Jump to content



OS Wars! Windows vs Linux vs all. Πείτε τα όλα εδώ!


Recommended Posts

Μπα, όχι. Αυτοί είναι που είτε τα ξέρουν όλα γιατί τα έχουν δοκιμάσει είτε γιατί είναι ο ορισμός των casual users που δεν θα ψάξουν να βάλουν άλλο browser εκτός από τον IE αλλά θα ψάξουν 100 sites για να βρουν την πιο αξιόπιστη πηγή για πειρατικά Office, θα το εγκαταστήσουν και στους φίλους τους και θα τους περάσουν και antivirus.
Ξέχασες(?) τα άβουλα και ηλίθια ζώα που χρησιμοποιούν Windows.

Μπα, όχι. Αυτοί είναι που είτε τα ξέρουν όλα γιατί τα έχουν δοκιμάσει είτε γιατί είναι ο ορισμός των casual users που δεν θα ψάξουν να βάλουν άλλο browser εκτός από τον IE αλλά θα ψάξουν 100 sites για να βρουν την πιο αξιόπιστη πηγή για πειρατικά Office, θα το εγκαταστήσουν και στους φίλους τους και θα τους περάσουν και antivirus.

Και μην πει κανείς ότι είμαι στον κόσμο μου και δεν ξέρω τι μου γίνεται. Και στην Ελλάδα που ήμουν έστησα 10δες Windows PC σε συγγενείς, φίλους, γνωστούς και μή, και έλυσα τζάμπα προβλήματα που προέκυψαν σε Windows PC, "άλυτα" πολλές φορές (ναι, αυτά που πρέπει να ανοίξεις και το regedit, μην κάνετε πως δεν ξέρετε). Το χειρότερο πράγμα που συμβαίνει στην Ελλάδα είναι ότι όλοι θεωρούν ότι η χρήση των Windows είναι κάτι το φυσικό, όπως το περπάτημα και η ομιλία, ενώ αυτό απέχει πολύ από την πραγματικότητα. Σε όσους μικρούς/μεγάλους έβαλα Linux ή MacOSX ήταν εξίσου ευχαριστημένοι, ακόμα κι αυτοί που είχαν ήδη PC και σε βάθος χρόνου αντιμετώπισαν πολύ λιγότερα προβλήματα. Σε άτομα που δεν είχαν ακουμπίσει Η/Υ τα πράγματα ήταν ευκολότερα αλλά όπως και να έχει η αλλαγή δεν είναι κάτι το τρομακτικό σε οποιαδήποτε ηλικία. Χειρότερο είναι ο κακός δάσκαλος. Τα UI metaphors είναι κοινά στις 3 μεγάλες πλατφόρμες του Desktop και προϋπήρχαν σε πολλές άλλες που εξαφανίστηκαν (για διάφορους λόγους).

Ο καθένας με τις εμπειρίες του και το περιβάλλον του. Όλοι είμαστε ημιμαθείς (πρώτος εγώ), άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο. Κάποιοι νομίζουν ότι ΟΛΟΣ ο casual κόσμος παίζει Battlefield, άλλοι νομίζουν ότι όλος ο κόσμος είναι προγραμματιστές. Προσωπικά έχω πάρε δώσε με όλους. Στην Ελλάδα το Windows στο κλασσικό ΑΤΧ πισόκουτο από το μαγαζάκι κάνει θραύση ακόμη, σε άλλες χώρες του εξωτερικού με τα βίας βρίσκω κάποιον dj που να έχει Dell αντί για Macbook, κάποιον οικογενειάρχη που να αγοράζει PC tower αντί για Mac mini ή iMac, κάποιον πραγματικά casual που να αγοράζει κουτιά, επεξεργαστές και κάρτες για να παίξει games αντί για Playstation και XBox, κάποιον εργαζόμενο που προτιμά να βλέπει το email σε Windows desktop αντί σε iOS tablet ή Android κινητό, κάποιον φοιτητή που προτιμά να βλέπει τηλεόραση αντί για YouTube, κάποιον νέο που προτιμά να επικοινωνεί τηλεφωνικά αντί για Skype και Facebook. Το market share είναι δεδομένο, όπως δεδομένη είναι και η τάση της αγοράς (και των εταιρειών) για το Desktop PC και OS.

Και όχι, δεν περιμένω από κάποιους posters εδώ να ενδιαφέρονται για την ιστορία, ή να κατανοήσουν την αξία του να τρέχεις headless μια συσκευή του σπιτιού (όχι του υποβρυχίου), να στήνεις client που δεν θα χρειαστεί antivirus, να λύνεις το πρόβλημα στο σύστημα που έστησες για τον πατέρα σου από την κονσόλα χωρίς reboot ή format/reinstall, να στήνεις computer με τα απολύτως απαραίτητα προγραμμάτα χωρίς να φοβάσαι ότι ο πιτσιρικάς θα μπαίνει και θα τα κάνει μαντάρα σε 1 εβδομάδα, ή να φτιάχνεις κατεβαστήρι χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις για Windows lite editions από αναξιόπιστες πηγές. Ούτε να παραδεχθούν την ανωτερότητα του MacOSX σε πολλά πράγματα εφόσον υπέκυψαν στο FUD της Microsoft ή στις παραινέσεις του φίλου τους ("που ξέρει") 8 χρόνια πριν, πήραν Windows, και δεν κοίταξαν αλλού. Αλλά περιμένω να αναγνωρίσουν ότι, όπως είπε (correct me if I am wrong) και ο gaig, πολλές φορές ΔΕΝ χρειάζεται να έχεις έναν Η/Υ ή/και μια πλατφόρμα που να τα κάνει όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κομμουνιστές και ελιτιστικοί οι Λινουξάδες, ανάπηροι και κολλημένοι οι Μακάδες, ταλιμπάν και παρανοϊκοί όσοι πιστεύουν (ή θυμούνται) ότι η Microsoft δεν είναι και τόσο αθώα. Τι άλλο θα ακούσουμε. Και ο φανμποϊσμός έχει τα όριά του. Ας το κάνουμε private το forum γιατί γινόμαστε και ρεζίλι.

Κουμουνιστές και ελιτίστικοι οι linuxάδες δεν το είπα αλλά ΟΚ ίσως το είπε κάποιος άλλος :p. Ανάπηροι και κολλημένοι οι Μακάδες ναι :hehe:. 3 δάχτυλα στο touchpad για ένα δεξί κλικ; έλεος άγιε Jobs! :hehe:

Ταλιμπάν όχι όσοι <<πιστεύουν και θυμούνται>> αλλά όσοι δεν κάνουν άλλη δουλειά από να πρήζουν εμάς με το τι πιστεύουν και το τι θυμούνται... :p Όχι ο fanboyσμός δεν έχει τα όριά του... Ούτε και ο αντιfanboyσμός :p

pee-on-logo2.jpg893949Windows-dans-poubelle.jpgNo-windows.giffunny-Linux-Windows-Mac.jpgmac-or-pc.jpgkeep-calm-and-hate-microsoft-5.pngtp.jpg

Link to comment
Share on other sites

...ΔΕΝ χρειάζεται να έχεις έναν Η/Υ ή/και μια πλατφόρμα που να τα κάνει όλα.

Αυτή η φράση με βρίσκει σε πολύ μεγάλο βαθμό σύμφωνο πέρα από την πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Dual booting is evil :devil:

Μακριά από μένα το dual booting. Windows σκέτα στο desktop, linux στο NAS, στο modemrouter του isp μου και στο κινητό, linux στους Server των τσαμπατζίδικων εταιρειών που supportάρω, ώστε να τους τρώω εγώ και με το παραπάνω τα λεφτά που νομίζουν ότι γλυτώνουν από τα διάφορα license κ.ο.κ. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από μένα το dual booting. Windows σκέτα στο desktop, linux στο NAS, στο modemrouter του isp μου και στο κινητό, linux στους Server των τσαμπατζίδικων εταιρειών που supportάρω, ώστε να τους τρώω εγώ και με το παραπάνω τα λεφτά που νομίζουν ότι γλυτώνουν από τα διάφορα license κ.ο.κ. :hehe:

Δεν είναι θέμα licenses στο Server, απλά τα Windows δεν υφίστανται καν εκεί. Για πολλούς και σωστούς λόγους. Σαν να λέμε 3d FPS games και MacOSX (θα έλεγα και Linux αλλά εκεί μπορεί να αλλάξουν κάπως τα πράγματα με το Steam).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κουβέντα (εντέχνως, ίσως) ξεφεύγει, να ξεκαθαρίσουμε αν μιλάμε ακόμα για desktop καθημερινή χρήση;

Γιατί κι εγώ για NAS έχω linux, στον server ομοίως, για δουλειά κάνω αποκλειστικά development σε linux περιβάλλον κ.ο.κ... Αλλά το βασικό μου λειτουργικό είναι τα Win και σε φίλους στήνω μόνο Win & MacOS για να έχω το κεφάλι τους (και κατ'επέκταση το δικό μου) ήσυχο.

[Ουτέ καν το Libre/Open Office δεν τολμάω να περάσω σε τρίτους (όσες φορές το προσπάθησα, το μετάνιωσα).]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κουβέντα (εντέχνως, ίσως) ξεφεύγει, να ξεκαθαρίσουμε αν μιλάμε ακόμα για desktop καθημερινή χρήση;

Γιατί κι εγώ για NAS έχω linux, στον server ομοίως, για δουλειά κάνω αποκλειστικά development σε linux περιβάλλον κ.ο.κ... Αλλά το βασικό μου λειτουργικό είναι τα Win και σε φίλους στήνω μόνο Win & MacOS για να έχω το κεφάλι τους (και κατ'επέκταση το δικό μου) ήσυχο.

[Ουτέ καν το Libre/Open Office δεν τολμάω να περάσω σε τρίτους (όσες φορές το προσπάθησα, το μετάνιωσα).]

Δηλαδή σε φίλους που θέλουν internet και ταινίες,μουσική,αποθήκη, εγώ που περνάω ububtu και ξενοιάζω, κάνω λάθος; Μέχρι να γίνει αυτό, κάθε μήνα είχα τηλέφωνα για καθαρισμό από malware κτλ.... Βέβαια τους αφήνω και τα win στο δίσκο, αλλά αν σε καλύπτει το linux (πχ δεν παίζεις ΑΑΑ gamez), δεν υπάρχει επιστροφή...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε φίλους που θέλουν internet και ταινίες,μουσική,αποθήκη, εγώ που περνάω ububtu και ξενοιάζω, κάνω λάθος; Μέχρι να γίνει αυτό, κάθε μήνα είχα τηλέφωνα για καθαρισμό από malware κτλ.... Βέβαια τους αφήνω και τα win στο δίσκο, αλλά αν σε καλύπτει το linux (πχ δεν παίζεις ΑΑΑ gamez), δεν υπάρχει επιστροφή...

Μάλλον οι φίλοι μου είναι πιο άσχετοι από τους φίλους σου. Ή οι δικοί σου έχουν περισσότερο ελεύθερο χρόνο.

Ξαναλέω: Για κάποιον που έχει το PC ως εργαλείο δουλειάς, ακόμα και η μετάβαση από το MS Office (με το οποίο - με κόπο, πολλές φορές - έχει καταφέρει να εξοικειωθεί) στο Libre Office είναι προβληματική εώς απογοητευτική. Και ποιός τα ακούει; Αυτός που πήρε την πρωτοβουλία να βάλει το εναλλακτικό office suite.

Για το τι γίνεται όταν, π.χ., πρέπει 20+ άτομα να κάνουν edit το ίδιο document (με change tracking/comments etc.) κι ένας (%#^&!!) αποφασίζει να δουλέψει με κάτι άλλο πέρα από Word, δεν το συζητώ.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσο σχετικός χρειάζεται να είσαι για να σερφάρεις από ubuntu και όχι από win? Πόσο πιο δύσκολο είναι να δεις ταινία στον vlc στο ubuntu; Ή μήπως είναι εύκολο να καθαρίσεις τα 10 malware που τσιμπάει κάθε μήνα ο "άσχετος" στα win;

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσο σχετικός χρειάζεται να είσαι για να σερφάρεις από ubuntu και όχι από win? Πόσο πιο δύσκολο είναι να δεις ταινία στον vlc στο ubuntu; Ή μήπως είναι εύκολο να καθαρίσεις τα 10 malware που τσιμπάει κάθε μήνα ο "άσχετος" στα win;

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Δε μιλάμε για λιώσιμο στο net όλη μέρα, αλλά και για δουλειά. Οι φίλοι μου τυχαίνει να είναι 30+ (αισίως), οπότε το PC είναι συνήθως εργαλείο δουλειάς.

Για τον χαβαλέ τους (όπως και οι χρήστες που σαπίζουν FB, άντε και καμια ταινία και μουσική), παρατάνε τα PCs ούτως ή άλλως και περνάνε σε άλλες πλατφόρμες (π.χ. tablets).

Ούτε τα Win πιάνουν malware αν στηθούν σωστά και ενημερώσεις για 5 βασικά πράγματα τον χρήστη.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Linux= πιο ψαγμένοι και ανήσυχοι χρήστες. Ιδανικό για δίκτυα, ψαγμένη χρήση, εξαιρετικό γενικά, αλλά no gaming environment. Άσχημο έως κακάσχημα κατ εμε, ανεξαρτήτου διανομής. Δεν βάζω σε φίλους για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Windows= Για όλους και για όλα. Τα κάνει όλα και για όλους, όχι απαραίτητα καλά. Mandatory επιλογή για χρήστες που δεν ξέρουν και δεν θέλουν να μάθουν πολλά. Σε home desktop, είναι η συντριπτική πλειοψηφία. Όμορφο GUI (win 7) και ανθεκτικά στον χρόνο, αν σκαμπάζει κάποιος έστω τα βασικά. Μόνο αυτό βάζω σε φίλους.

MacOS= Κατ εμέ, συνδυάζει την ομορφιά με την απόλυτη λειτουργικότητα. Λειτουργικό με πολύ αυστηρό "ISO", τα πάντα κοντά σου σε 3 κλικ. Δίκτυακό, γρήγορο και versatile λειτουργικό. Μακράν το ομορφότερο. Το κάνω εγκατάσταση μόνο για πάρτη μου...

Σε εμένα είναι πολύ σημαντικό το πολύ όμορφο GUI. Οπότε θέλω macOS για την δουλεία μου (adobe) και Win7 για τα games μου. To Linux αφορά πιο πολύ τα δίκτυα που ασχολούμαι, αλλά λογικά θα μπορώ να κάνω χρήση του macOS για αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε φίλους που θέλουν internet και ταινίες,μουσική,αποθήκη, εγώ που περνάω ububtu και ξενοιάζω, κάνω λάθος; Μέχρι να γίνει αυτό, κάθε μήνα είχα τηλέφωνα για καθαρισμό από malware κτλ.... Βέβαια τους αφήνω και τα win στο δίσκο, αλλά αν σε καλύπτει το linux (πχ δεν παίζεις ΑΑΑ gamez), δεν υπάρχει επιστροφή...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Και μολις κανει update το ubuntu, παρε τα μισα να μην παιζουν παλι.

Aπλο browsing και μουσικη ακουνε και οι..... μαιμουδες, αν καναμε μονο αυτα στον υπολογιστη, θα ειχαμε.....android desktop ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Και μολις κανει update το ubuntu, παρε τα μισα να μην παιζουν παλι.

Aπλο browsing και μουσικη ακουνε και οι..... μαιμουδες, αν καναμε μονο αυτα στον υπολογιστη, θα ειχαμε.....android desktop ηδη.

Το γράφω ήδη επάνω. Καλώς ή κακώς σε επαγγελματική δικτυακή χρήση είναι must. Το android είναι μια υλοποίηση που δεν την συμπαθώ....

:nada::nada::nada::nada::nada::nada::nada::nada::nada:

Please define your argument.... Ο καθένας έχει τα δικά του στανταρ. Πέρα από τα υπόλοιπα θέλω το λειτουργικό μου να είναι όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.