Jump to content



Ο Υπολογιστής δουλεύει αλλά δεν έχει σήμα η οθόνη


Recommended Posts

Για σας! Έκανα αναβάθμιση στον παλιό μου υπολογιστή και το πρόβλημα είναι ότι σύνδεσα κανονικά όλα τα καλώδια του υπολογιστή αλλά η οθόνη δεν δείχνει τίποτα! Στον υπολογιστή τα έλεγξα όλα (cpu,ram,mobo,gpu,hard drive και η οθόνη) αν δουλεύουν και δούλευαν! Υπάρχει περίπτωση να φταίει η ram; γιατί το κουτί γράφει Tri-Channel Memory For Intel Core i7 and X58 Platform ενώ εγώ έχω τον AMD FX-8320. :help1:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κουτί εννοείς το case. Αυτό προφανώς είναι άσχετο με το τι του βάζεις εσύ μέσα.

Ποια μητρική έχεις μήπως και θέλει κανένα bios update για τον 8320?

Γενικά πες τι έβαλες μέσα για να πάρουμε μία γεύση

ΥΓ Καλώς όρισες κιόλας στο TheLab

Link to comment
Share on other sites

Κουτί εννοείς το case. Αυτό προφανώς είναι άσχετο με το τι του βάζεις εσύ μέσα.

Ποια μητρική έχεις μήπως και θέλει κανένα bios update για τον 8320?

Γενικά πες τι έβαλες μέσα για να πάρουμε μία γεύση

ΥΓ Καλώς όρισες κιόλας στο TheLab

Ευχαριστώ! Για μητρική έχω την MSI 970A-G43 RETAIL από το e-shop.Τροφοδοτικό έχω το CORSAIR CP-9020048-EU BUILDER SERIES 600W και ram G.SKILL F3-12800CL8T-6GBRM 6GB DDR3 PC3-12800 1600MHZ RIPJAWS TRIPLE CHANNEL KIT. Δεν κάνει καν boot για να κάνω bios update.Κουτί εννοώ το "κουτί" που είχε μέσα τις ram.

Έγινε επεξεργασία από JohnArapakos
Link to comment
Share on other sites

Η μητρική δεν είναι καλή επιλογή λόγω VRM ...

Για να υποστηρίξει τον επεξεργαστή θέλει το παρακάτω bios.

MSI Global ? Motherboard - 970A-G43

Πάντως εγώ δεν θα έβαζα 8-πύρηνο πάνω σε αυτή την μητρική.

Παίζεις στα όρια και χωρίς δυνατότητα overclock ,

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική δεν είναι καλή επιλογή λόγω VRM ...

Για να υποστηρίξει τον επεξεργαστή θέλει το παρακάτω bios.

MSI Global ? Motherboard - 970A-G43

Πάντως εγώ δεν θα έβαζα 8-πύρηνο πάνω σε αυτή την μητρική.

Παίζεις στα όρια και χωρίς δυνατότητα overclock ,

Δεν χρειάζομαι overclock! χρειάζομαι βοήθεια..πως βάζω το bios αν δεν δείχνει τίποτα η οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έκανες αναβάθμιση στον παλιό σου υπολογιστή πες μας τι κράτησες και ποια είναι τα

νέα πράγματα που έβαλες?

Σε περίπτωση που χρειάζεται να κάνεις bios update, πρέπει να βάλεις τον παλιό σου επεξεργαστή για να το κάνεις,

αν δεν έχεις το cpu ή βρίσκεις επεξεργαστή από κάποιον φίλο σου για να σε διευκολύνει ή πας σε κάποιο κατάστημα για να στο κάνει,

μαζί με τον επεξεργαστή σου και παράλληλα να τον δοκιμάσουν με την μητρική σου.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έκανες αναβάθμιση στον παλιό σου υπολογιστή πες μας τι κράτησες και ποια είναι τα

νέα πράγματα που έβαλες?

Σε περίπτωση που χρειάζεται να κάνεις bios update, πρέπει να βάλεις τον παλιό σου επεξεργαστή για να το κάνεις,

αν δεν έχεις το cpu ή βρίσκεις επεξεργαστή από κάποιον φίλο σου για να σε διευκολύνει ή πας σε κάποιο κατάστημα για να στο κάνει,

μαζί με τον επεξεργαστή σου και παράλληλα να τον δοκιμάσουν με την μητρική σου.

Το μόνο που κράτησα είναι ο σκληρός δίσκος WDC 1TB και την κάρτα γραφικών GTX 550ti Asus Edition.Ο παλιός μου επεξεργαστής είναι am2 (athlon x2 64 4400+) οπότε δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

όταν γράφεις «ο υπολογιστής δουλεύει» ακούς τον υπολογιστή να μπαίνει στα windows; Ή καταλαβαίνεις ότι δεν κάνει καν boot όπως γράφεις παρακάτω;

Αν ισχύει το πρώτο, η οθόνη δείχνει να παίρνει ρεύμα κανονικά (ανάβει το led της τροφοδοσίας) κι απλώς δεν παίρνει σήμα; Αν ναι δες τη σύνδεση του καλωδίου σήματος (από κάρτα γραφικών σε οθόνη).

Διάβασε το εγχειρίδιο της μητρικής εκεί που γράφει περί μνημών καθώς και το Troubleshooting και δοκίμασε με τις ελάχιστες μνήμες που προτείνει. Δηλαδή δοκίμασε με 1 ή δύο αν ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

όταν γράφεις «ο υπολογιστής δουλεύει» ακούς τον υπολογιστή να μπαίνει στα windows; Ή καταλαβαίνεις ότι δεν κάνει καν boot όπως γράφεις παρακάτω;

Αν ισχύει το πρώτο, η οθόνη δείχνει να παίρνει ρεύμα κανονικά (ανάβει το led της τροφοδοσίας) κι απλώς δεν παίρνει σήμα; Αν ναι δες τη σύνδεση του καλωδίου σήματος (από κάρτα γραφικών σε οθόνη).

Διάβασε το εγχειρίδιο της μητρικής εκεί που γράφει περί μνημών καθώς και το Troubleshooting και δοκίμασε με τις ελάχιστες μνήμες που προτείνει. Δηλαδή δοκίμασε με 1 ή δύο αν ανοίγει.

Δεν μπορώ να βάλω καν τα windows γιατί όπως είπα δεν δείχνει τίποτα η οθόνη(μόνο μαύρο χρώμα και καλά ότι έχω συνδέσει καλώδιο VGA) από όταν τα σύνδεσα. Στην Οθόνη αναβοσβήνει το φωτάκι led (κανονικά αν έπαιρνε σήμα θα ήταν σταθερό δεν θα αναβόσβηνε). Η οθόνη είμαι σίγουρος ότι δουλεύει. Σχετικά με τις μνήμες διάβασα το βιβλιαράκι και λέει Dual Channel ενώ η ram's μου είναι triple channel.Επίσης λέει DDR3 240-pin 1.5V ενώ εμένα είναι 1.6V, έχει καμία σημασία; Θα το δοκιμάσω και θα σου πω!

Έγινε επεξεργασία από JohnArapakos
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την κάρτα γραφικών στον παλιό μου υπολογιστή και δουλεύει μια χαρά! Μήπως πρέπει να κάνω διαμόρφωση τον σκληρό δίσκο γιατί έχει τα windows του παλιού υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Την οθόνη σου την δοκίμασες σε άλλο σύστημα;

Σύνδεσε και το δικό σου σε άλλο monitor ωστέ να αποκλείσεις το ενδεχόμενο οθόνη.

To έκανα την σύνδεσα στον παλιό υπολογιστή και δούλευε όπως και η κάρτα γραφικών & ο σκληρός δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι,δεν παίζει ρόλο ,έπρεπε να σου δίνει έστω BIOS.

Λοιπόν στο δια ταύτα,

Εφόσων

Οθόνη - Check

Μνήμες - Check

Κάρτα γραφικών - Check

Σκληρός Δίσκος - Check

Τροφοδοτικό - Check.

Οι πιθανότητες σε faulty motherboard αυξάνονται να ξέρεις.

Θα χρειαστείς λογικά RMA εφόσων είναι καινούργια.

Αν μπορείς βγάλε και την μπαταριούλα για 5 δευτ. και μετά δοκίμασε να το ανοίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.