Jump to content



Αγορά 24" monitor for GAMING !


Recommended Posts

αν δεν έχεις μηχάνημα γκοτζίλα ξέχνας τα 120ρια μονιτορ. Αν το μηχάνημα δεν μπορεί να βαράει 100+ fps συνεχώς στα παιχνίδια που θέλεις και με high detail στα γραφικά τι νόημα έχει να σκάσεις την 300ρα? Δεν αρκούν μόνο τα hz που βγάζει το μονιτορ, θέλεις και pc αντιστοίχων fps, άσε που τα περισσότερα παιχνίδια για pc είναι κακογραμμένα (σύγκρινε κονσόλες 7-8ετίας με pc 7-8ετίας στα ίδια παιχνίδια για να καταλάβεις τι σκουπιδαριό μας ταϊζουν οι σοφτγουεραδες). Ασε που η μοναδική διαφορά με τα 60ρια είναι στο motion blurring στα fps, στα υπόλοιπα games δεν έχουν καμιά τεράστια διαφορά, και επιπλέον μιλάμε για tn panel και full hd άρα χειρότερα χρώματα και ανάλυση από πολλά 60ρια. Αυτά τα λέω σαν πρωην κάτοχος (samsung S27A950 samsung S23a700). Τα έστειλα, πήρα τα φράγκα και όταν πέσουν οι τιμές θα χτυπήσω ενα 4Κ όπως το dell το 24ρι που πήρε ένα φιλαράκι πριν λίγες μέρες και μόλις είδα κάτι tera και bf σε 3840χ2160 έφτασε το σαγόνι μου στο πάτωμα. Εκεί αξίζει να τα σκάσεις, τα 120ρια είναι μόνο για pro fpsers και για άμπαλους που νομίζουν ότι αν τα σκάσουν θα γίνουν rapha..

Έγινε επεξεργασία από budragenio
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα έστειλα, πήρα τα φράγκα και όταν πέσουν οι τιμές θα χτυπήσω ενα 4Κ όπως το dell το 24ρι που πήρε ένα φιλαράκι πριν λίγες μέρες και μόλις είδα κάτι tera και bf σε 3840χ2160 έφτασε το σαγόνι μου στο πάτωμα. Εκεί αξίζει να τα σκάσεις, τα 120ρια είναι μόνο για pro fpsers και για άμπαλους που νομίζουν ότι αν τα σκάσουν θα γίνουν rapha..

Για δωσε more details για το dell 4k που το ειδες απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λες μαν, ξερω ομως οτι τουλαχιστον 2 ατομα απο το φορουμ πηρανε 120αρι και το ευχαριστιουνται ενω παιζουν κυριως single player :p

Το "high detail" ακομα και οτανε χεις μπολικα fps το ξερεις οτι πολλες φορες προσθετει input lag ετσι ? εδω αλλοι παιζουν quakeworld με bilinear filtering επιτηδες ...

το lightboost hack στις samsung προσθετει καμποσο lag mind you, επισης οταν ενοχλειται καποιος απο το ghoting στις lcd δεν ενοχλειται μονο οταν παιζει fps αλλα ακομα και οταν ειναι στο desktop και σερνει παραθυρα ! για το framerate παμε αλλη μια

youtube.com/watch?v=SH7PKuW7mvA&t=9m34s

Link to comment
Share on other sites

Oι έχοντες δει από πρώτο χέρι διαφορά (προς το καλύτερο) ανάμεσα σε 60hz και 120-144hz παρακαλούνται να πάρουν υπεύθυνη θέση...Με ενδιαφέρουν όλες οι απόψεις ώστε να κατασταλάξω στο αν θα κάτσω στα "αυγά" μου η αν θα πάρω 120αρι (πάρουμε , βάζω και το παλικάρι που ξεκίνησε το νήμα). Πάντως απ' οτι έχω διαβάσει-δει δεν είναι ανάγκη το μηχάνημα να βγάζει 120fps+ και τα στα 30fps με τέτοιο monitor η διαφορά είναι αισθητή και πως το μεγαλύτερο ποσοστό των οποίων πήγαν από 60hz στα 120hz δε ξαναγυρίζουν πίσω...Μακάρι να μπορούσα να το δω και ο ίδιος με τα ματιά μου να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται...Για την ιστορία το monitor που χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής είναι μία dell u2412m.

Επίσης θα ήθελα και γνώμες για την Asus VG248QE η οποία έρχεται και οικονομικά πιο προσιτή...

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής είναι μία dell u2412m.

Δε χρειάζεται να αλλάξεις man. Το dell u2412m έχει από τα χαμηλότερα imput lag που υπάρχουν. Από ένα 120Hz άντε να εξαφάνιζες το όποιο tearing μπορεί να έχεις σε κάποια παιχνίδια (και δεν είμαι σίγουρος αν για να γίνει αυτό θες 100+fps παντού), αλλά θα έπαιρνες χειρότερα χρώματα και γωνίες θέασης. Μείνε με το dell.

Link to comment
Share on other sites

Oι έχοντες δει από πρώτο χέρι διαφορά (προς το καλύτερο) ανάμεσα σε 60hz και 120-144hz παρακαλούνται να πάρουν υπεύθυνη θέση

[MENTION=14904]filthy_dwarf[/MENTION] [MENTION=172]papatsonis[/MENTION] [MENTION=7739]MasterCommander[/MENTION] [MENTION=4576]Koeman[/MENTION] [MENTION=17589]snakemjk[/MENTION] [MENTION=560]gbak[/MENTION] [MENTION=593]Gabriel[/MENTION] [MENTION=649]Aias[/MENTION] [MENTION=25842]mondler[/MENTION] [MENTION=4091]angel_f[/MENTION]

"Καποιος να απαντησει στο παιδι, εγω δεν προλαβαινω" :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Asus VG248QE εχω εγω εδω και 8 μηνες περιπου...

αισθητη ειναι η διαφορα τουλαχιστον σε εμενα και στο bf3 και bf4 που παιζω.

καποια στιγμη δοκιμασα και το lightboost σε πατεντα (amd εχω) και μου φανηκε ακομα καλυτερο.

επισης οταν την εχω στα 144 τα default clocks τις καρτας πανε απο 300/150 σε 500/150 .

(7950 ειναι η καρτα)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα για την Asus πως σε κάποια σημεία του παιχνιδιού που είναι ιδιαίτερα σκοτεινά με τη συγκεκριμμένη οθόνη δε βλέπεις σχεδόν τίποτα , αληθευεί αυτό και αν ναι είναι δυνατόν να φτιαχτεί??? Κάτι ακόμα με το lightboost τι παίζει ακριβώς γιατί δεν έχω καταλάβει...:fie:

Link to comment
Share on other sites

μια μικρή παρένθεση τα 4k έχει υποδιαιρέσεις για πάμε μία

wiki

format - Res - display aspec ratio - pixels

4K WHXGA - 5120 x 3200 - 1.60:1 (16:10) -16,384,00

4K Ultra wide television -5120 x 2160 -2.37:1 (21:9) -11,059,200

DCI 4K (native resolution) -4096 x 2160- 1.90:1 (256:135) ~17:9 8,847,360

DCI 4K (CinemaScope cropped)- 4096 x 1716 -2.39:1 7,020,544

DCI 4K (flat cropped) -3996 x 2160 -1.85:1 - 8,631,360

4K Ultra high definition television -3840 x 2160- 1.78:1 (16:9)- 8,294,400

4K (resolution) - Wikipedia, the free encyclopedia

προς θεού μην πάρετε τα σκουπίδια 3840 πάρτε native 4K η την WHXGA να γουστάρετε

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα για την Asus πως σε κάποια σημεία του παιχνιδιού που είναι ιδιαίτερα σκοτεινά με τη συγκεκριμμένη οθόνη δε βλέπεις σχεδόν τίποτα , αληθευεί αυτό και αν ναι είναι δυνατόν να φτιαχτεί??? Κάτι ακόμα με το lightboost τι παίζει ακριβώς γιατί δεν έχω καταλάβει...:fie:

αν καταλήξεις σε hz οθόνη, πάρε την Benq xl2420z .

Link to comment
Share on other sites

Για μάθε και πες μας τι γίνεται [MENTION=20059]chrkon[/MENTION].

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] τι να πω εγώ φίλε μου τα χεις πει όλα. Αυτό το επιχείρημα ότι χρειάζεσαι μηχάνημα-θηρίο για να παίζεις με >100 fps συνέχεια, δεν το παρατήρησα στην πράξη. Με το μηχάνημα της υπογραφής μου και μια samsung 2233rz ένιωσα την διαφορά με το καλημέρα από το desktop...

Δεν υπάρχει περίπτωση να παίζω games, να είμαι σε φάση να αγοράσω οθόνη και να διαλέξω κάτι άλλο από 120hz. Τα περί χρωμάτων κλπ τα ακούω βερεσέ γιατί εδώ μιλάμε για παιχνίδια και κυρίως FPS (τα υπόλοιπα δεν με αφορούν).

Μην ψαρώνετε με όσα διαβάζετε, αν σας δωθεί η δυνατότητα δοκιμάστε μία από κοντά και γράψτε μας εντυπώσεις...εγώ με 5 μήνες δοκιμή (αγαπάμε [MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] ;) ), πλέον μαζεύω λεφτά...

:victory:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακου τον [MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] ...

Εχω δυο monitor, ενα nec 3090 IPS και το Benq XL 2411T.

Πήρα το Benq γιατι ήθελα να παίζω σε 144hrz και 1080p ώστε να πιάνω καλά fps και λίγο lag σε σχέση με το 2560χ1600 60Hrz

H Διαφορά μεταξύ των δυο monitor στα games εναι τεράστια, απο την θολούρα, lag, tearing, σπασμένη κίνηση ακόμα και με GTX 780, πλέων παίζω όλα τα παιχνίδια, strategy, fps στα 24" 144hrz έχοντας το 30" μονο για Photoshop και internet.

Προσωπική άποψη, κοίτα 144hrz 1080p για games.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για τον topic starter αλλά εγώ έκανα την κίνηση...XL2411Z και μάλλον έρχεται με καινούριο firmware γιατί περιμένουν καινούρια παραλαβή , υπομονή και σε λίγες μέρες (λογικά) θα είναι στα χέρια μου και θα δούμε τι θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για τον topic starter αλλά εγώ έκανα την κίνηση...XL2411Z και μάλλον έρχεται με καινούριο firmware γιατί περιμένουν καινούρια παραλαβή , υπομονή και σε λίγες μέρες (λογικά) θα είναι στα χέρια μου και θα δούμε τι θα δούμε...

Αν επιτρέπετε από που την αγόρασες...???

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς παίδες προέκυψαν κάποια προβλήματα στα οικονομικά μου οπότε πάει για Δεκέμβριο 2014 - μαζί με την νέα gpu που θα αγοραστεί εκείνη την περίοδο (280x τώρα έχω) ίσως και αλλαγή πλατφόρμας

[MENTION=20059]chrkon[/MENTION] καλορίζικη και περιμένουμε ένα mini review !

Link to comment
Share on other sites

Ακου τον [MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] ...

Εχω δυο monitor, ενα nec 3090 IPS και το Benq XL 2411T.

Πήρα το Benq γιατι ήθελα να παίζω σε 144hrz και 1080p ώστε να πιάνω καλά fps και λίγο lag σε σχέση με το 2560χ1600 60Hrz

H Διαφορά μεταξύ των δυο monitor στα games εναι τεράστια, απο την θολούρα, lag, tearing, σπασμένη κίνηση ακόμα και με GTX 780, πλέων παίζω όλα τα παιχνίδια, strategy, fps στα 24" 144hrz έχοντας το 30" μονο για Photoshop και internet.

Προσωπική άποψη, κοίτα 144hrz 1080p για games.

Η BenQ σε σύγκριση με την U2311h που έχω τώρα θα με χαλάσει στο θέμα του Photoshop;

Είναι απαραίτητη η χρήση του για εμένα λόγο δουλειάς. Παλεύεται με σωστές ρυθμίσεις στα χρώματα ή να μην το τολμήσω καν;

Link to comment
Share on other sites

Η BenQ σε σύγκριση με την U2311h που έχω τώρα θα με χαλάσει στο θέμα του Photoshop;

Είναι απαραίτητη η χρήση του για εμένα λόγο δουλειάς. Παλεύεται με σωστές ρυθμίσεις στα χρώματα ή να μην το τολμήσω καν;

Δεν νομίζω να καταφέρεις να δουλέψεις σωστά photoshop με την Benq...

Όσον αφορά το gaming ειναι φανταστική αλλα στο θεμα contrast, χρώματα, ρυθμίσεις φωτεινότητας, gamma, μαυρο ειναι fail.

Εχω το i1 Display PRO και δεν εχω καταφέρει να την καλιμπραρω οστε να πλησιάζει σε IQ οχι την NEC αλλα μια παλιότερη LG , TN 23", η εικόνα της δε out of the box είναι απαράδεκτη, όπως θα δεις και στα review.

Λογο του οτι η Benq εχει βάλει διάφορα κόλπα gaming στη οθονη όπως το black eQualizer , d contrast , lightBoost , ειναι αδύνατο να καλιμπραριστει και να μην επεμβαίνουν αυτες οι ρυθμίσεις στις διαβαθμίσεις του γκρι, χρώματα κτλπ

Καλο θα ειναι να κρατήσεις την παλιά οθονη για ps.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.