θα βρείτε πολλούς συμπιεστές που έχουν αφαιρεθεί από οικιακά ψυγεία κλιματίστηκες μονάδες και επαγγελματικά ψυγεία το θέμα είναι όμως πως πρέπει να ξέρουμε πως θα ξεχωρίσουμε πιο είναι καλό και πιο όχι, σε αυτό θα μας βοηθήσει ένα πολυμετρο και αν μπορείτε να βρείτε ρεύμα θα είναι ακόμα πιο χρήσιμο. Πρώτα πρέπει να δούμε αν ο συμπιεστής λειτουργεί και για αυτό θα χρειαστούμε το πολυμετρο για να μετρήσουμε την αντίσταση των τυλιγμάτων όπως μας δείχνει το παρακάτω βίντεο ( How to check the windings of a refrigeration compressor - YouTube ), έπειτα για να διαπιστώσουμε ότι ο συμπιεστής δουλεύει (έχει πίεση δηλαδή) θα χρειαστούμε να συνδέουμε ένα ρελέ το οποίο κουμπώνει από την μια στο START και από την άλλη στο RUN όπως στην Φώτο.1

rzrw.jpg

, για να βρούμε πιο είναι το START και πιο το RUN ακολουθούμε το βίντεο πιο πάνω στο οποίο φαίνεται επίσης και το COMMON όπου συνδέουμε το ένα άκρο του καλωδίου του ρεύματος και στο άλλο άκρο του καλωδίου συνδέουμε το ρελε όπως δείχνει η φωτο.2 p5ik.jpg

8ldb.jpg

testcord.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία αυτά που έβαλες!!

Πράγματι δεν χρειαζόταν, όπως το λές , αλλά έκανα μια σκέψη , να δροσίσω τον αέρα , έτσι που να λιγοστέψει η υγρασία του και να πάει λιγότερη στο καζάνι

Την υγρασία την μαζεύω στον ελαιοδιαχωριστή, που όμως δεν το έχει κλείσει κύκλωμα , απλά μαζεύω τα υγρά σε ένα μπουκάλι, και κατά περιόδους συμπληρώνω λάδι.

Πάντως είναι πράγματι πολύ εύκολο , και κάποια στιγμή στάθηκα τυχερός και βρήκα στον παλιατζή μου το :

dscn7117-large-10846.jpg

το μονο που έβαλα ήταν ένα φίλτρο εισόδου, και φυσικά ρυθμιστή πίεσης και"πριζάκια"

dscn7118-large-10847.jpg

dscn7124-large-10848.jpg

Από θόρυβο , πολύ χαμηλά και από απόδοση , μια χαρά για δουλειές καθαρισμού , για βάψιμο , μόνο αν δεν είναι συνεχές!

Άντε να δούμε και το βλέπω εγώ to work log, έτσι που να έχει συμπιεστή όποιος θέλει και πιάνουν λίγο τα χέρια του!

Άντε καλό βράδυ και καλή αυριανή !

:D

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνισε κιόλας στους υπόλοιπους ότι οι συμπιεστές που έχεις είναι τριφασικοί δηλαδή χρειάζονται 3 φάσεις ρεύματος από την δέη ή

να το συνδέσεις σε μονοφασικό αλλά θα τραβήξει τα διπλάσια αμπέρ

VENTS_power_connection_figure.jpg

Και προσοχή ο πυκνωτής που θα χρησιμοποιείτε να είναι 450 βολτ

και ξέχασα να πω πως ανάλογα σε πιο ζευγάρι συνδέσεις τον πυκνωτή γυρίζει και το μοτερ

attachment.php?attachmentid=33878&d=1338742850

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνισε κιόλας στους υπόλοιπους ότι οι συμπιεστές που έχεις είναι τριφασικοί δηλαδή χρειάζονται 3 φάσεις ρεύματος από την δέη ή

να το συνδέσεις σε μονοφασικό αλλά θα τραβήξει τα διπλάσια αμπέρ

VENTS_power_connection_figure.jpg

Και προσοχή ο πυκνωτής που θα χρησιμοποιείτε να είναι 450 βολτ

και ξέχασα να πω πως ανάλογα σε πιο ζευγάρι συνδέσεις τον πυκνωτή γυρίζει και το μοτερ

attachment.php?attachmentid=33878&d=1338742850

Σωστά , το είπα άλλωστε ...."ενός αθόρυβου συμπιεστή αέρα "στημένου" γύρω από δυο τριφασικά μοτέρ αιρκοντίσιον, " ..... και σίγουρα θέλουν τρεις φάσεις από το δίκτυο γιατί η άλλη λύση δεν συνίσταται με την καμία! :nono:

Οπωσδήποτε όμως η αναφορά αυτή ήταν ευκαιριακή γι' αυτό και σύντομη, χωρίς να υπεισέλθει σε λεπτομέρειες.

Γι αυτές -καλώς εχόντων, πραγμάτων και ενδιαφέροντος- επιφυλάσσομαι ! :)

Για την ώρα προσπαθώ να συμμαζέψω μια διαρροή που έχει το μικρό στο καζανάκι του :(

Παρεμπιπτόντως, ...:...:... εσύ...... :hmm:... καλό μου παλικάρι ....:slap:...σα πολλά να ξέρεις ...:whistling :innocent::innocent::innocent::D

:yu::T:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά , το είπα άλλωστε ...."ενός αθόρυβου συμπιεστή αέρα "στημένου" γύρω από δυο τριφασικά μοτέρ αιρκοντίσιον, " ..... και σίγουρα θέλουν τρεις φάσεις από το δίκτυο γιατί η άλλη λύση δεν συνίσταται με την καμία! :nono:

Οπωσδήποτε όμως η αναφορά αυτή ήταν ευκαιριακή γι' αυτό και σύντομη, χωρίς να υπεισέλθει σε λεπτομέρειες.

Γι αυτές -καλώς εχόντων, πραγμάτων και ενδιαφέροντος- επιφυλάσσομαι ! :)

Για την ώρα προσπαθώ να συμμαζέψω μια διαρροή που έχει το μικρό στο καζανάκι του :(

Παρεμπιπτόντως, ...:...:... εσύ...... :hmm:... καλό μου παλικάρι ....:slap:...σα πολλά να ξέρεις ...:whistling :innocent::innocent::innocent::D

:yu::T:

Δούλευα τα καλοκαιριά από δευτέρα γυμνάσιου σε βιομηχανική ψύξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να συνδεθεί το τριφασικό μοτέρ μονοφασικά με τον τρόπο που φαίνεται στο σχέδιο παραπάνω απλά δουλεύει σε ποσοστό περίπου 70% και ζορίζεται περισσότερο με αποτέλεσμα να θερμαίνεται και να μειώνεται ο χρόνος ζωής του

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να συνδεθεί το τριφασικό μοτέρ μονοφασικά με τον τρόπο που φαίνεται στο σχέδιο παραπάνω απλά δουλεύει σε ποσοστό περίπου 70% και ζορίζεται περισσότερο με αποτέλεσμα να θερμαίνεται και να μειώνεται ο χρόνος ζωής του

Για λετε ρε τσακάλια, εχω ενα κομπρεσέρ μεγάλο παρατημένο για αυτον το λογο... ο κινητήρας του ειναι 4,5hp τη λέτε; ; θα γίνει να δουλέψει σε μονοφασικο;

Φτιάξτε με την διάθεση :D

Σε μονοφασικο μεταχειριζμενο τοσο μεγάλο δεν βρίσκω, εκανα το λάθος κ ρώτησα για καινούργιο! !!!

200 € μου είπαν! !! Μου πέσαν τα μαλλιά! !!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Έλειψα για λίγες μέρες και βλέπω κανατε παρτάκι :p

Πάμε λοιπόν...

ωραίες ιδέες ακούγονται αλλα μαλλον θα καταλήξω σε μια κατασκευή σχετικά απλή οπου θα θα βαζω το πισι μεσα σε καποιο περιορισμένο χώρο, πχ κάτι σαν ντουλάπι , και θα το φυσάω οσο μπορώ. και μετα θα το σκουπίζω

Εκτός αν εχει την μανα του και τον πατερα του μέσα, οπου θα αναγκάζομαι να βρω χωρο εξω για λιγο και θα το φυσάω.

Η ιδέα για απορροφητήρα ειναι καλή αλλά απο την αλλη σκεφτομαι μην κατα το φύσημα, φυγει και κανενα εξερτημα, βίδα ή δεν ξέρω και εγω τι αλλο, και τρεχουμε και δεν φτανουμε

Link to comment
Share on other sites

Έλειψα για λίγες μέρες και βλέπω κανατε παρτάκι :p

Πάμε λοιπόν...

ωραίες ιδέες ακούγονται αλλα μαλλον θα καταλήξω σε μια κατασκευή σχετικά απλή οπου θα θα βαζω το πισι μεσα σε καποιο περιορισμένο χώρο, πχ κάτι σαν ντουλάπι , και θα το φυσάω οσο μπορώ. και μετα θα το σκουπίζω

Εκτός αν εχει την μανα του και τον πατερα του μέσα, οπου θα αναγκάζομαι να βρω χωρο εξω για λιγο και θα το φυσάω.

Η ιδέα για απορροφητήρα ειναι καλή αλλά απο την αλλη σκεφτομαι μην κατα το φύσημα, φυγει και κανενα εξερτημα, βίδα ή δεν ξέρω και εγω τι αλλο, και τρεχουμε και δεν φτανουμε

Το ντουλάπι , μια χαρά μου ακούγεται !

Για για τα εξαρτήματα που φοβάσαι ότι θα εκτοξευτούν ενδεχομένως στο "στόμα " του απορροφητήρα , μη σκας , σου έχω έτοιμο φίμωτρο και μάλιστα χωρίς να περιορίζει τη ροή του αέρα με σίτε κλπ :)

ashampoo-snap-2014-01-14-17h01m05s-001-10866.png

Από τα διαφράγματα αυτά δεν σκαρφαλώνει η βίδα όσο και δυνατός να είναι ο απορροφητήρας (Το μπλε τετράγωνο) .:)

Και έχε υπόψη σου, ότι είναι πολύ πιθανόν να αρκεί και μόνο το Α διάφραγμα.

{Το κουτί / ντουλάπι , απεικονίζεται σε τομή κατακόρυφη.}

Άντε καλή συνέχεια!!! :T:

Link to comment
Share on other sites

Για λετε ρε τσακάλια, εχω ενα κομπρεσέρ μεγάλο παρατημένο για αυτον το λογο... ο κινητήρας του ειναι 4,5hp τη λέτε; ; θα γίνει να δουλέψει σε μονοφασικο;

Φτιάξτε με την διάθεση :D

Σε μονοφασικο μεταχειριζμενο τοσο μεγάλο δεν βρίσκω, εκανα το λάθος κ ρώτησα για καινούργιο! !!!

200 € μου είπαν! !! Μου πέσαν τα μαλλιά! !!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Πρέπει να ανοίξω τα βιβλία μου διότι έχω την εντύπωση ότι σε μεγάλους κινητήρες δεν μπορεί να γίνει αυτό, υπάρχει περίπτωση να μην ξεκινάει το μοτέρ με αποτέλεσμα να καεί. Θα το κοιτάξω όταν βρω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

^^^ Πολύ χλωμό το βλέπω να παίζει η ιδέα!

Όπως λες και εσύ , αυτές οι αλχημείες είναι για μικρούς κινητήρες,

Από μια ισχύ και πάνω , αυτά οδηγούν σε "φουντώματα" ! ! ! :)

Ο λόγος είναι ότι τα τυλίγματα του κινητήρα είναι σχεδιασμένα για να δουλεύουν με διαφορά φάσης 120 μοίρες και όχι με ένα "ψεύτικο" 90 μοίρες!

Υπάρχουν βέβαια λύσεις γι αυτό (converter κλπ) αλλά .... κοστίζουν! ! !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.