Jump to content



OS Wars! Windows vs Linux vs all. Πείτε τα όλα εδώ!


Recommended Posts

μπορεις να διαλεξεις μια διανομη και να την κανεις οπως θελεις ,ειτε σαν win7 ειτε σαν mac.

Μωρέ καλά τα λες, αλλά ρε γμτ όσα έχω δει και δουλέψει δεν μου άρεσαν. Προσωπικά εγκεφαλικά κολλήματα... :red:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δηλαδή σε φίλους που θέλουν internet και ταινίες,μουσική,αποθήκη, εγώ που περνάω ububtu και ξενοιάζω, κάνω λάθος; Μέχρι να γίνει αυτό, κάθε μήνα είχα τηλέφωνα για καθαρισμό από malware κτλ.... Βέβαια τους αφήνω και τα win στο δίσκο, αλλά αν σε καλύπτει το linux (πχ δεν παίζεις ΑΑΑ gamez), δεν υπάρχει επιστροφή...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

μας κανεις πλακα ; εχεις φιλους ασχετους (Για να σε φωναζουν) και τους περνας λινουξ και ξενοιαζεις ;

μηπως σου λενε οτι ειναι ασχετοι ;

πραγματικα lol

Link to comment
Share on other sites

μας κανεις πλακα ; εχεις φιλους ασχετους (Για να σε φωναζουν) και τους περνας λινουξ και ξενοιαζεις ;

μηπως σου λενε οτι ειναι ασχετοι ;

πραγματικα lol

Δεν θα πέσω στο επίπεδό σου.

Θα σου απαντήσω με παράδειγμα. Η σύζυγος, στο laptop 10ετίας της, διαχειρίζεται το eshop της σε xubuntu. Τα πάντα όλα διαχείριση eshop, ebanking, fb, skype, επικοινωνία με χίλιους δυο συνεργάτες, office, image manipulation, μέχρι και ταινίες κλπ στον ελεύθερο χρόνο παίζουν άψογα!!! Όταν είχε winxp πριν χρονιά, μονίμως ζητούσε τη βοήθειά μου ( malware, καθαρισμός δίσκου, registry κτλ). Ας μου πει λοιπόν κάποιος γιατί το linux δεν μπορεί να καλύψει τον επαγγελματία με απόλυτη ασφάλεια και με άπειρη οικονομία σε σχέση με τα win (τώρα η σύζυγος θα έπρεπε να έχει αγοράσει καινούριο laptop...)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μας κανεις πλακα ; εχεις φιλους ασχετους (Για να σε φωναζουν) και τους περνας λινουξ και ξενοιαζεις ;

μηπως σου λενε οτι ειναι ασχετοι ;

πραγματικα lol

Ιάσονα κάνεις λάθος. Καταρχάς σε χρήστη που δεν ξέρει τίποτε από τα 2, το ίδιο του είναι να μάθει είτε windows είτε linux. Μην κοιτάς ότι το 95% έχει δεί μόνο υπολογιστή με windows, άρα μόνο αυτό ξέρει. Από εκεί και πέρα, σε ένα άσχετο χρήστη, με το linux γλυτώνεις τα εξής:

α. malware/ιους/σουξου-μουξου

β. διαφημιστηκά toolbar και διάφορες αηδίες που υπάρχουν σε κάθε λογής installer και ο χρήστης που πατάει next next next τα κάνει εγκατάσταση όλα

γ. προγράμματα που ξεκινάνε σε κάθε boot και ανοίγουν και 200 services για updates/ψαξιμο στο δικο/δεν-ξερω-εγώ-τι

Αυτά τα 3, είναι ικανά να κάνουν ένα υπολογιστή να σέρνεται, δεν πάει να είναι 8πύρηνος με 16gb ram και τούμπανο ssd. Και φυσικά ο άσχετος χρήστης, θα τα κάνει και τα 3. Απ όλα αυτά γλυτώνεις. Και αν κάνεις σωστή επιλογή distro, δεν πρόκειται να έχει πρόβλημα σταθερότητας.

Έγινε επεξεργασία από qbiefox
Link to comment
Share on other sites

δε χρειαζεται επεσα εγω :)

απλα δε θα μαθουμε τωρα το κολλημα σου με το λινουξ και ποσο αρνητικος εισαι προς τα windows..

[MENTION=5110]qbiefox[/MENTION] και C++ να δωσεις σε εναν ασχετο , αν αυτη ειναι η μοναδικη γλωσσα , αυτη θα μαθει.

γτ οπως εχουν υπωθει παραπανω πως για καποια πραγματα πολυ απλα , πρεπει να τετραγωνισεις τον κυκλο

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πέσω στο επίπεδό σου.

Θα σου απαντήσω με παράδειγμα. Η σύζυγος, στο laptop 10ετίας της, διαχειρίζεται το eshop της σε xubuntu. Τα πάντα όλα διαχείριση eshop, ebanking, fb, skype, επικοινωνία με χίλιους δυο συνεργάτες, office, image manipulation, μέχρι και ταινίες κλπ στον ελεύθερο χρόνο παίζουν άψογα!!! Όταν είχε winxp πριν χρονιά, μονίμως ζητούσε τη βοήθειά μου ( malware, καθαρισμός δίσκου, registry κτλ). Ας μου πει λοιπόν κάποιος γιατί το linux δεν μπορεί να καλύψει τον επαγγελματία με απόλυτη ασφάλεια και με άπειρη οικονομία σε σχέση με τα win (τώρα η σύζυγος θα έπρεπε να έχει αγοράσει καινούριο laptop...)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Γιατί ξαναλέμε σε αγόρι μου οι ανάγκες σου είναι διαμορφωμένες γύρω απο τα linux εσένα. Η γυναίκα σου δουλεύει xubuntu και e-shop. Δεν δουλεύει σε AD, σε exchange (βρές μου τοπική εγκατάσταση unix που μπορεί να κάνει ότι το AD και ο exchange πακέτο μαζί με το office). Δουλεύεις στο 20% των δυνατοτήτων των υπολογιστών. Στην δουλειά μου δουλεύω το 50% των δυνατοτήτων τους και έχω τον κάθε ένα άσχετο που δεν ξέρει να προσθέσει στήλη στο excel να θέλει να δουλέψει και να του διδάξω λες και έχω τον χρόνο και την υπομονή, αλλά δεν τα σκαμπάζει και γρήγορα. Εφόσον το 80% έχει αναγκαστεί στην δουλειά και έχει μάθει σε windows τότε και στο σπίτι σε windows θα πάει. Σου είπε κανείς οτι η 45άρα υπάλληλος σε μια εταιρεία έχει την όρεξη να μάθει windows & office στην δουλειά και μετά απο 10 ώρες δουλειά που θέλει να πάει σπίτι, να μαγειρέψει, να πλύνει κλπ να μάθει να δουλεύει και ubuntu & libre office για το σπίτι; Όχι δε θα το κάνει, και εφόσον και εμένα 99% δουλεύουν windows σε windows θα μείνω με τα 1002 κακά τους.

Εσύ έλα πείσε όλο τον κόσμο να γυρίσει λειτουργικό. Ξεκίνα πρώτα με την adobe, datacomm, altec, megasoft, softone, singular και πόσσες άλλες εταιρείες στην Ελλάδα που έχουν στήσει την δουλειά τους σε Windows πλατφόρμα.

Και ναι θα προτιμήσω στην δουλειά μου να στήσω VMware είτε Xenserver για να στήσω win server όμως και όχι ubuntu.

Και με το υφάκι σου και την επίθεσή σου χωρίς να μου δώσεις κάποιο λογικό παράδειγμα προσπαθείς να βγείς απο πάνω. Και ναι επίτηδες έκανα πριν το λάθος να αναφέρω unix os και όχι linux γιατί ήξερα οτι θα αποδείξεις το οτι επιτίθεσαι σχολιάζοντας μόνο αυτό απο το κατεβατό που έγραψα. (Έχει αθηναϊκές πινακίδες βλέπεις).

Επίσης το ίδιο λάθος υφάκι έχει και o Gomar αν και νομίζω το κάνει απο απόγνωση περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5110]qbiefox[/MENTION] και C++ να δωσεις σε εναν ασχετο , αν αυτη ειναι η μοναδικη γλωσσα , αυτη θα μαθει.

γτ οπως εχουν υπωθει παραπανω πως για καποια πραγματα πολυ απλα , πρεπει να τετραγωνισεις τον κυκλο

Ότι είναι πιο δύσκολα να τα διαχειρiστείς, δεν διαφωνώ. Και αρκετές φορές, αυτά που σου βγάζουν το λάδι είναι χαζά, και σκέφτεσαι γιατί δεν έχουν φτιάξει κάτι τόσο απλό.

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι για τον intermediate χρήστη, τα windows είναι καλύτερα. Για τον άχρηστο και για τον pro, τα linux βολεύουν.

Απλά σου ξαναλέω, μην ξεχνάς ότι όλοι μας (και εγώ μαζί) έχουμε μάθε σε windows. Μας έχει περαστεί αυτή η φιλοσοφία και αυτό δεν αλλάζει εύκολα. Και το Linux είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας.

Αλήθεια εκείνο το laptop που του είχε βάλει linux, το έχεις ακόμα? Ή το φόρμαρες σε XP?

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα κάτι καλύτερο από την πάρτη σου :p

Χωρίς πλάκα τώρα, δεν μου κάνει εντύπωση. Πρέπει να έχεις πολύ όρεξη και υπομονή για να κάνεις τόσο απότομη μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ξαναλέμε σε αγόρι μου οι ανάγκες σου είναι διαμορφωμένες γύρω απο τα linux εσένα. Η γυναίκα σου δουλεύει xubuntu και e-shop. Δεν δουλεύει σε AD, σε exchange (βρές μου τοπική εγκατάσταση unix που μπορεί να κάνει ότι το AD και ο exchange πακέτο μαζί με το office). Δουλεύεις στο 20% των δυνατοτήτων των υπολογιστών. Στην δουλειά μου δουλεύω το 50% των δυνατοτήτων τους και έχω τον κάθε ένα άσχετο που δεν ξέρει να προσθέσει στήλη στο excel να θέλει να δουλέψει και να του διδάξω λες και έχω τον χρόνο και την υπομονή, αλλά δεν τα σκαμπάζει και γρήγορα. Εφόσον το 80% έχει αναγκαστεί στην δουλειά και έχει μάθει σε windows τότε και στο σπίτι σε windows θα πάει. Σου είπε κανείς οτι η 45άρα υπάλληλος σε μια εταιρεία έχει την όρεξη να μάθει windows & office στην δουλειά και μετά απο 10 ώρες δουλειά που θέλει να πάει σπίτι, να μαγειρέψει, να πλύνει κλπ να μάθει να δουλεύει και ubuntu & libre office για το σπίτι; Όχι δε θα το κάνει, και εφόσον και εμένα 99% δουλεύουν windows σε windows θα μείνω με τα 1002 κακά τους.

Εσύ έλα πείσε όλο τον κόσμο να γυρίσει λειτουργικό. Ξεκίνα πρώτα με την adobe, datacomm, altec, megasoft, softone, singular και πόσσες άλλες εταιρείες στην Ελλάδα που έχουν στήσει την δουλειά τους σε Windows πλατφόρμα.

Και ναι θα προτιμήσω στην δουλειά μου να στήσω VMware είτε Xenserver για να στήσω win server όμως και όχι ubuntu.

Και με το υφάκι σου και την επίθεσή σου χωρίς να μου δώσεις κάποιο λογικό παράδειγμα προσπαθείς να βγείς απο πάνω. Και ναι επίτηδες έκανα πριν το λάθος να αναφέρω unix os και όχι linux γιατί ήξερα οτι θα αποδείξεις το οτι επιτίθεσαι σχολιάζοντας μόνο αυτό απο το κατεβατό που έγραψα. (Έχει αθηναϊκές πινακίδες βλέπεις).

Επίσης το ίδιο λάθος υφάκι έχει και o Gomar αν και νομίζω το κάνει απο απόγνωση περισσότερο.

Να μου δώσεις link πού και πότε έχω γράψει ότι το linux είναι κατάλληλο για όλους και για όλα. (Όσο για την καραμέλα με τo ΑD, την πιπιλάτε συνέχεια, αφού πρώτα βέβαια έχετε κλειδώσει τον κόσμο σε proprietary λύσεις - βλ. vendor lock in).

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειχα ολη την καλη θεληση οπως και πολλα χρονια πριν με ubuntu 7 αλλα πλεον δεν εχω χρονο να ανασανω , οποτε δε θελω αλλα βασανα

απλως δεν εχουν καταλαβει κατι ορισμενοι.

κανεις δε λεει οτι το λινουξ δεν ειναι πιο safe η πιο σταθερο λειτουργικο.απλα ειναι ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ.

δυστηχως ειναι αδυνατον να κατανοηθει απο πολλους απο οτι φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION]

To μόνο ελαφρυντικό που έχεις και τρελένεσαι για αυτά που λες, και ότι όλοι λέμε αρλούμπες είναι ότι το θέμα βρίσκεται σε τεχνολογικό....! φόρουμ. Και σε τέτοια φόρουμς προφανώς οι περισσότεροι με τον Α η Β τρόπο είμαστε καμμένοι για κάτι.

Μην τα λες αυτά προς τα έξω όμως. Και δίκιο να έχεις, είναι αδιάφορο. Όπως αδιάφορο είναι για σένα ότι η TENEKEC έχει το 99% των σκευών των εστιατορίων, αλλά στο σπίτι μέσης νοικοκυράς βασιλεύει η tupperware. Κουζίνα με κουζίνα διαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αχααχαχα..περιμενα καποιο μειονεκτημα των Linux γιατι και εχω τα δουλευω 1 εξαμηνο τωρα και μ φαινονται τελεια... λες να ζω στην πλανη μου ^_-? αχαχχα (τρεχω παραλληλα και win8.1)

Link to comment
Share on other sites

...και είναι και γρουσούζηδες! Είπα να (ξανα) κατεβάσω το ubuntu να το (ξανα) ματαστήσω, να δω τί χάλι έχουν βελτιώσει, και με το που πάτησα το "download ubuntu" αποσυνδέθηκε ο ρούτερας. Ανθίνκαμπλ κατσικοχερίαση δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αχααχαχα..περιμενα καποιο μειονεκτημα των Linux γιατι και εχω τα δουλευω 1 εξαμηνο τωρα και μ φαινονται τελεια... λες να ζω στην πλανη μου ^_-? αχαχχα (τρεχω παραλληλα και win8.1)

δε ξερω ουτε εγω..ουτε θα σου πω για σενα:)

αυτο που ξερω για μενα ειναι πως το να κατσω να βρω τι και πως μου ειναι πιο δυσκολο απο την ασκηση ανατομιας που εχω για μεθαυριο. ισως δεν εχω τον χρονο , η να κατανοησω τη λογικη τους για κατι που θεωρω παραλογο.απλο

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων,το θεμα ειναι πως ο καθενας εχει την αποψη του και καλο ειναι να μην ειμαστε μονοπλευροι.Ειναι αποδεκτο να ακουμε την αποψη του αλλου ακομη και αν δεν μας αρεσει αυτο,κανεις δεν μας αναγκαζει να αλλαξουμε αποψη και προφανως δν ειναι λογος να ποσταρον σαν "κοκορια" καποιοι για το τι ειναι καλυτερο απο την στιγμη που δεν γινεται να συγκρινεις πορτοκαλια με αχλαδια ..προσωπικα ειμαι καπου στην μεση των 2 λειτουργικων ακομη :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πουμε του στραβού το δικιο , τα Ubuntu πλέον ειναι πολύ φιλικά και ικανοποιουν τουλάχιστον τον μέσο οικιακό χρήστη .

Προσωπικά ειμαι από αυτούς που έχουν προσπαθήσει 2-3 φορές στο παρελθον με τα λινουξ και τα παράτησαν αμέσως - στην πρώτη απόπειρα (2000 περιπου, διανομη ουτε καν θυμάμε) ηθελα να τα πετάξω με τον σκληρό δισκο που τα ειχα βάλει:hehe:

Τελευταία είπα να δώσω μια ευκαιρία στα Ubuntu για το λάπτοπ , και είμαι ευχαριστημένος μπορώ να πω :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.