Jump to content



Ο Υπολογιστής δουλεύει αλλά δεν έχει σήμα η οθόνη


Recommended Posts

Όχι,δεν παίζει ρόλο ,έπρεπε να σου δίνει έστω BIOS.

Λοιπόν στο δια ταύτα,

Εφόσων

Οθόνη - Check

Μνήμες - Check

Κάρτα γραφικών - Check

Σκληρός Δίσκος - Check

Τροφοδοτικό - Check.

Οι πιθανότητες σε faulty motherboard αυξάνονται να ξέρεις.

Θα χρειαστείς λογικά RMA εφόσων είναι καινούργια.

Αν μπορείς βγάλε και την μπαταριούλα για 5 δευτ. και μετά δοκίμασε να το ανοίξεις.

Το έκανα αλλά και πάλι τίποτα...RMA= απόδειξη αγοράς; την παρασκευή τα αγόρασα από το e-shop.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το έκανα αλλά και πάλι τίποτα...RMA= απόδειξη αγοράς; την παρασκευή τα αγόρασα από το e-shop.

αν το ξανα έκανες και πάλι τίποτα.

Στο τέλος θα κάνεις το εξής για χαζούς λόγους ξεκούμπωσε και κούμπωσε όλα τα καλωδιάκια απο τροφοδοτικό , το 24αρί ,το πάνω αριστερά απο πίσω τα κουμπάκια έλενξε οτι είναι ανοιχτά,όλα και το ρεύμα της μπρίζας.

Ξέρω είναι χαζά αυτά που λέω αλλά έλενξε τα καλού κακού ποτέ δεν ξέρεις πάνω στην βιασύνη μας.

Ναι,τα δίνεις πίσω με απόδειξη αγοράς και λες οτι έχει πρόβλημα και θέλεις RMA.

Link to comment
Share on other sites

αν το ξανα έκανες και πάλι τίποτα.

Στο τέλος θα κάνεις το εξής για χαζούς λόγους ξεκούμπωσε και κούμπωσε όλα τα καλωδιάκια απο τροφοδοτικό , το 24αρί ,το πάνω αριστερά απο πίσω τα κουμπάκια έλενξε οτι είναι ανοιχτά,όλα και το ρεύμα της μπρίζας.

Ξέρω είναι χαζά αυτά που λέω αλλά έλενξε τα καλού κακού ποτέ δεν ξέρεις πάνω στην βιασύνη μας.

Ναι,τα δίνεις πίσω με απόδειξη αγοράς και λες οτι έχει πρόβλημα και θέλεις RMA.

Τα έχω ελέγξει όλα πάνω από "100" φορές....έχω φάει τα χέρια μου ;) Θα τον πάω σε ένα φίλο μου που είναι τεχνικός να μου το επιβεβαιώσει! Σας Ευχαριστώ για την βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ο φίλος μας αγόρασε G.SKILL F3-12800CL8T-6GBRM 6GB DDR3 PC3-12800 1600MHZ RIPJAWS TRIPLE CHANNEL KIT που είναι triple channel kit για INTEL I7 ενώ έχει AMD.Δεν σας παραξένεψε? Φίλε μου δοκίμασε να βάλεις άλλες μνήμες, πρέπει να είναι SINGLE/DUAL CHANNEL DDR3.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ο φίλος μας αγόρασε G.SKILL F3-12800CL8T-6GBRM 6GB DDR3 PC3-12800 1600MHZ RIPJAWS TRIPLE CHANNEL KIT που είναι triple channel kit για INTEL I7 ενώ έχει AMD.Δεν σας παραξένεψε? Φίλε μου δοκίμασε να βάλεις άλλες μνήμες, πρέπει να είναι SINGLE/DUAL CHANNEL DDR3.

μα και αυτό που μας παραξένεψε για αυτό του είπα να τις βγάλει τελείως και πρέπει έστω να ανοίξει και να βγάλει μύνημα ή BIOS οτι λέιπει ή ήχο,αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τότε δεν του "μίλησε" η μητρική όταν έβγαλε της μνήμες τότε να προετοιμαστεί για rma μητρικής στο e-shop.

ακριβώς ούτε έτσι δεν μίλησε η μητρική και τα έλενξε όλα τα υπόλοιπα;;; βούρ για RMA.

Link to comment
Share on other sites

H μητρική από όσο βλέπω δεν έχει beeper επάνω. Αρα λογικό να μη μιλήσει.

Το πιο πιθανόν είναι να θέλει bios up date αλλά αφού έχει φίλο τεχνικό όπως λέει, ας πάει να το δει και να του πει τι παίζει.

και btw και triple channel να είναι οι μνήμες μια χαρά δουλεύουν στις περισσότερες περιπτώσεις άσχετα που σε αυτή δε φαίνονται καν στη λίστα συμβατότητας της μητρικής (κάτι που πολλές φορές συμβαίνει αλλά δουλεύουν κανονικά)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να σύνδεσα κάτι λάθος; γιατί είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι...αν και δεν έχει τίποτα το δύσκολο. ;)

To κουμπάκι του τροφοδοτικού από πίσω το έχεις να δείχνει Ι ή Ο;

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη pci θύρα δοκίμασες να συνδέσεις την κάρτα γραφικών; Δοκίμασε και με άλλη κάρτα αν μπορείς στην ίδια θύρα που έχεις την ήδη υπάρχουσα γιατί μου μοιάζει για χαλασμένη θύρα

Έγινε επεξεργασία από paspartou
Link to comment
Share on other sites

και χαλασμένο pci slot να είναι πάλι το πάει για επιστροφή σε μητρική καινούργια. Μήπως έχεις ξεχάσει κάποιον αποστάτη στο κουτί κάτω από τη μητρική; Το έχεις κοιτάξει αυτό; Πρέπει να βγει η μητρική από το κουτί για να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βγεί η μητρική, απλώς κοίταξε τις οπές υποδοχής που μπαίνουν οι βίδες (αυτές που έχουν μεταλλική επικάλυψη) και στηρίζουν την μητρική επάνω στο κουτί μήπως κάποια βίδα δεν έχει τοποθετηθεί. Φυσικά εάν η θύρα είναι ελαττωματική πας για αλλαγή μητρικής :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βγεί η μητρική, απλώς κοίταξε τις οπές υποδοχής που μπαίνουν οι βίδες (αυτές που έχουν μεταλλική επικάλυψη) και στηρίζουν την μητρική επάνω στο κουτί μήπως κάποια βίδα δεν έχει τοποθετηθεί. Φυσικά εάν η θύρα είναι ελαττωματική πας για αλλαγή μητρικής :hehe:

Έχω βάλει μόνο 2 βίδες για να στηρίζουν την μητρική μέχρι να τον φτιάξω..έχει καμία σημασία αυτό; Δοκίμασα την κάρτα γραφικών στον 2ο PCI slot αλλά και πάλι τίποτα...

Έγινε επεξεργασία από JohnArapakos
Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε αν υπάρχουν αποστάτες πίσω απο κάθε ''ολοκληρωμένο''. βίδωσε εκεί που παίρνει βίδες ωστε να καταλάβεις αν λείπει κάποιος αποστάτης χωρίς να χρειαστεί να βγάλεις εντελώς τη μητρική απο το κουτί. φυσικά και πρέπει να τις βάλεις όλες τις βίδες, άλλες 4 βίδες δεν είναι κόπος πιστεύω στο βάλε βγάλε αλλιώς θα έχεις θέμα βραχυκυκλώματος

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε αν υπάρχουν αποστάτες πίσω απο κάθε ''ολοκληρωμένο''. βίδωσε εκεί που παίρνει βίδες ωστε να καταλάβεις αν λείπει κάποιος αποστάτης χωρίς να χρειαστεί να βγάλεις εντελώς τη μητρική απο το κουτί. φυσικά και πρέπει να τις βάλεις όλες τις βίδες, άλλες 4 βίδες δεν είναι κόπος πιστεύω στο βάλε βγάλε αλλιώς θα έχεις θέμα βραχυκυκλώματος

Γιατί τον βάζετε να κάνει τσάμπα δουλειές ?

Η μητρική λειτουργεί και χωρίς να βιδωθεί πουθενά.Και έξω από το κουτί να την ακουμπήσει κάπου θα λειτουργήσει.

Να τον ρωτήσεις αν έχει βάλει κανέναν αποστάτη σε σπείρωμα που δεν πρέπει και του κάνει βραχυκύκλωμα ή δεν έχει βάλει καθόλου να πω ναι!!

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να σύνδεσα κάτι λάθος; γιατί είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι...αν και δεν έχει τίποτα το δύσκολο. ;)

-Όπως λες επειδή είναι πρώτη φορά και για να μην κάνεις καμία ζημιά, πάρε τον υπολογιστή και πήγαινε στο κατάστημα που πήρες τα πράγματα να στο ελέγξουν.

Δεν χρειάζεται να βγεί η μητρική, απλώς κοίταξε τις οπές υποδοχής που μπαίνουν οι βίδες (αυτές που έχουν μεταλλική επικάλυψη) και στηρίζουν την μητρική επάνω στο κουτί μήπως κάποια βίδα δεν έχει τοποθετηθεί. Φυσικά εάν η θύρα είναι ελαττωματική πας για αλλαγή μητρικής

-Αν έχει ξεχάσει/πέσει καμιά βίδα κάτω από την μητρική ή βιδώσει κάποιον αποστάτη σε λάθος τρύπα στο κουτί αν δεν

βγει η μητρική δεν θα μπορεί να το ελέγξει.

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε αν υπάρχουν αποστάτες πίσω απο κάθε ''ολοκληρωμένο''. βίδωσε εκεί που παίρνει βίδες ωστε να καταλάβεις αν λείπει κάποιος αποστάτης χωρίς να χρειαστεί να βγάλεις εντελώς τη μητρική απο το κουτί. φυσικά και πρέπει να τις βάλεις όλες τις βίδες, άλλες 4 βίδες δεν είναι κόπος πιστεύω στο βάλε βγάλε αλλιώς θα έχεις θέμα βραχυκυκλώματος

Tις έβαλα τις βίδες εκεί που λέει το manual...μετά τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.