Jump to content



Παρέδωσε πνεύμα η μητρική - προτάσεις για νέο socket


ss42ss

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες, χθες το βράδυ η μητρική τις υπογραφής μου μάλλον παρέδωσε πνεύμα, έκανα κάποιους ελέγχους να δω μήπως φταίει κάτι άλλο αλλά τπτ, την πήγα στον τεχνικό για δεύτερο έλεγχο και περιμένω την τελική απάντηση (αν.και την ξέρω ήδη).

Θα ήθελα να μου προτείνετε ποιο socket να επιλέξω για νέα μητρική/επεξεργαστή/ram.

Το πσ χρησιμοποιηται για gaming, streaming, autocad και photoshop

Ευχαριστώ

Sent From My Xperia Z Using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική είναι πολύ δύσκολο να παραδώσει πνεύμα, αν δεν έχει παίξει χοντρή πατάτα με άλλο υποσύστημα.

Τι συμπτώματα έχεις;

Όσο για την αντικατάσταση, προφανώς θα πας σε haswell cpu (i7 4770k μονόδρομος), μητρική Ζ87 (άπειρες επιλογές ανάλογα με προτίμηση σε εταιρεία και εξοπλισμός που σε ενδιαφέρει) και κανά 16άρι GB μνήμες. Θα χρειαστείς και καινούριο block φαντάζομαι. Περίπου στα 700-800€ σε βλέπω να σκας.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να ανοίξω το πσ χθες το βράδυ και έκανε τσαφ και έβγαλε καπνό...

Έκλεισα τροφοδοτικό τα αποσύνδεσα όλα από πάνω έκανα ένα τεστ στο τροφοδοτικό και δουλεύει κανονικά, έβγαλα ram/γραφικά, δίσκους πάτησα να ανοίξει αλλά τπτ ούτε μπιπ κάνει ούτε post, έβγαλα την μπαταρία, πάτησα το power για να φύγει το αποθηκευμένο ρεύμα από τους πυκνωτές, τηνεβαλα πάλι πάνω και δεν άλλαξε κάτι...

Το μπλοκ που έχω πάνω ταιριάζει με 1150,1155,1366,2011 οπότε δεν θα έχω πρόβλημα με αυτό

Sent From My Xperia Z Using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Τότε πας εδώ :

cpu Msystems.gr - Προϊόντα - Intel Core i7-4770K + Δώρο το Total War: Rome II

ram Msystems.gr - Προϊόντα - Kingston 8GB HyperX Beast 2400MHz CL11 (Kit of 2)

και μητρική διαλέγεις αναλόγως τις ανάγκες σου(usb,sata,pci-e θυρες κλπ)

Msystems.gr - Κατηγορία - Motherboards - Socket 1150 (Intel)[]=_Z87_

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλω ότι μπορεί όντως να τα έπαιξε η μητρική αλλά σου αφήνο και ανοιχτό ένα ενδεχόμενο για τροφοδοτικό,..παρ' ολο που λες ότι λειτουργεί,...να ξέρεις ότι έχω δει τροφοδοτικό που ανάβει και τελικά δεν λειτουργεί σωστά (και μάλιστα επώνυμο). Προσωπικά αντικατέστησα ένα Zalman με αυτό CORSAIR PSU 850W CMPSU-RM850MEU CP-9020056-EU | Snif.gr και παίζει θαυμάσια. Εγώ άνοιξα το PC και μου κατέβασε το γενικό του σπιτιού. Με τα πολλά πήρε εμπρος και έδειχνε να δουλεύει,...αλλα που...!!! Και εμένα έκανε ένα εφε καπνού πριν παραδώσει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλω ότι μπορεί όντως να τα έπαιξε η μητρική αλλά σου αφήνο και ανοιχτό ένα ενδεχόμενο για τροφοδοτικό,..παρ' ολο που λες ότι λειτουργεί,...να ξέρεις ότι έχω δει τροφοδοτικό που ανάβει και τελικά δεν λειτουργεί σωστά (και μάλιστα επώνυμο). Προσωπικά αντικατέστησα ένα Zalman με αυτό CORSAIR PSU 850W CMPSU-RM850MEU CP-9020056-EU | Snif.gr και παίζει θαυμάσια. Εγώ άνοιξα το PC και μου κατέβασε το γενικό του σπιτιού. Με τα πολλά πήρε εμπρος και έδειχνε να δουλεύει,...αλλα που...!!! Και εμένα έκανε ένα εφε καπνού πριν παραδώσει!

αν ήταν το τροφοδοτικό οι καπνοί θα έβγαιναν από την πίσω πλευρά λόγο του ανεμηστήρα που βγάζει τον αέρα και όχι από την πάνω(τοποθετημένο κάτω)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπορεί πολύ άνετα το τροφοδοτικό να έστειλε ό,τι να 'ναι ρεύματα στη μητρική και να επακολούθησε το "τσαφ". Προσωπικά πρώτη φορά ακούω για μητρική να "φεύγει" έτσι. Πριν στήσεις το νέο μηχάνημα εγώ θα πρότεινα έναν έλεγχο στο τροφοδοτικό. Το τεστ που έκανες μετά το συμβάν στο τροφοδοτικό, ποιο ήταν; Να φανταστώ ότι απλά διαπίστωσες ότι λειτουργεί (on/off);

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ που έκανες μετά το συμβάν στο τροφοδοτικό, ποιο ήταν; Να φανταστώ ότι απλά διαπίστωσες ότι λειτουργεί (on/off);

βραχυκύκλωμα πράσινου με ένα γειτονικό του μαύρο άνοιγμα διακόπτη και μέτρημα με πολύμετρο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα παίδες, χθες το βράδυ η μητρική τις υπογραφής μου μάλλον παρέδωσε πνεύμα, έκανα κάποιους ελέγχους να δω μήπως φταίει κάτι άλλο αλλά τπτ, την πήγα στον τεχνικό για δεύτερο έλεγχο και περιμένω την τελική απάντηση (αν.και την ξέρω ήδη).

Θα ήθελα να μου προτείνετε ποιο socket να επιλέξω για νέα μητρική/επεξεργαστή/ram.

Το πσ χρησιμοποιηται για gaming, streaming, autocad και photoshop

Ευχαριστώ

Sent From My Xperia Z Using Tapatalk 4

Στη θέση σου θα πήγαινα στο 2011 socket με επεξεργαστή τον i7 4820k στα 290€ και με μητρική την Gigabyte X79-ud3, άλλα 190€=480€.

Το socket αυτό πρόκειται σύντομα να ξεπεραστεί από το 2011-3 και οι κορυφαίοι 6πήρυνοι που έχει θα πέσουν σε τιμή σύντομα. Στο συνιστώ κυρίως για μελλοντική προοπτική αναβάθμισης.

Ο 4820κ είναι εφάμιλλος με τον 4770κ σε επιδόσεις, οπότε δεν χάνεις κάτι σε απόδοση. Τα χρήματα που μένουν μπορείς να τα αξιοποιήσεις σε μνήμες όπως είπαν και οι προηγούμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.