Jump to content



Το τελος των 4 Ghz


JohnnyX

Recommended Posts

Η Intel αποφασισε να μη φτασει στα 4 Ghz . Η πιο γρηγορη θα ειναι στα 3.8..απο εκει και μπρος θα βγαζει cpus με 2 Mb cache οπως οι τωρινει P4 EE.

http://www.reuters.com/audi/newsArticle.jhtml?type=technologyNews&storyID=6506690

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι τελικά υπερίσχυσε ολων ο νόμος του Moore.......Θα πρέπει να βρεθεί άλλη τεχνολογία γιά να δουλεύουν πλέον οι επεξεργαστές σε τέτοιες συχνότητες με αέρα.......Όσα περισσότερα τρανζίστορς έχει μέσα του τόσο μεγαλύτερη θερμοκρασία......’ν βάλουμε τώρα και το ανέβασμα της συχνότητας - άστα να πάνε..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Εγώ πάλι νομίζω ότι τελικά υπερίσχυσε ολων ο νόμος του Moore.......Θα πρέπει να βρεθεί άλλη τεχνολογία γιά να δουλεύουν πλέον οι επεξεργαστές σε τέτοιες συχνότητες με αέρα.......Όσα περισσότερα τρανζίστορς έχει μέσα του τόσο μεγαλύτερη θερμοκρασία......’ν βάλουμε τώρα και το ανέβασμα της συχνότητας - άστα να πάνε..... ;)

Τελικά με το φως αντί των ηλεκτρονίων τι γίνεται? Έχουμε καμμιά εξέλιξη?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyX [Σήμερα, στις 08:50]

Η Intel αποφασισε να μη φτασει στα 4 Ghz . Η πιο γρηγορη θα ειναι στα 3.8..απο εκει και μπρος θα βγαζει cpus με 2 Mb cache οπως οι τωρινει P4 EE.

http://www.reuters.com/audi/newsArticle.jhtml?type=technologyNews&storyID=6506690

Γι αυτο κι εγω πητα τον 3.4 northy τον εχω 3.95 και δουλευει (που θα μου παει θα τα πιασει τα 4.0):wall: :wall: οποτε αργοτερα θα επενδυσω σε αλλα σοκετ που τοτε θα ειναι δοκιμασμενα και σε αλλες ταχυτητες με αλλες τεχνολογιες:banging:

Link to comment
Share on other sites

Λογικα πραγματα ειναι αυτα...καιρος λοιπον ειναι η Ιντελ να αποδειξει την αξια της σαν εταιρια προσφεροντας κατι καινουργιο οπως παλια,τωρα αν αυτο ειναι ΜΜΧ η μια καινοτομια οπως ο memory c. της AMD υποσκελιζεται πιστευω η μορφη του απο το τελικο αποτελεσμα της αποδοσης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

εγώ δε καταλαβαίνω αφού 4G χτυπάνε οι Ε0 για πλάκα με αέρα, τι κόλλημα έχει να τους πάει στα 4G?????

μπορει η "δικη" μας σταθεροτητα να μην αντιπροσωπευει την Ιντελ....παντως ειναι περιεργο γιατι μενει πισω στα μοντελα σε σχεση με την ΑΜΔ>βλεπε 4000+

ΧΑΧΑΧΑ τωρα μου ηρθε αυτο...Αν δεν υπαρχει το P4 4G το 4000+ Μοιαζει τοσο φαιδρο...τραγικο!

Link to comment
Share on other sites

Δε σε καταλαβαίνω αφού η intel δε χρησιμοποιεί πλέον τα G για το marking αλλά τα 5xx. Εξ άλλου αν τα χρησιμοποιούσε η σειρά 6xx θα έπεφτε πάνω στην 5xx και θα μπερδευόταν ο κόσμος. Θέλω να δω τι διαφορά θα έχει στην επίδοση ο 3.6 1MBL2 με τον 3.4 2ΜBL2 γιατί αν έχουν τις ίδιες ή ακόμα χειρότερα αν ο πρώτος σε μερικά bench είναι μπροστά τότε το 5 και το 6 μπροστά από το marking μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στους καταναλωτές ή μήπως όχι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly

Μπα εξεφτελιστικο για την Intel μοιαζει.Εχουμε ισοδυναμη αποδοση με cpu που δε προκειται να βγαλετε ποτε σας, με την λογικη Mhz rulez.Aπλα τα πραγματα :bye:

ξεχασες το ζηλια-ψωρα..λολλλ

endu εγω νομιζω πως το παρον με καταλαβαινουν ολοι...

663220 INTEL CELERON D 320 (2,4MHz) BOX 533 63.90

652431 INTEL CELERON D 325 (2,53GHz) 72.00

658294 INTEL CELERON D 330 (2,66GHz) 78.00

658316 INTEL CELERON D 335 (2,8GHz) 96.00

632414 INTEL PENTIUM 4 3,0E GHz BOX (PRESCOTT) 164.00

619868 INTEL PENTIUM 4 3,2 GHz EXTREME EDITION 849.00

643939 INTEL PENTIUM 4 3,2E GHz BOX (PRESCOTT) 201.00

648329 INTEL PENTIUM 4 3,4 GHz BOX EXTREME EDITION 915.00

662143 INTEL PENTIUM 4 520 (2,8GHZ) BOX 150.50

662151 INTEL PENTIUM 4 530 (3,0EGHZ) BOX 163.50

662178 INTEL PENTIUM 4 540 (3,2EGHZ) BOX 208.50

656097 INTEL PENTIUM 4 550 (3,4EGHZ) BOX 261.00

657034 INTEL PENTIUM M715 (1,5AGHz) BOX 192.00

657050 INTEL PENTIUM M725 (1,6AGHz) BOX 229.00

657077 INTEL PENTIUM M735 (1,7AGHz) BOX 279.00

657085 INTEL PENTIUM M745 (1,8GHz) BOX 399.00

657069 INTEL PENTIUM M755 (2,0GHz) BOX

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά όταν θα δουν και αυτό..

INTEL PENTIUM 4 620 (2,8GHZ) BOX

INTEL PENTIUM 4 630 (3,0EGHZ) BOX

INTEL PENTIUM 4 640 (3,2EGHZ) BOX

INTEL PENTIUM 4 650 (3,4EGHZ) BOX

δε θα μπερδευτούν ή μήπως θα πρέπει να μάθουν και πως η cache δίνει μια κατοστάρα (όχι χιλιάρα το τονίζω) πάνω στο marking?

και ακομα χειροτερα αυτό

INTEL PENTIUM 4 620 (2,6GHZ) BOX

INTEL PENTIUM 4 630 (2.8GHZ) BOX

INTEL PENTIUM 4 640 (3,0GHZ) BOX

INTEL PENTIUM 4 650 (3,2GHZ) BOX

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

ναι αλλά όταν θα δουν και αυτό..

INTEL PENTIUM 4 620 (2,8GHZ) BOX

INTEL PENTIUM 4 630 (3,0EGHZ) BOX

INTEL PENTIUM 4 640 (3,2EGHZ) BOX

INTEL PENTIUM 4 650 (3,4EGHZ) BOX

δε θα μπερδευτούν ή μήπως θα πρέπει να μάθουν και πως η cache δίνει μια κατοστάρα (όχι χιλιάρα το τονίζω) πάνω στο marking?

και ακομα χειροτερα αυτό

INTEL PENTIUM 4 620 (2,6GHZ) BOX

INTEL PENTIUM 4 630 (2.8GHZ) BOX

INTEL PENTIUM 4 640 (3,0GHZ) BOX

INTEL PENTIUM 4 650 (3,2GHZ) BOX

τι να σου πω μαν...θα δουμε,τωρα παντως με την ΑΜΔ δεν μπερδευονται οποτε μαλλον δεν θα εχουν προβλημα και με την ιντελ..

ATHLON 64 3500+ ΒΟΧ 2,2 GHZ 512kΒ 319.00

AMD ATHLON 64 3700+ ΒΟΧ 2,4 GHZ 1MB

AMD ATHLON 64 3800+ ΒΟΧ 2,4 GHZ 512kB

Link to comment
Share on other sites

Εσείς λιθοβολήσατε πρώτοι όχι εμείς αλλά φαίνεται εκεί που είμαστε θα έρθετε όπως κάνετε κατ εξακολούθηση το τελευταίο καιρό blame, then follow

Αρχική απάντηση από yanni

Με τι ψήξη? Την stock ψήκτρα?

ναι την stock, και αυτό είναι αλήθεια, απλά η stock είναι γομάρι και το FAN κάνει καλή δουλειά...
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly

Μπα εξεφτελιστικο για την Intel μοιαζει.Εχουμε ισοδυναμη αποδοση με cpu που δε προκειται να βγαλετε ποτε σας, με την λογικη Mhz rulez.Aπλα τα πραγματα :bye:

Αφού έχεις την AMD "έχουμε" δεν φέρνεις καμιά CPU απο δώ που θέλει ο αδερφός μου; :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Εσείς λιθοβολήσατε πρώτοι όχι εμείς αλλά φαίνεται εκεί που είμαστε θα έρθετε όπως κάνετε κατ εξακολούθηση το τελευταίο καιρό blame, then follow

ναι την stock, και αυτό είναι αλήθεια, απλά η stock είναι γομάρι και το FAN κάνει καλή δουλειά...

εμεις(μιλας γενικα..) δεν εχουμε προβλημα με ΑΜΔ και πιστευω πως οι περισσοτεροι Ιντελαδες θα παρουν ΑΜΔ εφοσον ειναι καλος...το αντιθετο πιστευω ομως δεν συμβαινει με τους ΑΜΔαδες...Προσωπικα δεν κατηγορησα ποτε την ΑΜΔ για την επιλογη του ΠΡ oυτε ειπα οτι ο memory c. ειναι μουφα,την κατηγορησα για της αναληθη νουμερα του ΠΡ(βλεπε ΧΠ).Γενικα πιστευω οι ΑΜΔαδες επαθαν οτι επαθα εγω με την Nvidia:επειδη τα εσκαγα(ολοι βασικα) σε αυτην.Μολις ειδα μια υλοποιηση στο παρασκηνιο(9700 προ) που την "πατουσε" αρχισα να βλεπω εριστικα την nvidia ξεχνωντας οτι nvidia ειναι NVIDIA.Και να που τωρα ειναι παλι στην κορυφη με τα παιχνιδια να ειναι ανεκαθεν optimized για τις καρτες τις!Ε ετσι και οι ΑΜΔαδες ειδαν τις τιμες να πεφτουν κατακορυφα,τις επιδοσεις να σπερνουν(εποχη thunderbird 1400) και ξεχασαν τι σημαινει Ιντελ...Μετα ειχαμε το γνωστο μοτιβο:Ο ΑΜΔ μου σπερνει γιατι ετσι μου αρεσει να λεω στον ευατο μου και εχω δωσει και τα μισα λεφτα(οοοoo κοιταξε το βλακα πηγε πηρε Ιντελ και εδωσε 300 ευρω για cpu oooo=monkey boys).Και τωρα να που ειμαστε με το 939 σοκετ να rularei και φυσικα τους ΑΜΔαδες με το δικιο τους να χλευαζουν και να κατηγορουν την Ιντελ και τους Ιντελαδες αφου εβαλαν πρωτα τα λεφτα εκει που ηταν το στομα τους!Και να τελειωσω...blame,then follow

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.