Jump to content



Ο Υπολογιστής δουλεύει αλλά δεν έχει σήμα η οθόνη


Recommended Posts

Tις έβαλα τις βίδες εκεί που λέει το manual...μετά τι πρέπει να κάνω;

καμάρι για να συνεννοηθούμε γιατί διαβάζω διάφορα.

Τέτοια είχε το κουτί και πάνω σε αυτά έβαλες τη μητρική;

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRf_R487SHBquLC2oB4ioH5-pl8t_Gz-gCqkb2BblMIfvW7q5zsAg

Απάντα με ένα ναι ή ένα όχι

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

καμάρι για να συνεννοηθούμε γιατί διαβάζω διάφορα.

Τέτοια είχε το κουτί και πάνω σε αυτά έβαλες τη μητρική;

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRf_R487SHBquLC2oB4ioH5-pl8t_Gz-gCqkb2BblMIfvW7q5zsAg

Απάντα με ένα ναι ή ένα όχι

Όχι..δεν νομίζω όπως είναι οι τρύπες του κουτιού έβαλα τις βίδες όπως τον παλιό μου η/υ

Έγινε επεξεργασία από JohnArapakos
Link to comment
Share on other sites

Ωραία επειδή δε ξέρω ποιο κουτί έχεις αν αυτό δεν έχει βουναλάκια απο μόνο του (άρα δε θέλει αποστάτες κατά πάσα πιθανότητα) πρέπει να βάλεις τα παραπάνω που σου έδειξα και πάνω σε αυτά να βιδώσεις τη μητρική

Link to comment
Share on other sites

θα πω αυτο που σκεφτονται ολοι , αλλα κανεις δεν το λεει

εφοσον δεν εισαι εξοικιωμενος με αυτα τα μηχανιματα , απλα μην τα πειραζεις ,

το μοναδικο πραμα που μπορεις να κανεις ( γιατι εδω μεσα , και 100 ατομα να σου απαντησουν δεν εχει νοημα )

1) φωναξε καποιον γνωστο σου που να ξερει να βαζει χερι , για να σε επιβεβαιωσει οτι υπαρχει καποιο προβληματικο κομματι , η απλα τα εχεις συνδεσει λαθος

2) αμα υσχιει το παραπανω , πηγαινε τα πισω στο μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επειδή δε ξέρω ποιο κουτί έχεις αν αυτό δεν έχει βουναλάκια απο μόνο του (άρα δε θέλει αποστάτες κατά πάσα πιθανότητα) πρέπει να βάλεις τα παραπάνω που σου έδειξα και πάνω σε αυτά να βιδώσεις τη μητρική

Έχει "βουναλάκια" στα οποία πάνω έχω βιδώσει την μητρική (από κάτω την μητρική έχει κενό) αυτό εδώ είναι το κουτί μου.

Link to comment
Share on other sites

θα πω αυτο που σκεφτονται ολοι , αλλα κανεις δεν το λεει

εφοσον δεν εισαι εξοικιωμενος με αυτα τα μηχανιματα , απλα μην τα πειραζεις ,

το μοναδικο πραμα που μπορεις να κανεις ( γιατι εδω μεσα , και 100 ατομα να σου απαντησουν δεν εχει νοημα )

1) φωναξε καποιον γνωστο σου που να ξερει να βαζει χερι , για να σε επιβεβαιωσει οτι υπαρχει καποιο προβληματικο κομματι , η απλα τα εχεις συνδεσει λαθος

2) αμα υσχιει το παραπανω , πηγαινε τα πισω στο μαγαζι

Οκ

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα φώναξε το φίλο σου το τεχνικό να το δει μία γιατί θα γράφουμε για μια ζωή εδώ.

Ή αν είσαι Αθήνα πέρασε να στο φτιάξω (αν δεν υπάρχει πρόβλημα hardware) και με κερνάς ένα καφέ

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα φώναξε το φίλο σου το τεχνικό να το δει μία γιατί θα γράφουμε για μια ζωή εδώ.

Ή αν είσαι Αθήνα πέρασε να στο φτιάξω (αν δεν υπάρχει πρόβλημα hardware) και με κερνάς ένα καφέ

;) από χανιά είμαι....έχω τον johncsj (δεν ξέρω, αν τον ξέρεις) ξάδελφο και θα έρθει σήμερα να δει τι γίνεται ;)

Έγινε επεξεργασία από JohnArapakos
Link to comment
Share on other sites

Χανιά δεν θα στο φτιάξει και να πληρώσεις, είναι τοπικίστρια!

Οι αποστάτες θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα αν έχεις ξεχάσει κανέναν που δε χρησιμοποιείται από κάτω κι ακουμπάει σε κάποιο σημείο της μητρικής. Λογικά αφού έλεγξες δεν θα είναι αυτό το πρόβλημα.

Σε περίπτωση που επιστραφεί στο e-shop ζήτα τα χρήματα πίσω, «η μητρική δε δουλεύει, την επιστρέφω, τα λεφτά μου πίσω», τελεία.

Link to comment
Share on other sites

παίδες σήμερα αγόρασα κάποια parts να στήσω εναν πύργο και ενω αναβουν ολα καλα κανει και τον ηχο στην αρχη νεκρα η οθονη...

δεν εχω καρτα γραφικων πανω! (απο vga προσπαθω να μπω)

προσπαθησα με μπαταριες κλπ και βγαλα ολα τα front panel pins αλλα τζιφος! (μια τρυπα της μητρικης δεν εχει θεση για αποστατη (κατω δεξια) και μενει στον αερα...φταιει αυτο;

επισης εκανα λαλακια οταν κουμπονα τον επεξεργαστη και στραβωσα καποια Pins τα οποια ισιωσα και μπηκε κανονικα στην θεση του!

καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

παίδες σήμερα αγόρασα κάποια parts να στήσω εναν πύργο και ενω αναβουν ολα καλα κανει και τον ηχο στην αρχη νεκρα η οθονη...

δεν εχω καρτα γραφικων πανω! (απο vga προσπαθω να μπω)

προσπαθησα με μπαταριες κλπ και βγαλα ολα τα front panel pins αλλα τζιφος! (μια τρυπα της μητρικης δεν εχει θεση για αποστατη (κατω δεξια) και μενει στον αερα...φταιει αυτο;

επισης εκανα λαλακια οταν κουμπονα τον επεξεργαστη και στραβωσα καποια Pins τα οποια ισιωσα και μπηκε κανονικα στην θεση του!

καμια ιδεα;

η λαλακία που έκανες μου μυρίζει.

Link to comment
Share on other sites

παίδες σήμερα αγόρασα κάποια parts να στήσω εναν πύργο και ενω αναβουν ολα καλα κανει και τον ηχο στην αρχη νεκρα η οθονη...

δεν εχω καρτα γραφικων πανω! (απο vga προσπαθω να μπω)

προσπαθησα με μπαταριες κλπ και βγαλα ολα τα front panel pins αλλα τζιφος! (μια τρυπα της μητρικης δεν εχει θεση για αποστατη (κατω δεξια) και μενει στον αερα...φταιει αυτο;

επισης εκανα λαλακια οταν κουμπονα τον επεξεργαστη και στραβωσα καποια Pins τα οποια ισιωσα και μπηκε κανονικα στην θεση του!

καμια ιδεα;

στραβωσες τα πιν που παταει η cpu ? ....

αν ναι , μην βαλεις χερι εκτος αμα εισαι χειρουργος .

Link to comment
Share on other sites

AMD Athlon II X2 340 3.2 GHz Dual Core Socket FM2 65W Box (AD340XOKHJBOX)

MSI Socket FM2 FM2-A55M-P33 GLan Audio Raid

Crucial 2GB DDR3 Non ECC CL11 1600MHz (CT25664BA160B)

LC-Power Power Supply 500W ATX 24 pin Office Series LC500H-12 V2.2 Active-PFC Retail

αυτα εχει το κουτι.....(το πτωμα!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

κι εγω το ιδιο προβλημα

δοκιμασα οσα ειπατε αλλα τιποτα

Αυτο το επαθε μετα απο αλλαγη κουτιου

μητρικη asus p5q deluxe αναβουν κανονικα τα λαμπακια της ξεκιναει ο υπολογιστης αλλα τιποτα στην οθονη

δοκιμασα αλλο τροφοδοτικο αλλες καρτες γραφικων αλλα τιποτα

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ιδιο προβλημα

δοκιμασα οσα ειπατε αλλα τιποτα

Αυτο το επαθε μετα απο αλλαγη κουτιου

μητρικη asus p5q deluxe αναβουν κανονικα τα λαμπακια της ξεκιναει ο υπολογιστης αλλα τιποτα στην οθονη

δοκιμασα αλλο τροφοδοτικο αλλες καρτες γραφικων αλλα τιποτα

καμια ιδεα?

 

 

δοκιμασες να το ανοιξεις χωρις να ειναι μεσα στο κουτι ?  (μπας και για καποιο λογο εχει επαφη με το μεταλλο του κουτιου ...)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.