Jump to content



30 ευρώ για αλλαγή καλωδίου ?


The Reaper

Recommended Posts

Στο ίδιο μήκος κύμματος είμαστε. Αυτό που λέω είναι ότι αν ήταν όσο απλό το παρουσιάζουν ("ένα απλό καλώδιο άλλαξε/έφτιαξε") θα το είχε κάνει μόνος του και δεν θα "έκλαιγε" για τα 30€ που πολύ σωστά του ζητήθηκαν.

Sorry αλλά όπως το διάβασα νόμιζα ότι κυριολεκτούσες για το ότι μπορεί και μόνος του

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply
βασικα αν διαβασεις τοι θεμα προσεκτικα αυτο που βλεπεις ειναι πως συζηταμε την τιμη...

Ο ts καθεται και παραπονιεται "30 ευρω για ενα καλωδιο? "

Ναι, την τιμή συζητάμε σύμφωνοι αλλά μάλλον από διαφορετική σκοπιά ο καθένας. :p

Εγώ απλά τονίζω ότι έχει διαφορά εσύ ως επαγγελματίας λ.χ. να διορθώσεις μια βλάβη σε τροφοδοτικό και να ζητήσεις π.χ. 60 ευρώ για τις εργατοώρες, τις γνώσεις, τον εξοπλισμό και την εγγύηση καλής λειτουργίας που θα δώσεις και άλλο εγώ που θα κόψω δύο καλώδια και θα τα ενώσω και θα πάρω 30 ευρώ.

Εσύ ουσιαστικά θα έχεις τη λογική αμοιβή ενώ εγώ θα είμαι ακριβός σε σχέση με την εργασία που έγινε. Και με 20 ευρώ πάλι ακριβός θα ήμουν.

Έτσι όπως τα περιγράφει ο ts (είτε είναι σωστός είτε λάθος) ψιλολόγικό δεν είναι να τον πειράζουν τα 30 ευρώ;

Φυσικά ο άνθρωπος που του το έφτιαξε μπορεί να έχει κάνει και καλή δουλειά...

Αν πάρουμε την ερώτηση αυτή καθε αυτή τότε όπως είπε και ο it.expert (και οι υπόλοιποι που απαντήσατε) δεν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε παραπάνω.

Τα 30 ευρώ δεν είναι πολλά.-

Link to comment
Share on other sites

30 και στο μεν και στο δε θα σου πάρει. Με το ίδιο πρόβλημα ασχολείται. Το αν αξίζει το psu να τα δώσεις είναι ένα άλλο θέμα.

εμ εκει θελω να καταληξω.στο αν αξιζει.και βεβαια αξιζει σε ενα καλο τροφοδοτικο αλλα οχι στο deer του κιλου

Link to comment
Share on other sites

Και για να προσθέσω, όταν χρεώσω κάποιον 100€ για κάτι που εμένα θα μου πάρει 5-10 λεπτά αλλά ο άλλος δεν θα το μπορέσει ΠΟΤΕ, όταν μου λένε ότι μου πήρε μόνο 5 λεπτά απλά γελάω.

Επίσης άλλο τόσο γελάω με ατάκες 100€ είναι 5 μεροκάματα. Πήγαινε κάνε το ίδιο και ζήτα τα μισά ρε μεγάλε!

Link to comment
Share on other sites

Η απλά με 20-25€ θα αγόραζε νέο τροφοδοτικό ακριβώς το ίδιο και θα είχε και εγγύηση (λέμε τώρα).

Τέσπα, δεν θεωρώ ότι ήθελε πολύ ώρα να βρεθεί η βλάβη σε τέτοιον υπολογιστή. Καμμένο πλαστικό στο βύσμα τροφοδοσίας. Αφού δεν άνοιγε ο υπολογιστής κοιτάς τα καλώδια τροφοδοτικού και ιδιαίτερα αυτά που καταλήγουν στην μητρική. Επιδιόρθωση του καλωδίου στην άκρη του. Αφαίρεση του molex και πέρασμα νέων crimps. Δοκιμή. Ανοίγει. Test με κάνα benchmark. Κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Δικη μου γνωμη ειναι οτι δεν σε πηρε πολλα οπως εχουν αναφερει και πιο πανω τα παιδια διοτι δεν πληρωνεις μονο την αλλαγη που σου εκανε αλλα και πολλα αλλα..Οπως το μαγαζι τα εργαλεια,την γνωση τον χρονο και το ανταλλακτικό. Βεβαια και εμενα μου ειχε καει ολη η φισα του τροφοδοτικού και της μητρικης αλλα την αλλαξα μονος μου, βρηκα μια αλλη χαλασμενη και εγινε ολη η διαδικασια χωρις χρηματα..Οποτε να μαθαινεις σιγα σιγα αν θελεις και γουσταρεις,γιατι υπαρχουν και καλοθελητες που μπορουν να βοηθησουν και εισαι αρχοντας.Αυτα.... :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Και για να προσθέσω, όταν χρεώσω κάποιον 100€ για κάτι που εμένα θα μου πάρει 5-10 λεπτά αλλά ο άλλος δεν θα το μπορέσει ΠΟΤΕ, όταν μου λένε ότι μου πήρε μόνο 5 λεπτά απλά γελάω.

Επίσης άλλο τόσο γελάω με ατάκες 100€ είναι 5 μεροκάματα. Πήγαινε κάνε το ίδιο και ζήτα τα μισά ρε μεγάλε!

Φυσικα για να μη νοιωθει χαμενος απο τις συναλλαγες του ας προτιμησει και οδοντιατρο που θα κανει 6-7 ωρες μια εξαγωγη :banging:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις πληρώνουμε και τις γνώσεις του άλλου. Αν δεν τον είχαμε ανάγκη δεν θα πηγαίναμε εκεί.

Έχω στήσει μερικά ασύρματα δίκτυα σε ξενοδοχεία, με λινκ από ένα κτήριο σε άλλο αρκετά μακριά, αρκετές ρυθμίσεις για προστασία κλπ, και όταν λες ότι θέλεις 150€ εργατικά σου λένε κόψε κάτι είναι πολλά. Γιατί απλά βλέπουν ότι πέρασες μερικά καλώδια και τα συνέδεσες πάνω στις συσκευές. Δεν ξέρουν τι έχει γίνει πιο πίσω.

Ποιος δεν έχει φωνάξει υδραυλικό για 5-10 λεπτά και να πληρώσει 30€?

Και μην θεωρούμε ότι επειδή έβγαλε αυτός 30€ σε μια ώρα, ότι θα βγάζει τη μέρα 8 Χ 30, γιατί πολύ απλά μπορεί να μην έχει καν άλλη δουλειά μέσα στη μέρα.

Sent from my Migato GT-N7105 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Τους υδραυλικους σας παρακαλω να μην τους συγχεεται με τους τεχνικους Η/Υ .Εχω λογους που το λεω,να αφησω μονο αυτο που ειπωθηκε περι 5800€ παραπανω για πλακα ειναι γεγονος ανετα για γνωστο μου υδραυλικο και τα πιο πολλα μαυρα.Δουλευει βεβαια απο ξημερωματα μεχρι βραδυ αλλα και παλι ειναι τρελα λεφτα για τις μερες μας.

Link to comment
Share on other sites

Και για να προσθέσω, όταν χρεώσω κάποιον 100€ για κάτι που εμένα θα μου πάρει 5-10 λεπτά αλλά ο άλλος δεν θα το μπορέσει ΠΟΤΕ, όταν μου λένε ότι μου πήρε μόνο 5 λεπτά απλά γελάω.

Επίσης άλλο τόσο γελάω με ατάκες 100€ είναι 5 μεροκάματα. Πήγαινε κάνε το ίδιο και ζήτα τα μισά ρε μεγάλε!

Oι τεχνικοι εδω στην Ελλαδα ειναι λιγο φάρα, οπως οι ταξιτζηδες κλπ

Απλά παρακαλανε να μπει στο μαγαζι ή να παρει τηλεφωνο ο αδαης να τον χρεωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανα κι εγώ αυτή τη δουλειά, τέτοιους πελάτες σαν τον topic starter θα παρακαλούσα να μπαίνουν.

Απορία [MENTION=23794]The Reaper[/MENTION], στον ίδιο το είπες για τα 30€ ή εκεί τα έδωσες κανονικά χωρίς παράπονο?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα με τα 30:

«Το point είναι η 30άρα (και δε μιλάμε για κοπέλα στα τριάντα )»

0,1-1 μωρό

1-4 νήπιο

5-10 κοριτσάκι

10-16 κοπέλα

16-29 γυναίκα

29-30 ηλικιωμένη (το γράφω κόσμια)

30+ :rip:

φίλε με την αρχική ερώτηση: κάνε οικονομίες για νέο μηχάνημα καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα με τα 30:

0,1-1 μωρό

1-4 νήπιο

5-10 κοριτσάκι

10-16 κοπέλα

16-29 γυναίκα

29-30 ηλικιωμένη (το γράφω κόσμια)

30+ :rip:

φίλε με την αρχική ερώτηση: κάνε οικονομίες για νέο μηχάνημα καλού κακού.

Έχεις χάσει το νόημα...

thirtys are better in bedyyys...

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανα κι εγώ αυτή τη δουλειά, τέτοιους πελάτες σαν τον topic starter θα παρακαλούσα να μπαίνουν.

Απορία [MENTION=23794]The Reaper[/MENTION], στον ίδιο το είπες για τα 30€ ή εκεί τα έδωσες κανονικά χωρίς παράπονο?

Όχι δεν του είπα τίποτα γιατί το παρέλαβε και το πλήρωσε ο πατήρ,που είναι άσχετος από pc και τα λοιπά, άρα δεν μπορούσε να εκτιμήσει την κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι γενικώς ότι όχι, τα 30 δεν είναι πολλά γι αυτό που έκανε, ήταν όμως πολλά γι αυτό το τροφοδοτικό που ίσως έπρεπε από την αρχή να είχες αλλάξει.

Γενικώς πάντως, 30€ είναι, τα έδωσες, άστο να πάει στο καλό και μη χαλιέσαι.

Link to comment
Share on other sites

Oι τεχνικοι εδω στην Ελλαδα ειναι λιγο φάρα, οπως οι ταξιτζηδες κλπ

Απλά παρακαλανε να μπει στο μαγαζι ή να παρει τηλεφωνο ο αδαης να τον χρεωσουν.

Οι πελάτες να δεις τι φάρα που είναι. Μπαίνουν μέσα και νομίζουν ότι έχουν μπει στη σπηλιά του Νταβέλη.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπαίνετε σε αυτή τη λογική, δεν έχει νόημα.

Ελεύθερη αγορά έχουμε ο καθένας ζητάει όσα θέλει και ο άλλος δίνει αυτά που θέλει και μπορεί να δώσει σε όποιον πιστεύει αυτός.

Αλλά την ατάκα "30€ είναι ένα μεροκάματο" όπου την ακούω κόβω την καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά την ατάκα "30€ είναι ένα μεροκάματο" όπου την ακούω κόβω την καλημέρα!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=iUg8HvkG_JE]Ατάκες Βέγγος - "τα βγάζει αυτά τα λεφτά ο Ωνάσης;;;" - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Oι τεχνικοι εδω στην Ελλαδα ειναι λιγο φάρα, οπως οι ταξιτζηδες κλπ

Απλά παρακαλανε να μπει στο μαγαζι ή να παρει τηλεφωνο ο αδαης να τον χρεωσουν.

Αυτά τα λενε μονο οσοι δεν κατέχουν κανενός είδους τεχνογνωσία.

Αν ήξερες κάτι που οι αλλοι δεν το ξερουν θα το χρεωνες.

Εκτος αν εισαι απο τζακι και τα ικα-τεβε νοικια κτλ δε σε αγγίζουν.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.