Jump to content



30 ευρώ για αλλαγή καλωδίου ?


The Reaper

Recommended Posts

Και αυτό να έκανε έπρεπε να περάσει τα crimps εκ νέου σωστά; Περίπτωση με 50άρι φεύγα για σένα και μένα απο θέμα υλικών.

Εκτός αν ήταν τόοοοοοοοοσο κομπογιαννίτης που πήρε καλώδια με επαφές απο άλλο τροφοδοτικό και τα χρησιμοποίησε στο νέο βύσμα με κόλλημα.

Αν όμως ο ts δε μπορεί να καταλάβει τι έκανε, το 30άρι είναι υπερ του τεχνικού

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Το μόνο λάθος που βρίσκω είναι ότι δεν ενημέρωσε για το κόστος επισκευής. Δεν ξέρω πόσα άτομα στο forum είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και γνωρίζουν, αλλά εάν υπολογίσεις ότι ο εν'λόγο τεχνικός δεν το έφτιαξε για την πλάκα του αλλά είναι η δουλεία, καλά πληρώθηκε. Για να λειτουργήσει μια επιχείρηση χρειάζεται να πληρωθούν κάποια λειτουργικά της έξοδα τα οποία σε κάποιο ποσοστό, ανάλογα την εργασία, χρεώνονται στον πελάτη. Εάν ήταν γνωστός, σε είχε πελάτη, θα μπορούσε να ''κόψει'' κάτι από την τιμή και να πληρωθεί π.χ 20 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

σαν τιμη μου φαινετε λογικο ...

αυτο που δεν βλεπω λογικο , ειναι το γεγονος , οτι για να "λιωσει" κατι εκει πανω . σημαινει πως υπαρχει ενδοτερο προβλημα ..... δεν θα μου εκανε εντυπωση αμα η αλλαγη του καλωδια ηταν απλα παραταση ζωης .

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι κι ενας απο τους λογους που δε θα μπορουσα να συνεργαστω ποτε με απλους πολιτες...

Δε λεω, ισως επρεπε να πει οτι δεν αξιζει η επισκευη, αλλα το ποσο που χρεωσε ειναι γελοιο!

Δηλαδη τι επρεπε να σε χρεωσει? ενα πιατο ρυζι μηπως?

Οσο για το ποσο χρονο εκανε για να βρει τη βλαβη και να στην επισκευασει αστο, υποθετω 5-40 χρονια (σπουδες + εμπειρια, γιατι εμεις οι "μισθοφοροι" αυτα ειναι που εχουμε να δωσουμε, σε αντιθεση με τους εμπορους που τζιραρουν αερα κοπανιστο τον οποιο κοπανισε καποιος αλλος "μισθοφορος" ωςστε να ειναι αντικειμενο προς πωληση).

Πως θα ησουν ευχαριστημενος δηλαδη? με κανα ταληρακι? ημαρτον.

Το οτι δεν ενημερωσε οτι το τροφοδοτικο ειναι της πλακας και δεν αξιζει επισκευη ισως ειναι λιγο φταιξιμο, αλλα εσυ οταν το εδινες για επισκευη δεν ηξερες τι εχει στα σωθικα του ο υπολογιστης σου?

btw οσο για το χρονο επισκευης, οπως λεω και στους πελατες μου: την επομενη φορα βρειτε εναν ηλιθιο και ασχετο να κανει κανα χρονο να το επισκευασει ωστε να μεινετε απολυτα ικανοποιημενοι

Link to comment
Share on other sites

@ick74

αυτο εχει σχεση ομως και με το ποσο ακριβο το τροφοδοτικο ειναι

δλδ αμα εγω εχω δωσει 250 ευρω για ενα platinum enermax και ειμαι εκτος εγγυησης,τα 30 δεν ειναι τιποτα σε ενα κορυφαιο τροφοδοτικο

τωρα ομως για τροφοδοτικο που δεν εχει πανω απο 20 ευρω, ε οχι και 30 ευρω για να μου αλλαξει ενα καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

@ick74

τωρα ομως για τροφοδοτικο που δεν εχει πανω απο 20 ευρω, ε οχι και 30 ευρω για να μου αλλαξει ενα καλωδιο.

30 και στο μεν και στο δε θα σου πάρει. Με το ίδιο πρόβλημα ασχολείται. Το αν αξίζει το psu να τα δώσεις είναι ένα άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

@ick74

αυτο εχει σχεση ομως και με το ποσο ακριβο το τροφοδοτικο ειναι

δλδ αμα εγω εχω δωσει 250 ευρω για ενα platinum enermax και ειμαι εκτος εγγυησης,τα 30 δεν ειναι τιποτα σε ενα κορυφαιο τροφοδοτικο

τωρα ομως για τροφοδοτικο που δεν εχει πανω απο 20 ευρω, ε οχι και 30 ευρω για να μου αλλαξει ενα καλωδιο.

Γιατί τον ίδιο χρόνο και τα ίδια υλικά δε θες και για τα δύο; :p

Link to comment
Share on other sites

@ick74

αυτο εχει σχεση ομως και με το ποσο ακριβο το τροφοδοτικο ειναι

δλδ αμα εγω εχω δωσει 250 ευρω για ενα platinum enermax και ειμαι εκτος εγγυησης,τα 30 δεν ειναι τιποτα σε ενα κορυφαιο τροφοδοτικο

τωρα ομως για τροφοδοτικο που δεν εχει πανω απο 20 ευρω, ε οχι και 30 ευρω για να μου αλλαξει ενα καλωδιο.

τοτε ρε συ εγω που ασχολουμαι με μηχανηματα καποιων εκατομμυριων (ηγ εστω πενταψηφιων στην καλυτερη) αν βρω καμια καμμενη ασφαλεια να χρεωσω κανα κατοσταρι χιλιαρικα επειδη ειναι ακριβα... (τωρα που το σκεφτομαι γαμάτα θα ηταν και κριμα που δεν τα μετραμε ετσι :D)

Link to comment
Share on other sites

Την τιμή δεν τη συζητάμε, πιστεύω αυτό έχει γίνει κατανοητό από την αρχή.

Είναι μια χαρά λογική (το λιγότερο). Μεγάλη αλυσίδα π.χ. ήθελε 40 για τοποθέτηση τροφοδοτικού.

Το θέμα είναι ότι (φαντάζομαι) το παλικάρι δεν πήγε και του είπε 'Χάλασε το τροφοδοτικό, φτιάξε το' αλλά 'Χάλασε ο υπολογιστής, φτιάξε τον'.

Οπότε και το ερώτημα '30 ευρώ για ένα καλώδιο;' αναφέρεται περισσότερο στη φάση:

Μου είπε ότι το φτιαξε, πλήρωσα 30 ευρώ και οι πυκνωτές της μητρικής είναι ακόμη φουσκωμένοι ενώ το μόνο που βλέπω είναι μια αλλαγή στο βύσμα.

Link to comment
Share on other sites

Την τιμή δεν τη συζητάμε, πιστεύω αυτό έχει γίνει κατανοητό από την αρχή.

Είναι μια χαρά λογική (το λιγότερο). Μεγάλη αλυσίδα π.χ. ήθελε 40 για τοποθέτηση τροφοδοτικού.

Το θέμα είναι ότι (φαντάζομαι) το παλικάρι δεν πήγε και του είπε 'Χάλασε το τροφοδοτικό, φτιάξε το' αλλά 'Χάλασε ο υπολογιστής, φτιάξε τον'.

Οπότε και το ερώτημα '30 ευρώ για ένα καλώδιο;' αναφέρεται περισσότερο στη φάση:

Μου είπε ότι το φτιαξε, πλήρωσα 30 ευρώ και οι πυκνωτές της μητρικής είναι ακόμη φουσκωμένοι ενώ το μόνο που βλέπω είναι μια αλλαγή στο βύσμα.

βασικα αν διαβασεις τοι θεμα προσεκτικα αυτο που βλεπεις ειναι πως συζηταμε την τιμη...

Ο ts καθεται και παραπονιεται "30 ευρω για ενα καλωδιο? "

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα "διαφωνησω" με την Karmen1983, οσον αφορα το κοστος της οποιαδηποτε δουλειας.

οχι γιατι δεν θεωρω οτι η δουλεια που γινεται, πρεπει να πληρωνεται και, μαλιστα καλα, οταν ειναι σωστη. συμφωνω απολυτα.

αλλα, πλεον υπαρχουν αλλα μετρα και σταθμα στην αγορα..!

οταν τα μεροκαματα πλεον εχουν πεσει σε επιπεδα €20-25, δεν θεωρω οτι, για μια σχετικα "ευκολη" δουλεια (για αλλαγη καλωδιου μιλαμε, μην ξεχνιομαστε), μισης - 1 ωρας για τον επαγγελματια, τα 30ευρα και τα 50ευρα να ειναι ταριφα.

και για να γινω και λιγο Βεγγος, €30 χ 8 ωρες = €240 χ 22 μερες (χωρις Σαββατα..!!) = €5,280...!!!!!

σορρυ, αλλα ετσι το βλεπω εγω..!!

ξερω τι σημαινει καταστημα, γιατι σε καταστημα ειμαι κι εγω ολη τη μερα, καθε μερα. και μαλιστα σε τομεα που οι γνωσεις μας δεν πληρωνονται ανεξαρτητα με τα προιοντα που πουλαμε..!!

βλεπω τι γινεται στην αγορα. αλλα εξακολουθω και πιστευω οτι σε καποια μικρα πραγματα, καπου ξεφευγουμε....!! ακομα..!!

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι εκοψε το χαλασμενο καλωδιο και αντικατεστησε με ενα αλλο καλωδιο απο καποιο εξτρα τροφοδοτικο που ειχε στο εργαστηριο. Αυτη η δουλεια σε καμια περιπτωση δεν ειναι 15 λεπτα. Γιατι πρεπει να δεις τι φταιει, να ανοιξεις κουτι και να κολλησεις το καλωδιο. Θεωρω λογικο το κοστος των 30ευρω, αλλα παραλογο καποιος που ειναι μελος εδω να πηγαινει τον υπολογιστη του σε καταστημα για να τον φτιαξουν. Το μονο λαθος που βλεπω ειναι οτι θα επρεπε να κανει ενα τηλεφωνο λεγοντας

Λυση 1 αλλαγη τροδοφοτικου, κοστος νεου 20ευρω και 20 τα εργατικα

Λυση 2 επισκευη του υπαρχοντος κοστος 30 μαζι με εργατικα

Λυση 3 το παραλαμβανεις χωρις επισκευη 10ευρω για τον ελεγχο

Μπορει να θεωρουμε ολοι εδω το συγκεκριμενο τροφοδοτικο χαλια, και οντως ειναι, αλλα η πλειοψηφια τετοιας ποιοτητας τροφοδοτικα εχει στους υπολογιστες του, αντε εξηγησε οτι το απλο CX430 με τα 45 ευρω αξιζει τα χρηματα που ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα "διαφωνησω" με την Karmen1983, οσον αφορα το κοστος της οποιαδηποτε δουλειας.

οχι γιατι δεν θεωρω οτι η δουλεια που γινεται, πρεπει να πληρωνεται και, μαλιστα καλα, οταν ειναι σωστη. συμφωνω απολυτα.

αλλα, πλεον υπαρχουν αλλα μετρα και σταθμα στην αγορα..!

οταν τα μεροκαματα πλεον εχουν πεσει σε επιπεδα €20-25, δεν θεωρω οτι, για μια σχετικα "ευκολη" δουλεια (για αλλαγη καλωδιου μιλαμε, μην ξεχνιομαστε), μισης - 1 ωρας για τον επαγγελματια, τα 30ευρα και τα 50ευρα να ειναι ταριφα.

σορρυ, αλλα ετσι το βλεπω εγω..!!

ξερω τι σημαινει καταστημα, γιατι σε καταστημα ειμαι κι εγω ολη τη μερα, καθε μερα. και βλεπω τι γινεται στην αγορα. αλλα εξακολουθω και πιστευω οτι σε καποια μικρα πραγματα, καπου ξεφευγουμε....!! ακομα..!!

Μιχα χαρά χρέωσε.

Το ότι τα μεροκάματα έχουν πέσει εκεί που λες δεν πρέπει να είναι ο οδηγός. Αν είναι δηλαδή να μην κράζουμε την κυβέρνηση και την τρόικα αφού μας συμφέρουν τέτοια μεροκάματα...

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι ότι δεν είναι για ένα καλώδιο γιατί αν ήταν ένα καλώδιο θα το είχε κάνει και μόνος του.

Νομίζω πως το θέμα δεν παίρνει άλλη συζήτηση.

Seriously? θα μπορεί να το κάνει και μόνος του;

Ναι

α) ΑΝ πιάνουν τα χέρια του

β) ΑΝ ξέρει ότι δε βάζουμε καλώδιο όπου βρούμε τρύπα

γ) ΑΝ ξέρει να χρησιμοποιεί πρέσα και κολλητήρια

δ) ΑΝ είχε πρέσα

ε) ΑΝ είχε κολλητήρια

Με τα ΑΝ απο πάνω και μερικά ευρώπουλα παραπάνω απο τα 30 ευρώ που έδωσε ΝΑΙ θα το έκανε και μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Seriously? θα μπορεί να το κάνει και μόνος του;

Ναι

α) ΑΝ πιάνουν τα χέρια του

β) ΑΝ ξέρει ότι δε βάζουμε καλώδιο όπου βρούμε τρύπα

γ) ΑΝ ξέρει να χρησιμοποιεί πρέσα και κολλητήρια

δ) ΑΝ είχε πρέσα

ε) ΑΝ είχε κολλητήρια

Με τα ΑΝ απο πάνω και μερικά ευρώπουλα παραπάνω απο τα 30 ευρώ που έδωσε ΝΑΙ θα το έκανε και μόνος του.

Στο ίδιο μήκος κύμματος είμαστε. Αυτό που λέω είναι ότι αν ήταν όσο απλό το παρουσιάζουν ("ένα απλό καλώδιο άλλαξε/έφτιαξε") θα το είχε κάνει μόνος του και δεν θα "έκλαιγε" για τα 30€ που πολύ σωστά του ζητήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Και γω στο εμπόριο είμαι και πιστεύω πως δεν πλήρωσε πολλά γιατι δεν πλήρωσε μόνο καλώδια αλλά

1 γνώσεις

2 Υλικά

3 Ωρα

4 αν έκοψε παραστατικό φπα

και γιατί να ενημερώσει αφού ο πελάτης δεν ζήτησε να μάθει??

Και εξηγούμε γιατί ο τεχνικός φαντάστηκε πως ξέρει τι του έφερε ο πελάτης οπότε γιατί να του πει

Δηλαδη αν σε μεγαλοκατάστημα έπαιρνε 50 τι θα έλεγε.

Τεχνική δουλειά πληρώνεται γιατί περιλαμβάνει πολλά.Πλήρωσα 50 ευρώ υδραυλικό να κλείσει μια τρύπα σε σωλήνα που έτρεχε νερό στο μαγαζί.Εκανε 5 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.