Jump to content



[SOLVED]Αποσυγχρονισμός μεταξύ ήχου και βίντεο κατά την αναπαραγωγή


karmen1983

Recommended Posts

Καλημέρες. Το είδα προχθές το θέμα αλλά αφού -βιάστηκες και :p- έγραψες solved δεν απάντησα. Παραθέτω τη δικιά μου άποψη περί player/codecs/ρυθμίσεων.

Αρχικά, προτείνω ξήλωμα όλων των codec pack (τα πάντα όλα) και των players. Τα codec packs δεν χρειάζονται από τη στιγμή που μιλάμε για players που τα έχουν ήδη ενσωματωμένα.

MPC HC (όχι x64)

Μια απλή εγκατάσταση χρειάζεται, αν δεν έχεις κάποιο codec pack εγκατεστημένο, θα χρησιμοποιήσει τα δικά του Internal Filters (αρκεί να έχεις τικ στα φορμά που σε ενδιαφέρει). Direct show video βάζεις το Enhanced (custom presenter). Δες φώτο για τις δικές μου ρυθμίσεις.

PotPlayer (DOWNLOAD > PotPlayer > x32)

Προσωπικά τον προτιμώ λόγω interface και συντομεύσεων. Δες φώτο για ρυθμίσεις, κυρίως του aspect ratio. To P/H για bookmarks κατά τη θέαση τηλεοπτικών σειρών (και όχι μόνο) είναι μεγάλη υπόθεση.

VLC

Πάντα θα υπάρχει στην άκρη, θα παίξει το βίντεο που οι υπόλοιποι players δεν θα μπορέσουν να παίξουν. Από interface,picture/subtitle quality για εμένα είναι πολύ πίσω.

Με τους 2 πρώτους έχεις αναπαραγωγή των 99,5% των βίντεο που κυκλοφορούν εκεί έξω.

Θα παίξουν out of the box με υποστήριξη DXVA (hardware decoding, επεξεργαστής idle~ ). Ο mpc έχει και ρύθμιση για CUDA. Και οι δύο υποστηρίζουν Intel QuickSync, δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα εικόνας.

Οι ρυθμίσεις είναι όλες συμμαζεμένες σε ένα πρόγραμμα και δεν τρέχεις να τις βρεις μέσα σε κάθε φίλτρο.

Δεν έχεις conflicts από διάφορα codecs.

Έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις εξωτερικά φίλτρα για βίντεο/ήχο (αν θες κάποιο, πες). Το default του MPC είναι για εμένα λίγο καλύτερο (LAV) από το ενσωματωμένο του Pot, ψιλά γράμματα..

Συντομεύσεις. Ο Pot υπερέχει ίσως, αλλά όλα είναι παραμετροποιήσιμα.

Άσχετη ρύθμιση για nvidia κατόχους, για σωστό μαύρο στο βίντεο. Στο control panel της nvidia, στο Adjust video image settings απενεργοποιούμε το "Use inverse telecine".

post-16558-1416078139,962_thumb.gif

post-16558-1416078140,2396_thumb.gif

post-16558-1416078140,439_thumb.gif

post-16558-1416078140,5251_thumb.gif

post-16558-1416078140,5741_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

κανόνισε να βγάλω το vlc τώρα και μετά να μη παίζει ούτε αυτό :p

Πάω να τα πετάξω όλα πάλι αν και έχω μόνο mphc x64 και vlc + το mega pack grrrrr

επιστρέφω με νεότερα:fist:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα γιατί θα τρελαθώ!!!

Με τον mphc x64 είχα τα θέματα (και αυτόν δοκίμαζα μετά και με codecs και χωρίς και συνέχιζε) και τώρα απλά λύθηκε επειδή πέρασα την 32άρα έκδοση; WTF?:nada:

ναι βλέπω κανονικά ταινία χωρίς να αποσυντονίζεται αλλά................:fist:

Link to comment
Share on other sites

pfffff έβαλα να δω σειρά και επανήλθε το πρόβλημα σήμερα :nada:

edit: αφαιρεσα τα πάντα έβαλα μόνο το mpc-hc, πέρασα το mega pack συνεχίζει

πέρασα στη συνέχεια και το δρεπάνι και συνεχίζει

τι στα τσακίδια γμτ???

edit2: Πέρασα το vlc μετά απο παρότρυνση του @crmaris και παίζει κανονικά!

Μαμώτο μου τη δίνει αυτή κατάσταση! τον Media player classic Θέλω εγώ :(

Λιγα ποστ ποιο πανω εχω ποσταρει ενα φορυμ στο οποιο ασχολουνται μονο με αυτα MPC-HC - MadVMR γενικα με το software & hardware

(για τον ηχο/εικονα) κανε εκει ενα thread αν δεν σου κανει κοπος, πιστευω θα σε βοηθησουν τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έχω κανένα θέμα με τον x64...Bέβαια σειρές και τα τοιαύτα βλέπω στο BS μόνο και μόνο για την αυτόματη αναζήτηση υποτίτλων...

ΟΤ: Ένα θέμα για players έχουμε εδώ στο Λάμπη;Σε στυλ δημοσκόπησης;

Link to comment
Share on other sites

κανόνισε να βγάλω το vlc τώρα και μετά να μη παίζει ούτε αυτό :p

Ο vlc νομίζω χρησιμοποιεί τα δικά του ενσωματωμένα codecs μόνο, οπότε και να ήθελες να τον "χαλάσεις", δεν μπορείς. :p

[sOLVED]² λοιπόν;

Γενικότερα, σε players/filters, προτείνονται οι x86 (ασχέτως λειτουργικού). Αν δεις cpu/gpu utilization κατά την αναπαραγωγή, θα διαπιστώσεις ότι όλα -σχεδόν- γίνονται στην gpu, και μάλιστα άνετα.

Εγω εχω mpc-hc x64 με μονο ffdshow και παίζει τα πάντα μια χαρά

Το bold είναι ο λόγος (με Ctrl+J το διαπιστώνεις, στο πεδίο Decoder). Παρακάμπτεις τα ενσωματωμένα codecs. Το ερώτημα είναι, χρειάζεται τελικά το ffdshow; Αν με ρωτούσες πριν 5-6 χρόνια, ίσως να απαντούσα θετικά (όπως και το directvobsub). Πλέον, μάλλον είναι περιττό.

Άχετο. BS και αυτόματο κατέβασμα υποτίτλων αποφεύγω, ένα κλικ -και ένα ευχαριστώ που και που- στην σελίδα όπου δημιουργούνται δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έχω κανένα θέμα με τον x64...Bέβαια σειρές και τα τοιαύτα βλέπω στο BS μόνο και μόνο για την αυτόματη αναζήτηση υποτίτλων...

ΟΤ: Ένα θέμα για players έχουμε εδώ στο Λάμπη;Σε στυλ δημοσκόπησης;

Και ο MPC-HC έχει αυτόματη αναζήτηση υποτίτλων (Πάτα το "D" ενώ έχεις ανοίξει ένα αρχείο)

Link to comment
Share on other sites

Το bold είναι ο λόγος (με Ctrl+J το διαπιστώνεις, στο πεδίο Decoder). Παρακάμπτεις τα ενσωματωμένα codecs. Το ερώτημα είναι, χρειάζεται τελικά το ffdshow; Αν με ρωτούσες πριν 5-6 χρόνια, ίσως να απαντούσα θετικά (όπως και το directvobsub). Πλέον, μάλλον είναι περιττό.

Χρειαζεται, γιατι παει πακετο με αυτο

RipBot264 v1.17.5 - Simple and easy to use GUI -> IPOD . PSP . CONSOLES . BLURAY - Doom9's Forum

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ έχω τον MPC-HC x64 (έχω δοκιμάσει και τον x86) χωρίς εγκατεστημένους codecs κλπ και σε κάποιες συγκεκριμένες ταινίες δεν συγχρονίζει το video με τον ήχο ενώ με άλλα προγράμματα που εγκατέστησα (π.χ. vlc, BS player) παίζουν κανονικά. Όλα αυτά σε υπολογιστή με Win 8.1 Pro x64. Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο μου το κάνει αυτό. Έτσι αναγκάζομαι να τους συγχρονίζω μόνος μου μέσα από το μενού του. Εντωμεταξύ ο MPC-HC έχει κορυφαία εικόνα για εμένα σε σχέση με άλλους που έχω δοκιμάσει γι' αυτό και τον έχω main και δεν θέλω άλλο player. Καμία λύση?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.