Jump to content



Επιλογή τροφοδοτικου


dimmelis

Recommended Posts

Ναι έχεις δίκιο και το ξανα αλλαξα με το corsair. Ελπιζω να μη ξαναχρειαστω τροφοδοτικο στα κοντα γιατι πραγματικα καηκα με το ψαξιμο!

Τα ίδια κι εγώ ,το ένα μου βρώμαγε το άλλο μου μύριζε ..,

σήμερα το παρέλαβα το RM650 ,το μόνο μείον τα καλώδια ..είναι πολύ δύσκαμπτα ιδίως το 24pin της μητρικής που είναι και φαρδύ ..τεσπα τα τύλιξα με μαύρη μονωτική ταινία μεταξύ τους όπου μπορούσα κι ήταν εφικτό

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Το Corsair RM650 το έχει κανείς ? Δεν διαβαζω και τα καλύτερα στα reviews & comments

Φίλε το τωρινό μου σύστημα φοράει το 650RM και το άτιμο απλά δεν ακούγεται ακόμα και όταν παίζω παιχνίδια στο max.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ ,το ένα μου βρώμαγε το άλλο μου μύριζε ..,

σήμερα το παρέλαβα το RM650 ,το μόνο μείον τα καλώδια ..είναι πολύ δύσκαμπτα ιδίως το 24pin της μητρικής που είναι και φαρδύ ..τεσπα τα τύλιξα με μαύρη μονωτική ταινία μεταξύ τους όπου μπορούσα κι ήταν εφικτό

Να σου πώ, εμένα με βολέψανε τα καλώδια που είναι έτσι. Είχαν μια πλαστικότητα και μπόρεσα και τα έκανα να σταθούν όπως ήθελα με 1-2 δεματικά. Εξαρτάται και το κουτί που έχει ο καθένας. Στο 200R μια χαρά μπήκανε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολλοί κράζουν την Corsair για μεγάλη πτώση στην ποιότητα ,και στην RM σειρά έχει κάνει πατάτες απ'όσα διαβάζω πάντα ..,

στα 750/850 ο ανεμιστήρας δεν ξεκίναγε ποτέ ,στο 650 ξέχασαν να κολλήσουν την 5V Standby ..

Corsair RM650 650W Review

Potential thermal issue with RM750 and RM850 - The Corsair User Forums

RETURN YOUR PSU IMMEDIATELY *Read below!*

It's been confirmed since last year that any RM series that's shipped out with a lot number below 1341 suffers ffrom a defect of the fan not spinning resulting in the OTP tripping.

This hhas been confirmed by corsair rep themselves.

If you DO have one of these models, judging from the thread they're still shipping out the older ones, either return it to Amazon and roll the dice again or contact corsair and they will send you a newer model with a prepaid shipping label!

Please note this issue is generally caused by ppl with rigs that use less than 50% of the psu power.

http://www.amazon.com/Corsair-Series-80PLUS-Gold-Certified-Supply/product-reviews/B00EB7UIRS/ref=cm_cr_pr_btm_link_next_2?ie=UTF8&pageNumber=2&showViewpoints=0&sortBy=bySubmissionDateDescending

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολλοί κράζουν την Corsair για μεγάλη πτώση στην ποιότητα ,και στην RM σειρά έχει κάνει πατάτες απ'όσα διαβάζω πάντα ..,

στα 750/850 ο ανεμιστήρας δεν ξεκίναγε πότε ,στο 650 ξέχασαν να κολλήσουν την 5V Standby ..

Corsair RM650 650W Review

Potential thermal issue with RM750 and RM850 - The Corsair User Forums

RETURN YOUR PSU IMMEDIATELY *Read below!*

It's been confirmed since last year that any RM series that's shipped out with a lot number below 1341 suffers ffrom a defect of the fan not spinning resulting in the OTP tripping.

This hhas been confirmed by corsair rep themselves.

If you DO have one of these models, judging from the thread they're still shipping out the older ones, either return it to Amazon and roll the dice again or contact corsair and they will send you a newer model with a prepaid shipping label!

Please note this issue is generally caused by ppl with rigs that use less than 50% of the psu power.

Amazon.com: Customer Reviews: Corsair RM Series 650 Watt ATX/EPS 80PLUS Gold-Certified Power Supply - CP-9020054-NA RM650

To λύσανε το θέμα αυτό εδώ και μήνες. Πάντως, η Corsair είναι από τις κορυφαίες εταιρείες στο θέμα υποστήριξης-εγγυήσεων. Σου αλλάζουν hardware για ψύλλου πήδημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολλοί κράζουν την Corsair για μεγάλη πτώση στην ποιότητα ,και στην RM σειρά έχει κάνει πατάτες απ'όσα διαβάζω πάντα ..,

στα 750/850 ο ανεμιστήρας δεν ξεκίναγε ποτέ ,στο 650 ξέχασαν να κολλήσουν την 5V Standby ..

Corsair RM650 650W Review

Potential thermal issue with RM750 and RM850 - The Corsair User Forums

RETURN YOUR PSU IMMEDIATELY *Read below!*

It's been confirmed since last year that any RM series that's shipped out with a lot number below 1341 suffers ffrom a defect of the fan not spinning resulting in the OTP tripping.

This hhas been confirmed by corsair rep themselves.

If you DO have one of these models, judging from the thread they're still shipping out the older ones, either return it to Amazon and roll the dice again or contact corsair and they will send you a newer model with a prepaid shipping label!

Please note this issue is generally caused by ppl with rigs that use less than 50% of the psu power.

Amazon.com: Customer Reviews: Corsair RM Series 650 Watt ATX/EPS 80PLUS Gold-Certified Power Supply - CP-9020054-NA RM650

Πολύ χρήσιμη η παράθεση γιατι είμαι στο ψάξιμο για νέο τροφοδοτικό και ήταν πρωτη μου επιλογή ως τώρα το RM750. Απο το enermax 82+ modu 525W που έχω εδω και 4 χρόνια δεν έχω βέβαια κανένα απολύτως παράθυρο απλά με έχει πιάσει η "φαγούρα" τώρα για κάτι που να με καλύψει και σε μελλοντικές αναβαθμίσεις. Κοιτάζω επίσης και κατα BeQuiet πλευρά για τα οποία διαβάζω αρκετά καλά σχόλια

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα χρειαστεί να ελέγξουμε και το serian number για τις ανανεωμένες παρτίδες ?
Έχω την εντύπωση ότι δεν θα χρειαστεί (δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος) γιατί από τότε είχαν επιστραφεί κάποιες παρτίδες. Τις είχε ζητήσει αν θυμάμαι καλά η Corsair πίσω. Μπορείς να μπείς στο forum της και να δείς τι γίνεται.

Εγώ το πήρα άφοβα. Τα stress tests που είχαν αποτύχει τα τροφοδοτικά ήταν με 45°C θερμοκρασία δωματίου και full load στο τροφοδοτικό (ακριβώς 750W δηλαδή). Αν φοβάσαι ότι μπορεί να φτάσεις σε αυτές τις συνθήκες, τότε ψάξτο. Αν το σύστημα που έχεις έχει μια κάρτα γραφικών, πολύ δύσκολα να ξεπεράσεις τα 400W ό,τι και να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν θα χρειαστεί (δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος) γιατί από τότε είχαν επιστραφεί κάποιες παρτίδες. Τις είχε ζητήσει αν θυμάμαι καλά η Corsair πίσω. Μπορείς να μπείς στο forum της και να δείς τι γίνεται.

Εγώ το πήρα άφοβα. Τα stress tests που είχαν αποτύχει τα τροφοδοτικά ήταν με 45°C θερμοκρασία δωματίου και full load στο τροφοδοτικό (ακριβώς 750W δηλαδή). Αν φοβάσαι ότι μπορεί να φτάσεις σε αυτές τις συνθήκες, τότε ψάξτο. Αν το σύστημα που έχεις έχει μια κάρτα γραφικών, πολύ δύσκολα να ξεπεράσεις τα 400W ό,τι και να κάνεις.

Κατανοητό & ευχαριστώ για την ενημέρωση. Οι συγκεκριμένες συνθήκες (45 C θερμοκρασία δωματίου) θεωρώ οτι ειναι ακραίες. Στην παρουσα φάση το σύστημα έχει μία κάρτα γραφικών και δεν αντιμετωπίζω οποιοδήποτε θέμα με το 525W της Enermax. Απο εκει και πέρα η μελλοντική αναβάθμιση και η ακομα πιο ήσυχη λειτουργία ειναι τα 2 ζητούμενα που θέλω να καλυψω με το 750W.

Link to comment
Share on other sites

Από ησυχία, είναι απλά dead silent! που λέγανε και τα παιδιά εδώ στο Lab μετά το Review. Το πιθανότερο είναι να μη το ακούσεις και ποτέ. Εγώ ακόμα τίποτα. Μέχρι που το έβγαλα μια μέρα από το κουτί, συνδεδεμένο κανονικά και ο υπολογιστής να παίζει, και το έβαλα στο αυτί μου για να δώ τι γίνεται. Σκέψου τι είχα περάσει με τα παλιότερα τροφοδοτικά :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ ,το ένα μου βρώμαγε το άλλο μου μύριζε ..,

σήμερα το παρέλαβα το RM650 ,το μόνο μείον τα καλώδια ..είναι πολύ δύσκαμπτα ιδίως το 24pin της μητρικής που είναι και φαρδύ ..τεσπα τα τύλιξα με μαύρη μονωτική ταινία μεταξύ τους όπου μπορούσα κι ήταν εφικτό

Tire ups φίλε μου και ας είναι όσο δύσκαμπτο θέλει ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάποιος που να έχει φτιάξει SLI με 2 κάρτες γραφικών, μπορεί να μου προτείνει κάποιο επώνυμο τροφοδοτικό με αποσπώμενα καλώδια;

+1 Για το RM850 αλλά μπορείς να κοιτάξεις και με κάπως μεγαλύτερο ποσό αυτά:

1. Silverstone Strider Gold S 850W | Skroutz.gr

2. Enermax Revolution 87+ 850W | Skroutz.gr

3. Corsair AX Series AX860 80Plus Platinum | Skroutz.gr

4. CoolerMaster V-series V850 | Skroutz.gr

Κορυφαία τροφοδοτικά, αλλά εγώ προσωπικά θα έδινα τα 170€ για το Corsair AX860 Platinum αν είχα σύστημα με 2 κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ετσι για την ιστορια με δυο TITAN SLI σε 750αρι OCZ τροφοδοτικο δεν εκαναν κιχ και δεν ειχαν και καμια διαφορα σε κλοκαρισμα κτλ σε σχεση με το ΑΧ1200 που ειχα τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.